Kolíbka

Kolíbka https://www.databazeknih.cz/img/books/70_/70700/bmid_kolibka-AtM-70700.jpg 4 377 49

Vonnegutův vypravěč pracuje na knize pojednávající o tom, co dělali význační Američané v den svržení první atomové bomby, a během shromažďování materiálu o lidech v blízkosti vynálezce pumy, doktora Hoenikkera, narazí na mnohem ničivější objev – tzv. „led typu 9“. Pátrání po této nebezpečné substanci, která mrzne při pokojové teplotě, jej zavádí až do karibského ostrovního státu San Lorenzo, jemuž vládne diktátor „Papá“ Monzano společně s Hoenikkerovým synem Franklinem. Vonnegutův protagonista zde nečekaně dosáhne vysokého postavení, brzy se však má stát svědkem katastrofy apokalyptických rozměrů…... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Mladá fronta

Cat's Cradle , 1963

Ruxandra
21.11.2013 2 z 5

Kolíbku jsem přečetla na popud spolužaček na střední škole. Prý knihu nepochopily. Já zase nechápala, co je na tom k nepochopení, ale že by se mi nějak extra líbila, to říc také nemůžu. Pro úplné docenění a procítění všeho, co se v knize objevilo, bych jí asi musela přečíst ještě jednou, do čehož se mi bohužel ani trochu nechce...

Ikkju
14.08.2013 4 z 5

"Podivné záminky našich cest jsou tanečními hodinami samotného Boha"

Melic
14.08.2013 4 z 5

Přiznám se, že jsem sáhl po Kolíbce čistě pro sci-fi žánr. Ale ukázalo se, že o ten tam prvořadě vůbec nejde, že je to spíš jen doplněk. Jedná se především o takovou nadhledovou satiru, která rozhodně baví. Mám akorát tušení, že nedokážu plně docenit vše, co se v knížce objevilo a mnoho z toho jsem přehlédl. Kdo máte lepší sociální inteligenci, určitě tam najdete ještě jednu hvězdičku navíc.

Skjaninka
08.06.2013 5 z 5

Moje prvé stretnutie s Kurtom Vonnegutom a musím uznať, že to bolo stretnutie viac než príjemné a aj prekvapivé.
Kolíbka je plná ironického humoru, ktorý pobaví, a verte, že na veľmi veľa stránkach nájdete skutočné perly, nad ktorými sa musíte zamyslieť a žasnúť nad Vonnegutovým talentom.
Ja som sa bavila od začiatku do konca, čo je predzvesťou, že už teraz sa teším na jeho ďalšie knihy.

“Někdy si říkám, jestli von se už nenarodil jako mrtvola. Jakživ jsem nepotkal člověka, kterýho by míň zajímal život. Někdy si myslím, že zrovna v tomhletom je malér světa: moc vystydlejch mrtvol na těch nejvyšších místech.”

Jarrimund
13.04.2013 5 z 5

Pro mne nejlepší Vonnegut (a že jich mám doma devět...). Inu, tak praví Knihy Bokononovy, Amen.

kika 13
14.11.2012 3 z 5

Co si myslet o tomto románu zatím nevím.

honolulu1317
09.04.2012 4 z 5

Nenapadá mě nic, co by mohlo zajímat lidi, co čtou knížky. Někdy si myslím, že zrovna v tomhle je malér světa: „moc vystydlejch mrtvol na těch nejvyšších místech“. Ještě, že spisovatelé jako Vonnegut, Toole, Čapek apod. nevyhlásili generální stávku, která by zřejmě trvala tak dlouho, dokud by lidstvo konečně nepřišlo k rozumu. To by přece bylo totéž, jako kdyby vysadila policie nebo hasiči.

IamTaiPan
13.03.2012 1 z 5

Nezlobte se na mne...

Sirius
25.03.2011 4 z 5

Na začátku jsem byl nadšený. Vonnegut je mistr dialogu a text tak jenom sviští. Jenže… jenže už před stou stránkou zpomalí tak moc, že jsem se musel do čtení nutit, což se mi běžně nestává. Na druhé straně je po stránce myšlenkové stále aktuální. Ačkoliv shození atomové bomby či nebezpečí plynoucí z Karibské krize je už dávno za námi, stále varuje před opětovným použitím jaderných zbraních, takže by se dal text doporučit hlavně všem, kteří rozhodují o použití zbraní.

americká literatura

Kurt Vonnegut Jr.