Proklatý

Proklatý https://www.databazeknih.cz/img/books/13_/139475/proklaty-139475.jpg 4 361 57

Kroniky železného druida série

Druhá kniha série Kroniky železného druida. Attiku O'Sullivanovi, poslednímu druidovi, jsou čarodějnice celkem ukradené. Přesto se chce k místnímu konventu zachovat hezky a podepsat vzájemně výhodnou dohodu o neútočení, ale v tom se počet čarodějnic v arizonském Tempe přes noc zčtyřnásobí. A nové přírůstky nejsou jen špatné, jsou to pořádné mrchy s temnou nacistickou minulostí. Na místních středoškolácích si pochutnává padlý anděl, z Vegas táhne tlupa Bakchantek se zvláštním druhem smrtící dekadence a o Attikovu pozornost se pokouší rajcovní keltská bohyně ohně, takže na lovení čarodějnic si hledá čas jen horko těžko. I tak ale hodlá s pomocí upířího právníka, kouzelného meče a sousedova ručního protitankového granátometu vyčistit celé město a dát ježibabám jasně najevo, že s tímhle druidem se do křížku pouštět neměly.... celý text

Literatura světová Romány Fantasy
Vydáno: , Laser-books (Laser)

Hexed , 2011

kikikrat
07.07.2020 5 z 5

Tuhle sérii můžu, je čím dál lepší. U dalšího dobrodružství Attikuse jsem se náramně bavila, dokonce jsem se musela smát nahlas. V této knížce rozhodně nezažijete nudu a poznáté mnohé bytosti. Tak hurá do ní.

Luigi1
05.06.2020 5 z 5

Attik opět nezklamal a jsem tuto oddychovku přelouskal velmi rychle

tatjana1737
27.05.2020 3 z 5

!!! POZOR SPOILERY !!!

Stylem i obsahem mi to přišlo hodně podobné prvnímu dílu, takže v tomto ohledu se žádné velké překvapení nekonalo. Opět mi mírně vadilo, že ač je v úvodu nastíněn nějaký problém, hrdina se vždy zastaví, aby řešil něco jiného, problém (s velkým P) je odsunut ve vyprávění do pozadí, aby se později připomenul, ale hrdina opět někam odbočí. Nejvíc o tom vypovídá hned první kapitola, která byla jako ukázková uvedena jako bonus ve zkrácené podobě na konci prvního dílu: Leif přijde, oznámí, že chce pomoct, ale namísto, aby se ti dva dostali k věci, která upíra evidentně fakt trápí a chce o ní hrozně moc a naléhavě mluvit, začnou trousit hlášky a opravovat si syntax...

Na to, že je Attikus vlastně jen člověk, se opět ukázal jako nezničitelný hrdina (na rozdíl od /téměř/ nezničitelného upíra, který v tomto díle trochu víc vystrčil zoubky). Jako ano, dostane za / na ucho, ale je to vyprávěné tak, že to čtenáře za něj ani moc nebolí, a vždycky se pak rychle zahojí.

Asi víc než hlavní dějovou linku jsem si užila intriky irských bohů, to mne bavilo podstatně více. Sex, který byl hrdinovi dopřán, byl jen takovou třešinkou, a i když se autor z vrány snaží dělat děsivou bytost, poté, co spořádala omeletu, ve mně už navždy zahnízdila spíše jako taková v podstatě milá ženská.

Šijóchán se opět zmiňuje o tom, jak je paranoidní a opatrný, ale nemohu si pomoct, dělá všechno pro to, aby na sebe upozornil a ztratil incognito. Kromě boje s hmyzím démonem na vlastním trávníku (soused Semerdjian tentokrát stoupl v ceně!) viz boj s padlým andělem na půdě školy, podivný rozhovor s knězem a rabínem a celkově i závěrečná bitva. O masakru v nočním klubu nemluvě. Druid na sebe prostě jen hodí kamufláž a voilá, vše je vyřešeno! A znovu: ta lehkost, s níž autor a jeho postava vnímají cizí smrt se mi vůbec nelíbily. Někdo tu scénu u Satyrnu popsal v komentáři jako tarantinovskou, ale asi Tarantino nebude mým oblíbeným režisérem nebo mu zkrátka nerozumím. Mně to vtipné nepřipadalo.

Mimochodem: Nejmenoval se vyšetřující detektiv z prvního dílu jinak? Docela by se mi líbilo, kdyby Attikovi šel po stopě takový protřelý a správňácký Corrado Cattani, který by se snažil přijít na kloub záhadě knihkupcových podivností a nakonec nakoukl do zákulisí magického světa. Něco mi ale říká, že Geffert nebude tento případ. (Policie je zde opět zase hlavně pro smích.)

Dala bych dvě hvězdičky nebýt
a) nástinu toho, o čem bude další díl, ale především
b) odkazu na Inigo Montoyu.

Což mne opět přivádí k tomu, že hrdina hláškuje i tehdy, kdy se to moc (či spíše vůbec) nehodí. Ačkoli tentokrát mi ty hlášky i rozhovory se psem přišly nějak víc vtipné. Hezká hříčka je i samotný název v originále, neboť tohle slovo je používáno i jako označení pro čarodějnice, takže název je takový hezky dvojznačný.

Pokud je Attikus paranoidní, já teď budu ještě víc a začnu si víc všímat toho, kde jsem zanechala své krevní stopy nebo vlasy. Zejména v tom druhém jsem beznadějně ztracena, protože ze mne padají celé chuchvalce a zmocnit se jich k zneužití magickými prostředky vlastně nebude až takový kumšt.

Trochu vniveč zatím vychází učení Granúlje na druidku, zatím jen holka bifluje latinu a rozlévá čaje. Škoda, že tohle Hearne nerozvedl víc, stejně jako historii čarodějnic, vychutnala bych si nějakou menší historickou vsuvku, která by čtenáře obohatila Attikovými zkušenostmi. Hearne má dobré nápady, ne, že ne, ale připadá mi, že většiny z nich si sám ani nevšimne a ponechá je ležet ladem. Kdyby šel víc do hloubky a některé věci rozpracoval, bylo by to o dost lepší, takhle je to pro mne jen taková odpočinková četba.

Chválím obálku (tady už spolužáka Filipa nevidím ani trochu), včetně tetování aktéra, který sloužil za předlohu.

ElikaS
06.03.2020 4 z 5

Attika jsem si oblíbila už v prvním díle a ani tentokrát rozhodně nezklamal. Knížka je napínavá a hodně zábavná. Obzvlášť u dialogů s Oberonem jsem se skvěle bavila :-)

Jonny
24.02.2020 4 z 5

Co si budeme povídat, vyprávění o Attikovi je spotřební literatura.
Děj člověka nutí zhltat příběh co nejdřív. Tak jsem vděčný za tu iluzi hloubky, kterou z některých myšlenek cítím.

Plemeno Irský vlkodav je najednou v mých očích oblíbenější, než bylo. Navíc přemýšlím, že bych začal pěstovat bylinky... no... tak aspoň že toho tetování jsem zatím dalek.

slawa.cap
13.02.2020 4 z 5

Tak trochu lepší přebal než u prvního dílu, ale fakt jenom trochu. Příběh mi přijde o něco obsáhlejší a ucelenější. Rozhodně se drží kvalit prvního dílu a některé scény jsou skoro jak od Tarantina. Celkem mi vadí opakování a vysvětlování děje z minulé knihy, je to sice poměrně logické, ale na druhou stranu asi málo kdo začne číst sérii až od druhého dílu.

Kacennnka
10.01.2020 3 z 5

Je to hrozně fajn, čtivý a vtipný a dokonale vymyšlený a postavený dohromady. A přestože je tam hrozně moc různých prvků dohromady, nepůsobí to jako totální slátanina. Na druhou stranu mě ale tenhle díl nebavit tak, jak by mohl. Ten příští je ale o severských bozích, a to mě bere mnohem víc než konvent čarodějnic.

renefer
16.12.2019 5 z 5

Další čtivě psaný díl, ale popravdě musím si dát pauzu nebo mi začne milý druid lézt s těmi svými vtípky krkem.

havrmoni
21.11.2019 4 z 5

Bavila jsem se. Líbí se mi to, dobře se to čte.

Davidsonová
28.10.2019 4 z 5

Mám pocit, že jsem bavila víc, než minule. Ja tady více hlášek a snad i víc akce. Sice to nená na 100%, ale čtyři hvězdy jsem dala, pro pobavení a zaujetí. A abych to nějak nezdržovala, hned se pouštím do další knihy v této sérii.

mineas
12.09.2019 4 z 5

Je fajn, že se hlavní postava začíná brát o maličko vážněji a staví se k dění okolo sebe s o trochu větší zodpovědností. Také ubylo na můj vkus zbytečných sexuálních pasáží ve prospěch příběhu a akce. Čarodějky jsou super. Jen kdyby druid občas tak nezmatkoval a neokouněl co kde lítá ve chvíli, kdy mu jde o život.

SBH
22.05.2019 5 z 5

Atticus je prostě můj kluk. Směsice všech možných nadpřirozených bytostí od upírů po bohy působí naprosto přirozeně. Autor pokračuje v typické hrdinské fantasy, kdy rvačka střídá rvačku a další rvačku. Kdyby byly odebrány, děj by zmizel. To mi trochu vadilo. Nějaké odkrývání tajemství, směřování hrdinů, aspoň náznak cíle? Ještě že ostatní složky odpovídaly mým nárokům - humor, dialogy, postavy. Ale stále se v tomto žánru jedná o špičku.

annes
22.05.2019 3 z 5

Pohodová oddychovka, atticus opět v nesnázích, což už mě nějak nepřekvapuje :-D spousta dobrých hlášek a parťák Oberon se ukázal opět nejlepším společníkem (škoda že neumím mluvit se psi, takový parťák by se mi hodil :-))

Terva
03.05.2019 4 z 5

O salutaris Hostia quae
coeli pandis ostium.
Bella premunt hostilia;
da robur,
fer auxilium.

Tak tento příběh už má vesměs vše, co chybělo první knize. Je tu o hodně víc humoru, více akce a plno krve. Tady to dostává ten správný říz, rychle se to čte a člověk se úplně těší na další příběh. Proklatý je povedenější. Což zákonitě vede k otázce: Jaký bude další příběh. Neklesne jeho úroveň na roveň první knihy? Nebo to bude leště ulítlejší, než již vydané dvě knihy? Uvidíme, ale nejdříve se pojďme zaobírat tímto příběhem.

Citát: Vůbec se nehýbal, jak to umějí jen upíři a náhrobky zvířecích mazlíčků.

Příběh vesměs navazuje na první dobrodružství nebo vlastně spíš se zaobírá následky prvního střetu Železného druida s démony a vyššími bytostmi. Dokonce se tu již vyskytují první příznaky pravé erotiky, i když sex s Mórrígan není zas tak úplně košer. Ale je to sex, dobrá zpráva pro teen čtenáře. Hlavní hrdina oplývá ironickým humorem, jeho pes Oberon je taky tak trochu vtipálek a tak je o zábavu postaráno. Přidejte tucet zlých čarodějnic, několik nasraných démonů, dvě krásné Bohyně a příběh může začít.

Malá ochutnávka:
Druidův deník, 1. listopadu:
Co nejdříve koupit přitažlivé učednici nějaké škaredé beztvaré oblečení; možná jí i přesvědčit, aby si vyholila hlavu. Namluvit jí, že to dělají všichni zasvěcenci, co by se jednou chtěli stát hustým druidem......

Rozesmála mě scéna s železným elementálem, kdy je mu nutné jako oběť přinést několik vílek nebo víláků. Prý se v Tír na nÓgu strašně rozmnožují :-) Jako aby jste si zase nemysleli, není to jen sranda, v tomto příběhu zemře spousta nevinných lidí a dost těch zlejch a možná i vílek. Asi nejstrašnější je bitva v hudebním klubu. To je skoro ta scéna, kterou by jste v tomto příběhu možná ani nečekali. Ale je tu, je krvavá, má dobrou choreografii a ještě se u ní zasmějete – fakt nekecám. Tady není co vyčítat. Vybral jsem víc jak deset citátů a opět je vložil Kevinu Hearnemu na profil.

Citát: Hrnou se na nás nepřátelé; dej nám sílu, poskytni nám pomoc.

pejty
19.08.2018 5 z 5

Druhý díl této série pokračoval přesně tak, jak skončil první díl. A to ve velkém stylu. Tento styl mi naprosto sedí a já si užil každou stránku.

Jalina
14.07.2018 4 z 5

Vtipné a čtivé, už se těším na další díl.

michal8325
23.06.2018 5 z 5

hodně vtipné

wildXchos
03.05.2018 4 z 5

Kniha je přímo nabitá akcí, v některých místech mi to připadalo až zmatené, ale i přesto mě opravdu bavila. Je psaná vtipnou formou.

Charley
15.12.2017 5 z 5

Vtipně a poutavě napsané. Ani chvíli mě to nepřestalo bavit a těším se až si přečtu další díl.

Shinstria
26.10.2017 5 z 5

Ještě lepší než první díl, řekla bych. Hned jdu na další. Dost často mě tam rozsekávají ty hlášky a hlavní postavy mi přirůstají k srdci. Svižné, zábavné, nenáročné a usměvavé fantasy s dobře vybarveným hlavním hrdinou. Prostě paráda.