Kúzelné upratovanie: Japonské umenie, ako zbaviť dom neporiadku a nájsť životnú harmóniu https://www.databazeknih.cz/img/books/25_/250225/mid_kuzelne-upratovanie-250225.jpg 4 903 284

Kniha japonskej konzultantky sa z večera na ráno stala svetovým bestsellerom z jednoduchého dôvodu akokoľvek sa usilujeme, nedokážeme vo svojich domácnostiach udržať poriadok. Krátko aj po tom najdôkladnejšom upratovaní veci opäť začínajú žiť svojím životom a chaoticky zaplavovať naše príbytky. Z generácie na generáciu si predávame rozmanité skúsenosti, ale umenie upratovania medzi nimi nie je, hoci patrí k tým najdôležitejším. Priestor, v ktorom žijeme, totiž ovplyvňuje aj našu duševnú pohodu. Marie Kondo premenila svoju celoživotnú obsesiu najprv na zamestnanie upratovacej konzultantky a neskôr aj na úspešnú knihu. Len v Japonsku sa jej predalo vyše 1,2 milióna kusov a dnes okupuje rebríčky v Európe aj Spojených štátoch. Úspech nevychádza len z toho, že ľudia nezvládajú svoj boj s neporiadkom, ale predovšetkým z toho, aká jednoduchá a účinná je jej metóda. Spočíva v radikálnom vytriedení vecí, ktorými sme sa obklopili, a v ich správnom uložení. Stačí sa držať niekoľkých jednoduchých pravidiel. Veci treba vytriediť v presnom poradí a uložiť iným spôsobom, než sme boli doteraz zvyknutí s mimoriadnym ohlasom sa napríklad stretla jej metóda skladania oblečenia. Marie Kondo radí ponechať si iba veci, ktoré máme naozaj radi, a nezahlcovať priestor ani vlastnú hlavu zbytočnosťami. Výhodou jej metódy je, že ak svoj dom podľa nej upracete raz, stane sa imúnnym voči neporiadku natrvalo.... celý text

Literatura naučná Dům a byt Osobní rozvoj a styl
Vydáno: , Premedia

The Life-Changing Magic of Tidying , 2011

JajaCZ
20.02.2019 5 z 5

Baví ma myšlienka zbavovania sa vecí, ktoré nás nerobia šťastnými, myšlienka minimalizmu a zabránenie ďalšiemu zbytočnému nakupovaniu. Páči sa mi, že Marie Kondo sa k priestoru a veciam správa s láskou a i keď ich odstraňuje zo svojho okolia, ďakujem im za službu, ktorú vykonali. Jediné s čím nesúhlasím, je bezhlavé vyhadzovanie vecí do koša. Radšej tieto prebytky darujte do domovov, nemocníc, na charitu, kde ešte urobia radosť a vy budete mať dobrý pocit :)

lubospanda
12.02.2019 2 z 5

Téhle knize hrozně škodí chybný název. Člověk má pocit, že ho kniha bude učit uklízet. Jenže v originálu se to jmenuje něco jako "Kouzlo úklidu" a uvnitř najdete mnohokrát zopakované, že když si doma uklidíte, budete se cítit spokojenější. Pod tuhle myšlenku bych se podepsal, ale jinak nevidím moc velký přínos takové literatury. Proti gustu...

ElfkaEleanor
10.02.2019 3 z 5

Hezky napsane, ale vlastne kniha nerika noc noveho...

Lucifera
20.01.2019

Kniha je praktickým rádcem světa úklidu. Osobně jsem se úklid snažila praktikovat podle ní, některé postupy mi ale moc nevyhovovaly (třeba komínky na trička). Knihu jsem poslala dál, ale nad jejím moudrem: Ukliďte si v bytě a budete mít uklizeno i v sobě, pořád přemýšlím, protože jsem od přírody bordelář, a takto praktické knihy moc nečtu. Tato kniha mi ani stylem psaní jako bestseller nepřipadala, ale nemusí to jen být můj šálek kávy.

Dejf_ano
02.01.2019 4 z 5

Vyzkoušel jsem přerovnat obleční svisle místo komínků jak píše autorka a nemůžu si tento systém vynachválit.

Vakalik
25.12.2018 odpad!

Škoda, že jsem ztratila papírek, kde jsem si v průběhu knihy psala věci, které mě zaujaly. Byla jich spousta a vesměs asi žádná v pozitivním stylu. Některé rady jsou opravdu úplně mimo realitu. Se zděšením jsem zjistila, že autorka napsala i pokračování.

reezy
26.11.2018 5 z 5

Podle mě skvělé. Četla jsem ji několikrát (hodně krát). Ne, že bych měla doma to, co popisuje u svých klientů ale pár věcí jsem si díky knize a principu výběru věcí uvědomila.

bai.Cerna
23.11.2018 2 z 5

Moc jsem se na knihu těšila, dlouho jsem čekala, až bude v knihovně k vypůjčení. Bohužel nesplnila mé očekávání. Z důvodu častého opakování témat jsem „přeskakovala“ stránky. Nepopírám však, že někomu může kniha, resp. popsaný systém úklidu vyhovovat. Každý musí zkusit „na vlastní kůži“.

olmal
14.11.2018 4 z 5

kniha mi pomohla rozloučit se s leta schranovanými krámy. doporučuju ! mohla být kratší, ale rozhodně stojí za přečtení a změní Vám život.

Edeltruda
18.10.2018 4 z 5

Překvapilo mě, že mě bavilo číst knihu o něčem tak neoblíbeném jako je úklid. Nevím, jestli může provzdušnění domu opravdu změnit život, protože vášní autorky pro uklízení jsem se nenakazila, ale pár tipů jsem si z knihy odnesla. Škoda jen, že v knize není lépe popsán či ilustrován třeba právě ten systém šetrného skládání prádla do šatníku. Také jsem si ho musela dohledávat na youtube...

Sanmark
09.10.2018 odpad!

Snůška blábolů natažená na délku knihy.

Obsah:
Vyhazujte zbytečnosti.
Mějte co nejmíň věcí.
Jak přethat pouta k věcem, ke kterým mám nějakou citovou vazbu (Představuju si věci typu: "Přece nemůžu vyhodit svetřík, ve kterém mě poprvé svezl na svym zeleným Simsonu můj budoucí první manžel). S takovými věcmi se srdceryvně nahlas rozlučte a zkuste je poslat dál.

Víc "rad" tam není.

ZuK1
08.10.2018 3 z 5

Zázračnou změnu do domácnosti kniha sice nepřinesla, ale pár dobrých nápadů jsem si z ní odnesla :-) ... Škoda, že není ještě doplněna i nějakými obrázky či fotografiemi z ukládání věcí, jak je Marie Kondo prezentuje na svých videích. Knížku bych hodnotila tak mezi 3 - 4*.

bee88maja
23.08.2018 5 z 5

Nevěřím na zázraky, ale tahle kniha mi dala impuls změnit přístup k dosavadnímu způsobu uklízení a obecně vnímání domácího prostředí. Jsem zvědavá, jak to dopadne s aplikací v praxi... :)

kamibe
06.08.2018

Knížku jsem si koupila ve velké snaze opravdu si udělat takový pořádek, jaký by se mi líbil a byla jsem v něm spokojená. Doporučila mi ji moje kamarádka, která na ni napsala svoji recenzi na http://www.skolakomunikace.cz/clanek/chystate-se-v-lete-na-dovolenou
a tím mě přiměla, abych se do úklidu vážně pustila. Kdy a jak to dopadne, to je zatím otázka. Začala jsem totiž letitými papíry a neumím je najednou hodit do kotle, jako to udělala jiná má kamarádka (prý se jí VELMI ulevilo), já si potřebuji každou složku prohlédnout - a mnohokrát tam najdu zasuté poklady! Knížku jsem poctivě načala, ale pak musela odejít k těm papírům.

Metroušek
11.05.2018 5 z 5

Člověk je tvor hravý. Mezi mnoha hrami, které hraji, jsou Hra na veselou skromnost, kterou jsem se naučil od Miloslava Nevrlého v knize Karpatské hry, v níž ale nejsem moc úspěšný, protože přes vší snahu a přes můj mužský odpor a ženuščin nežensky vlažný přístup k nakupování se náš byt stejně časem zaplní dalšími věcmi, a Hra na kontejner, kterou občas hrajeme, kdy se snažíme protřídit byt od věcí, které pro nás ztratily hodnotu, a které lze často poslat dál. Marie Kondo však hraje Hru na kontejner na profesionální úrovni, a já s hanbou přiznávám, že jsem byl dosud pouhý amatér a břídil. Tahle kniha je fantastická, a nevěřte tomu, že by pro vás nebyla užitečná. Velice této moudré Japonce rozumím. Štěstí nenajdeme venku, ale uvnitř sebe. "Mít" je dobré, a jsem rád, že "mám". "Být" je ale ještě lepší, a jsem rád, že "jsem". A tak jsem se dal do práce. Nejprve jsem k nevěřícnému pobavení manželky "osvobodil" ponožky a pyžama, a viděl jsem, že je to dobré. Ba co víc, při skládání oblečení "KonMari" způsobem jsem znovu poznal pocit, který jsem dlouho nezažil, a který skládání komínků na vojně a v manželství vybudit nedokázaly. Pocit prvňáčka, který se učí důležité věci od paní učitelky, a má z jejich dělání radost, protože věří, že je správné to tím způsobem dělat, a je pyšný na to, že to umí. Také na dovolené se mi tento způsob uskladnění věcí v kufru hodil. Nebylo třeba vybalovat a další den zase balit celý kufr. KonMari Rules! V příštích měsících se budu postupně snažit "osvobodit" pokud možno celý byt, a tím do jisté míry i sebe, protože oba tyto okruhy jsou propojené. Někdo si ovšem sračky uvnitř sebe, poctivě schraňované po celý život, uchovává jako svatý grál, a pak KonMari nemá takový efekt... Doporučuji tudíž i vnitřní úklid, trochu večerní meditace, pouštět věci ze sebe dolů do země, učit se odpouštět, vybírat si nestračkovité lidi a prostředí... Ženuška už také postupně na KonMari najíždí. Věřím, že tahle kniha může hodně pomoci každému z nás, majících to štěstí žít v konzumní době, kdy s námi kromě různých pošahanců orají i věci. Svět by byl lepší, kdyby lidé častěji hráli tyto dvě hry. Tak si pojďte hrát...

LittleAnnette
11.05.2018 3 z 5

Určitě jsem si pár myšlenek z knihy odnesla. Dokážu se rozhodnout, co je pro mne užitečné a co zbytečné - a to si nechat nebo dát pryč (už bez zdlouhavého rozmýšlení). Z mého pohledu to je minimalismus, jen jinak popsaný. Podle mého názoru je osvobozující mít jen to, co opravdu potřebujeme a nezatěžovat se zbytečnostmi, které nám zaplňují nejen bydlení, ale i hlavu. Občas jsem si přišla jako když čtu pořád něco dokola, ale u takového typu knihy jsem to čekala. Jen, upřímně, nemyslím si, že by se měly věci hned vyhazovat, pokud jsou přijatelné pro jiné zužitkování, ať už je prodat nebo darovat (oblečení i knihy - charita, dětské domovy, apod., knihy to samé - charita, knihovna, škola...).

Night
26.04.2018 3 z 5

Pro mě strašně hezká příjemná pozitivní kniha. Filozofie + praktické rady a ukázka respektu, který japonská kultura skýtá.

DominaCZ
23.04.2018 odpad!

Miluju Japonsko i jejich smýšlení... ale dělat megabyznys z rady SKLÁDEJTE SI PONOŽKY VERTIKÁLNĚ mi přijde i na jejich poměry přehnaný.

Já taky umím věc vzít a vyhodit, pokud k ní nic necítím, ať je to mobil nebo kniha.
Taky si z knihy vytrhám krásné obrázky, zajímavé pasáže nebo naopak ty nezajímavé vyrvu protože mi tam překáží no a zbytek je čistá kniha která mě zajímá, to jako nepřišla s ničím novým.

Je to zase bůhvíkým přehnaná propaganda ničeho. Prostě úklid, ok, seřaďte věci tak ať do sebe zapadnou, ale jako dělat z toho ezo pocitovku je moc.

Mně na tom nejvíc jakoby irituje to že to doporučuje hlavně ONA-JAPONKA, která musí v městech žít v krabičkách stísněně a aby se vešli, mají tunu věcí absolutně zabordelených kde všude.
Doporučuju se podívat na Paolo from Tokyo, kterej dělá celodenní náhled na lidi v Tokyu. Od vstávání po cestu do práce, v práci, z práce. Uvidíte nejen úžo dopravu a systém práce, ale hlavně ty BYTY. Takže s nějakou skládačkou ať jde Kondo do ....
(Už jen tím že milovníci starého jsou prý trapní lpěči na místě neschopni se někam posunout. Holt mladá krá.va neznající krásu minulosti no.)

Pettinka
21.04.2018 4 z 5

Asi jsem čekala od knihy trochu víc. :)

yerisley
17.04.2018

Už asi rok se snažím žít minimalisticky a zero waste. Knihu jsem si koupila do vlaku, že se třeba dozvím víc kolem systematického úklidu a něčím se inspiruji. Bohužel mám pocit, že bych takovou knihu mohla napsat klidně sama. Nedalo mi to vůbec nic a ještě mě autorka pěkně štvala tím svým vyhazováním. Ano já když se chci věci zbavit, tak se je snažím nejdříve prodat nebo alespoň darovat. Autorka vše hází do koše. Je to silně neekologické. Já knihu nedoporučuji.