Krvavé Považie

Krvavé Považie https://www.databazeknih.cz/img/books/52_/528210/bmid_krvave-povazie-6579a0c34ffda.jpg 5 4 3

Od tajomného hradu Strečno až po starodávne trnavské opevnenie prerýva krajinu rieka Váh. Tam sa rozprestiera územie od dávnych čias opradené strašidelnými legendami. Obávané rímske légie na čele s Marcom Auréliom zvládli stráviť na Považí len jedinú zimu. Kedysi ho obývali Kelti, je teda posiate zvyškami kultúry druidov a ich magických rituálov, vďaka ktorým možno ešte stále pôsobia v povodí Váhu prastaré nadprirodzené sily. Rozsiahlej časti Považia kedysi vládol krutý Matúš Čák Trenčiansky. Zrodil sa tam strašidelný prípad krvavej grófky Alžbety Bátoryovej. A tiež týchto štrnásť hororových príbehov. Vyrozprávajú vám ich autori, ktorí Považie dokonale poznajú, pretože sa tam narodili, alebo si túto oblasť zvolili pre svoj život. Priblížia vám temné zákutia miest, nehostinnosť lesov aj nemilosrdnosť rieky Váh. Prijmite pozvanie a zavítajte na Považie spolu s nami. Hneď pri Strečne vás privíta mýtická bytosť z Váhu, v Žiline narazíte na židovskú kliatbu a zahráte si únikovú hru. Ak sa vám ju podarí prežiť, pri Považskej Bystrici budete môcť obdivovať vlčie maky, na Veľkom Maníne zahliadnete nezvyčajný kŕdeľ, pri Púchove narazíte na opustenú farmu a v Trenčíne si dohodnete rande s plachým dievčaťom. Ak sa vám nezapáči, nezúfajte. V Novom Meste nad Váhom vás už túžobne očakáva vlastníčka starodávneho domu, ktorá ukrýva desivé tajomstvo, a v Trnave zas papierový kamarát, ku ktorému vás dovedie miznúci a opäť sa objavujúci kanál. Dajte si dobrý pozor na to, čo do neho vhodíte. Vitajte na Krvavom Považí!... celý text

Laugar
18.03.2024 5 z 5

Na toto dílo jsem narazil náhodou a zaujalo mě na něm jak zasazení jednotlivých příběhů do oblasti Pováží, tak mistrně sepsaná anotace. Jedná se o sbírku různorodých temných příběhů, které postihují rozmanité odstíny širokého spektra hororového žánru - od strašidelně a děsivě laděných povídek až k povídkám brutálnějšího, krvavějšího i bizarnějšího charakteru. Právě díky rozmanitosti si ve sbírce každý čtenář může najít to, co ho zaujme. Osobně se mi líbily spíše příběhy, které čerpaly svůj námět z mytologie. Škoda jen, že povídky nebyly seřazeny podle lokality, kde se jejich děj odehrává (tedy tak, jak jdou jednotlivá místa za sebou podél toku Váhu). Je to však jen drobná vada na kráse jinak zajímavého vydavatelského počinu.

Pampalini
15.03.2024 3 z 5

Pěkná kolekce příběhů z poněkud rázovité oblasti Slovenska. Někdy jsou hororové a někdy téměř pohádkové. Každý autor má svůj přístup, svůj styl, někdo se snaží napodobovat. Celkově to působí nevyrovnaným dojmem, ale to by mohl být klad. Aby dobré povídky vynikly musí být v přítomnosti těch špatných. Je to jak s lidmi... Nejlepší pro mne byl Poludňový kanál, Dvere, Úniková hra, Strúhadlo, Zámotok a Pani Varényiová. Některé byly plné chyb, logických hloupostí a jedna hotový stylistický Mordor.

Ivan Kučera
14.01.2024

Z morálnych príčin knihu hodnotiť nebudem hviezdami (mám v nej poviedku Dvere), ale prečítal som si ju celú a zastávam názor, že mám právo vytvoriť si názor na nejakú/ľubovoľnú antológiu napriek tomu, že v nej mám text. Krvavé Považie je zaujímavý projekt. Svojou osobitosťou by som ho možno dokonca označil za jeden z najoriginálnejších hororových, aké vyšli v ére samostatného Slovenska. Vždy ma o to viac pri takýchto knihách zamrzí, že o žáner medzi čitateľmi stále ako keby nebol záujem. Ak si vezmeme slovenský i český trh, je to 15 000 000 potenciálnych čitateľov (OK, rátam aj bábätká). Zaráža ma, že pri takom ozrutnom čísle sa koľkokrát nenájde ani len 500 ľudí, ktorí by si kúpili novú hororovú knihu. Čo 500. 100. Je to škoda, trh je kvôli tomu zdeformovaný, lebo tým pádom je horor odsúvaný na vedľajšiu koľaj. Pritom nie z dôvodu, že by bol zlý. Proste stále v spoločnosti pretrváva názor, že horor je úchylný žáner pre úchylných čitateľov od úchylných autorov. Severské trilery a kriminálky sú bestsellery a povedzme si na rovinu: hranica medzi hororom a trilerom je niekedy tenká. Dokonca máte plno hororov, v ktorých je menej brutálne zavraždených ľudí, než v radovej kriminálke. Je to škoda, lebo ak by bol horor úspešný, mohli by vznikať parádne knihy. Fantázii sa medze nekladú. Napr. v minulosti vznikli Koleje smrti, čo je zbierka temných textov spojených so železnicou. A takýchto originálnych a pritom (v dobrom) jednoduchých námetov vymyslíte sfleku desať. No a teraz k nám dorazilo Krvavé Považie, antológia slovenských autorov zameraná na príbehy zo špecifického prostredia a tým je, chvíľa napätého ticha... Považie. Ja som svoj text umiestnil do Nového Mesta nad Váhom, ale nájdete tu i Žilinu, Trenčín, či Trnavu. Kniha je vybavená skvelými ilustráciami Andreja Práznovského, zábavným úvodným slovom od Jana Kotouča a okrem samotných poviedok v knihe nájdete medailóniky autorov. Začnem tým horším. Obálka od Bei Tomash je pekná, ale pravdupovediac asociuje mi skôr fantasy, než horor. Občas sa na niektorých miestach vyskytujú slová, pri ktorých som padol z gauča (nadájať, trúnok, bakuľa, chtivé, nehodlám). Občas je prítomná nelogika (postava spomína na udalosti, pri ktorých nebola), ale vo všeobecnosti knihu hodnotím pozitívne. Nemám rád samoúčelne krvavé horory a také tu česť výnimkám nie sú. Mám rád skôr realistickejšiu hrôzu a takých poviedok je tu naopak dosť resp. väčšina. Vyložene zlú poviedku som tu našiel jednu.