Krutý princ

Krutý princ https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/403425/bmid_kruty-princ-j06-403425.jpg 4 1936 371

Vítejte ve světě, kterému vládnou nelítostné víly! Jude bylo sedm, když jí zabili rodiče a unesli i s jejími sestrami na proradný dvůr víl. O deset let později ale netouží po ničem jiném než patřit mezi víly. A to i přes to, že je smrtelná. Většina víl lidmi pohrdá, nejvíce princ Cardan, nejmladší a nejpodlejší syn krále. Aby Jude získala vysněné místo u dvora, musí se princi postavit. Zaplete se však do intrik, a když hrozí, že násilí zničí slavný dvůr, rozhodne se pro pochybné spojenectví, které ji může stát život.... celý text

Literatura světová Fantasy Pro děti a mládež
Vydáno: ekniha , CooBoo

The Cruel Prince , 2018

Terycte
23.05.2020 2 z 5

(SPOILER) Kniha je velice průměrná YA fantasy, která čerpá ze všech zdrojů již napsaných knih. Počínaje klasickou fantasy s elfi a vílami konče jízdárnou fifty SHADES. Kniha jede svým tempem, avšak vždy když je hlavní zápletka nebo jiný zvrat, tak zde jako by autorka zaspala. Zápletka či zvrat jako by se nestal. Zkrátka se stane a jako co.
Celkové mě kniha zklamala. A nevím jestli hodlám číst další díly.
Jude, hlavní hrdinka knihy mě do půlky srala, poté jsem si na ni zvykla a už to šlo. Romantická linka Jude a Locke mě srala, byla nepovedená a zkrátka velký špatný. Jude a Cardan lepší, ale opět je to vztah z nenávisti do lásky. Je tu LGBT pár Vivi a [Hedr] jako dobrý, ale knihu to nijak nezlepšuje, jelikož já tento pár není kladen důraz. A zkrátka tam jenom je. Madoc a stínový dvůr (špehové Puma, Šváb a Přízrak) jsou mi nejvíc sympatičtí.
Kvalita - 2/5
čtivost - 2/5
Nakonec hodnotím 2,25/5 hodně průměrná.

Kasana
18.05.2020 4 z 5

Skvělý příběh. Líbí se mi, že Jude je sice člověkem, ale už si nedokáže představit život v našem světě. Ví, že do světa víl přesto nepatří a rozhodne se s tím dělat. Taky se mi líbí, jak autorka pracuje s prostředím, využívá toho, že víly nemohou lhát a lidé se musí všemožně bránit, aby nepadli do jejich kouzelných her. Tohle něco, co mě na té knize velmi nadchlo.
Pravda, ten svět by chtěl trochu doladit, ale v druhém díle je to o něco lepší. Kdyby byly někde popsány některé druhy víl, velmi bych to ocenila a asi by se mi ta kniha líbila i víc.
Postavy se nechovají vyloženě nereálně, hlavně mezi Jude a jejími sestrami je vidět viditelný rozdíl v tom, jak každá přijímá (nebo nepříjímá) víly a jejich svět. To mi přišlo zajímavé.
I vztah mezi Jude a Cardanem v prvním díle dává smysl a jsem za to velmi ráda. Kdyby se ke mně někdo taky tak choval celé roky, tak nezměním na něho názor během několika dnů, ne-li hodin.
Jestli to stojí za čtení? Já bych řekla, že pokud vás to do poloviny nezaujme, tak to pro vás nebude. Je pravda, že to zajímavé je až na konci, ale akce je tam i tak často. Já jsem si knihu velmi užila, protože Holly Black píše velmi dobře jak klidné scény, tak i ty akční a kniha není plná popisných pasáží.

LauraSýrová
17.05.2020 1 z 5

Tak tohle mě tedy opravdu nechytlo. Chápu, že knihy žánru fantasy jsou jedny z nejtěžších na napsání, přeci jenom vytváříte úplně nový svět, ale tady to bylo tak bídně popsané, že jsem si pod tím nedokázala nic představit. Ono je hezké mít představivost, ale je důležité tu představivost vzbudit také u čtenářů, že. Jednání hlavní hrdinky mi přišlo nelogické, minimálně chybělo nějaké vysvětlení. Proč se vlastně chce stát součástí dvora, proč se nesnaží o útěk? Jaký je vlastně její vztah k Madocovi? Něco naznačené bylo, ale nedotažené do konce. Bylo i pár momentů, které mě bavily, takže alespoň jednu hvězdičku dám.

Šaris917
06.05.2020 1 z 5

Knížku jsem četla s velkým očekáváním, které nepřišlo. Hlavní hrdinka mi nebyla sympatická a příběh byl pomalý. Nudný. Čekala jsem něco úplně jiného...

Pitbullka
07.04.2020 3 z 5

Ačkoliv to bylo čtivě napsané, kniha na mě měla dost pomalý rozjezd a neustálá šikana ze strany Cardana mi už vadila. Ani závěr prvního dílu to příliš nevylepšil. Bohužel další díly pravděpodobně číst nebudu, protože pro mě je kniha takový průměr.

mariela.elish
01.04.2020 5 z 5

Úžasná trilógia to bude! A tak vidím už teraz hneď po prvej časti. Začínam druhú a už teraz sa teším na naše slovenské vydanie tretej časti.
Kiežby ešte niečo v tomto duchu autorka napísala juuuuj.
Odporúčam!

A to po veľmi dlhej dobe (po rokoch) som sa pustila do fantasy ... ❤️

Malinali
31.03.2020 5 z 5

Kruté a velmi čtivé. Hned se vrhám na druhý díl.

Konečně zase něco trochu jiného ze země víl. Hlavní hrdinku jsem si oblíbila, i když z počátku sama nevěděla, co vlastně chce. Příběh mě bavil, i když je hodně krutý (smrt, násilí a šikana). Hrdince fandím a nakonec i samotnému krutémuprinci, jehož jméno zde nechci vyzradit ;o)

AniDi
30.03.2020 3 z 5

Příběh měl slibný rozjezd, nicméně od půlky je to spíše jen politika. Co mi hodně vadilo byla povaha hlavní hrdinky a její chování. Nemůžu mít ráda někoho, kdo je tak krutý, sebestředný a ambiciózní, vůbec jí nevěřím, že vše dělá pro bratříčka. Mám ráda romantické linky ale tady je tak neúplná, jako by autorka s něčím začít chtěla ale vůbec se jí to nepovedlo. Uvidíme co druhý díl.

katka-kacav3318
26.03.2020 5 z 5

Tak tohle je jinak drsný. Jude není postava, kterou by autorka balila do toho, jak je drsná a přitom za celou knihu nic tak drsneho neudělá, jak tomu většinou je. Ona je opravdu úžasná. A nebudu tu snad ani zmiňovat Cardana ten je opravdický parchant, ale i tak ho miluju.

Neminem
23.03.2020 3 z 5

(obsahuje spoilery) Svět a jeho pravidla byly vyobrazeny velmi povedeně, až na nějaké malé nedostatky. (Když Dainova dohoda platila i po smrti a Valerian také řekl Jude pár věcí na rozloučenou, proč někdo z těch umírajích neproklel Balekina?) Hlavní hrdinka se chovala nelogicky a někdy jsem měla chuť kvůli jejímu chování knihu zavřít, avšak odolala jsem tomuto nutkání a statečně pokračovala ve čtení. Postupem času jsem si tak nějak vybudovala menší alergii na sestru hlavní postavy-Taryn. O naivním románku s Lockem ani nemluvím. Připadalo mi, že Jude prostě nemyslí do budoucna a její činy jsou založeny na unáhleném nápadu, který stejně nikomu nepomůže. (zachránění služebné- lidské dívky- z Pustého žlebu)
Nějaký zajímavý děj se odehrával až na posledních sto stránkách, které byly opravdu fajn. Skvěle vytřela s jejím nevlastním otcem a Balekinem. Jediné, co mne v knize opravdu překvapilo, byl zvrat s Doubkem, jinak však byla kniha předvídatelná. Jsem ráda, že se na posledních stránkách hlavní hrdinka Jude vzchopila a vzala věci do vlastních rukou. Musím však říci, že ty poslední stránky celou knihu nezachránily a to utrpení při čtení začátku a prostředku to úplně nevyrovná. Nevím, jestli stojí za to, se tím prokousat k tomu zajímavému, ale to už je na každém z nás. Druhý díl si přečtu a doufám, že děj bude zajímavý v celém rozsahu knihy.

leník511
21.03.2020 2 z 5

Obrovské zklamání. Kniha byla naprosto nezajímavá a děj mě vůbec nebavil. Akce se rozjela až na posledních 70 stránkách, a i tak mě to nijak extra nechytlo.

zean
13.03.2020 4 z 5

Nenechte se odradit kostrbatou první třetinou knihy. Po ní se to rozjede natolik, že nebudete schopní přestat a ani dočtení knihy vás nezachrání - hned sáhnete po druhém dílu!

Damonka18
06.03.2020 3 z 5

Jako...čekala jsem víc. Chápu je to kniha pro děti a mládež, ale chybělo mi v tom něco víc. Možná ten konec to trochu zachránil. Ale dlouho mě trvalo než jsem se přelouskala začátkem. Ale určitě si přečtu druhý díl. Kvůli Cardanovi. Snad se mezi Jude a jím něčeho dočkám. Něčeho víc spicy :3

LilyAlex
01.03.2020 4 z 5

Rozhodně nemůžu říct, že se mi kniha nelíbila, ale po tom, co ji všichni strašně vychvalovali jsem přece jen byla trošku zklamaná. Styl psaní je skvělý, kniha je čtivá, ale trvá poměrně dlouho, než se příběh trochu rozjede a něco se začne doopravdy dít. Taky mi chvíli trvalo ztotožnit se s hlavní hrdinkou, ale jak děj plynul a její postava se postupně rozvíjela, měla jsem ji pořád radši a radši. Naopak mi vůbec nebyl sympatický Cardan, takže mi ani trochu nevadilo, že se v tomhle díle romantická linka mezi ním a Jude nějak moc nerozvinula, na to určitě bude dost prostoru v dalších dílech. Občas to bylo trochu předvídatelné, ale našlo se i pár dějových zvratů, které jsem vůbec nečekala.

Rose_marry_an
25.02.2020 5 z 5

Naprosto fenomenální a dech beroucí.
Skvělé postavy, nádherně vystavený svět.

AelinBělotrn
22.02.2020 4 z 5

krásný přběh,dobře pospaný svět, děj není zase až tak předvídatelný a růžový, jen co mi chybí je trochu více rozvinutá romantická linka

CampHalfBlood
19.02.2020 5 z 5

Musím říct, že je to jedna z nejlepších knih, který jsem minulý rok četla. Doopravdy jsem z toho byla extrémně nadšená, doporučuji! Ještě jsem neměla čas se vrhnout na další díl, ale rozhodně to plánuji!

šneki
19.02.2020 4 z 5

Na začátku knížky jsem měla lehce smíšené pocity, nevěděla jsem, co čekat, ale když se začaly objevovat intriky na královském dvoře a seznámila jsem se lépe s postavami, tak už jsem se nemohla odtrhnout. Zvraty pro mne byly nečekané, hrdinové i padouši se chovali reálně - nikdo nebyl prvoplánově dobrý či zlý a moc se těším, co přinese druhý díl, pro který si schovávám poslední hvězdičku.

vandalindakova
10.02.2020 4 z 5

Kniha mě nemohla nijak zklamat, jelikož jsem od ní nečekala vůbec nic. Ani jsem z ní nevylétla do nebes. Ale dobrý to bylo, a hezký taky.
Svět víl je tu zobrazen takovým kouzelným způsobem, že jsem hodně měla pocit, jako bych četla nějakou pohádku, a to hlavně ze začátku. Díky tomu jsem měla občas tendenci srážet Jude věk na dost nižší. No jenže ono se to najednou rozjelo až se z toho chvilkama stával krvák! Tohle dvojí prostředí se chvilkama tlouklo, ale aspoň to dostalo nějaký grády.
K Jude jsem si zatím skoro žádný vztah nevytvořila, ale Cardan mě vyloženě vytáčel. Ke konci se to sice zlepšilo, ale zase mi to dávalo pocit, že je tam stejná linka jako v každé young adult knize. Některé románky za mě mohly být odpuštěny. Měla jsem pocit, že je všechno moc přímočaré a jednoduché. Žádné plány, blafy, nic takového. Prostě chci něco vyšpehovat, vlezu tam a hotovo.
Naopak musím říct, že konec mě tedy opravdu překvapil, měl spád a akčnost.
Celkově byl styl psaní velmi příjemný a poutavý, takže mě to k tomu čtení táhlo. No uvidíme, jaký bude Podlý král.

NicaCola
08.02.2020 5 z 5

Čekala jsem podle hodnocení a komentářů tady, že to bude super... Bylo to ještě lepší!