Kulička

Výbor z povídek jednoho z nejlepších francouzských novelistů 2. pol. 19. stol. zahrnuje tři námětově příbuzná díla: Kuličku, Slečnu Fifi a U Tellierů. Autorova novelistická prvotina „Kulička“, o níž francouzský kritik A. Thibaudet výstižně poznamenal, že Maupassant „nenapsal už nikdy nic lepšího jenom proto, že dokonalost se nedá překonat“, líčí příběh nevěstky, která svou lidskostí a nefalšovaným vlastenectvím zahanbí licoměrné, sobecké měšťáky. Námět je čerpán z doby války prusko-francouzské, stejně jako děj povídky „Slečna Fifi“, jež rovněž oslavuje vlastenectví a statečnost ženy, vyřazené z „počestné“ měšťácké společnosti. Povídka „U Tellierů“ odsuzuje ostře honoraci provinčního města....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/12_/12718/kulicka.jpg 3.9370

Boule de suif (1888)

Literatura světová, Povídky
Vydáno:, SNKLHU - Státní nakladatelství krásné literatury, hudby a umění

verulik196
předevčírem

V rámci povinné četby jsem četla jen první povídku - Kuličku.
Poté, co jsem se prokousala trochu delším úvodním popisem, se z toho vyklubala pěkná povídka s hlubší myšlenkou. 4*

iveta0254

Klasika o lidských povahách

Tesinka_Laufey

Nevím proč, ale čekala jsem, že Kulička bude mnohem delší. Všechny povídky byly moc pěkné, i když byly některé o něco slabější...Myslím, že Maupassantovi díla můžou moc dobře sloužit k vykreslení dřívější společnosti.

danyinsidebooks

3,5*
Těším se na Miláčka.

bookemma

Dokonalé vykreslení lidské povahy...Když Kuličku potřebovali, využili ji. A poté, hned po té, co jim posloužila, ji nemilosrdně odkopli. Morálně znásilněná, zostuzená a odsouzená.

Nicolka77

Super, super, super skvělá knížka k maturitni četbě. přečtena za pár dni:)

Ginosaji

Když pomineme úvodní popis, byť nezbytný, četla se tato povídka jedním dechem. Dokonale podtrhuje nevděčnou společnost

PavlínaAlžběta

K této klasické literatuře a hlavně spisovateli mám velmi blízko, romány mám ráda dá se říct všechny, i Kulička si mě dostala už na střední. Příběh dívky, který jistě každý zná o putování, kdy se sama rozdělí s ostatními cestujícími o své jídlo, o zadržení, zápletce, které vyústí v jednom hostinci, spiklenecké domluvě o (sebe)obětování se závěrem realistickým, smutným, pro samotnou hrdinku zklamáním, přesto i když zvráceným způsobem pomohla ostatním, přesto je za bezvýznamného lůzra . Ovšem styl psaní spisovatele, který vykresluje pokryteckou zlou společnost, hloupost i neuvážení, a další charakteristické znaky vše tak reálně, že i toto dílo vykresluje dnešní dobu.

Bumeso
09.12.2017

Z trojice povídek se mi nejvíce líbila Kulička, kde PAN SPISOVATEL Guy de Maupassant na malém prostoru velice plasticky vykreslil lidskou hloupost, omezenost, ale hlavně nevděk. Leč velice zajímavé byly i zbylé dvě povídky.

Bielapolica
19.11.2017

Dobovo a atmosférou mi pripomínala knihu Parfém. Pekná novielka, stručne a jasne zadefinované charaktery, súcitiaci rozprávač. Prvý dotyk s Maupassantom a asi aj postačuje.

Illaa
12.08.2017

Povídky mě moc bavily, ani bych nevěřila jak moc. Kuličku jsem očekávala delší, ale některé povídky mě zaujaly ještě více. Většina povídek bylo s partnerským až lehce erotickým motivem, až jsem se někdy divila, co autor ve své době napsal.

Dyaebl
31.07.2017

Naprosto geniálně popsaná společnost jak tehdejší, tak nynější. Nádherně popsaná zákeřnost lidí, kteří jsou schopni zneužít kohokoli jen ve svůj vlastní prospěch a zneužitou osobou opovrhovat a soudit ji. Nadčasový příběh, který se neztratí v žádné době a lidé se v tomto příběhu budou neustále odrážet.

Percabethka
27.07.2017

Až po dočtení celé knížky mi došlo, že jsem jí asi nemusela číst celou - kvůli povinné četbě -, ale stačila by mi první povídka. Kniha celkově se mi vůbec nelíbila, takže mě celkem mrzí, že mě to nenapadlo dřív :D
Kulička nebyla vůbec špatná po stylistické stránce, naopak se četla velmi rychle a příjemně, ale vadilo mi, že jsou všechny hlavní hrdinky prostitutky a také naturalismus, který nemám ráda. Povídka 'Kulička' měla alespoň na konci nějaké ponaučení, ale u povídek 'U Tellierů' a 'Slečna Fifi' jsem žádné nenašla.
Nechápu, jak může mít tak kladné ohlasy od tolika literárních kritiků, protože já po jejím dočtení doufám, že se k Maupassantovi už nikdy nebudu muset vracet...

kikidok
08.05.2017

Kniha spíše poukazuje na lidské vlastnosti a chování – především to špatné – než by z toho plynulo nějaké poučení. Povídky se zdají být neukončené, na druhou stranu ukazují, že ne vše vždy končí dobře a všichni jsou spokojeni. Jsou to povídky více žánrů. což mě celkem překvapilo a ukazují dobové myšlení a každodenní problémy a události.

SeverusSnape
22.03.2017

Opravdu se mi to líbilo,sáhla jsem po knize pouze,že byla k maturitě,povídky totiž moc nemusím a byla jsem mile překvapena.Nejlepší povídka,kterou jsem přečetla

Rumplestiltskin
18.03.2017

S knihou jsem se setkala ve formě audio knihy.
Její začátek byl bohužel celkem pomalý a tak jsem měla nutkání neposlouchat dále, naštěstí se příběh vyvinul v zajímavou společenskou povídku. Hlavními tématy jsou nevděk, neúcta a kastovní systém.
Jedno velké mínus má i množství postav, které se hlavně v poslouchané verzi slilo dohromady a bylo těžké se v některých vztahových situacích vyznat.

nikol7737
11.03.2017

Dlouho trvalo, než jsem knihu otevřela. Po přečtený prvních 10 stránek jsem i litovala, že jsem knihu vůbec otevřela. Po deseti stranách se mi kniha začala líbit a po přečtení můžu doporučit. Velice realistický příběh, který ''nádherně'' vystihuje lidské vlastnosti.

Manyna
10.03.2017

Kniha o jedné z nejhorších lidských vlastností - pokrytectví. Kulička je velice poučná knížka o tom, že jakmile nastavíte prst, utrhnou Vám celou ruku. Nevděk, neúctu, pomluvy...ty si přenášíme z generace na generaci.

Richelle
06.03.2017

Knihu jsem přečetla za dopoledne. Zprvu se mi nezamlouvala, ale když jsem četla dál a dál, tak jsem se do knihy začetla. Krátká, líbivá kniha. Ukazuje se zde, jací lidé jsou doopravdy, jaký život je doopravdy. Společnost jaká je i dnes.

Mutnedžemet
25.02.2017

Příjemně psaná jednovečerní jedhubka.
Sice to pro mě byla povinná četba, ale děj je svižný, dílo krátké. Nebyl problém přečíst během hodinky ani ne.
Pokud k obsahu, tak mi kniha přišla trefná, stále aktuální - pravda o tom jací lidé jsou. A co do stylu psaní, celé je to vyprávěno jednoduše, bez nutnosti jakkoliv více přemýšlet, ale jak už jsem říkala velmi čtivě.

fojtikjirik
05.02.2017

Krátká povídka vyprávějící o lidské nevděčnosti, zkrátka typické dílo z období realismu.

mikela
09.01.2017

Kulička je nádherný příběh, kde jsou krásně vystihnuty lidské povahy. Je to kniha, kterou si můžete přečíst v každé době a stejně bude na společnost krásně sedět. Úžasné, určitě všem doporučuji.

DarkFireflies
24.07.2016

Příjemně napsaná kniha o nepříjemné pravdě - ať už se snažíme jak chceme, stále je v každém z nás ta ošklivá, černá, pokrytecká část.

sammy.lee
20.04.2016

Kniha se mi líbila a přesně poukázala na společnost. Jakou byla a jakou mnohdy zůstává dodnes.

nikikostadinova
24.03.2016

Jak platilo před sto i před dvěma sty lety. Platí i dnes. Lidé se nemění a jsou nepoučitelní.

MadlenkaM
24.02.2016

Kniha mi žádné nové poznatky nepřinesla, zato příběh to byl hezký, stručný, výstižný. Dalo by se říci, že vystihuje povahu lidí v kostce.

lampernaqui
25.01.2016

Třetí svazek Světové četby a zatím jsem spokojen. Všechny tři povídky jsou povedené, čtivé a líbily se. Konečně jsem dohnal resty ze školy, kdy jsem se nedostal na hromadu klasik - Kulička byla jedna z nich.

-Nikola-
06.01.2016

Tak takoví jsme!
Guy de Maupassant patří k mým oblíbeným autorům. Jeho pohled na svět je kritický, ale na druhou stranu je také velmi empatický. Všímá si společností, lidí kolem sebe a jejich chování. Kdo by tímhle ztrácel čas?
Někdo by si mohl pomyslet, že to jsou obyčejné příběhy, obyčejných lidí z obyčejného života. Taky jsou některé příběhy naprosto absurdní. Ale dějou se v životě i divnější věci.
Je příjemné se na chvíli zastavit a zauvažovat nad tím, co se děje. Možná si toho všimnete, ale s kým se o takových věcech můžete v dnešní době bavit, když všichni mají svých problémů nad hlavu?
Od toho je tady Guy de Maupassant!

Dominik Fajkus
03.01.2016

Dle mého názoru povídka poukazující na neměnný charakter lidí od počátku věků. Kdo si nepředstavoval po dočtení knihy ještě několik stránek navíc, kdo proklínal Guy de M. že pointou nebyl masakr všech postav onou prostitutkou ? Já ano.

thejanula
02.01.2016

Super kniha, dobře se četla. :)