Labyrint: Útěk

Labyrint: Útěk https://www.databazeknih.cz/img/books/18_/180973/bmid_labyrint-utek-Rug-180973.jpg 4 2312 2312

Labyrint série

Thomas se probudí ve výtahu a nepamatuje si nic kromě vlastního jména. Vynoří se do světa, kde žije asi šedesát dospívajících chlapců, kteří se naučili přežít v naprosto uzavřeném prostředí. Každých třicet dní se objeví nový chlapec. Původní skupina je už na místě asi dva roky a marně se snaží uniknout labyrintem, který obklopuje jejich životní prostor. Už se vzdávají naděje. Pak se ale objeví dívka v bezvědomí a jejich svět se začne měnit...... celý text

Literatura světová Sci-fi Pro děti a mládež
Vydáno: , Yoli (ČR)

The Maze Runner , 2009

sydney
29.10.2014 5 z 5

Labyrint je vážně dobrá knížka. Děj je zajímavý, originální a dobře promyšlený. Jediné, co není tak dobré jsou postavy v knížce. Všechny mají téměř stejný charakter a nepůsobí nijak zajímavě. Ani hlavní hrdina není postava, kterou bych si nějak moc musela oblíbit.

petaSk
28.10.2014 4 z 5

Svěží post-apokalyptické dobrodružství, přesně takové, které jsem očekávala a měla na něj chuť. Někdy mi sice připadalo, že se hrdinové chovají jako idioti, nebo až na výjimky byli stereotypně načrtnuti, ale celkově kniha držela pohromadě a nutila číst dál. Postavy nejsou silnou stránkou knihy, tou je nápad a příběh. Další díl si nenechám ujít.

Tenssi
28.10.2014 5 z 5

Bože, kde je další díl! Tak bych okomentovala jednou větou tuto knihu. Od této knihy jsem se nedokázala odtrhnout, když už jsem si říkala že půjdu spát a toto bude má poslední kapitola, co si přečtu, mýlila jsem se. Každá kapitola končila tak napínavě, že jsem prostě nemohla přestat číst. Hltala jsem každé slovo a těšila se, kdy celou záhadu rozlousknu. Doporučuji všem tuto knihu. Hlavně lidem, co se líbila kniha Hunger Games!

Ajuš
27.10.2014 5 z 5

Velmi dobrá kniha se zajímavým příběhem. Místy možná připomíná Hunger games, ale asi pouze v tom, že se jedná o mladé lidi. Knihu jsem přečetla během jednoho dne a už ted se nemohu dočkat pokračování

petrvyhy
26.10.2014 4 z 5

Hunger games či Divergence? Možná. Každopádně strhující příběh. Dokázal jsem si některé postavy oblíbit a se zaujetím jejiich příběh sledovat. Každopádně začátek děje mě zaujal více než jeho samotný konec. Čím více se odhalilo, tím více to ztrácelo jiskru. Tak jako tak, knihu jsem zhlt jedním dechem a doporučuji všem co mají rádi sci-fi a tajemno.

m.sosinka.m
26.10.2014 4 z 5

Knihu jsem měla přečtenou za necelé dva dny, trochu mě rozčiloval ten jejich slang, ale na druhou stranu to bylo zas něco jiného, nového. Nevím co si mám myslet o konci. A nedokážu si představit jaký bude druhý díl. Prostě otočení o 180 stupňů úplně někam jinam. A epilog ještě více zamíchal kartami.
Jinak si knihu určitě přečtěte, stojí za to.

Adel703
25.10.2014 2 z 5

Na knihu jsem se strašně těšila, nadchl mě trailer na film.
Ale byla jsem zklamaná.
Všichni říkali, že je nabitá akcí, nedá spát, atd. Já jsem v ní pořád tápala, nedokázala jsem se začíst. Hlavní hrdina i Placeři mi byli nesympatičtí. Po dočtení kapitoly jsem vůbec neměla nutkání číst dál. Přišlo mi to trochu přeplácané a závěr tomu jen nasadil korunku. Nějaké části mi připomínaly Hunger Games.
Do dalších knih této série se pouštět nebudu, možná se jen kouknu na film.

Nelin
23.10.2014 5 z 5

Byla jsem příjemně překvapena, ale zároveň rozpolcena koncem...
Tahle kniha byla zatím nejlepší, co jsem za tento rok četla a mohu ji doporučit všem věkovým kategoriím, klukům i hokám, ale i náročným čtenářům, protože tahle kniha je plná hádanek, na kterými když se zamyslíte, dokážete je odhalit ještě dřív, než je kniha prozradí, ale to mi vůbec nevadilo, spíše naopak... :) Myslím, že autor odvedl skvostnou práci. :)

Handy8
23.10.2014 3 z 5

Skvělý příklad toho, že pokud nemáte živoucí a zapamatovatelné postavy, nestačí ani neotřelý námět plný záhad. Přestože by Thomas měl odpovídat někomu, s kým bych se docela rád ztotožnil, nezáleželo mi na něm a nezáleželo mi ani na nikom jiném. On, Alby, Minho i Newt mi připadli charakterově skoro stejní, nikterak zajímaví... a jak už jsem zmínil, v rámci literárních postav i snadno zapomenutelní.

simlenka
19.10.2014 3 z 5

připojuji se k těm, kteří z knihy nejsou extra nadšení - netuším proč. Vpodstatě se mi to i líbilo, dystopií jsem zase tolik nečetla (jeslti vůbec nějakou), takže se nedá říct, že bych byla tímto žánrem přesycená, ale asi nejsem ta pravá cílová skupina :-(

číst se to dalo, to ne že ne, ale místy jsem měla chuť s knížkou praštit, protože mi fakt bylo šumák, co se s hrdiny stane. Ke konci mě to docela chytlo, ikdyž úplnej závěr mě zklamal :-P tři hvězdy, protože to nebylo zas tak špatný, a tři hvězdy, protože to fakt nebylo zas tak dobrý!

Mablis
18.10.2014 5 z 5

Vynikající, opravdu vynikající kniha. Napínavá od začátku do konce. Kdybych nemusela od knihy odbíhat, přečtu ji jedním dechem. Až mě zamrzelo, že už mám dočteno.

MartinaF
18.10.2014 4 z 5

Přiznám se, že podobné věci moc nečtu, ale po reakcích od čtenářů jsem neodolala a knihu jsem si přečetla. Rozhodně to stálo za to, protože kniha byla napínavá od začátku do konce. Je sice pravdou, že některé věci byly předvídatelné, ale jinak je opravdu skvěle čtivá a mně nezbývá než trpělivě čekat na další díl.

reccal
17.10.2014 5 z 5

Ke knížce mě dovedl skvělý filmový trailer. Zcela neobjektivně, sobecky a jednoznačně musím uznat, že Labyrint je jednou z nejlepších post-apo knížek, co jsem četla. A že nerada nadsazuji. Krucifix, nikdy bych neřekla, že mě dostane knížka o skupině chlapů, kteří v klidu a míru obdělávají svůj Plac a pořádají maratony v jakémsi labyrintu. Jenže obal vypadal hustě a tak jsem se zamilovala. A to už asi na desáté stránce.
Po nadšeném dočtení jsem se neméně nadšeně vydala do kina. Hrůza a děs, takhle zprznit skvělou knížku, no, dobře mi tak! Takže další kolo začne 1.12, čekám zapíchnutá ve startovním bloku.

sumcicka
14.10.2014 1 z 5

OK, po několika nevydařených pokusech uznávám, že žánr dystopie není pro mě, a veřejně slibuju, že už tyhle knížky číst nebudu, a to nehledě na množství oslavných recenzí na ně sepsaných. Amen.

bookshelf
13.10.2014 5 z 5

Labyrint, který by ani Daidalovi nedal spát, odráží nekonečnou píli, vůli nevzdávat se a sehranou dělbu práce. Je pro mě vážně těžké si představit, jaké by to bylo zapomenout. Na celý svůj dosavadní život a hlavně na všechny, kteří v něm hrají nějakou roli. Přijde mi to skličující. Bonus v podobě naprosto neznámého prostředí, kde lidé používají zvláštní slang, a které je navíc samo o sobě strašidelné a nebezpečné také nezní lákavě. Osobně bych se asi nedokázala vypořádat s faktem, že mě okolní zdi vězní uvnitř, a že cesta ven je v nedohlednu, pokud je vůbec nějaký únik proveditelný.

Příběh se od úplného začátku, kdy vás možná trošku zmate způsob řeči používaný obyvateli Placu, pohybuje kupředu velice svižně a nenechá vás ani na chvíli si oddechnout. Žádný šťastný moment netrvá věčně. Ale ani žádná tragédie není zdlouhavá a neřešitelná. Všechny ty vítané i nevítané změny vás dokáží udržet ve střehu až do naprostého konce. To zajišťují také krátké kapitoly, které vždy končí něčím, co vás nenechá knihu odložit a nečíst dál. Neříkám, že příběh nemá žádné chyby. Nebo snad, že mi způsob psaní bezmezně vyhovoval, ale není to nic, co bych díky tak poutavému příběhu nedokázala přejít.

Kopta
11.10.2014 4 z 5

Knize přičítám body za promyšlený příběh a inteligentně propracovanější než film. Ale odečítám body za to, že z nás chce autor trochu dělat blbce a pořád zatajuje fakta a věci, které by se dali říct rovnou a místo toho vám příběh v místech začne lézt krkem. Ale prostě... není to špatné...

Maragad
09.10.2014 4 z 5

James Dashner si vymyslel originální svět, který existuje za svých vlastních podmínek. Chlapci používají svůj slang, který je velmi chytlavý a během čtení vám nedělá problémy se ve významu slov zorientovat. Navíc nás nečekají žádné dlouhé a někdy až zbytečné popisy, které knihy tohoto žánru většinou provázejí. Jsme spolu s Thomasem vrženi do nového světa, a tak jako on o něm neví nic, my to nevíme také, vše se dozvídáme až spolu s ním a díky tomu některé otázky naleznou odpovědi až na samotném konci knihy.

mijala
07.10.2014 5 z 5

dloho jsem se chystala na čtení, abych stihla jít do kina, ale pořád na to nebyl čas. konečně jsem si čas našla a okamžitě jsem se do knížky začetla. při čtení mi neustále hlavou běhaly různé teorie co, jak a proč. neustále se něco dělo a já byla vždy naštvaná, když jsem musela knížku odložit. konec byl hodně napínavý, i když trošku nesplnil moje očekávání. poslední dvojstránka mě ale navnadila na druhý díl, tak že rozhodně doporučuji přečíst a doufám, že druhý díl bude také takto zajímavý.

Lucy2211
06.10.2014 5 z 5

Skvělá knížka, doporučuji !!!

Rodaw
05.10.2014 3 z 5

Fajn knížka :) Není pro mě sice ta úplně nejlepší a nejdokonalejší, ale čtení jsem si užila! :)
Každá kapitola končila nějakým překvapením a něčím, co čtenáře prostě nutilo číst dál.