Konec civilizace

Huxleyho satirická antiutopie Konec civilizace (1932) je spolu se Zamjatinovou novelou My a Orwellovým románem 1984 jednou z prvních vizí budoucnosti, která domýšlí důsledky formujících se diktátorských režimů meziválečné Evropy. K napsání knihy vedly Huxleyho vlastní zkušenosti s Mussoliniho Itálií a zprávy ze Sovětského svazu. Jeho vize budoucnosti se složitě a pevně strukturovanou společností, v níž je geneticky a psychologicky předem určeno postavení každého jedince, je sice velmi hořká a pesimistická, nicméně realita, zosobněná Hitlerem a Stalinem, byla ještě mnohem horší. Jak sám později přiznal: „Diktatura budoucnosti v mé představivosti byla mnohem méně brutální nežli budoucí diktatura výborně popsaná Orwellem." O stálé aktuálnosti této knihy svědčí to, že snahy o naplnění Huxleyho vizí – manipulace jedincem od samého jeho početí především – je možné vysledovat ve výrocích mnoha novodobých „inženýrů lidských duší" – jak u politiků s diktátorskými sklony, tak i u vědců, bádajících v podmínkách demokratických společností....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/59_/59620/konec-civilizace-bh1-59620.jpg 4.31040
Literatura světová, Romány, Sci-fi
Vydáno:, Maťa

Brave New World (1932)

Kniha Konec civilizace

Wahuhu

Tahle kniha se mi od Huxleyho líbila asi nejméně, ten konec jsem nějak nepobrala.

DeepSea21

Huxley v Konci civilizace předběhl svou dobu.Toto se děje dnes.Od somy kterou dnes všichni nosíme po kapsách a říkáme ji smartphone,až po pocitová kina kterým dnes říkáme 4D kina.A to ji napsal v roce 1932!
Génius.

Greenfingers

Děsivá vize budoucnosti, ve které se lidé rodí pouze obskurní metodou "dekantace", jsou pak "predestinováni" a pomocí "hypnopedie" naprogramovaní jako stroje. V kastovní společnosti jsou její příslušníci nesvobodní jedinci bez jakýchkoliv citů. Brr... tak tohle je opravdu silná káva.
Dystopický román renomovaného autora klade nemálo otázek k zamyšlení. Například: nestávají se některé popisované jevy realitou současné doby? Hédonismus, povrchní mezilidské vztahy, častokrát na bázi virtuální (sociální sítě), rostoucí drogová závislost zejména u mládeže - to jsou nelichotivé projevy úpadku naší civilizace.
Jinak kniha je napsaná mistrovským způsobem a staví se do jedné řady s klasickým Orwellovým dystopickým románem "1984".
Doporučuji!

Putnas

Brutálně přesné zobrazení konzumní společnosti, ale Huxley stejně jako Orwell není tak dobrý spisovatel a tak jsou postavy občas trochu ploché.

Schary

Zajímavá kniha, neuvěřitelné, že tak stará!!! Trošku tam poznávám dnešní dobu, hon za štěstím a zážitky už začal...pro někoho smysl života... děti se zatím odkládají jen do pozdějšího věku, ale nevime, kde to skončí. A co teprve ty dnešní sportovní aktivity, kdy obyčejná chuze není IN, je třeba hůlek??? Nebo na jízdu na kole, potřebujeme drahý obleček a kolo za desetitisíce??? Nebo je to jen tlak byznisu na to, aby se utrácelo, protože chovat se jinak než spotřebně by přece nebylo etické... Možná, že tato sci-fi není tak moc sci-fi...

possekre

Tak jsem se kladnými recenzemi také nechala zlákat ke Konci civilizace. Po pár stránkách mi došlo, že tuhle knihu jsem už kdysi dávno četla, jediné, co mi z ní ale zůstalo v paměti, byl postup "výroby" dělníků: snížení dávky kyslíku během vývoje plodů. Už to mě mohlo varovat - kdyby se mi býval román líbil, určitě bych si z něj zapamatovala víc. Nelíbil se mi ani napodruhé. Důkladně je v něm propracovaný a popsaný civilizovaný svět, plný hojnosti a jednoduché spokojenosti. Je skutečně v lecčems podobný naší současné společnosti. Samotný děj ale nestojí za zlámanou grešli a hrdinové románu se chovají jeden jako druhý nelogicky. Pravdou je, že román je hodně starý a proto je na místě trocha shovívavosti, ale naivita autora není, bohužel, dobou vzniku románu omluvitelná. Vždyť v té době vznikly i takové knihy, jako Marťanská kronika nebo Den trifidů, a sci-fi romány Karla Čapka už měly na krku několik křížků...

morienhithwen

Požaduji právo být nešťastný.

ChodzikCZ

Občas až strašidelné...