Koule

Koule https://www.databazeknih.cz/img/books/32_/32295/bmid_koule-mvR-32295.jpg 4 500 81

V hlubinách vod na dně Tichého oceánu byla objevena evidentně havarovaná kosmická loď. Odkud se vzala? Je nejméně tři sta let stará, a přesto vypadá neporušeně. Proletěla snad na Zemi z budoucnosti černou dírou? Neskrývá ve svých útrobách nějaké nebezpečí? Neměla její posádka sdělit lidské civilizaci nějaký vzkaz z jiného světa? Odpovědi na tyto otázky hledá skupina zkušených vědců vyslaných v největší tajnosti do podmořské stanice v blízkosti lodi. Jejich pozornost neustále přitahuje záhadná koule, kterou v ní naleznou. Poté, kdy se do ní asi na tři hodiny dostane matematický zázrak Harry, začnou se všude kolem nich dít prapodivné věci. Cosi neznámého s nimi pomocí počítačového kódu začne komunikovat, přibývá napjatých situací, kdy přirozenou zvědavost střídají stavy hluboké úzkosti, hrdinové expedice se stále častěji ocitají na hranici mezi životem a smrtí. Jakou moc v sobě ta koule skrývá? Mají šanci přežít? Příběh plný napětí přináší i řadu typicky crichtonovských otázek o odpovědnosti jednání. Koule je svým způsobem moderním podobenstvím o sisyfovském údělu člověka usilujícího o zachování svého člověčenství.... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Svoboda-Libertas

Sphere , 1987

józi.odkudkam
25.01.2015 5 z 5

Modernější a akčnější odpověď na Lemovu Solaris. Budu se opakovat, ale tohle má myšlenku, napětí, skvělé postavy, cit pro detail, srozumitelnost a uvěřitelnost...jedna z crichtonovy nejsvětější trojice, jurský park, koule a pojídači mrtvých...kmen andromeda má u mě až bramboru. čistých 5 *****
Já, páč se sám sebe tak trochu bojím, bych do té koule snad radši ani nelez. Jen bůh ví, co bych na dně tohohle tripu našel.

Hanule_bambule
14.01.2015 5 z 5

Výtečná sci-fi, nedalo se skoro odtrhnout od čtení. Příběh má spád, nečekané zvraty a vtáhl mě do čtení od prvních stránek.

Zuzu88
22.12.2014 5 z 5

Když scifi,tak Crichton.Opravdu pěkné počteníčko.Kniha se mi líbila víc než film.

tuldas
03.11.2014 3 z 5

nic moc

HTO
05.10.2014 5 z 5

Výpisek: „Moment, moment. Proč se o něčem takovém nikdo z vás nezmínil dřív?“
„Mysleli jsme, že to víte," odpověděl Harry.
„Že mohou existovat pětirozměrné bytosti, které se nedají zabít? O tom mi nikdo neřekl ani slovo!"

Bob34
03.10.2014 5 z 5

Výborná kniha rozhodně stojí za přečtení.Děj se odehrává v hlubokov moři a to je pro mě hodně zajívavé téma.Co nedoporučuju je film Koule.

Tripedalia
14.06.2014 5 z 5

Přečteno jedním dechem.. a v hlavě mi neustále běželo "shit, to je skvělý.." =)

Adria Orici
13.02.2014 5 z 5

Musím se přiznat, že ostatní knihy M. Crichtona neznám . Koule patří k mým nejčtenějším . Příběh má spád a podmořské příběhy mě fascinují. Čtu jí pravidelně jednou ročně když potřebuji "vypnout" .

namoki
26.12.2013 4 z 5

Knizku jsem cetla nez byla zfilmovana a tak me vtahla, ze jsem nevedela kdy prestat. Takze diky za tech par proctenych noci :-)

anibeni
27.08.2013 4 z 5

Přečteno během dnešních 13ti hodinách strávených ve vlaku směr Klatovy - Brno a zpět... Ze začátku jsem se nemohla začíst, ale od věty AHOJ, JAK SE MATE... jsem nedočkavě četla, jak to bude dál.. Celou dobu jsem si říkala, že by to mohlo být skvěle zfilmovatelné a hle - ono už je natočeno.. s chutí se na film podívám..

lazarus
19.08.2013 5 z 5

Přečteno během jednoho odpoledne jedním dechem. Výborné scifi a musím uznat, že jedna z nejlépe zfilmovaných knih.
Film mám hodně rád a viděl jsem ho nesčetněkrát. Netušil jsem, že se předlohy drží tak neskutečně přesně.
Při čtení mě ze začátku vadilo přiřazování herců postavám v knížce, ale ke konci jsem si zvyknul.
Vyjma Sharon Stone. Ta mě v předloze opravdu nesedla.

Phoenix16.cz
04.08.2013 5 z 5

Tohle byla myslím první kniha, kterou jsem od tohoto autora četla. Asi proto, že po Jurských parcích je to jeho nejznámější dílo. Ke knize jsem se dostala přes film, který mě uchvátil už kdysi dávno, když jsem ho viděla poprvé. Pří čtení jsem zjistila, že se poměrně držel předlohy, takže i když jsem měla celkem přesnou představu, o co v knize jde, nenudila mě. Autor píše velice zručně a ví, jak udržovat napět až do konce.

Fiza
30.06.2013 5 z 5

Doba čtení tohoto famózního sci-fi románu mi zabrala ani ne tři dny a to jen proto, že jsem nedokázal vydržet vzhůru i když jsem moc chtěl. Atmosféra s každou přečtenou stránkou graduje neuvěřitelným způsobem a na konci vás vyplivne vyždímané, spokojené, ale naštvané, že už to skončilo.

Crichtona mám rád, v podstatě všechny knížky, které jsem od něj zatím četl, mě nadchly...tahle ale asi nejvíc!

hardrock
14.06.2013 5 z 5

Vyborna kniha. Paradne vygradovany a dost nepredvidatelny dej.

Ben Nevis
13.11.2012 5 z 5

Od Crichtona se mi líbil nejvíc tento scifi román. Tam kde je zainteresována psychologie, tam filmová tvorba nemá šanci.

Ječmínek
22.12.2011 5 z 5

Pro mě je Michael Crichton novodobý Jules Verne. Co znamená pro milovníky Verneovek například Tajuplný ostrov nebo Dva roky prázdnin, to pro Crichtonovi čtenáře znamená Koule, Kmen Andromeda nebo Jurský park. A Koule je z Crichtonovek nejlepší. Nevěříte? Čtěte!

odejana
20.11.2011 3 z 5

Výborná kniha ... ten shora uvedený popisek je jen takové vnější zdání. Psychické hlubiny v člověku jsou skutečně vesmírem pro sebe. Dobře volená slova a bizarní situace situované navíc do reálné tichomořské temné hlubiny přispívají nejen napínavosti děje samotného, ale probouzejí úvahy o hranicích možného a nemožného, které se skrývá v hlubinách našeho nevědomí.

vpadysak
25.10.2011 4 z 5

Od začiatku do konca stiesňujúca klaustrofóbická atmosféra premiešaná s pocitom tajomného, neznámeho a predsa tak blízkého.
Keď ste na konci, z hlboka sa nadýchnete ,otvoríte dvere do sveta a už nikdy nebudete takí ako predtým :-)

Gimli
01.02.2011 5 z 5

Film se mi líbil docela dost, knihu jsem četl později. Když jsem se do knížky pouštěl, měl jsem strach, že úvodní pasáž by mohla být nudná. Jenomže jsem se hrubě zmýlil. Koule mě strhla okamžitě, semlela tak rychle a intenzivně a vyplivla tak, že jsem hleděl jak puk ještě čtrnáct dní. Rozhodně doporučuju i těm, kteří film viděli, a nelíbil se jim!

paulhunter
30.11.-0001 5 z 5

AHOJ. JAK SE MATE? JA SE MAM DOBRE. JAK SE JMENUJETE? JA SE JMENUJU JERRY.
...
MANIFESTOVAT JE PRO ME STASTNE.

Tuto knížku jsem četl na základě dávného shlédnutí stejnojmenného filmu, který však ani zdaleka nedosahuje kvalit Crichtonovy předlohy. Příběh plný napětí, zvratů a zajímavých myšlenek vás rozhodně nebude nudit a nepustí vás před dočtením. 5 hvězdiček.