Kúpeľný hosť

Kúpeľný hosť https://www.databazeknih.cz/img/books/51_/513891/bmid_kupelny-host-xuz-513891.jpg 4 4 2

V celej autorovej tvorbe ide o výnimočné dielo. Pôvodne ho napísal iba pre okruh najbližších priateľov a nemalo byť nikdy publikované. O tom, aby vyšlo vo väčšom náklade pre verejnosť presvedčil Hesseho jeho vydavateľ Samuel Fischer, mimochodom – rodák z Liptovského Mikuláša. A tak si aj vďaka nemu môžeme teraz aj my prečítať Zápisky s kúpeľov v Badene, kde si Hesse liečil ischias. Zápisky majú nenapodobiteľnú atmosféru a predstavujú nám autora ako človeka s veľkým zmyslom pre humor a sebairóniu. Pre Silvera Hesseho, vnuka slávneho spisovateľa a správcu jeho pozostalosti, je to dedove najobľúbenejšie dielo.... celý text

Literatura světová Biografie a memoáry
Vydáno: , Petrus

Kurgast , 1925

Skala317
02.09.2021 5 z 5

Hermann Hesse patrí k mojim TOP autorom a knihy od neho zbieram ako kedysi známky. Spomínam si, že som ešte pred asi 22 rokmi bol v Tescu a tam mali túto knihu v tomto vydaní. Stála vtedy asi 100 Korún slovenských a premýšľal som /ako študent na strednej/ či si to môžem dovoliť. Ako len dobre, že som si to "dovolil". Kúpeľného hosťa mám vo svojej zbierke ako jednu z najlepších kníh Hermanna Hesseho. Čo robí z tejto knihy taký klenot? Ide tu o veľmi autobiografické dielo, kde jednoducho spoznáme Hesseho so všetkými jeho zvyklosťami, povahou, návykmi, myšlienkovými pochodmi, názormi. Prežívame s ním každú minútu. Je to veľmi intímna kniha. Hlboká. Hesse tu je takmer nahý. Tu nejde o príbeh, ide o spisovateľa samotného. Veľmi sa divím, že takáto kniha od tohto velikána literatúry, nositeľa Nobelovej ceny, má na DK iba dva komentáre... No áno. Je už príliš mnoho "moderných" kníh, ktoré na nás kričia z regálov kníhkupectiev a tie tu majú stovky komentárov... No ako je to už všade- Pravda sa skrýva v mále. Tam, kde nechodí veľa ľudí. Nie rovná, široká diaľnica, ale strmá úzka horská cestička nás tam zavedie... Nutnosť pre každého milovníka tohto veľkého Autora.

lusila
25.07.2018 3 z 5

Autobiografická próza áno, zábavná nie. Sem-tam sa v texte nachádza pokus o žartovný popis, inak je to monológ uhundraného hosťa, ktorému vadí všetko. Ale bolo zaujímavé prečítať si ako kedysi fungovali kúpele.

Hermann Hesse
německá, 1877 - 1962