Kulička

Výbor z povídek jednoho z nejlepších francouzských novelistů 2. pol. 19. stol. zahrnuje tři námětově příbuzná díla: Kuličku, Slečnu Fifi a U Tellierů. Autorova novelistická prvotina „Kulička“, o níž francouzský kritik A. Thibaudet výstižně poznamenal, že Maupassant „nenapsal už nikdy nic lepšího jenom proto, že dokonalost se nedá překonat“, líčí příběh nevěstky, která svou lidskostí a nefalšovaným vlastenectvím zahanbí licoměrné, sobecké měšťáky. Námět je čerpán z doby války prusko-francouzské, stejně jako děj povídky „Slečna Fifi“, jež rovněž oslavuje vlastenectví a statečnost ženy, vyřazené z „počestné“ měšťácké společnosti. Povídka „U Tellierů“ odsuzuje ostře honoraci provinčního města....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/12_/12718/kulicka.jpg 3.91204
Literatura světová, Povídky
Vydáno, SNKLHU - Státní nakladatelství krásné literatury, hudby a umění

La Boule de Suif, 1888

Kniha Kulička

kilometr
24. listopadu

Povedené povídky a musím speciálně poděkovat kamarádovi,který mi tohoto autora našel na půdě a já se s ním v práci několik dní proċítal.Díky štěpánku!75%.

žlučníkář
08. listopadu

Tři povídky, který spojujou dvě témata, a to korpulentní kurvičky se stehnama jako hroch a prušáci ve francii.

V první se tý pani přezdívá dokonce kulička a už šla údajně do výslužby, ale pruskej oficír na to neslyší a chce stůj co stůj kouknout mezi ty její stehna a vezme si jako rukojmí celou společnost z kočáru. Trolejbusy v tý době ještě nebyly. Ani tak tam nejde o to, jestli je něco špatnýho vlízt s někym do duchen, ale spíš o chování vašnostů z kočáru. Ty si myslej že jsou honorace, ale z jejich chování by se jeden poblil. Kulička je docela chudák.

Druhá povídka vysvětlí fakt, že v jednom městečku to, co spojuje společnost a je to mnohem důležitější než třeba kostel, je jeden pořádnej hampejs. Když vrchní bába na čas zavře a odjede i se svejma holkama, ženatý chlapi choděj po městě jako duše bez těla a nevědí, jestli jejich život má dál smysl. Snad se to nějak brzo vyřeší...

V tý třetí jsem si původně myslel, že tam o kurvičku nepůjde. Prušáci se v zámku chovali jako bohatý rusové na pařbě na venkovskym sídle, ale nakonec dostanou laskominy na kus čerstvýho macatýho masa. Jedna židovská kulička jim ale udělá čáru přes rozpočet a převeze s farářem celej pruskej oddíl. Docela by mě zajímalo, jestli si farář štrejchnul.

Povídám, že se mi to líbilo, nebo mě to bavilo?

Medasek

Jako maturitní četba úžasné, ale jinak bych si to asi nevybrala. Bylo to čtivé, ale chyběla mi tam trocha akce.

andrejci

Na popud učitelky jsem to přečetla a musím říct, že se to četlo dobře. Nebyla jsem z toho úplně nadšená, ale zase jsem se úplně nenudila.

gan112

Možno je chyba že som novely nečítal ale počúval audioknihu, ale v skutky na Molierovho Mizantropa to nema. A ten je naviac rímovany. Ale samozrejme ako ponaučenie je toto dielo povedal by som školský ukážkové.

kyticka152

Povídka se mi ve výsledku opravdu líbila. Příběh byl poutavý a bohužel i dnes reálný. Povídka se mě dotkla a zanechala lehký smutek nad takovými lidmi. Doporučuji k přečtení!

KiraCuratio

Úžasná sonda charakterů různých společenských vrstev dané doby. Téma pokrytectví a prospěchářství zde vyplývá z relativně přímého, zato ale silného příběhu.

Adasin

Krátká, čtivá, se silným příběhem a zajímavou hlavní postavou. Jako povinnou četbu můžu jen doporučit.