Kouzla rodu Thornů

Kouzla rodu Thornů https://www.databazeknih.cz/img/books/46_/465954/bmid_kouzla-rodu-thornu-26q-465954.jpg 4 1043 230

Kouzla rodu Thornů série

1. díl

Strhující fantasy, ve které knihy žijí vlastním životem a mohou i zabíjet. Elisabeth vyrůstala v jedné z austermérských veleknihoven. Od malička procházela kolem spoutaných grimoárů – kouzelných knih, které se po osvobození změní v běsnící monstra z kůže a inkoustu. Když při útoku na veleknihovnu jeden z nejmocnějších grimoárů uprchne, Elisabeth se ocitne uprostřed gigantického spiknutí a je obviněna ze zločinu. A co hůř, k soudu ji bude doprovázet čaroděj Nathaniel Thorn, který je ztělesněním čirého zla… Nebo je vše jinak?... celý text

Literatura světová Fantasy Pro děti a mládež
Vydáno: , Fragment (ČR)

Sorcery of Thorns , 2019

Efeméra
12.03.2023 4 z 5

Margaret Rogersonová přišla s neodolatelným mixem, kterému musí propadnout skoro každý knihomol. Prostředí veleknihoven, kdy při čtení téměř cítíte vůni papíru, vrzání a vzdychání starých dřevěných polic, vidíte částečky prachu poletující v nazlátlém světle a prostorem tiše šustí otáčené stránky, jsem si zamilovala. Knihy tady žijí, jedná se o vrtošivé a nebezpečné bytosti, kdykoliv se mohou proměnit ve smrtícího netvora. Jsou tu rody urozených čarodějů, magie a démoni.

Hlavní postavy jsem si oblíbila hned - odhodlaná a tvrdohlavá Elizabeth, Nathaniel, pod jehož kousavou a sarkastickou slupkou se skrývá zranitelné nitro, a ledově klidný Silas, který je kapitola sama o sobě. Kdo by nezbožňoval, když postava, která by neměla mít žádné city, city přece jen má...

Kouzla rodu Thornů jsou nápaditá, plná akce a třešničkou na dortu je pomalá romantika - zkrátka všechno, co mám ráda. Je o boji s předsudky, poznávání sebe sama, postavení se strachu se někomu otevřít. První polovina mě bavila moc, bohužel u druhé začalo moje zapálení pro knížku trochu upadávat. Neměla jsem nutkání se ke čtení vracet. Nevím, jestli to bylo špatným obdobím, ale nejspíš za to mohla příliš přímočará zápletka. Děj by měl mnohem větší grády, kdyby autorka nevyzradila plány záporáka tak brzy. Ale jako celek byla knížka skvělá a už se těším na bonusovou novelu.

Anor505
26.02.2023 5 z 5

Kouzla rodu Thornů jsou parádní pohádková fantasy. Svět je pěkně vymyšlený, magie, knihovny, grimoáry… Příběh je příjemně dobrodružný, přehledný, s něžnou a nenásilnou romantickou linkou. Elisabeth, Nathaniel i Silas mi přirostli k srdci. Tohle je jedna z knih, o kterých už teď vím, že si je s chutí přečtu ještě jednou.

betule3
23.02.2023 4 z 5

Na to, že se jedná o standalone knihu, sem autorka dokázala vtěsnat opravdu velké množství zápletek a zároveň dokázala vymodelovat fantastický svět, jehož magie dávala smysl a skvěle se vyvíjela. Za to opravdu klobouk dolů. Se sarkastickým hlavním hrdinou také nejde sáhnout vedle, Nathaniel byl naprosto boží a sympatický. Začátek byl možná mírně zdlouhavý, to uznávám, ale poté už to byl jeden zvrat za druhým.
Za mě rozhodně super knížka, která stojí za přečtení.

Ashi
10.02.2023 3 z 5

Začátek zajímavý, ale od půlky knihy jsem netušila jaký je cíl a jak to vlastně má zkončit?!
Autorka umí krásné dialogy a psychologii postav, bohužel děj a hůavní zápletka je slabá. A vyvrcholení knihy je deux ech machina. Prostě prásk a vyřešeno, samo. To nené dobré.
Protože jsem četla od autorky už třetí knihu všimla jsem si, že mají stejný základ. Vždycky je to holka co se zamiluje do mocného kluka a ten je na ní nejdřív protivný a pak si dá říct. Třikrát totéž v různých kulisách.

Petra-1
09.02.2023 4 z 5

Jde o takový roztomilý příběh, který se odehrává v zajímavém prostředí. Hlavní postavy byly sympatické. Kniha se hezky četla, ale občas jsem se musela do čtení nutit. Knihu jsem několikrát odložila, něco mi tam chybělo.

SpeeDeeX
05.02.2023 4 z 5

Prostředí knihoven a živých knih - grimoárů, co víc si přát? :D Na tuto knihu jsem se velmi těšila a moje očekávání celkem splnila. Hlavní postavy byly úžasné, sarkastického Nathaniela nešlo nemilovat a Silas byl prostě boží. Elisabeth byla taky fajn a líbilo se mi vysvětlení jejích schopností. Hvězdičku ubírám, protože jsem se do čtení musela někdy nutit a taky jsem měla občas pocit, že tomu prostě něco chybí. Přesto se ale jedná o super YA fantasy, které si ještě někdy ráda znovu přečtu.

„Jaký význam má život, pokud v nic nevěříte?“

„Chtěl jsem znát jméno dívky, která mě málem zavraždila knižním regálem.“

„Vám se tohle místo líbí?“
„No jistě. Vždyť jsou tu knihy.“

Arsi007
02.01.2023 4 z 5

(SPOILER) Začátek byl poněkud vlažný. Dělo se toho hodně, ale připomínalo mi to YA fantasy pro náctileté a to mě nemile překvapilo. Po útoku na veleknihovnu se ale rozjela zápletka, která mě chvílema posadila na zadek. Akční scény umí autorka velmi dobře. A velkým bonusem byl i humor, který sršel sarkasmem a ironií. Lehce mě zklamala romantická linka, kterou já osobně v podobných knihách potřebuji jako sůl.

Konec byl lehce překvapivý a svižný, ale chybí mi odpovědi na některé otázky a byla jsem zklamaná, když jsem zjistila, že nejde o sérii. Ano, měla jsem si to asi zjistit předem, ale často nečtu ani anotace Každopádně ještě jeden díl bych si dala

Doporučuji všem, kdo hledají nenáročné fantasy, mají rádi prostředí knihoven a jejich tajemství a není pro ně nijak extra důležitá romantika.

Více na IG: @hanybooks

KájaKoxík
27.12.2022 5 z 5

(SPOILER) Jo, tak tohle můžu 5 z 5 :)

Po krapítko delším začátku dostane kniha neskutečný spád a nepustí vás až do konce. Musím říct, že smekám před promyšleností nejen toho světa, ale i zápletky a vývoje všech tří hlavních postav. Krása Veleknihoven, živé grimoáry, předsudky a jejich postupné nabourávání, vývoj postav, magie jen za cenu úpisu démonovi. Postupné budování vztahu s Nathanielem od nepřátelství, přes nedůvěru po přátelství a lásku je také napsáno velmi poutavě. No a Silas, tento "komorník" je pro mě vyloženě láska na první pohled. Tohle všechno z této knihy dělá velice originální dílo a troufám si říci, že přesahuje kategorii pro mladé čtenáře.

SPOILER = OBSAH
Velmi mne těší, že v knize najdeme vysvětlení jak je možné, že hlavní hrdinka je téměř nesmrtelná, mluví s grimoáry i samotnou knihovnou. Nakonec se dozvíme i tajemství důvodu polohy zbudování Veleknihoven, způsob jak záhadně cestoval hlavní záporák mezi knihovnami.
Jediné co zůstává otevřeno, je vyvolávání Silase z Epilogu. A i když je kniha avizovaná jako mono, díky závěru doufám, že přeci jen ještě autorka něco z tohoto světa napíše.

IsaGonzález
24.12.2022 5 z 5

(SPOILER) Úžasná knížka!
Původně jsem si nebyla jistá, jestli ji chci vůbec číst. Působila na mě zvláštním dojmem, ale nakonec jsem dala na pozitivní recenze a pustila se do ní.
Od první pasáže, kdy se Elisabeth setkala s Nathanielem mě bavily jejich rozhovory, scény, prostě všechno.
Ale co nutno podotknout, moje srdce si beze sporu získal Silas. Ten jeho ledový klid za každých okolností spolu s tím, jak mluvil s Elisabeth, to bylo prostě něco úžasného. Chvílemi jsem se u toho dusila smíchy... Viz Pan Obláček ...
Už od první zmínky o démonech se omýlá fakt, že nemají srdce, že jsou nelítostní a za žádných okolností nemají city. A přesně to Silas čas od času porušoval a i když Elisabeth tvrdil, že nemá hledat soucit tam, kde žádný není, stejně jsem si stála za svým stejně jako ona. Podle mě je Silas prostě nejlepší postava z celé knihy. Už jen proto, že se obětoval za svého pána - a to nejen jednou.

@pribehyodjany
15.12.2022 4 z 5

Nápad s grimoáry, živými knihami, byl skvělý. Nově vytvořený svět jsem si užila, příběh je psaný čtivě, ale i tak jsem mírně zklamaná ze zápletky, která mi připadala velmi předvídatelná. Hlavní hrdinové byli sympatičtí, ale také se u nich nekonalo žádné překvapení, proto bych knihu doporučila zejména mladším čtenářům a čtenářům, kteří se žánrem začínají.

Turlogh
11.12.2022 5 z 5

(SPOILER) Výborný fantasy román a navíc z prostředí, které mám opravdu rád. Knihovny! Skvělý námět kouzelných a mocných grimoárů, které nakonec jsou ty kladné a bojují proti zlu, samozřejmě ve spolupráci s hlavní hrdinkou. Jen houšť takových románů. Howgh.

evika02
06.12.2022 5 z 5

Kniha byla opravdu super :-) už se těším na pokračování

Sandalkar
03.12.2022 5 z 5

Nadherny pribeh. Pohlazeni po dusi. Mili, uveritelni hlavni hrdinove a skvely demon Silas. Dalsi fantasy pribeh, ktery se vesel do jedne knihy a nepotrebuje x pokracovani.
Po docteni citim takove to heboucke rozjitreni, nostalgicke louceni s hrdiny a nadherne vystavenym svetem. Vim, ze par dni ve me bude pribeh doznivat. A proto ctu. Doporucuji.

Knihommoll
03.12.2022 4 z 5

Výborné :)
Na to, jak mi zpočátku připadala myšlenka “oživlých knih” dětinská, jsem byl v průběhu čtení velmi mile překvapen spisovatelčiným přístupem, protože měla na vše uspokojivé vysvětlení a nenechávala v příběhu logické mezery.
PS: Dal bych maximální počet, ale jsem odkojen světem D&D a šetřím si maximum pro knihy, které jsou inspirovány D&D mechanismem, jako je pozvolný pokrok hlavního hrdiny, draci atd. (viz např. série “Odkaz dračích jezdců”), což tato kniha, byť skvělá, postrádá… :)

dominika2585
28.11.2022 5 z 5

Tahle kniha mě naprosto uchvátila. Nadchlo mě prostředí veleknihoven a grimoáry měnící se na děsivé a nebezpečné zlotvory. Elisabeth a Nathaniela jsem si oblíbila, avšak nejzajímavější postavou příběhu byl Silas. V tomto případě mě mrzí, že se nejedná o sérii.

lištička123
04.11.2022 5 z 5

Jedna z nejlepších fantasy,které jsem zatím četla. Líbila se mi od začátku do konce.

jennefer
03.11.2022 4 z 5

Tohle bych chtěla vidět zfilmované, obzvlášť scény, kdy se grimoáry mění ve zlotvory a závěrečnou scénu v hlavní veleknihovně...! A ač je to čtivá oddechová jednohubka, klidně bych zvládla víc dílů.

Verunka926
02.11.2022 4 z 5

Trojice hlavních hrdinů mi strašně přirostla k srdci a upřímně se dost těším na novou knihu z tohoto světa (především po tom konci), která by v originále měla vyjít někdy na začátku příštího roku, tak snad se i my dočkáme co nejdřív. Autorčin styl psaní je řekla bych krásně popisný, ovšem i tak se mi četl dobře, zejména protože děj plynul a neměl moc hluchých míst.

Tereziee
14.10.2022 3 z 5

(SPOILER) No, kde začít. Námět a nápad celé knihy je originální. Knihy, které žijí svým vlastním životem. To je super! Bohužel z toho ale vyplynula nesmyslná slátanina, kde polovina věcí nedává smysl a chybí vysvětlení.

Hlavní hrdinka Elisabeth se mi vůbec nedostala pod kůži. Celý život zavřená v knihovně, ale když do ruky poprvé chytne meč vede si líp než Cealena Sardothien ve Skleněném trůnu, která prošla výcvikem nájemných vrahů. No, šťastná to holčina. Nathaniel je klasický bad boy, kterému obměkčí srdce "obyčejná" holka, která mu ze začátku hodně vadí ale je z toho láska jak trám. Tohle romantické klišé mi v knihách tolik nevadí, protože většinou je mezi hrdiny už od začátku chemie. Tady vůbec nic.

Moji nejoblíbenější postavou se stal Silas, který byl zajímavě vykreslený a jako démon alespoň trochu zajímavý. Pozastavme se ale nad tím, že je nám celou knihu podstrkováno jak jsou démoni bezcitní atd., ale náš hlavní démon se rovnou dvakrát obětuje za hlavní hrdiny.

Celý příběh, který vedl k dopadení záporáka měl spoustu mezer a popis bojových scén byl chaotický, že jsem se v tom dost ztrácela. A tím, že nám autorka ani moc nepřiblížila svět, ve kterém se kniha odehrává, mi bylo celkem jedno, jak příběh skončí.

No, takový průměr, co moc nenadchne. Ale možná jsem zklamaná o to víc, že jsem od knihy očekávala až moc.

SakiG
12.10.2022 3 z 5

(SPOILER) Po knížce jsem sáhla na základě doporučení Humbooku a po obecném pozitivním šílenství na sociálních sítích. Navíc jako standalone bych nemusela čekat na další díly, které by mohly být horší. Celkově kniha byla dobrá. Jenom dobrá. Od Humbook tipu jsem čekala víc. Ale asi už stárnu.

Plno nevysvětlených pasáží jsem přisuzovala tomu, že tempo musí být rychlé, aby se všechno vlezlo na 450 stránek. Ale postupně mě příběhové díry začaly vadit.

Jak konkrétně vlastně funguje magie?
Když kouzlit můžete jen když máte ochočeného démona, tak to může kouzlit úplně každý. Proč toho Elisabeth nevyužila a dál si máchala mečem jak Zoro Mstitel? Když se tak rychle naučila šermovat, magie by jí určitě šla taky.
Máme tu prince, možná někde bude i král s královnou, ale magistři se chovají jak mistři světa. To nikomu nevadí?
Je naznačeno, že démoni na onom světě mají vlastní život, postavení a vládu. Ale jak může být Silas váženým démonem, když x stovek (možná tisícovek) let prožil na zemi? Nemluvě o tom, že (jak bylo řečeno v knize) má hlad jak prase a stejně během dvou příležitostí, které dostal, se obětuje. Chudák jeho žaludek.
Stále je nám připomínáno, že je něco zakázané, ale všichni tyto pravidla vesele porušují. A vždy je to hrozné překvapení.
To vážně Nathaniel neumí jiné kouzlo než oživit sochy a máchat smaragdovým bičem?
Hlavní záporák prozradí svůj plán už v první třetině knihy. A ještě tak blbě. To se nemohl aspoň trochu snažit...

Příběh mi hodně připomněl Bartimaeovu triologii, konkrétně Amulet Samarkandu. Jenže i tady jsou souboje popsány mnohem líp a přehledněji. Prostě popis situací mi celkově nesedl.

Ale abych tu jenom nekritizovala. Grimoáry byly kouzelné. Jeden plive inkoust na studenty, další zpívá árie, další má z ostatních depku a tak je chce sežrat. Závěrečné "oběti" mi sice přišli trochu přehnané ale...co už. Taky konverzace mezi hlavními postavami byly super. Vtipné, milé, hezké.

Suma sumárum je to asi OK. Možná by to bylo lepší jako dualogie a možná ne. Každopádně si příště hoodně rozmyslím, jestli po nějakém dalším standalonu znovu sáhnu.