Krutý princ

Krutý princ https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/403425/bmid_kruty-princ-j06-403425.jpg 4 1948 372

Vítejte ve světě, kterému vládnou nelítostné víly! Jude bylo sedm, když jí zabili rodiče a unesli i s jejími sestrami na proradný dvůr víl. O deset let později ale netouží po ničem jiném než patřit mezi víly. A to i přes to, že je smrtelná. Většina víl lidmi pohrdá, nejvíce princ Cardan, nejmladší a nejpodlejší syn krále. Aby Jude získala vysněné místo u dvora, musí se princi postavit. Zaplete se však do intrik, a když hrozí, že násilí zničí slavný dvůr, rozhodne se pro pochybné spojenectví, které ji může stát život.... celý text

Literatura světová Fantasy Pro děti a mládež
Vydáno: ekniha , CooBoo

The Cruel Prince , 2018

temna.vila
14.08.2020 3 z 5

Na Krutého prince jsem se opravdu těšila, protože víly. Bohužel ani přítomnost víl mě nedonutila k tomu, abych si příběh nebo nějakou z postav zamilovala. Nelíbilo se mi propojení současného a vílího světa. Tahle koexistence dvou vedle sebe existujících univers mi připadala příšerně kostrbatá. Příběh samotný plynul poměrně svižně, styl vyprávění mi také nevadil. Ale pořád jsem čekala na ten moment, kdy konečně zjistím, proč Kruťase všichni tak milují. A dokonce ani všemi opěvovaný Cardan nic nezmohl. Prostě nechápu, proč ho všichni tak milují - jasně, měl to chudáček těžký a bla bla, ale která postava jako nemá? Jedinou postavu, kterou jsem si alespoň trochu oblíbila, byl Madoc. Když si tohle všechno sečtu dohromady, vychází mi bohužel hodně průměrná young adult fantasy záležitost.

zaandulee
13.08.2020 5 z 5

(SPOILER) S hodnocením jsem počkala až po přečtení ostatních dílů, jelikož jsem si nebyla zcela jistá, jak moc se mi kniha líbila. Tento díl se mi však líbil ze všech nejméně. Nebyl tak záživný, nebylo tam tolik akce, zvratů a romance. Hlavní hrdinka Jude mi moc v 1. dílu nesedla, v těch dalších už to bylo lepší, ale i tak mi k srdci nijak moc nepřirostla.

Celý námět knihy se mi opravdu zamlouval. Poslední dobou jsem přišla na chuť knihám, ve kterých figurujou víly a díky této sérii se to jen stupňuje. Mou srdcovkou samozřejmě zůstává série SKLENĚNÝ TRŮN od Sarah J. Mass , kterou snad ani nejde překonat, ale i tato série je velmi povedená a víly jsou zde zajímavě vykresleny.

Samozřejmě jsem si zamilovala Cardana, jak by ne. :D Hned od začátku jsem mu fandila, věděla jsem, že je pro hlavní postavu perfektní a když se začal rýsovat vztah mezi ním a Jude, mé nadšení jen rostlo. Jejich společné momenty zbožňuji! Jejich vztah rozhodně není jednoduchý a tak nějak zvláštní, ale to je možná to, co se mi na těch dvou zamlouvá. :D

Pokud jste si přečetli 1. díl a moc vás nenadchl a nevíte jestli máte pokračovat i s dalšími díly, nenechte se odradit, protože ten 2. a 3. je perfektní! Zhltla jsem je najednou za dva dny. (Teď toho trochu lituju, jelikož už se nemám na co těšit :( )

Celkově celou sérii hodnotím 4,5*. Doporučuji přečíst všem fanouškům fantasy a milovníkům víl.

prcek19
12.08.2020 3 z 5

Dlouho sem knihu odkládala a teď toho lituji..i když na druhou stranu sem si rovnou mohla přečíst druhý díl..ze začátku sem nevěděla, jaký postoj ke knize zaujmout, protože je zařazená jako kniha pro děti a mládež, ale předčilo to mé očekávání..bylo příjemné uniknout z našeho světa do fantasie

Blanka29
10.08.2020 4 z 5

Ke knize mě přilákala anotace, která vesměs nabourávala zažitý obraz víl, které mají působit přátelsky, jsou hodné a laskavé. Tato kniha totálně rozbila tento zažitý zvyk, a vyobrazila víly jako kruté, nepřátelské a pomstychtivé. Ze začátku mi dělalo problém si zapamatovat všechny postavy - hlavně jejich jména :) Místy mi kniha připomínala sérii Skleněný trůn.....
Ke Cardanovi jsem si musela najít cestu, tušila jsem, že se tak nechová jen tak pro nic za nic, ale jeho partičku jsem nesnášela hned od začátku.

lucye007
07.08.2020 2 z 5

Všemi opěvovaná fantasy, která mě zklamala. Začátek super. Víly, jsou fakt hajzlíci, ty umí autorka vykreslit skvěle, ale od nějaké stránky 150 jsem četla jen proto, že nemám ráda nedočtené knihy. Nebavily mě ty intriky, to politikaření. Čekala jsem, že se tam bude víc probírat vztah mezi jednotlivými postavami. Asi jsem od toho čekala něco víc.

Ella161
05.08.2020 5 z 5

Netuším, proč jsem to takovou dobu odkládala. Celý příběh mě naprosto okouzlil. Má všechno, co od knihy očekávám. Tohle nemá předvídatelný děj a vždycky, když jsem si myslela, že vím, jak to skončí, nakonec to bylo úplně jinak. Postavy? Úžasné! Ke Cardanovi jsem si musela najít cestu. Ze začátku jsem ho vyloženě nesnášela. Nemohla jsem vystát jeho povahu, chování či jen slova, které vypustil z pusy. Nesnášela jsem, jak se choval nadřazeně a ubližoval. Avšak jak děj plynul, začala jsem ho chápat a mít ráda. Jude nemám co vytknout. Sice jsem jí chvíli opovrhovalo, to se však vytratilo. Mám jí ráda a jsem ráda, že není jako její sestra Taryn. Taryn... to je kapitola sama o sobě. Nemám jí ráda, nikdy jsem jí neměla ráda. Nepochybuji ani o tom, že se to někdy změní. Ona je strašně ustrašená, nestojí si za svým názorem, odkázána na ostatní. Prostě naprostý opak Jude. Hlavně to, co provedla? Neodpustitelný. V poslední řadě se chci zmínit o Vivi, která mi přijde trochu namyšlená, ale je super. Starší sestra, kterou by každý chtěl.
Krutýho prince všem doporučuji a já jdu honem číst druhý díl.

Borufka_9
04.08.2020 4 z 5

Čtivé, zajímavé, semtam kruté, moc se mi líbilo to propojení obou světů.

Julia284
31.07.2020 5 z 5

Úžasná kniha. Skvěle napsané. Doporučuji všem, kteří mají rádi fantasy.

Luccinda
31.07.2020 5 z 5

Knížka mi ve všech ohledech naprosto sedla. Od samého začátku byla čtivá, stránky mi doslova mizely pod rukama. V celé knížce bylo velké množství dějových zvratů, které jsem většinou vůbec nečekala a absolutně jsem si netroufla odhadovat, jak by to celé mohlo skončit. Příběh byl naprosto úžasný! Možná by se někomu mohlo zdát, že se s vílami v poslední době roztrhl pytel, ale mě to vůbec nevadí. Celý ten koncept vílího dvora je v Krutém princovi moc hezky zpracovaný a já jsem si ten svět prostě zamilovala.

Největší kontroverze nejspíš panuje kolem hlavní hrdinky Jude. Zdá se, že Jude si buď totálně zamilujete, nebo jí po pár stránkách začnete nenávidět. Je totiž dost jiná než „klasické“ young adult hrdinky, neoplývá žádnými schopnostmi, které by jí povyšovaly nad ostatní, není ničím výjimečná ani předurčená zachránit svět. Spíše naopak! Jude je člověkem mezi vílami - opovrhovaná, manipulovaná, smrtelná. I přes to se ale chce zoufale stát jednou z nich a neváhá obětovat cokoliv, aby zapadla do vílí společnosti. Je sebevědomá, drsná, občas trochu napřesdržku, ale to je právě to, co jsem si na Jude nejvíc zamilovala.

Cardan je naopak prototypem klasického badboye, až na to, že tahle romantická linka vůbec neprobíhá tak, jak byste očekávali. Cardan s Jude se totiž nenávidí až do morku kostí a oba k tomu mají své důvody. Chemie mezi nimi je fantastická a vy prostě chcete víc jejich společných scén.

barbb8k
24.07.2020 4 z 5

Dlouho jsem se nemohla dokopat k tomu, abych tuto sérii začala číst, ale to byla chyba.
Jakmile jsem začala knihu číst, nedokázala jsem se od ní odtrhnout.
Děj plynul tak rychle, že jsem celou knihu měla přečtenou během pár hodin.

Jude je mi hrozně sympatická. Její dvojče už zas tak ne.
Cardan mi ze začátku zas tak nevadil, ale u konce mi už vadil dost.

Celkově se mi tato kniha líbila. Mám k ní sice nějaké připomínky, ale těch není moc.

Majka1979
24.07.2020 5 z 5

Veľmi dlho trvalo, kým som sériu začala čítať, no teraz už keď mám za sebou prvú časť, tak môžem povedať, že kúpu neľutujem a už teraz sa neviem dočkať pokračovania, ktoré mám už otvorené a hor sa do čítania :)

Adýsek
11.07.2020 4 z 5

"Vítejte ve světě, kterému vládnou nelítostné víly!"
Už jen ta myšlenka! Když se řekne víla, představím si malou, křehkou a bezbrannou osůbku. Ale Holy moji představu úplně překopala.
Hodně váhám mezi čtyři a pět a tak dávám 4,5/5.
Svět v knize je úplně jiný. Chvilku jsem si musela zvykat, že víly mají např. zelenou pleť nebo ocas, přece jenom jsem předpokládala, že to bude něco jako Sarah J. Mass. Ale teď si myslím, že ten svět je dokonalý!
Knihu jsem přečetla za jeden a něco dne. I když měla kniha trochu pomalejší rozjezd a řešila se tam hlavně nenávist mezi Jude a Cardanem, stejně jsme ji prakticky neodložila.
Pár lidem vadilo chování hlavní hrdinky, a tak jsem se na to připravovala, ale pro nic za nic. Naopak. Jude mi jako hlavní hrdinka sedla a mám jí ráda. Na druhou stranu mě ale hrozně iritovala Taryn. No a, kdo by nemiloval Cardana (tedy s postupem času XD) Čekala jsem, jak se to bude vyvíjet dál mezi Jude a Cardanem. Jejich vztah je hodně střídavý. Od poloviny to ale byla jízda od které se neodtrhnete dokud se nedozvíte konec.
Sečteno podtrženo...
Kniha se mi strašně líbila. A moc moc moc se těším na druhý a třetí díl!

Nicoletta1681
08.07.2020 5 z 5

Musím říct, že jsem po dlouhé době četla něco o vílách, takže mě jsem žila v představě, že víly jsou hodné, ale zlomyslné. Nejsou hodné a jsou hodně zlomyslné. A tato knížka je tím největším důkazem. Ale zároveň je i důkazem toho, že i lidé dokáží být takoví. A to je se mi na tom líbí. Jak autorky zachytila, že člověk v zemi víl je brán jako červ, ale i přesto se hlavní hrdinka dostala tak daleko. Musím říct, že i přesto, že první část knihy je spíš seznámení se světem atd., pořád se celé knížka četla sama. Bavilo mě poznávat chování víl, jejich způsoby a zájmy a zároveň zjišťovat pravou zápletku a nakonec být unešená z toho, jak to byl vlastně úžasně vymyšlený plán. Těším se na další díl a na to, jakým směrem se ten velký plán bude ubýrat.

Katri
04.07.2020 4 z 5

Kniha Krutý princ je zvláštní dílo. Zaujala mě především námětem ze země víl, který mi učaroval již u četby Dvorů od Sarah J. Maas. Přestože se mi Dvory líbily mnohem více, i toto dílo je dle mého úsudku velice zdařilé a neobyčejné.
Abych pravdu řekla, první polovina příběhu mi dala poněkud zabrat - nemohla jsem se začíst, neboť jsem v ději stále hledala "nějakou tu nitku, která by mě nutila číst dál a lačnit po nových informacích." Podařilo se mi ji sice nalézt až ve druhé polovině knihy, ale můžu říci, že to stálo za to. Příběh postupně gradoval, stával se zajímavějším a zajímavějším, a i když jsem dokázala několik událostí odhadnout předem (jen některé, stále zde zbylo nejedno překvapení), příběh si mě nakonec docela získal. Jediné, co bych vytkla, je provázanost s "příliš moderním světem lidí" - osobně v příbězích preferuji spíše starší dobu než "dobu nákupních center," a zadruhé bych v poslední třetině knihy přidala o trošku víc překážek - přišlo mi, že některé postavy najednou dosahovaly svého příliš snadno.
Styl psaní je příjemný, možná bych zvolila trošku jiný překlad jmen některých postav, ale to je jen detail. :)
Tak či tak se mi kniha líbila a už za malou chvilku se vrhnu na další díl.

MayaBu
01.07.2020 4 z 5

Pokud jde o (už pomalu unavujícím způsobem se opakující) YA fantasy s vílami, Krutý princ jednoznačně strčí Dvůr trnů a růží do kapsy.

Holly Black totiž píše o zajímavých postavách, hlavní hrdinka její knihy není bezchybná, ale je jednoduše oblíbitelná, zvraty občas opravdu překvapí a čte se to skoro samo od začátku do konce. Množství násilí kontrastuje se mnoha popisy lákavého jídla a krásných šatů, nápad s naším světem hned vedle toho vílího byl také skvělý.

Upřímně se těším na druhý díl, protože tahle série vypadá slibně. Váhám mezi 4 a 5*

jana4920
29.06.2020 4 z 5

Celkový nápad se zemí víl je skvělý. První část knihy se ale strašně táhla a v podstatě se tam nic nedělo. Asi od poloviny měl příběh pořádný spád a nemohla jsem knihu odložit.

LillyM.
20.06.2020 5 z 5

Dobře, vílí knihy nejsou nic pro mě, ale zabijácký drsňačky s kudlami v kapse, to je něco nového a děsně zajímavého! Jude sice není tak úplně dokonalá a díkybohu si to o sobě ani nemyslí, ale já si jí oblíbila během několika stran této knih.

Cardan byl takovej správňácky drsnej princ. Ten dokonalej rypáček nahoru, jo, jo, to jsem si užívala, hlavně to, jak si s ním autorka v knize pohrála. Pak tam přijde Jude, která se mu nepodřídí a jemu to kazí reputaci. On vyhlašuje příměří. Ale ona bojuje dál.

Kniha byla až do konce nepředvídatelná a napínavá. Doporučuju:)

JessieEx
18.06.2020 2 z 5

Vzhledem k velké oblíbenosti knihy jsem čekala mnohem mnohem víc. Zpočátku mě sice zaujal nápad se světem víl, který existuje paralelně s naším světem, bohužel se to ale autorce nepodařilo zpracovat. Knížka se mi četla špatně, pomalu, nudila mě.
V recenzi na blogu jsem těch výhrad sepsala mnohem více, nechtěla jsem naštvat fanoušky, tak to nepíšu všechno sem :)

janebeauty9860
17.06.2020 4 z 5

Pro mě čtivé, za dva dny přečteno.

ydnac
31.05.2020 2 z 5

První půlka knihy mě popravdě moc nezaujala,nelíbilo se mi jak hlavní hrdinku ponižovali a taky to,že musela žít s vrahem rodičů mi přišlo divné.Postupně se mi Jude zalibila,nevzdavala se a bojovala,ale daří se jí trochu moc jednoduše mezi těmi všemi mocnými princi.No a závěr:-)tak ten mě překvapil a možná i přesvědčil k přečtení dalšího dílu.Jen musím ještě dodat,že jinak se kniha čte dobře,ale v žánru fantasy je to pro mě průměr.