Krásky

Krásky https://www.databazeknih.cz/img/books/43_/431546/bmid_krasky-KPn-431546.jpg 4 155 64

Temný fantasy román o společnosti, která staví krásu nadevše“ V honosném světě Orléans je krása tou nejvyšší hodnotou. Lidé se zde rodí šedí a pouze uctívané Krásky mohou díky svým schopnostem měnit jejich zevnějšek i povahu. Camellii však nestačí být Kráskou, chce být nejlepší a sloužit královské rodině. Po příchodu do paláce zjistí, že je objektem temných zájmů, jež mohou její schopnosti zneužít pro zvrácené účely. Čeká ji nepředstavitelná volba… a v sázce bude osud celého Orléansu.... celý text

Literatura světová Fantasy Pro děti a mládež
Vydáno: , Fragment (ČR)

The Belles , 2018

Hels-is-unicorn
18.09.2020 odpad!

No. Tak tohle byla asi největší ztráta času v mém životě. A ještě jsem za to dala i peníze. Kde je prosím ta temná dystopie, kterou slibovala obálka? Já jsem ji jaksi nenašla. Co jsem ale našla, je naprosto stupidní hlavní hrdinka, která mi celou dobu extrémně lezla krkem. Přeplácaný a nedomyšlený fikční svět, kde očividně nikdo nezná jinou barvu než růžovou a zlatou. Úplně ubohé popisy a ještě ubožejší děj. A tohle má jako vážně mít pokračování? A někdo to hodlá vydat a někdo další do toho investovat peníze?
Vždycky jsem Fragment považovala za hodně kvalitní nakladatelství, většina mých srdcovek je právě od nich. Ale překladatele téhle knihy by měli okamžitě vyrazit. Jestli ještě někdy někde potkám slovo "krásčí", vyletím z kůže. Patvar, který samozřejmě neexistuje, ale my ho budeme pravidelně opakovat v každé druhé větě, aby náhodou čtenář nezapomněl, že zrovna tenhle drdol je KRÁSČÍ, tenhle kufřík je KRÁSČÍ, pudr je KRÁSČÍ, komnaty jsou KRÁSČÍ. Nestačí to zmínit jednou dvakrát, čtenář je totiž blbec, a kdyby mu to ob stránku někdo nepřipomněl, zapomněl by to a byl by velice zmatený. Až jednou budu chtít spáchat sebevraždu, vezmu si tuhle knihu a spočítám všechny "krásčí". Myslím, že by se jeden nestačil divit, kolikrát se takový patvar může v knížce objevit.
Původně jsem chtěla dát alespoň tu jednu hvězdu za pěknou obálku a posledních asi 15 stránek, které opravdu připomínaly temnou dystopii. Ale ne, za ten ztracený čas a vyhozené peníze to dát nemůžu. Navíc ta krásčí obálka slouží jen k tomu, aby další chudáci skočili na lep jako já. Nedejte se!

tadobra
09.09.2020 1 z 5

konecne docteno. tahle kniha mi trvala strasne dlouho. musela jsem se k tomu cteni nutit a trosku ve mne vyvolala cteci krizi.
styl psani naprosto prisernej, dej trosku zajimavej poslednich 50 stranek. postavy postradaj jakoukoliv hloubku.
kniha mela zajimavej svet ale je to tak strasne zpracovany, ze ta jedna hvezdicka je udelena pouze za hezkou obalku.
tuhle autorku uz nikdy vic.

lisell
18.08.2020 2 z 5

Moc mě to mrzí, ale knížka je za mě velké zklamání. První polovinu jsem vyloženě protrpěla..když už to konečně vypadalo na nějakou akci, tak byl konec příběhu. Autorka měla promyšlený svět Krásek do nejmenšího detailu, ale za mě bylo zbytečně zdlouhavé popisování nepodstatných věcí na úkor svižného děje.

zinon
15.08.2020 3 z 5

Námět knihy jako takový se mi líbil. Charaktery postav se zdají taky zajímavé, i když zatím kloužeme bohužel jen po povrchu. Místo toho je kniha plná popisů šatů, prostředí, proměn...a je pravda, že je to až příliš. Je vidět, že autorka je (byla) tímto trochu posedlá. Méně popisů a více akce a záhad a bylo by to super. Ke konci knihy se začalo konečně něco dít. Další díl si ráda přečtu, ale celkově mi tato série připadá zatím spíš průměrná.

wotana
10.08.2020 2 z 5

Přesně komentář šneki odpovídá i mym pocitům. Velká škoda :-(

šneki
07.08.2020 2 z 5

Autorka měla sice výborně vymyšlený svět a jeho fungování, ostatní ale značně pokulhávalo. Než se začalo pořádně něco dít, půlka knihy byla pryč a detailní popisy proměn tomu rozhodně nepomohly. Hlavní postava je taková nijaká a i ostatní osazenstvo je takové prvoplánové, postrádá jakoukoli hloubku. Velká odhalení vlastně nejsou ani odhalení, když je jasné, že to tak bude od půlky knížky. Veliká škoda skvělého a promyšleného prvotního nápadu, který byl zaplácán nudným příběhem i postavami.

LadyCharlene
03.08.2020 4 z 5

Nádherná obálka, zajímavý příběh, krásné detaily a prostředí zakrývá shnilé jádro světa, který žije jen přítomností, pozlátkem a chutí po moci. Ačkoliv to nerada přiznávám velkolepé oslavy, extravagantní účesy, róby všehodruhu, malovátka, zkrášlovadla, parfémy, lahvičky, mastičky, kytičky, střevíčky, to vše zahrálo na mou potlačovanou holčičí stránku, probudila se ve mně ta princezna, která by tím vším chtěla být obklopená a poroučet tomu... Charaktery postav zde ale skutečně ustupují všem těm krásným popisům. Doteď ani nevím, co si mám o Camille myslet a vzhledem k tomu, k čemu byla od malička vychovávaná mi přišlo, že se ve své "profesi" až moc plácá a neví, jak to vlastně ve společnosti chodí. Přesným opakem byla princezna Sophie, stále nevím, jeslti mám mít tu mrchu ráda, nebo ne. Myslím si, že kniha je přesným ekvivalentem světa, který sama popisuje, krásné pozlátko ale hloubka se zde moc nepovedla. Chápu apel na vnitřní krásu, ale podle mě nebyl dostatečný na to, aby si čtenář ten jinotaj uvědomil. Jinak nemám knize co vytknout, byla čtivá, tento svět mě bavil, zápletka sice byla taková rozháraná, ale mně to vyrovnaly ty popisy. Líbilo by se mi i pokračování v podobě prequelu.

michaela_books
26.07.2020 3 z 5

Krásky mě zaujaly především zajímavou anotací. Oslovil mě nový originální fantasy svět, malinko s temným nádechem, který je celkem promyšlený a bavilo mě objevovat jeho tajemství.
Ze začátku jsem měla problém s chováním hlavní hrdinky, ale líbilo se mi, jak se její osobnost vyvíjela a vlastně později ji každý dokáže porozumět. Malinko konec byl pro mě zmatený a nelogický, ale jako odpočinkový příběh určitě doporučuju. Nejvíce bych chtěla vyzdvihnout fantasy svět, který mě tady opravdu bavil a dále myšlenku této YA knihy, kvůli které opravdu stojí za to si tento příběh přečíst.
Kniha poukazuje na to, jak společnost dokáže být až posedlá krásou, módními trendy a co by pro ni byli schopni udělat. Je tady vyobrazená závist, povyšování nad ostatními, přetvářka a až taková zlost za to, že lidi nemají to, co by chtěli...

Malinali
10.07.2020 5 z 5

Ubrala bych v některých pasážích zbytečně popisky a rozepisování, ale jinak kniha se mě moc líbila. Nápad velmi zajímavý a poukazuje to i na dnešní dobu, kdy se dost lidí až přehnaně zaobírá svým vzhledem (instagramy, youtuberky..) jako by nic jiného než vzhled nebylo podstatné. Kniha je velmi čtivá, doufám, že vyjde co nejdříve i 2.díl.

bara-z5649
10.07.2020 3 z 5

(SPOILER) Tohle bylo velké zklamání... Krom originálního světa je to míchanice Skleněného trůnu a Selekce. Alespoň mně to tak přišlo. A samozřejmě tu nechyběl námi oblíbený milostný trojúhelník.

janca6129
03.07.2020 3 z 5

Vůbec to nebylo špatné počtení. Námět skvělý, postavy dobře vykreslené, jen mi trochu vadily příliš květnaté popisy, někdy až zbytečně. Naštěstí časem opadly, takže jsem se mohla konečně pořádně začíst. :)

Zpracování motivů krásy a touhy být nejlepší se povedla. Postavy, ač byly jejich charaktery celkem obstojně propracované, jsem si nedokázala příliš zamilovat (snad až na Bree), zato jiné bych fackovala od samotného začátku (ty negativní byly v tomto příběhu vykreslené líp než ty "dobré"). Těším se na pokračování. :)

Safienka
02.07.2020 4 z 5

Pro mě kniha s celkem zajímavým neokoukaným tématem. Jak už tu někdo psal, tak to bylo místy vleklé, ale bavilo mě to. Líbilo se mi, jak autorka použila nešvar lidí se pořád zdokonalovat a měnit. V tomto případě bylo pěkně dotaženo až k závislosti a věčné nespokojenosti. Ta slabost vůči mocným mě nutila skřípat zuby. Těším se na další díl, I když bych klidně taky brala jen tento :o)

Nya_Raven
06.06.2020 4 z 5

Knížka se mi vážně líbila. Mám ráda fantasy a tohle mělo své temné tajemství, které mě nutilo pokračovat ve čtení, jelikož jsem se vážně potřebovala dozvědět pravdu. Chtělo by to druhý díl!!

teli9845
01.06.2020 3 z 5

Zajímavé téma, za mě bohužel příliš rozvlekle zpracované. Polovina knihy by se dala proškrtat, hlavně popisné pasáže týkající se jídla. Druhý díl si ale přečtu i tak.

Sabča92
21.05.2020 4 z 5

Narovinu musím říct, že podobnou young adult knihu jsem doposud nečetla. Kvůli mladým hrdinům a všeho kolem krásy kniha spadá do young adult, ale klidně bych si dovedla představit, že kniha zaujme i nečtenáře této kategorie. Temný fantasy svět s velmi originální magií, která je ale i pěkně vysvětlena čtenáři. Závěr mě nadchl do chvíle, než jsem po dočtení odhalila, že se jednalo o první díl z trilogie. První díl Krásek má sice otevřený konec, ale popravdě by mi vůbec nevadilo, kdyby to takto skončilo, jelikož by se jednalo o opravdu originální závěr.
Pokud bych měla Krásky přirovnat k nějaké knize, pak bych rozhodně jmenovala série Selekce a Hunger games. Příběh má padesát dva kapitol vyprávěných z pohledu hlavní hrdinky Camellie. Krátké kapitoly se čtou dobře a rychle utíkají mezi prsty. Kromě krásy se kniha zabývá také intrikami na královském dvoře. Svět ovlivňují bulvární a novinové články, jejichž titulky mají pro příběh význam. V knize je i nastíněna lehká romantika, která se rýsuje velmi pomalu a nijak okatě.

any37
09.05.2020 5 z 5

Dnešní recenzi bych ráda zahájila diskuzí o obálce, což moc často nedělám. Musím přiznat, že tahle kniha ji má úžasnou! Mnohem lepší než zahraniční vydání. Já osobně nejsem velkou fanynkou obálek s postavami, tedy mimo Selekce a teď už i Krásek.

Tolik k úvodu, dalším bodem je celičký děj, který byl dokonalý! Opět a znovu jako každá kniha, kterou jsem tento rok přečetla, letos hold hraji na kvalitu než na kvantitu. Měl v sobě originalitu, napínavost a moc se mi líbil autorčin styl psaní obsahující spoustu přirovnání apřívlastků, připadal mi trošku podobný jako ten Stephanie Garber - autorky Caravalu -, která při popisování používala hodně přirovnání k barvám. Ano, uznávám, že v Kráskách občas ty přirovnání nedávali nějak obzvlášť velký smysl, ale to mně nevadí, já takové knihy jednoduše miluji.

Adelína_čte
06.05.2020 4 z 5

SKVĚLOST! Přečteno za tři dny, vůbec jsem knížku nemohla odložit, něčím mi připomínala Hunger games, něčím takovou o dost temnější Selekci, ale hlavně nabídla neokoukané,originální téma s důležitou myšlenkou! Celou dobu se nad příběhem vznáší otázka, zda krása opravdu stojí za to všechno, jestli je vážně tak zásadní. A když si nebudete nic nalhávat,zjistíte,že náš svět není zas tak odlišný od toho fantasy světa v knížce…
Bavila mě romantická linka i její rozuzlení, bavilo mě a zároveň znepokojovalo smýšlení společnosti, skryté detaily a nápovědy.

Bohužel jsem narazila i na pár menších nedostatků…Autorka čas od času zničehonic odklidila některé postavy úplně stranou. Objevilo se zde pár postav, které jen krátce sehrály svou roli a v dalších kapitolách už ani zmínka. Což mě trochu mrzelo, protože na mě nepůsobily zas tak prvoplánově, ale bohužel jsem se pak o nich nic víc nedozvěděla…Také konec mi přišel lehce uspěchaný. Chápu, že autorka chtěla navnadit na další díl, Krásky jsou prvním dílem z duologie, ale doufala jsem v lepší, snad méně zmatený konec.

Úplně nemusím osoby na obálkách, ze začátku jsem tudíž z obálky neskákala radostí. V průběhu čtení se mi však začala zamlouvat víc a víc, opravdu mi pasovala k celému příběhu a přeci jen ji musím nakonec vyzdvihnout, zejména poté, co jsem viděla tu originální zahraniční.

Pokud máte pocit, že už YA nemá co nabídnout a chcete si přečíst něco, co opravdu velice příjemně plyne a neztrácí tempo, něco, co vás překvapí samotnou myšlenkou, tématem i rozuzlením, dejte Kráskám šanci. Moc a moc doufám,že budete stejně nadšení jako já❤️

markulka
16.04.2020 5 z 5

Skvělá kniha. Pomalejší rozjezd mi vůbec nevadil, bohatě ho vykompenzoval zbytek. Originální příběh, sympatické postavy, zajímavé prostředí a ten závěr...fakt nutně potřebuji další díl :D A jako třešnička na dortu je ta obálka - fakt moc krásná !

lena.o.knihach
15.04.2020 4 z 5

Co všechno jsou lidé schopni obětovat pro krásu? Byli by ochotni i zabít, aby nikdo nebyl krásnější?

Jedno musím knize přiznat. Dnes se už těžko hledá originální námět, který není nikde jinde vidět. Myslím si, že Krásky originální jsou. Alespoň já podobný příběh zatím nečetla.

Je fakt, že více postav se mi v příběhu spíš nelíbilo, ale kupodivu se to četlo samo. I přes ty velmi časté popisy mi stránky ubíhaly. Tolik barevných odstínů pleti, vlasů, neskutečně moc krásných rób.. klobouk dolů před bujnou fantazií autorky.

A jako milovník romantiky v knihách mi tady ani nevadilo, že nedostala svůj prostor. Za mě vám Krásky určitě doporučuji.

kalinkacz
15.04.2020 4 z 5

Krásky mě neuvěřitelně překvapily! Ze zahraniční jsem slyšela dobré ohlasy, ale u nás jich tolik krátce po vydání nebylo... O to víc jsem byla z knihy nadšená a čtení si užívala... Svět, ve kterém se upozorňuje na povrchnost lidí je geniální... Konečně něco nového... Souhlasím, že kniha je hodně popisná a pomalá, ale mně sedl styl psaní a vůbec mi to nevadilo... Autorka skvěle vystihla hlavní hrdinku a čtenář chápal její chování... V rámci svého žánru rozhodně stojí za přečtení!