Kříďák

Kříďák https://www.databazeknih.cz/img/books/39_/390150/bmid_kridak-hrk-390150.jpg 4 2908 877

Všichni máme tajemství. Před některými utíkáme, ale ona si nás najdou. A některé hry končí vždycky stejně… Mysteriózní thriller Kříďák je tu – a nedá se před ním utéct. Cítíte to v lese, ve škole i na hřišti, cítíte to v domech a v lunaparku. Cítíte to na většině míst v malém městečku Anderbury… strach, že vás někdo nebo něco sleduje. Začalo to na pouti roku 1986, kdy se stala ta nehoda. Toho dne potkal dvanáctiletý Eddie pana Hallorana – pana Křídu. Ten přivedl Eddieho na myšlenku nevinné hry pro něj a partu jeho přátel: za pomoci křídových kreseb si mohli nechávat vzkazy. Byla to docela zábava – dokud je křídoví panáčci nedovedli k tělu. Mrtvému dívčímu tělu, rozřezanému na kousky. Tahle událost se jim nesmazatelně vryla do nočních můr. A třicet let poté najdou v dopisních schránkách záhadnou obálku – s panáčkem a kusem křídy. Strašáci z dětských let totiž možná stále dokážou zabíjet.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi
Vydáno: , Kalibr

The Chalk Man , 2018

MichaelaZlebkov
02.03.2023 4 z 5

4 hvězdy za styl psaní, ale jinak to byla slátanina a připomínalo mi to nějaký béčkový psychothriller :-) ale jako oddechovka dobrý.

Annkag
20.02.2023 4 z 5

Podle mme to byla skvělá kniha ktera ně stále svým spůsobem držela v napětí a stále jsem se ptala co?kdo?proč?
Těším se na další várku tajemna.

Shisatej
21.01.2023 odpad!

Nejslabší kniha, pořád jsem čekala, že se něco stane.....a takový čajiček pro maly děti. Opravdu slabe

Edona
17.01.2023 3 z 5

Kříďák je pro mě nejslabší knihou autorky, ale i tak stojí za to. Zpočátku jsem byla naprosto nadšená, rychle jsem se začetla a ponořila do příběhu. Postavy, byť nejsou nijak zvlášť představeny, mi připadaly jako bych je znala už roky. Příběh se odehrává ve dvou časových liniích. Osobně se mi lépe četla ta z 80. let. Asi za polovinou knihy mé nadšení ale lehce opadlo. Byť je kniha velmi čtivá, poutavě napsána, postavy věřitelné, tak.. Zkrátka rozuzlení bylo slabší a rozhodně jsem si z něho nesedla na zadek. A protože konec ve mě zanechal rozporuplné pocity, tak je moje hodnocení taky takové. Nicméně i přes to finále, musím vyzdvihnout styl psaní autorky. To jak živě jsem si dokázala představit městečko, postavy i děj, to jen tak každý spisovatel napsat neumí. Autorku doporučuji. Možná však začněte její jinou knihou.

Veber
24.12.2022 4 z 5

Pro mě slušné překvapení. Především se mi líbily dvě dějové roviny. Hlavně ta z dětství je má TOPka, protože mi to připomnělo různé filmy s dětskými hrdiny. Velmi mě bavilo to vyprávění jako celek. A ačkoliv tam byla zápletka s mrtvolami + ten závěr... Byla to pro mě spíše kniha o přátelství a dospívání... Slyšeno jako audiokniha, Vasil Fridrich naprosto skvělý

MartinProtschke
22.12.2022 5 z 5

Taky mám pocit, že je knihu od knihy lepší. Ale Kridak se mi líbil i tak dost...

knihomolka27
22.12.2022 4 z 5

Křídák je stále, i po druhém přečtení velmi povedenou knihou, natož prvotinou. I když je teda pravda, že je trochu znát, že je to prvotina...a když to srovnám s Jámou, tak mi přijde, že se autorka s dalšími knihami zlepšuje.

...

Příběh je to zajímavý, spletitý, osobní a velmi poutavý. I když se musím přiznat, že mi asi nesedl tolik jako při prvním čtení nebo jako příběh Jámy. To ale nemění nic na tom, že Křídáka jako takový bleskový odpočinkový triller můžu všem jenom doporučit. C.J.Tudor prostě umí a mix hned několika žánrů včetně mého oblíbené mysteriozního je tam sakra znát a všechno to dobře funguje. Co víc dodat....bavilo mě to, po třetí si to už asi nepřečtu, ale byla to velká čtenářská jízda se vším všudy.

zuzana8816
06.11.2022 3 z 5

Dlouho jsem se chystala otevřít tuto knihu a docela jsem byla zvědavá na originální, nevšední, až hororovou zápletku, jak tento mnohými opěvovaný bestseller sliboval... Žádný úžas se ovšem nekonal. Zprvu zajímavě vyhlížející nápad s křídovými panáčky s blížícím se rozuzlením až zbytečně protahovaného konce, ztratil na zajímavosti. Pro "young adult" asi napínavé počtení psané jednoduše a srozumitelně, ale ke knihám Stephena Kinga, jak někteří zmiňují, má tento počin daleko...

1v8na
28.10.2022 4 z 5

Na jednu stranu jsem strašně chtěla vědět jaké bude rozuzlení, co všechno se v průběhu stalo. Dvě dějové linky tomu dodaly šmrnc.
Na straně druhé mi to celé přišlo šíleně překombinované. Moc náhod najednou.
Děj ani příběh nejsou špatné, jen nesmíte očekávat senzaci podke ocenění debut roku 2018.
Má to za mě svoje menší chybičky prekombinovanosti.
Mimochodem křídová hra byla pěkná srágořina.

nela3812
11.10.2022 5 z 5

Tohle je (bez nadsázky) jeden z nejlepších thrillerů, které jsem letos přečetla. Čím dál častěji se mi stává, že když mě kniha naprosto nadchne, nevím co o ní mám v recenzi říct. A tohle je přesně ten případ, ale přeci jen se mi nakonec povedlo sesmolit pár slov, abych se vás pokusila na knihu nalákat.

Kříďák je napínavý od začátku do konce, a to především díky prolínající se minulosti a současnosti. Prolíná se zde krutý svět dospělých a neméně krutý svět dětí plný šikany, ale zároveň také bezmezné fantazie.

Zpočátku jsem měla drobné zmatky v postavách, kterých bylo od samého začátku poměrně dost, ale to se v průběhu příběhu samo srovnalo a pak už bylo čtení opravdovým zážitkem. Vzhledem k množství postav je téměř nemožné vytvořit si k nim, za těch pár stran, nějaké pouto. Nicméně mě samotná zápletka natolik uchvátila, že mi to vůbec nevadilo.

Zápletka příjemně vyvrcholí na samém konci knihy a autor ji na úplný závěr přidává třešničku v podobě hlavy. Kdo četl, tak ví o čem je řeč. Kdo ještě ne, bude rozhodně překvapen a pravděpodobně taky znechucen. Nicméně závěr je to nezapomenutelný a i měsíce po přečtení knihy jej mám stále před očima. Troufám si říct, že poslední 2 strany naprosto změní vaše dojmy z celého příběhu.

Tenhle příběh je prostě bomba. Bavil mě od začátku do konce, proto vás hodnocení 5/5 určitě nepřekvapí.

goergina
20.09.2022 5 z 5

Pro mě poslední kniha této autorky a opět mě nezklamala. Celkově pro mě byla nejsložitější vzhledem k počtu postav, ale stálo to za to. Pěkně to odsýpalo a já se nenudila ani minutu. Doporučuji

Lenča727
17.09.2022 4 z 5

Dlouho jsem se na Kříďáka chystala,četla ho dcera kamarádky:-),vzhledem k jejímu mládí (15) jsem váhala a nebyla si jistá, jestli je to pro mě.Ale kupodivu mě tahle knížka nadchla.A asi proto,že se tu prolínají světy dospělých a dětí.Dětské staré křivdy,šikana,strachy,zdánlivě nevinné hry,lásky,společná tajemství v partě, nikdy nevyřknuté pravdy… a to všecko překlopující se do dospělosti a ovlivňující i současné životy hlavních postav.Za mě místy krásné úvahy Eddieho o dospělosti, pravdě,víře, životě a smrti.Tohle jsem vůbec nečekala. Hvězdičku ubírám za hlavu v závěru knížky,to mi fakt už přišlo fest,to ji nemohl sakra sebrat někdo jiný?:-) nebo aspoň jinam schovat:-) za mě bych se bez toho obešla.Už se těšim na Jámu,snad nezklame.

Delphín
16.09.2022 4 z 5

,,Zásady jsou hezká věc. Když si je můžete dovolit."
Od Kříďáka jsem dostal něco jiného, než jsem původně čekal. Že bych byl ale zklamán, to ani náhodou. Miloval jsem období z dětství hlavních hrdinů. Sledovat, co se z nich vinou života stalo, bylo neuvěřitelné. Ona "detektivní" práce hlavního hrdiny mě moc nebavila, samotný závěr byl však dobrý, včetně následného rozhovoru s Hopem. A závěrečná scéna na posledních dvou stránkách? Takových pocitů se ve mně při čtení nepromíchalo opravdu dlouho.

xbone
04.09.2022 2 z 5

Knihu jsem měla na doporučení kamarádky, které se kniha líbila, mě vůbec nebavila, přečetla jsem ji pouze s tím, že jsem čekala nějaký zajímavý wow efekt. Popravdě musím říct, že mě krimi moc nebaví číst celkově, možná v tom je ten zakopaný pes.

artlucie
23.08.2022 4 z 5

Přečteno za dvě odpoledne, silně návykové. Ten kontrast dětského a dospěláckého světa fungoval skvělě. Je třeba to brát trochu hlouběji, to ano. Ne na všechno tu je jasná odpověď, jako v životě. Většinou odpovědi vyžaduji, ale jak říkám, tady to funguje. Moc povedené.

petrulkaa
06.08.2022 2 z 5

Tak tato kniha není můj šálek kávy. Asi proto, že byla moc překombinovaná. Těšila jsem se na smysluplné objasnění na konci, ale bohužel žádné nepřišlo.

Eszminka
30.07.2022 5 z 5

Kniha je za mě povedená. Člověk si vzpomene na své dětství , zamýšlí se společně s autorkou nad životem . V jedné chvíli můžeme přijít o všechno ..je to thriller s hlubší myšlenkou..četla se skvěle.

Renna1
30.07.2022 4 z 5

Dobrá detektivka .

Zelza
19.07.2022

Líbilo se mi tempo knihy až po rozuzlení. Střídání časových rovin a prolínání děje mělo spád.

Satalin
03.07.2022 5 z 5

Za mě super detektivka. Líbilo se mi konečně opravdové vykreslení církve a některých jejich představitelů. Hlavní hrdina je takový sympatický alkoholický ňouma, ale vůbec to ničemu nevadí. Určitě si přečtu další knížky od této autorky.