Koule

Koule https://www.databazeknih.cz/img/books/32_/32295/bmid_koule-mvR-32295.jpg 4 500 81

V hlubinách vod na dně Tichého oceánu byla objevena evidentně havarovaná kosmická loď. Odkud se vzala? Je nejméně tři sta let stará, a přesto vypadá neporušeně. Proletěla snad na Zemi z budoucnosti černou dírou? Neskrývá ve svých útrobách nějaké nebezpečí? Neměla její posádka sdělit lidské civilizaci nějaký vzkaz z jiného světa? Odpovědi na tyto otázky hledá skupina zkušených vědců vyslaných v největší tajnosti do podmořské stanice v blízkosti lodi. Jejich pozornost neustále přitahuje záhadná koule, kterou v ní naleznou. Poté, kdy se do ní asi na tři hodiny dostane matematický zázrak Harry, začnou se všude kolem nich dít prapodivné věci. Cosi neznámého s nimi pomocí počítačového kódu začne komunikovat, přibývá napjatých situací, kdy přirozenou zvědavost střídají stavy hluboké úzkosti, hrdinové expedice se stále častěji ocitají na hranici mezi životem a smrtí. Jakou moc v sobě ta koule skrývá? Mají šanci přežít? Příběh plný napětí přináší i řadu typicky crichtonovských otázek o odpovědnosti jednání. Koule je svým způsobem moderním podobenstvím o sisyfovském údělu člověka usilujícího o zachování svého člověčenství.... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Svoboda-Libertas

Sphere , 1987

ufak
13.04.2020

Kouli jsem si přečet, protože mě zaujal film. Kniha je samozřejmě lepší. Tajemství, napětí a sdělení. Crichtonovské budování atmosféry miluju.

marlowe
04.04.2020 4 z 5

Přečteno znovu po letech – tentokrát už s menším nadšením – přece jenom těch "záchran v poslední vteřině" tam bylo na moje gusto více než zdrávo. Ale jinak solidní…

mirec88
15.03.2020 4 z 5

Knihy Michaela Crichtona som čítal už dávno, ale väčšina z nich bola skvelá. Aj Sféra... To tajomno, napätie, skvelá thrillerová stránka a nečakané rozuzlenie stáli veru za to.

Hauhau
16.02.2020 4 z 5

Napětí, tajemno a očekávání mi dělalo společnost dva večery, tedy spíše dvě noci do svítání. Nebylo možné se odtrhnout. Následně bylo překvapením, že film celkem věrně knihu kopíruje. Jedna hvězda dolů za místy nereálný děj.

knihyKeMne
06.11.2019 5 z 5

Tak to byl nářez. Asi tak od poloviny jsem se už nedokázala odtrhnout, takže pak už jedním dechem. A to doslova, bolest a tlak v hrudi jasně signalizovaly, že toho napětí je až moc. Takhle na mě působí jen málokterá kniha. A to jsem pochybovala, že s koulí lze vymyslet slušnou zápletku :-)

frantisek8863
27.07.2019 4 z 5

Nebyl jsem si jistý, zda jsem filmovou verzi správně pochopil a chtěl jsem to nyní napravit knihou. Děj mě tedy nepřekvapil i když byl barvitější a intenzivnější než filmová podoba. Má obava, že se budu díky znalostem z filmu nudit se naštěstí nenaplnila. Možná i díky tomu , že je tomu dost dlouho co jsem film viděl. Stanice je díky své izolovanosti temnější, působí klaustrofobicky a děj je i přes nějaké drobnosti barvitější. Námět knihy o nálezu několik století staré vesmírné lodi postavené v budoucnosti je originální. Jen mě zklamalo zakončení knihy, kdy se vzniklá situace okolo Koule vyřeší získanou mocí vše zapomenout.

Alvari
18.07.2019 5 z 5

Opravdu super čtení. Přišlo mi, že v příběhu nebylo nic nadbytečného, vše co tam bylo, tam prostě patřilo. Navíc se mi velice zamlouval styl, jakým byla opětovně navozována stísněnost a celková atmosféra podmořské stanice.

Ivan Kučera
05.06.2019 4 z 5

V češtine je to pekne divný názov, to vám teda poviem. Koule. Hmmm, no nič. S Netvormi z hmiel a Jurským parkom asi moja najobľúbenejšia crihtonovčina. Vynikajúce, tiesnivé a bravúrne hororové prostredie obrovskej, špičkovo vybavenej (=drahej) podmorskej stanice. K tomu (ako to mal Crichton vždy rád) skupina špičkových odborníkov a vedcov. Aj tento profesijný výber veľmi veľa vypovedá o tom, že Crichton na to išiel inak, než iní komerční autori tej doby. Tí by (kvázi)frajersky siahli po mariňákoch, zabijakoch, generáloch. Crichtonovi hrdinovia sú naopak chladnokrvní vzdelanci, muži a ženy rozumu, vedci, odborníci. Autor hlboko pod morskú hladinu neposlal votrelecké komando so smartgunmi, ale napr. biochemičku alebo psychológa špecializujúceho sa na extrémne tragédie. Pod vodnou hladinou sa stretnú zoči-voči veciam, na aké by nebola pripravená žiadna ľudská bytosť. Ani tá s najvyšším IQ (a vzdelaním). Kniha je skvelá, možno koniec ma trochu sklamal, ale inak je to ozaj hororová sci-fi bomba. Prekvapivo sa mi páčilo aj temné filmové spracovanie s Dustinom Hoffmanom, hoci disponovalo viacerými zmenami. Keď sa o niekoľko desaťročí neskôr na úspech knihy pokúsil nadviazať Nick Cutter svojím románom Hlubina, už to nebolo ono (a ešte viac vynikla Crichtonova zručnosť).

Ikkju
13.04.2019

Uchvátil mě například způsob uvažování expedičního psychologa. Když mi můj šéf druhý den po přečtení přišel říct nějaké své rozhodnutí, okamžitě jsem po vzoru Normana namítl, že neuvedl pravý důvod, proč se tak rozhodl. Skoro stejně jako velitel výpravy na str.37 chvíli mlčel, pak úvahu potvrdil a uvedl důvod skutečný.

O pár chvil později prošla kolem mě kolegyně, a pronesla něco ve smyslu "zase ta koule", s úsměvem jsem kýval, ale netuším, co zrovna řešila. Dobrá synchronicita.

Autorovo romány mám rád, směs vědeckých poznatků, tajemství a houštin lidské psychiky, myšlenka komunikace za komunikací je výborná, téma které román řeší je pro mě srovnatalné se Solaris či s Piknikem u cesty.

DericCaster
09.02.2019 5 z 5

Nebyl jsem si zcela jistý co od knihy očekávat. Kdysi jsem viděl film a nezapamatovatelný tedy nebyl, ale protože kniha bývá většinou lepší než film (a nepokrytě přiznám, že se mi hodila do výzvy) přečetl jsem ji a jsem rád. Knížka mne bavila od začátku do konce, který by asi mohl být trochu barvitější, ale kritizovat umí každý, že? ;)

Chingiz
29.01.2019 odpad!

Nevím jestli jsem četl něco hloupějšího nežli tenhle paškvil. Rozhodně patří do top deset knih, které dle mého nemuseli být napsány, aniž by "mistrovi" ubylo věhlasu. Fakt hrůza, pitomost na pitomost.

Igor1311
18.11.2018 5 z 5

perfektne navodená atmosféra strachu, kde do poslednej chvíle neviete, kto stojí za všetkým zlým, či je nález z minulosti či z budúcnosti, či náš alebo mimozemský. jeden z vrcholov crichtonovej tvorby, kde je objasňovaný počiatok života na zemi, tajomstvá vesmíru, ľudská psychika, fyzikálne zákony, biológia

ondras666
24.10.2018 3 z 5

Druhá kniha od tohoto spisovatele. Kniha čtená na doporučení kamaráda.
Námět vcelku dobrý, ale vcelku mě asi nebavil. Chvílemi jsem se v knize ztrácel. Pasáže jsem musel číst opakovaně a moc jsem nechápal změny prostředí a míst. Chvíli v jedné místnosti a v druhé větě jsou již venku...
A ten závěr trochu zklamání...
PS: film jsem neviděl a asi ani neuvidím.
PPS: autor šanci ještě určitě dostane.

zahadum
24.09.2018 5 z 5

Naprostý skvost....kniha nemá ani jedno slovo navyše a toľko toho nepovie..neprezradí nič...po prečítaní knihy vlastne ani nebudete vedieť čo ste prečítali. Koniec je jeden z najzáhadnejších koncov čo som kedy čítal. Autor dokonale zatemnil celú kostru príbehu ..položil veľa otázok ale nedal ani jednu odpoveď. V tom je čaro a mágia tejto knihy lebo núti si veci domýšľať po svojom. Táto kniha nie je jedna..každý čitateľ vytvoril ďalšiu...ak môžete vyhnite sa filmu ktorý je naprosté fiasko aj napriek tomu,že tam hrá viac dobrých hercov. Knihu to videlo z ponorky aj to bola mútna voda....aká ponorka ? a aká voda ?

aladin1406
27.06.2018 4 z 5

Tato kniha je plná tajemna,akce a je velice čtivá.První třetina super,prostředek je zbytečně překombinovanej stále opakujicima se věcma a konec dost nereálnej až lacinej.(O té kouli a ztroskotané lodi se skoro nic nedozvíte).Škoda toho konce,jinak by to byla perfektní kniha.

Zdenička007
19.06.2018 5 z 5

Naprosto skvělé scifi. Vůbec jsem to nečekala. Pak jsem viděla film, skvěle herecky obsazený, a ani jsem ho nedokoukala. Strašný. Nenechte se filmem zmást. Pořiďte si tuto knihu, je napínavá, hodně napínavá. Mé první čtené scifi a dobrá volba. Doporučuji.

CharlesWard
19.04.2018 3 z 5

Nejprve jsem byl nadšen, ale v rozuzlení podle mně Míšovi trošku došel dech. Škoda. Do té doby, to byla pecka!

Adhara
25.11.2017 4 z 5

Moja obľúbená kniha od Crichtona. Štýl stručný, čistý, takmer strohý, neustále ma nútil prevracať stránky. Dobrá atmosféra, myšlienka. Vadilo mi len množstvo nezodpovedaných otázok na konci.

Zdeničkačteráda
07.11.2017 5 z 5

Ač jsem si myslela, že toto mě bavit nebude, opak byl pravdou. Kniha má spád, i jsem se u ní bála.
Plno informací z vojenského prostředí, ze začátku jsem měla obavy, že se neprokoušu vší tou technikou, ale když jsem si zvykla, nemohla jsem se odpoutat. Perfektní, napínavé, vtáhlo mě to do děje neskutečně. Pak jsem se těšila na film s Sharon Stone a to byla naprostá katastrofa. Nekoukat, přečíst. Doporučuju.

IvikaS
13.09.2017 5 z 5

Brilantní, dokonalé, napínavé, nešlo přestat číst. V Beth byla perfektně vykreslená zakomplexovaná žena.