Syndrom E

Syndrom E https://www.databazeknih.cz/img/books/31_/315360/bmid_syndrom-e-r4q-315360.jpg 4 542 141

Komisař Sharko série

Horké léto, dovolená právě začala, dvěma francouzským policistům však běhá mráz po zádech. A rozhodně není žádným příjemným osvěžením. Lucii Henebelleové, poručici z Lille, uprostřed noci zavolá jeden z jejích přátel. Prosí ji o pomoc, protože oslepl poté, co se podíval na anonymní krátký film z padesátých let, na který náhodně natrefil v pozůstalosti fanatického sběratele filmů. Komisař Franck Shark z Nanterre se zdvihne od svého stolu, za kterým vytváří psychologické profily vrahů, aby šel na sever Francie prozkoumat pět zmrzačených těl, které našli bagry stavební společnosti. Mrtvoly nelze identifikovat, nejenže nemají ruce, sadistický vrah jim vyloupl oči a ukradl mozky. Vyšetřování Lucie Hebelleové a komisaře Sharka spojí záhadný "syndrom E". Při pátrání po jeho původu, projevech a následcích se francouzští policisté dostanou do výzkumné laboratoře neuromarketingu v Belgii, setkají se tváří v tvář s káhirskou chudobou a touhou žít co nejdůstojněji, jakož i s temnou minulostí kanadského sociálního systému.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Thrillery
Vydáno: , XYZ (ČR)

Le Syndrome E , 2010

kap66
22.11.2020 3 z 5

(SPOILER) Tohle je právě ta knížka, po které jsem si řekla: a dost. Thrillerů, ze kterých mi bylo trochu šoufl, ale ocenila jsem u nich originální zápletku, sympatickou hlavní postavu či způsob vyšetřování, jsem přečetla desítky. Jednou ale muselo přijít to, že dobrý nápad (tady vše kolem starého filmu a odkrývání jeho tajemství) bude v mých očích přebit úchylností a hnusem (duševně nemocný a traumatizovaný vyšetřovatel překračující hranice zákona i morálky, brutální vraždy, někdy až panoptikální, takže v důsledku vedou k vypátrání vraha – proč by to dělal?, slovní pitvání toho všeho, vypjatost scén,… Všeho nadmíru).
Smiřuji se s tím, že jsem se thrillerů přesytila. Moje chyba, že něco s nechutí čtu a pak o tom píšu negativně, přestože podle anotace dokážu odhadnout nebezpečí pro svůj žaludek. Možná ne navždy, ale na nějaký čas zkusím jít jinou detektivkovou cestou, méně osázenou kusy těla, prošlápnutou duševně normálními vyšetřovateli. Hvězdičku navíc Syndromu E za to, že mě nakopl k tomuto závazku.

kob
16.11.2020 4 z 5

Originální téma, jen byla docela fuška neztratit orientaci ve velkém množství brutálně zavražděných a v různých prostředích a zemích. Nechat vyšetřovatele trpět psychickými potížemi mi už připadá jako povinnost, kterou dnešní autoři poctivě dodržují.

trudoš
09.10.2020 4 z 5

Tak tu máme další duo ztroskotaných detektivů – on přišel za hrůzných okolností o ženu a dítě, přičemž aktuálně trpí přeludy; ona se zas samojediná stará o dvě dcery, z nichž jedna leží momentálně v nemocnici. Už na ty osobní dramata, co zasahují do vyšetřování, začínám být notně alergický. Navíc je celá ta psychologická anabáze jednoho i druhého pro potřeby zápletky zbytečná.
Naštěstí nemůžu říct, že by spisovatel Franck Thilliez vystavěl děj románu jen na těchto chatrných základech. Pro Syndrom E si naopak vybral velmi podmanivé téma a rovnou se přiznám, že motivu záhadného filmu, po kterém divák oslepne, jsem propadl od prvního okamžiku. Ostatně celé to pátrání po vzniku inkriminovaného snímku a historii podprahových manipulací pomocí pohyblivých obrázků je vykresleno parádně, včetně poznatků o davovém šílenství napříč moderními dějinami. Jen to závěrečné moralizování o škodlivosti počítačových her, a také vynucený potitulkový cliffhanger, mi řemeslně připadli naprosto samoúčelné.

J.F.M.
07.10.2020 3 z 5

Po prvních dvou knihách od tohoto autora mě tato lehce zklamala.

mulderka
27.09.2020 5 z 5

Co se týká soukromých životů detektivní dvojice Sharko-Hunebelleová, je tenhle díl zatím asi nejtemnější a nejdrsnější psycho. A film, po kterém se může oslepnout... to aby si člověk dával sakra pozor, jaké DVD si pustí a co si kde stáhne!!
Opět kvalitní příběh s originální zápletkou a spoustou odborných vědeckých zajímavostí - jak jsem už psala dříve, takový Rollins po evropsku. Což rozhodně neznamená, že "pro chudé", možná právě naopak.
Tu hvězdnou pětku dávám tentokrát naprosto po právu.

vera4669
24.08.2020 5 z 5

Tak tohle je opravdu originální kousek, který se četl úplně sám a za poslední dobu nejlepší kniha, co jsem četla,.. Dlouho na mě čekala v knihovně, teď si ovšem musím pořídit i další, doporučuji

ANDY28
10.08.2020 4 z 5

10* za popis Káhiry, líbilo se mi to

alexis818
02.07.2020 5 z 5

Skvělé,moc se mi to líbilo.Jde o velmi zajímavý příběh a dostaneme dost inrormací z vědeckého oboru.

OldřichHanton
01.07.2020 3 z 5

Tomuto francouzskému thrilleru se nedá upřít vcelku originální zápletka ze světa sběratelů starých filmů a temná atmosféra ještě zvýrazněná šíleným vyšetřujícím komisařem. Někdy ve třetině knížky jsem byl docela nadšen a už se těšil, jak se brzy pustím do dalších dílů s komisařem Sharkem.
Bohužel, zhruba od poloviny jdou atmosféra i zábava prudce dolů. Vše se zvrhává v jakési konspirační teorie a závěrečné rozuzlení mě už vlastně vůbec nezajímalo.
Mimochodem, francouzských detektivek čtu naprosté minimum, ale toto je už druhá, kde se tvrdí, že za brutálními vraždy mohou počítačové hry. To je to ve Francii běžný názor?

m_martina
05.06.2020 5 z 5

Psychothrillery čtu ráda, ale nesmí být moc brutální. Tato kniha však brutální je a i přesto se mi moc líbila. Přečetla jsem ji jedním dechem.

Katania
27.05.2020 5 z 5

Nemám co vytknout. Tenhle typ vyšetřovatele se mi moc líbí!

Lotka
14.03.2020 4 z 5

Není to prvoplánová a jednoduchá detektivka, ale povedená. Hlavní hrdinové jsou skvěle napsaní. Jen mi chybí předchozí díl série, pro dokreslení pár detailů by byl potřeba. Třeba se dočkáme. A rychle na Smrtící DNA - hezky otevřený konec nám Thilliez nechal.

Mychaela
03.03.2020 4 z 5

Dost dobrá záležitost! Chvílemi, hlavně ke konci, už jsem byla tak trochu zamotaná a zmatená, ale stejně mě to moc bavilo! No a Sharko je prostě super charismáč :-D
Asi mě nemine pokračování...

Johnsons007
22.02.2020 4 z 5

Není to vůbec špatný počin, zajímavé téma, slušně zamotaná příběhová linie, ale ne přehnaně. Za mě byla skvěla egyptská vložka, krásně popsaný život v Káhiře. Oba hlavní aktéři rovněž celkem sympatičtí, i když Sharco je trochu přehnaný. Každopádně čtivé, napínavé, doporučuji a za mě čtyři hvězdy :-)

desert.fox
05.11.2019 3 z 5

Konzumní detektivka na průměrné úrovni.

mata57
02.11.2019 4 z 5

Docela skousnutelný knižní hamburger. V něm obsažená brutalita nerve čelisti tak jak přechozí Krvavý anděl.

bezprezdivky
18.10.2019 1 z 5

Slabé, plné trapných klišé o zlomených a přesto odvážných policistech ......

Layyen
02.09.2019 5 z 5

Další z autorů kteří tak jako J.Deaver píší dokonale promyšlené knihy kde do poslední chvíle neklesá napětí ani zvědavost!

HanWali
25.08.2019 5 z 5

I když se v knize objevilo par hluchych míst (zdlouhavé popisováni) nic mi nezabránilo dat příběhu 5 hvězdiček Za me top spisovatel

Jiparis
04.08.2019 4 z 5

Namet z nezvykleho a zajimaveho prostredi. Jen doufam, ze realita neni horsi nez imaginace autora.Nemam rada otevrene konce.

napětí

Franck Thilliez