Kryštofe, neblbni a slez dolů!

Kryštofe, neblbni a slez dolů! https://www.databazeknih.cz/img/books/60_/6062/mid_krystofe-neblbni-a-slez-dolu-2Wz-6062.jpg 4 20 5

Zajímavý klukovský příběh psaný s vtipnou nadsázkou. Datum vydání: červen 2004 Věk: od 8 let Vypráví o tom, co se může stát, když se na člověka všechno valí a duše je přetížená, a především o tom, že se věci nemají řešit unáhleně, ale s chladnou hlavou. Hlavním hrdinou je devítiletý Kryštof a nikdo neví, proč právě teď sedí na vysoké skále na kraji vsi a odmítá slézt dolů. Nahoře je zima, stmívá se, ale on neoblomně dřepí dál v nebezpečných výšinách. A při tom si v krátkých záblescích vzpomíná na to, co ho k tomuto činu vlastně vedlo...... celý text

Zemlja
04.10.2023 5 z 5

Moc hezká knížka. O kamarádství a že se o něj musí pečovat. O klukovi, který trpí po odchodu otce. Může to pomoct dětem ve stejné situaci. Při scénce, jak uzdravoval psa v troubě, se vždycky směju.

mataaskorice
18.12.2022 4 z 5

Kniha psaná z dětského pohledu, s pro děti typickým odbíháním od tématu, dějovými skoky a odbočkami. Hlavní hrdina Kryštof je tak trochu pacholek, drzoun, provokatér. Takový ten kluk, kterého chcete mít ve třídě (pokud učíte) maximálně ve dvou, třech exemplářích. Kryštof ale není zlý. Vyrovnává se s těžkou životní zkušeností tak, jak dovede. Kryštofa a jeho matku opustil otec. Chlapec ztratil půdu pod nohama, rozpadly se mu jeho jistoty. Svět pro něj najednou není bezpečným místem. A když pak někdo bezostyšně vytáhne krutou poznámku o Kryštofovu otci a tím tne do živého, začnou se dít věci... Jasně... Psi se v troubě nepečou... Ale osmiletý čtenář není trubka, aby nepoznal nadsázku, humorné místo, které má uvést do konstrastu stabilitu přátelství dvou kluků a jejich současný konflikt. Celkově hodnotím jako zajímavý kousek, který na několika málo stránkách řekne mnohé a mnohé další nechá nevyřčeno, ale k dalším úvahám nasměruje. V jednom odpoledni stráveném o samotě v zimě na skále přinese zásadní témata jako přátelství (a jeho soudržnost), rodina (a její soudržnost), frustrace, nepochopení, širší motivace pro nevhodné chování dítěte a další. Nacpat tohle do padesáti stránek tak, aby to na čtenáře prvoplánově nekřičelo, ideálně tak, že si toho čtenář ani nevšimne, je docela úctyhodný počin, ne?

olívoil
23.02.2019 2 z 5

prima počtení, ráda čtu dětské knížky...…...tuto máme doma dlouho, ale já ji četla dnes poprvé

Evka_
09.07.2016

Pozoruhodný příběh psaný retrospektivně - v knihách pro děti celkem neobvyklé, o to zajímavější. Kniha však není jen oddechovým, zábavným počteníčkem, je spíše pro přemýšlivější děti, které už umějí číst i mezi řádky, nebo mají k sobě dospěláka, který si s nimi o příběhu popovídá.

Jelitovna
11.01.2016

Že jsme to četli! Hned v první kapitole kluci vyháněli revma psovi tak, že ho strčili do roztopené elektrické trouby. A samozřejmě na něj zapomněli. "Do prkýnka, my jsme ho upekli!" Neupekli, pes to přežil, ba co víc, opravdu se uzdravil! Jenže, vysvětlujte pak doma dětem (které samozřejmě dávno vědí, že zvířátka ani lidé do trouby nepatří), že to doopravdy nebyl dobrý nápad, i když to dobře dopadlo, že fakt nemůžeme strčit naši Báru do trouby ani na chvilku, ani na vteřinku... Zaujalo a uhnízdilo se. (Ach jo.)

Iva Procházková
česká, 1953
2006  88%Myši patří do nebe
2011  78%Uzly a pomeranče
2006  82%Únos domů
2009  74%Nazí
2014  83%Muž na dně

Kniha Kryštofe, neblbni a slez dolů! je v