Kronika velmi pěkná o Janovi Žižkovi, čeledínu krále Vácslava

Kronika velmi pěkná o Janovi Žižkovi, čeledínu krále Vácslava https://www.databazeknih.cz/img/books/52_/523391/mid_kronika-velmi-pekna-o-janovi-zizkov-6514849c2b589.png 5 1 1

Kritické vydání Kroniky velmi pěkné, pořízené podle freiberského rukopisu, opatřené poznámkovým aparátem a datací podle současného stavu historického bádání, je určeno širokému čtenářskému okruhu. Sama kronika, která přinášířadu nových detailů pro poznání husitského revolučního hnutí, je dokladem úcty k Žižkově památce mezi lidem.... celý text

milamarus
27.09.2023 5 z 5

Náhodný úlovek v dnes vrácených. // Řadím ji mezi historické knihy a rovněž mezi knihy naučné, neboť autorská stopa PhDr. Jaroslava Šůly, tj. jeho snaha, aby čtenář textu rozuměl, aby se ho nebál, mi imponuje. // Četla jsem pomalu, pomáhala si prstem, přičemž slovníček staročeských výrazů jsem si pro pohodlí ofotila a měla položený vedle. // Chválím větší velikost písma. Chválím kolegialitu, se kterou je v poznámkovém aparátu doporučována další literatura.
---------------------------------------
CITÁT:
Pak když bylo pět hodin na noc, tehdy Žižka táhl jest na královo vojsko.

kroniky husité Jan Žižka Zikmund Lucemburský, 1368-1437 staročeština bitva u Lipan (1434)

Kniha Kronika velmi pěkná o Janovi Žižkovi, čeledínu krále Vácslava je v