Krysař

Krysař https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/471860/bmid_krysar-oRz-471860.jpg 4 6566 6566

Útlá knížka, jejímž jádrem je staroněmecká pověst, je vrcholem autorova prozaického díla, jakousi rekapitulací jeho myšlenek a postulátů. Věčným tématem je zde svár reality s ideálem, kterého je ale třeba se nikdy nevzdat. Kniha je doplněná ilustracemi a fotografiemi z kultovního animovaného filmu Jiřího Barty. 6. vydání.

Přidat komentář

kristyna.havlov
13.05.2024 5 z 5

Prostě klasická středoškolská četba. Už je mi teda skoro třicet, ale viděla jsem ji v audiotece, takže jsem se rozhodla si ji pustit. A jako super. Kniha má tři hodiny, takže za jedno odpoledne ji stihnete. :)

Věra91
12.05.2024

Klasická maturitní četba, který je vlastně docela fajn. Jazyk na mě působil poeticky a má své kouzlo.


Aleshgang
05.05.2024 3 z 5

Nemastné neslané. Byl to takový typ textu, který nemám rád. Není tolik o ději. Ke konci mě to začalo bavit. Kdyby to bylo napsané jiným písmem, dal bych určitě plný počet. Děj se mi líbil, ale jak píšu, jenom ten text mi vadil. Děj byl výborný, na zamyšlení.

milovnice_knih_
29.04.2024

Další knížka po které jsem šáhla díky maturitní četbě.
Bohužel musím napsat, že jsem z knihy velmi zklamaná.
Knížka mě zaujala, když jsme ji brali ve škole a i její anotací. Hned při rozečtení jsem věděla, že budu mít problém se stylem psaní, ale doufala jsem, že si zvyknu, bohužel se tak nestalo a navíc se k tomu přidala další negativa. Knížka se mi špatně četla, děj mě nebavil a postavy mi taky moc nesedly.
Knížka mě bohužel nebavila až do takové míry, že jsem musela nějaké části přeskakovat (ač jsem to dělala velmi nerada) jinak bych knihu snad ani nedočetla.
Knížka dávám 0,5*/5* Na knížce je zajímavý jen námět. Budu se muset podívat na nějaké rozbory, abych si vše ujasnila.

Rade
17.04.2024 5 z 5

Pro mě skoro báseň v próze, možná romantický horor? Někdy je fajn, sáhnout po literatuře, kterou pamatujeme z gymnaziálních let.
Stará temná německá pověst o krysaři a jeho pomstě ve městě Hammeln ožívá ve výtečném zpracování Viktora Dyka, doprovázená je dramatickými ilustracemi Jaroslava Šerých (vydání Vyšehrad 2016).
*
„Toto ráno přerodilo svět. Včerejšky měly svou radost a svou bolest. Ale včerejší radost byla stínem dnešní radosti a včerejší bol byl stínem dnešního bolu.“
*
„Píšťala krysařova probouzela staré sny a staré hoře.“

Cara.17
14.04.2024 1 z 5

Jsem neskonale ráda, že mám maturitu za sebou a tudíž se už nemusím prokousávat knihami, po kterých bych z vlastní vůle nikdy nesáhla.
Ano, chápu, že Krysař v literatuře a jejím vývoji zaujímá svoje místo a z pohledu literárních odborníků se v něm dají najít jisté "hodnotné prvky", ale jakožto laik hodnotím knihy po svém a k tomuhle prostě říkám ne. A ještě jednou ne. Ten konec a vlastně celý příběh je totální pohromou a tu jedinou hvězdičku uděluji za občasnou zajímavou myšlenku či větu a za postavu rybáře Jörgena, který se na konci jako jediný zachoval správně.

Sirina
23.03.2024 4 z 5

Knihu čtu už po několikáté a vždycky v ní najdu něco nového, co mě v daném čase chytne za srdce. A navíc ten krásný, bohatý jazyk. Je to radost číst.

Ema22
04.03.2024 5 z 5

Už ani nepočítám, kolikrát jsem měla Krysaře v ruce. Tentokrát mě velmi zaujal propastný rozdíl mezi ženskými a mužskými postavami. Ženami naoko nevinnými a krásnými, vnitřně však zkaženými, provokujícími. A opět mě potěšil Dykův poetický jazyk.
"Mějte ženy, ale nedopouštějte, aby ženy měly vás."
"Jisté je, že propast lákala krysaře; stál nad ní zamyšlen a sám. Občanům v Hammeln nelíbil by se výraz jeho očí; nebyla tu pouze propast, ale byly tu dvě propasti."

Lucissia
15.02.2024 5 z 5

Bavilo, pěkné počtení. :-)

Mindy
13.02.2024 2 z 5

Nezaujalo, nebavilo.
Na to, jak je knížka tenoučká, jsem se jí prokousávala dost dlouho. Rozvláčná, zdlouhavá. Nemůžu jí dát vysoké hodnocení jenom proto, že je to povinná četba. Mě prostě neoslovila.

katpas76
03.02.2024 3 z 5

Když jsem ještě byla ve věku povinné četby, této knize jsem se nejspíš vyhnula. Ani muzikál D. Landy jsem neviděla. Protože jsem příběh znala jen hodně povrchně, rozhodla jsem se v již zralém věku doplnit si vzdělání a poslechnout si audioknihu.
Jsem spokojená. Dramatické scény byly vykresleny živě, postavy jsem si uměla dobře představit. Ponurost celého příběhu umocňoval dobře posazený hlas pana Beneše, který knihu namluvil.
Žádná euforie a objev to pro mě nebyl, ale ani žádné zklamání. Jsem ráda, že jsem knize dala šanci. A navíc jsem si odškrtla další bod z letošní čtenářské výzvy (kniha, která splňuje dvě témata loňské výzvy - zakázaná láska, víc než 5 cz sk vydání).

TheLoreMaster
29.01.2024 3 z 5

Na rovinu, nejsem zrovna dvakrát velký fanoušek Dykova zpracování Krysaře. Tato legenda o bezejmenném krysaři, který se rozhodl pomstít za nezaplacenou práci a vyvraždil děti Hammeln, má potenciál na poměrně drsné, surové, možná až hororové zpracování, Dyk se nicméně rozhodl vložit do krysaře trochu klasického romantického hrdiny, který se do tohoto příběhu dle mého vůbec nehodí. Navíc, krysařův vztah s Agnes je velice plytký a ne moc rozvinutý, což u Máchova Máje ještě dokážu prominout, ale na počátku 20. století už by se to dít asi nemělo. Postava Seppa Jörgena, sloužící jako paralela na krysaře, je vlastně až na samotný závěr úplně zbytečná a ani ta krysařova práce tu není nijak extra popsána. Já naprosto chápu, že tohle není žádný realismus, nerozumím ale tomu, proč si Dyk vybral na adaptaci zrovna tento příběh. Cením nicméně Dykův jazyk a volba slov, která se sice nečte nejsnáze, ale třeba samotný závěr díky tomu vyzní velice hezky. A postava Fausta, ačkoliv si ji Dyk tak trochu vycucal z prstu a moc nerozumím, proč se ji rozhodl zakomponovat, je velice atmosféricky napsaná a kapitola s ním je asi má nejoblíbenější. Jen škoda, že se Dyk rozhodl pro takovýto styl zpracování známé legendy, jsem si jist, že kdyby to dělal např. Jirásek, ocenil bych to asi trochu víc :D

ivetka859
24.01.2024 5 z 5

Knížka kapesní, přečtená za dva dny běžného provozu, a přitom tak bohatá. Melodická, krásná mluva a slovosledy, plynulá řeč, hravé slovní obraty a fráze.
Krysař je inspirovaný staroměstskou pověstí, je to pohádka plná emocí, charakterových postav a metafor. Autor krásně vykresluje krajinu i scenérie.
Zajímavou postavou je rybář Sepp Jörgen, který člověka vede k zamyšlení, jak by naše chování vypadalo, kdybychom se nenechali unášet emocemi a nejednali bez rozmyslu.

PinkBunny
11.01.2024 5 z 5

Velmi poutavé, vášnivé, tragické. Literatura pro dospělé. Tklivě a poutavě načteno. Doporučuji.
Slyšeno jako audiokniha.

matej0399
07.01.2024 3 z 5

Kniha nesedne každému. Rozhodně nechci tvrdit, že by byla špatná, jen prostě né každému sedne. Mně osobně se například dobře nečetla a měl jsem problém vyznat se v příběhu.

SoňkaSoník
07.01.2024 5 z 5

Přenádherný Dykův jazyk. Konečně jsem se ke knize dostala a fascinována s úsměvem na tváři ji pokládám zpátky do police v knihovně. Říkávala jsem si, jak to s Krysařem nakonec dopadlo. Doufala jsem, že jinak, ale nejsem zklamaná.

Čand@
06.01.2024 3 z 5

Tohtoročnú čitateľskú výzvu som sa rozhodla okoreniť vlastnou výzvou prečítať a zaradiť si do nej čo najviac kníh z dcérinho aktuálneho zoznamu doporučenej maturitnej četby.
Krysař ako kniha, v ktorej sa niekto stratí (Agnes), bola dobrá voľba. Krátky príbeh plný symboliky a krásnych i drsných slov. Najkrajšia pre mňa bola posledná veta. Nie preto, že príbeh už končí, ale pre nádej, ktorú vyslovuje.

Nymfadora
02.01.2024 5 z 5

(SPOILER) Tak teeda! Na to, jak stará knížka to je, a že se nachází v nepříliš populárním seznamu maturitní četby, mě opravdu překvapila. :)
Nádherně záhadný temný začátek, kdy si tajemný krysař příliš váží své nezkrotné svobody, připomíná atmosférou Poeova Havrana. Když se ale tahle hrdá duše zamotá do spárů lásky a zažívá nejednu zradu, začne být čím dále lidštější. A to je, co mě na knize tolik okouzlilo - děsivost faktu, že je do postavy Krysaře možno se v průběhu knihy vžít natolik, že jeho závěrečný čin odsoudíte až po jejím zaklapnutí.
Takže, kdo se chce na chvíli cítit jako temný záporák, jen do toho! :)))
Jinak se rozhodně v ději neztratíte a jazyk, jimž je Krysař psán, je kráásný, aniž by to ubíralo srozumitelnosti.
Pro fajnšmekry a maturanty, chtějící před komisí zazářit, doporučuju si najít historický kontext a něco málo k původní pověsti o krysaři. A fun fact (nejen) pro maturitní zoufalce, co tohle snad dočetli až sem - údajně mohl být záhadným Krysařem středověký německý lokátor (zakladatel města), jenž si Hamelnské děti odvedl jako své budoucí občany nikam jinam než do Olomouce, (tohle prý vybádal jakýsi vědec na základě častého výskytu jistého příjmení právě v Olomouci). Jen si tenhle fakt prosím případně ověřte, než jej u matury řeknete. :)
Kdo by teda chtěl vědět víc - zdroje jsou SPN učebnice dějepisu 2 a video od kanálu Na potítku. :)

Sarapet
23.12.2023 4 z 5

Měla jsem hodně místa pro svou fantazii. Mně se moc líbí bohatost slovní zásoby. Vlny ševelí a plynnou, voda šplouná a bije do břehu...

Američanka510
08.12.2023 4 z 5

Další kniha z povinných knih, která se dá přečíst je celkem zajímavá a neztratíte se v tom. Neočekávala jsem mnoho. Přeci jenom je to maturitní četba, ale pokud potřebujete knihy do maturitní četby, tak je to fakt dobré