Kouřová clona

Kouřová clona https://www.databazeknih.cz/img/books/82_/829/kourova-clona-829.jpg 4 252 38

Bývalého jezdce, teď hvězdu dobrodružných filmů Edvarda Lincolna požádá stará přítelkyně o službu: v Jihoafrické republice má několik koní, jejichž výsledky v poslední době neodpovídají jejich kvalitám. Mohl by se na to podívat a poradit jí? Rada by věděla, co odkazuje svým dědicům. Link právě skončil náročné natáčení, chtěl by si užít rodinu, ale Nerissu má rád, a tak se vydá do jižní Afriky. Netuší, že dobrodružství, které ho tam čeká, nebude filmové, ale skutečné. A půide v něm o život.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi
Vydáno: , Olympia

Smokescreen , 1972

Jessica007
04.08.2019 4 z 5

Hezká klasická detektivka.

tonda3582
05.05.2019 4 z 5

Klasická detektivka, s trochu laciným důvodem, leč o to častějším

pingu1
03.03.2019 5 z 5

Mám ráda všechny knížky od Dicka Francise, výborné počtení :-)

Mirka2778
28.01.2019 5 z 5

Edwardu Lincolnovi je celkem rychle jasné, proč se koním jeho známé nedaří vyhrávat dostihy, přestože k tomu mají všechny předpoklady.
Mnohem těžší je odhalit toho, kdo má opravdový prospěch z takového poškozování.
Francisovy knížky jsou odpočinkové čtení a tak si jimi ráda prokládám čtení literatury náročnější. Nikdy se nezklamu. Je to relax!

genie
17.11.2018 4 z 5

Jak bych to řekla … Taková "slušňácká" detektivka s velmi velmi kladným hlavním hrdinou, což mi přišlo chvílemi úsměvné. Každopádně knížka je krátká, čtivá a děj má spád.

85098211
20.10.2018 4 z 5

Za mne prozatím nejslabší Francisovka, moc se mi nelíbilo zvolené prostředí světa filmu. Zajímavé ale bylo, že autor příběh zasadil do tak trochu neobvyklé země, a sice do Jihoafrické republiky. To mu aspoň dodalo na atraktivnosti. Na Dicka Francise ale samozřejmě nezanevřu a chystám se na jeho další knihy ;-).

BarkaS
19.09.2018 3 z 5

Hlavní hrdina je příliš Mirek Dušín na to, aby to působilo dostatečně důvěryhodně (ale to už tak u Francise občas bývá). I tak je to svižné, zábavné. Jednohubka.

Jaruš7
06.06.2018 4 z 5

Ve své době trhák, dnes je konkurence v knižních detektivkách dravější a drsnost je jim zákonitostí.
Příběh má drama v zákeřnostech zasazených do Afriky, a to, bez ztráty kapky krve.
Audiočetba poutavá, se vzorovým klaďasem.

Do JAR ani za zlatý tele.

Eidalon
30.03.2018 4 z 5

Dick Francis je znám především střední a starší generaci (psal v období 1962 – 2010) jako spisovatel výborných detektivních románů z dostihového prostředí. Napsal přes 40 knih a tam, kde dnešní autoři používají akci, technologie se Francis musel spolehnout především na svůj vypravěčský um a schopnost zaujmout tématem, zápletkou a stavbou příběhu.

Jeho hrdiny jsou vždy muži v kristových letech, nadprůměrně inteligentní, zdrženliví, cílevědomí a vždy nějak související s dostihovým sportem. Charakteristické je vždy vyprávění v první osobě a až na postavu Sida Halleyho, který se objevuje jako vyšetřovatel v několika příbězích, je jeho hlavní hrdina vždy nový a svým způsobem zajímavý.

Kouřovou clonu autor napsal v roce 1972 a postava Edwarda Lincolna patří spíše k těm méně běžným. Edward je filmový herec, který se na přání své dobré známé vydá po stopách podvodu, který ho zavede až na hranice smrti, neboť v něm nejde o nic víc, než o peníze.

Dílo není počtem stránek nijak rozsáhlé, o to je zajímavější. Musím říci, že mne knihy pana Francise provázely celých 40 let co je předkládal a nemohu říci, že by mne některá vysloveně zklamala. Jeho dílo mám načteno celé, ale mnohé z knih jsem četl tak dávno, že se mne obsah vybavuje až při opětovném prolistování knihou.

Ke kouřové cloně jsem se nyní vrátil jako k audio knize a mohu jen opět potvrdit Francisovo mistrovství. Pokud knihy a autorovo dílo neznáte, mohu jen doporučit. Plný počet hvězdiček nelze dát jen proto, že se přeci jen jedná o dílka mnohdy starší 50 let, kdy se psalo jinak. Dnešní autoři mají k dispozici mnohem pestřejší současnost a ty největší pecky jsou pro čtenáře pochopitelně zajímavější.

Disease
12.06.2017 4 z 5

Jedna z těch starších, akčnějších Francisovek.

Jana K
12.04.2017 4 z 5

Kratinká Francisovka ve které je tentokrát hlavní postavou sympatický filmový herec Edward Lincoln. Ten nám sice záhy prozradí pachatele, na kvalitě knihy to však vůbec neubírá, ba právě naopak. Na atraktivitě knihy také přidá fakt, že tentokrát opustíme společně s "Linkem" kolébku turfu a podíváme se spolu s ním do dobrodružné jihoafrické buše za "olifanty." :-)

konicekbily
01.05.2016 4 z 5

Dobrá detektivka z jihoafrického prostředí. Na to vedro by měl být člověk trochu trénovaný.

Anyv
26.08.2015 4 z 5

Kniha se mi líbila, tak jako všechny, co jsem zatím četla od tohoto autora, jen jsem byla tak trochu překvapená, že mě autor zrovna moc nenapínal, kdo za vším stojí.

terka.b
08.02.2015 5 z 5

od Dicka Francise jsem už pár knížek přečetla, ale tato se mi zatím líbila nejvíce :) určitě doporučuji.

DenisePartridge
28.12.2014 4 z 5

Úžasná kniha. Rozhodně doporučuji. :)

Rup
22.06.2014 5 z 5

Kdo má rád Dicka Francise, neměl by váhat. Ti ostatní by si měli přečíst, třeba jej začnou mít rádi.

Skripi
11.04.2013 4 z 5

Vypočul som si ju ako audioknihu a autor nesklamal zasa raz. Napínavé a nie prilíš dlhé. Detektívka ako má byť, zápletka nemá chybu. :)

vitavita
06.03.2012 2 z 5

Ani v JAR není bezpečno ...

Dick Francis (p)
britská, 1920 - 2010