Spirála

Spirála https://www.databazeknih.cz/img/books/59_/5963/bmid_kruh-knizni-klub-spirala-PAM-5963.jpg 4 348 47

Kruh (Kodži Suzuki) série

Soudní patolog Ando truchlí nad ztrátou malého synka, manželství se mu rozpadá, a tak žije jen prací. Když se mu na stůl dostane tělo jeho dávného přítele Rjúdžiho Takajamy, kterému způsobil infarkt podivný nádor ve věnčité tepně, není divu, že veškerou energii upne k vyřešení záhady jeho smrti. Zvlášť když mu Rjúdži ze záhrobí posílá šifrované vzkazy. Tajemná úmrtí se množí, zdá se, že na lidstvo zaútočil nový vražedný virus, a Ando má brzy zjistit, že v sázce je mnohem víc než jen případný lékařský věhlas… Ve Spirále, pokračování slavného Suzukiho hororu Kruh, hrozba vraždící videokazety už nevisí jen nad těmi, kdo ji zhlédli – z nezúčastněného pozorovatele se stane odsouzenec na smrt tak snadno… Sadako Jamamurová totiž se svou pomstou lidstvu teprve začíná…... celý text

Literatura světová Horory Romány
Vydáno: , Knižní klub

Rasen , 1995

yaoiyuri
03.02.2019 2 z 5

U prvního dílu jsem byla napnutá jak struna a v zádech mě příjemně mrazilo (proto jsem se ihned pustila do pokračování). U tohohle jsem po chvíli poslouchala napůl ucha – částečně za to mohl ženský hlas, který namluvil audioknihu a který mě svým přednesem (na rozdíl od skvělého pana Lichého) vůbec nezaujal, částečně fakt, že postavy víceméně jen zjišťují, co my víme už z Kruhu. Nad jejich novými objevy jsem jen nevěřícně krčila obočí, protože paranormální záhada sklouzla do podivné a naprosto ujeté obskurnosti.

adorjas
26.12.2018 4 z 5

Tento typ kníh často nestíham, ale napriek tomu ma vždy zabaví. Kniha ma snáď bavila ešte iac ako prvá časť Kruh a s postvou Anda som sa celkom zžila. Jediná vec, čo ma spravila smutnou, bol neblahý vývoj postavy Mai.

Kniha mala grády, páčili sa mi vsuskvy ohľadom vysvetľovania genetiky aj hry s kódmi a číslami. Dobrý detektívny-thillerový román.

Nela.Rob
05.04.2018 4 z 5

Všechny tři díly mě naprosto pohltily. Četlo se to jedním dechem, napínavé, tajemné, vše, co jsem v danou chvíli hledala. Pro můj krátký útěk k "hororovému" (zase tak strašidelné to nebylo) žánru jsem určitě zvolila správnou trilogii.

cat5
21.02.2018 2 z 5

Jsem ráda, že jsem přečetla i tento díl, ale upřímně mě moc neoslovil... Přišlo mi to jako hodně zbytečné pitvání a první polovina knihy mě vcelku nudila, protože čtenář vlastně už vše ví z prvního dílu a čte o postavách, které neví zase nic a celou "pátračku" prožívá znovu..a bez překvapení. Odborné řeči o DNA a genech byly sice zajímavé, ale záživnosti knihy moc nepomohly... A samotné zakončení na mě bylo až příliš přehnané.

michal999
19.02.2018 4 z 5

Už trošku sci-fi, na první díl to rozhodně nemá, ale za přečtení to opravdu stojí. Je to opět napínavé a čtivé. Vynikající autro...

tommmix
27.03.2017 4 z 5

Na první knihu nestačí, nicméně stále neuvěřitelně napínavý horor.

RadimWiniarski
13.02.2017 3 z 5

Ale jo, je to určité zklamání! Suzuki nasadil u Kruhu laťku tak extrémně vysoko, že ať je napsána sebelíp působí spíše jako takový jeho slaboučký bratříček. Co se děje týče, je absolutně zbytečné číst knihu bez znalostí dílu č.1. Dvojka na něj totiž navazuje a odkazy na předešlý díl máte na každé straně. Co byl pro mě však největší problém byla lékařská hantýrka. Ta totiž u této knihy naprosto převládá, a tudíž pro člověka jako jsem já, který se v tomto odvětví zrovna nevyzná působí poněkud nudně. V celkovém hodnocení kniha slouží víceméně jako takový datadisk dílu č.1. Něco málo odkrývá, ale většina jako celek zůstává stejná. 50%

Misha11
28.07.2016 4 z 5

Nebylo to zase tak zlé, ale na Kruh to prostě nemá. Má to docela atmosféru a autor dobře popisuje. Řešení šifry bylo už dost mimo, ale docela mě bavilo sledovat ten progres.

happy-smile
23.07.2016 4 z 5

Kdybych někomu odvyprávěla obsah knihy, tak si poklepe na hlavu a řekne, že je to teda pěkná slátanina. Když si to sama pro sebe sesumarizuju, tak mi to tak přijde taky. Na druhou stranu, kniha se tváří vědecky a celý děj díky tomu působí zajímavě, protože ty "zmatiny" se dějí na pozadí vědeckého výzkumu buněk, genů, DNA. Hororovou atmosféru to chvilkama sice má, ale spíše už je to sci-fi. Ten konec už byl sice hodně přitažený za vlasy, ale vzhledem k předchozímu a k tomu, že Suzuki neopakuje zápletku předchozího dílu, ale posouvá příběh na další level, tak knihu nakonec hodnotím pozitivně.

Meaki
21.07.2016 2 z 5

Oproti Kruhu byla Spirála značný kvalitativní pokles. Kruh prostě nastavil laťku moc vysoko a Spirála se jí ani nepřiblížila. Ale když přestanu Spirálu srovnávat s Kruhem je to i tak "dobrý" příběh. Tedy na mě tam bylo moc chemie, genetiky, biologie(netuším, do jakých dalších oborů kniha zasahuje), což by nebyl až takový problém, protože vše bylo krásně vysvětleno, že to i laik jakž takž pochopí. Ale podle mě tato "odbornost" dost odpoutávala pozornost od hlavní dějové linie.
Myslím, že Kruh je pro západní svět o něco lépe stravitelný než Spirála. Kruh je více ucelený, více "pochopitelný". Ve Spirále jsem se nemohla ubránit chytání se za hlavu. Spirála jistě nepostrádá tu "japonskou podivnost".

Baiba
24.11.2015 2 z 5

No to byla, s prominutím, blbost. :) Hodnotím audio a ty dvě hvězdičky dávám jen za celkem příjemný přednes (bohužel nevím, o jakou herečku jde). Nalákal mě Kruh, který jsem kdysi slyšela v podání Norberta Lichého a byl to opravdu silný zážitek. Ve Spirále už autor ale totálně ujel a celá historka je tak šíleně přitažená za vlasy, až je to úsměvné. Tam, kde byl Kruh podivně znepokojující a v rámci své logiky fungující, tam selhává Spirála ve velkém. Největší záhadou pro mě je, že jsem to vůbec doposlouchala :)

cantona
04.09.2015 3 z 5

Volné pokračování Kruhu. Musím napsat, že to Suzuki dost přehnal co se týče uvěřitelnosti. Některým pasážím jsem se musel i smát. Rozepisovat se o příběhu nemá smysl, to si musí každý přečíst, aby si to aspoň dokázal představit. Připadá mi, že autor neví jak z toho ven a tak z toho udělal tak trochu "fantasmagory". Třetí díl si určitě přečtu jen proto, že jsem zvědavý jak chce Suzuki tuto trilogii zakončit.

PetikH2O
01.09.2015 3 z 5

Je to úplně jiné, než první díl. Tento mě moc nechytnul. Do dočtení jsem se spíše nutila, ale neříkám, že jsem se nebála (občas). Mám ještě půjčený třetí díl, ale asi se do něj nepustím. Dala bych 2*, ale 3* dávám za fosforující spirálu, která mě v noci sakra postrašila! :D

trudoš
20.06.2015 5 z 5

Když něco slaví úspěch, není důvod, proč v tom nepokračovat. A tak vzniklo pokračování Kruhu s názvem Spirála. Dlužno říci, že s filmem Kruh 2 to nemá naštěstí nic společného. Kodži Suzuki se totiž oproti tomuto snímku, který silně vařil z vody, zaměřil na evoluci novodobého viru, a především na osobnost samotné Sadako, jež se vrací mezi živé.
Snad jen kromě lehkého zklamání nad závěrem příběhu nedokážu románu vlastně nic vytknout. Tíživá atmosféra strachu, skvěle propracované charaktery a nezbytná japonská mystika na mě fungovaly skvěle a ze Spirály dělají plnohodnotný horor, který si s kvalitami prvního dílu absolutně v ničem nezadá.

Eliwood
13.06.2015 1 z 5

Když tak čtu místní hodnocení a komentáře, tak si musím klást zásadní otázku: ,,Nestal se ze mě knižní barbar?"
První díl mě totiž prakticky od začátku do konce chytnul a nepustil, přičemž jsem něco podobného čekal i od pokračování. Hlavní postava mi sice byla sympatičtější než Nebýt-mého-kamaráda-vůbec-nic-bych-nezvládnul-Asakawa, zbytek ale nebyl jen krok zpátky, bylo to vyloženě čelem zpátky a sprint. Nemám sebemenší problém uvěřit světu, ve kterém zabíjí shlédnutí videokazety, nemám problém uvěřit v existenci skříně, která vede do fantasy světa, nemám problém s mluvícími roboty...ale DNA, kterou si člověk může vědomě přeprogramovat, aby do ní ukryl šifrovaný vzkaz? Navíc takový, jehož vyřešení mi nepřineslo kýžené ,,Jo ahá, to mě mohlo napadnout, pěkná šifra!", ale místo toho jsem byl rád, že jsem jeho řešením netrávil zbytečný čas. A zvraty, které jsou buď očekávatelné, nebo naprosto neuvěřitelně zbytečné?
Po přečtení první čtvrtiny knihy jsem si říkal, že už jsem moc daleko na to, abych ji odložil. A to samé jsem si říkal i v její půlce a závěru.
Jedna hvězdička za to, že jsem po dočtení opravdu chvíli uvažoval, jestli to všechno opravdu není součást nějakého vyššího plánu a jestli nejsem taky nakažený, když jsem četl knihu a viděl i film. :D

tsai.
05.04.2015 4 z 5

První kniha byla tak skvělá, že bylo nejspíš nemožné udržet stejnou úroveň i co se týče jejího pokračování. A opravdu, pokračování lehce pokulhává, ale nijak výrazně. Kniha byla také čtivá, ale už ne tak napínavá jako Kruh.
I Spirála se povedla a když už ne pět, tak čtyři hvězdičky si určitě zaslouží :-)

Rade
28.01.2015 4 z 5

Zvláštní a netradiční pokračování Kruhu, kdy hrdinové knihy, kteří pátrají po vyřešení záhady, jsou zcela jiné osoby, než v Kruhu. Záhada, která, se zdála na konci Kruhu v podstatě vyřešená, nabývá zcela jiných, obludnějších rozměrů; závěr se mi zdá již trošku přitažený za vlasy, ale nakonec proč ne, je to sci fi, kde je vše dovoleno...
A ač je vše samozřejmě fikce, po dočtení Spirály mě na zlomek vteřiny napadlo - vždyť já vlastně Kruh četla, takže jsem tím virem taky zasažená... to jen na dokreslení, jak autenticky a věrohodně je vše napsáno a propojeno.
A dovětek: Možná trochu nejasný závěr této knihy se osvětlí po přečtení závěrečného dílu trilogie - Smyčky.

eraserhead
12.09.2014 3 z 5

No, rozhodně mě potěšilo, že Spirála není jen tak nějaké pokračování Kruhu, které začalo tam, kde Kruh skončil, ale začalo ještě, než Kruh skončil. Ta náhlá odbočka z Kruhu mě sice nejdříve trošku zmátla (nečetl jsem Spirálu hned po Kruhu), ale nakonec me strhla. Jenže to je asi nejvýraznější pozitivum Spirály. Oproti Kruhu, který měl silnou horrorovou atmosféru, tohle spíše jen obyčejný thriller se silnou vědeckou zápletkou a jen občasnými atmosférickými úseky, kde obzvláště v závěru, který mě dost zklamal, i když coby misantropa mě měl potěšit, už trochu zavání snahou přetrumfnout závěr Kruhu a skončit (jak už to tak u pokračování bývá) nějak "opulentně". Jako po hodně dlouhou dobu si to drží úroveň, ale až se bojím jít do další části.

Lenourt
11.09.2014 5 z 5

Skvělé!
Občas se děj trochu táhne, ale ke konci to má ty správné grády a navíc to všechno pěkně do sebe zapadá jako puzzle a vy jen čtete s ústy dokořán...
Ale je to spíš scifi, nečekejte, že ten děj bude realistický, místy to vyznívalo jako pohádka... :-)

Lady Dracula
04.09.2014 3 z 5

Upřímně? Po lehce tajemném a zběsilém Kruhu jsem čekala něco lepšího. Ne. Kniha není špatná, kniha je velmi dobrá, ale jen....dobrá. Jistě, zběsilé pátrání skončilo, ale byť je nahradilo jiné, šifrovanější než nejzašifrovanější šifra, cítím jisté zklamání.
Ta temná, ošklivá postavička nenávidíc celý svět měla zůstat taková, jaká byla a ne ji nějak "přikrášlovat" (?) a geny jsou sice fajn, ale že by až tak....
No, je to sic můj osobní, subjektivní názor, ale skutečně si myslím, že kvalita klesla, ačkoli je to stále nadprůměr a hvězdiček je 3 a půl, ale tu půlku jsem prostě nejde a nejde napsat :)

japonská literatura

Kodži Suzuki