Kouřová clona

Kouřová clona https://www.databazeknih.cz/img/books/82_/829/kourova-clona-829.jpg 4 252 38

Bývalého jezdce, teď hvězdu dobrodružných filmů Edvarda Lincolna požádá stará přítelkyně o službu: v Jihoafrické republice má několik koní, jejichž výsledky v poslední době neodpovídají jejich kvalitám. Mohl by se na to podívat a poradit jí? Rada by věděla, co odkazuje svým dědicům. Link právě skončil náročné natáčení, chtěl by si užít rodinu, ale Nerissu má rád, a tak se vydá do jižní Afriky. Netuší, že dobrodružství, které ho tam čeká, nebude filmové, ale skutečné. A půide v něm o život.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi
Vydáno: , Olympia

Smokescreen , 1972

kopeceli
20.02.2024 5 z 5

Inteligentní detektivka, takové mne baví. Nejde o to, jestli tuším, kdo v tom jede. Jde o zápletku, důvody, a také, jakým způsobem toho lumpa usvědčí.
Velmi dobře se kniha četla, ani jsem nedutala.

Luigi1
29.07.2023 4 z 5

Pěkné čtení do vlaku

Naďa2411
26.07.2023 3 z 5

Děj v aknize byl zpočátku vleklý, v poslední třetině to vzalo rychlý rozjezd. Hlavní hrdina bývalý jezdec a současný herec E. Lincoln je požádán umírající tetou, aby jí zkontroloval stav koní, kteří nyní nevyhrávají závody. Kniha začíná a končí stejným hereckým výkonem, ač ve druhém případě jde hrdinovi o život. Dozvěděla jsem se něco málo o životě koní, jak se dá ovlivnit jejich cena a výkon. E. Lincon zjištuje, komu by přišlo vhod jeho úmrtí a nastraží svou "hereckou" léčku. A poučení z této knihy? Igelitový sáček nebo balónek. Po přečtení zjistíte proč....

Dandy1
20.06.2023 3 z 5

Čtení na dovolenou. Nenáročné, z prostředí filmu.

Vesmich
30.03.2023 4 z 5

Ještěže nejsem žádná slavná osobnost! Nedaly mu pokoj ani žirafy!

milary
17.10.2022 5 z 5

"Koňácké" detektivky Dicka Francise jsou prostě čiré potěšení...
Maximálně čtivý příběh ve skvělém překladu paní Moserové nás tentokrát po atraktivní návštěvě filmového natáčení vezme do zlatého dolu i do jednoho z afrických národních parků. Ptáte se, kde jsou koně? Jsou podstatnou součástí zápletky; na to, proč něčí koně špatně běhají se tentokrát snaží přijít hrdina úvodní části: úspěšný herec.
Neděste se, bývalý kaskadér je v sedle jako doma a riskantní situace, byť filmové, jsou součástí jeho práce, není to žádný mazánek. :)
Jenže se ukáže, že nejde jen o koně. A že, z nějakého důvodu, ten člověk komusi překáží, i když neví proč. A bude potřebovat všechen důvtip a výdrž, pokud chce zodpovědět otázky a zůstat naživu.

faba
06.10.2022 4 z 5

Audiokniha. Dick Francis nemůže nikoho urazit, nudit nebo snad nebavit... Tentokrát to moc o koních nebylo, trochu podobné prostředí jako v knize Divocí koně. Zajímavě vystavěný příběh, se ,,stejným" začátkem a koncem. Pro Francise trochu netradiční prostředí, kde moc koně nevystupují a kupodivu tam není žádná žena, která by usilovala o hlavního hrdinu nebo on o ni, :-) jak to v jeho knihách je a bývá.
Ale můžu s klidným srdcem říci, že je to jedna z jeho lepších knih. A hodnocení odpovídá. :-)

miloslav0399
04.08.2022 5 z 5

Můj první Dick Francis a ještě k tomu audiokniha. Dostihové prostředí mě vůbec neláká, tady bylo koňů tak akorát. Samotný příběh je velmi pěkný, moc se mi líbily úvahy hlavního hrdiny o tom, kdo z omezené skupiny lidí jej chce zabít a proč. Jižní Afrika je výborně vybraná kulisa. Celkově jsem nadšený a dávám maximum hvězd.

raty
07.04.2022 4 z 5

Skvělý Dick Francis i když v tomto případě se opravdu nejedná o typický "detektivní příběh z dostihového prostředí". Koně a dostihy se objevují sporadicky, zato napětí známé z ostatních knih rozhodně nechybí. Hlavním hrdinou je tentokrát herec, který je svou přítelkyní požádán, aby zjistil důvod, proč mají její koně špatné výsledky v dostizích. Zajímavé je filmařské prostředí i lokace v Jižní Africe. Překvapil mě rok vydání originálu - 1972 - no, vzorce chování lidí se prostě nemění.

Aileena
10.11.2021 4 z 5

Určitě jedna z lepších, opatrnější rozjezd, ale pak už to vše jede jako po másle. Vzhledem k malému počtu stran se knížka přečte sama za chvilku.

Jenny055
19.09.2021 5 z 5

Počúvala som ako audioknihu a kniha sa mi páčila, hoci o koňoch tam toho veľa nebolo.

hana4834
27.04.2021 5 z 5

Jako vždy skvělí příběh jen těch koni a všeho kolem nich bylo hodně málo

EvikU.
12.04.2021 4 z 5

(SPOILER) Přečteno ušima. Poslouchala jsem ji několik měsíců vždy při žehlení. Musím říct, že ač jsem mezi posloucháním měla dost pauzu, rychle jsem si na vše hned vzpomněla a byla v ději. To si troufám si říct u moc knih nestane. Kniha mne bavila možná právě hlavně pro to mluvené slovo. Byla skvěle načtená. Přiměřeně napínavá, žádné potoky krve, moje asi první od tohoto autora. Mohu doporučit.

Spoiler: Moc se mi líbilo, jak byl motiv vraždy, jak měl hlavní hrdina zemřít byl z jeho filmu. Hlavní hrdina byl herec. Takže konec za mě špica.

ddkk
27.12.2020 5 z 5

Dicka Francise mám moc ráda. Tentokrát jsem si jako audioknihu poslechla jeho Kouřovou clonu, která se prostředím i zápletkou trochu vymyká - odehrává se v Jižní Africe a o dostihový sport ani moc nejde (i když důvody, kvůli nimž Link odlétá na jih Afriky se dostihů týkají). Dobrodružství, které tam Linka čeká, je překvapivé a nebezpečné. O co jde? No samozřejmě o majetek...

Klasická detektivka, bez drastických scén a krve, napínavá a zajímavá. Plný počet a doporučuji.

janina66
19.08.2020 5 z 5

Opět jsme se podívali do jiného odvětví-herectví. Světa stříbrného plátna, kameramanů a režisérů. Herec Edward, alias Link, pomáhá tetě zjistit kvalitu jejích koní. A jak se vyptává, nakonec mu v hereckém autě jde o život. Spolu s ním mně bylo horko i zima. Tato kniha je opravdu excelentní a velmi napínavá, jak jsme už u Francise zvyklí.

Greenfingers
21.07.2020 5 z 5

Dick Francis nemá snad jedinou knížku která by mě nezaujala (a to jsem jich přečetl požehnaně). Dokáže své čtenáře přesvědčit o tom, že prostředí koní a dostihového sportu zná dokonale. Prostředí je tedy popsáno velmi reálně a hodnověrně, zápletky jsou přirozeně do určité míry fabulovány s nadsázkou kvůli zachování dramatičnosti příběhů.

March
22.02.2020 4 z 5

Přečteno jedním dechem, byla to taková detektivní jednohubka.

evelýny
17.02.2020 4 z 5

Děj tohoto spíše dobrodružného románu z pera britského žokeje se dostihového prostředí dotýká jen okrajově. Hlavní hrdina - herec, je opět zcela kladný, značně inteligentní, bojující proti lidské hamižnosti a zaslepenosti, tentokrát doslova, třpytem zlata.
Dobro opět zvítězí nad zlem a nepotřebuje k tomu prolít potoky krve, vyvraždit půlku Afriky a vypít hektolitry whisky. Přesto se nenudíte, protože příběh je napsán poutavě, zajímavě, napínavě, i když s prvky naivity.
Ale poslech této audioknihy byl pro mě skutečným potěšením… A o tom to je :-)

P.S: Kdybych se náhodou chystala někdy na výlet do pouště, určitě si nezapomenu do kapsy přibalit igelitový sáček. Člověk nikdy neví…

Vidlička
13.09.2019 4 z 5

Fascinuje mě u Dickouška, že ačkoliv všechny jeho příběhy jsou "z dostihového prostředí", tak se pokaždé podíváme podrobněji i do jiných oborů. Jednou je to létání, podruhé diamanty, potřetí film a zlaté doly jako v této knížce, atd. atd..... Ukazuje to, jak je spisovatel chytrý - jednak nechce čtenáře nudit a druhak (nejlepší slovo :-D) si dá práci se zjišťováním všech možných detailů z všelimožných dalších oblastí. Mě to vždycky o kousíček víc otevře obzory a dodá pár nových znalostí, takže se člověk u odpočinkových knížek i neznásilněně přivzdělá.

kob
10.08.2019 5 z 5

Jako audiokniha se mi při vaření poslouchala skvěle.

Dick Francis (p)
britská, 1920 - 2010