Koho vypijou lišky

Koho vypijou lišky https://www.databazeknih.cz/img/books/16_/160509/bmid_koho-vypijou-lisky-TfV-160509.jpg 4 302 83

Je padesát slov hodně, nebo málo na to, aby se v nich dalo říct vše podstatné? Malá El žije v Československu sedmdesátých let. Násilí mezi rodiči je běžnou součástí jejího dětství, neudivuje ji, ale poznamenává. Zvláštní výchova a patologické vztahy, jimiž je obklopena, ji uzavírají do izolace a El se postupně propadá do beznaděje. Toto vyprávění na pomezí prózy a poezie je lakonické, anekdotické, výraznou roli v něm hraje pointa jednotlivých minipříběhů. Každá z kapitol má přesně padesát slov, je příběhem sama o sobě a zároveň přidává další kamínek do mozaiky celé knihy. Debutantka Lidmila Kábrtová přichází s originální prózou, v níž záleží na každém slově.... celý text

Martin_Eli
04.05.2021 4 z 5

Krásné slohové cvičení, které dokáže na malém prostoru vytvořit houstnoucí atmosféru. Škoda jen finále, čekal jsem nějaké grandiózní rozuzlení, ale to jaksi nepřišlo...

boox
25.03.2021 4 z 5

Stručně, ale věcně! Nápaditě vypointované 50ti slovné kapitolky o smutném dětství malé El s vtipnými prvky z doby socialismu. Ještě že měla El aspoň dědu. Mně se to líbilo.

Zorka
17.03.2021 3 z 5

Velmi originální způsob zpracování. Vývoj titulků v dobových denících je střídán krátkými kapitolami, které skládají mozaiku života děvčátka milovaného dědečkem, ale chladně přezíraného matkou. Dětská nevinnost v kontrastu s charaktery jednotlivých postav (ani dědeček totiž není jednoznačným hrdinou) a "štěky" novinových titulků působí smutně až beznadějně. Po knížce zůstává spíše pocit než příběh.

boticelli
15.11.2020 5 z 5

Až neskutečné, jak mi tento strohý text dovedl oživit sedmdesátá a osmdesátá léta. Bylo tam vše: céčka, Živé květy, krvavé koleno a dokonce i nahá Švorcová!
Promyšlené věty dokázaly vzbudit emoce, malou, smutnou El si musí každý zamilovat.
Lidmilu Kábrtovou si po druhé knížce přidávám do oblíbených autorů.

Dela111
10.11.2020 4 z 5

Koho vypijou lišky přináší příběh jednoho neradostného dětství a dospívání v Československu sedmdesátých a osmdesátých let 20. století podaný prostřednictvím jednotlivých vzpomínek malé El, které mají vždy jen padesát slov. Tyto krátké útvary tady vytváří románový celek.
Atmosféru tehdejších let navozují texty z Rudého práva. Vyniká tady kontrast mezi dětským pohledem a hesly komunistické propagandy z tehdejších novin a rozpor mezi tím o čem a jak se mluvilo doma a jak se o tomtéž všude jinde mluvit nesmělo.
Působivé vylíčení traumatického dětství, kterému napomáhá originální zpracování, vytváří dost bezútěšný obraz. Mně se tato netradiční forma příběhu líbila a bavila mě.

Jirinamac
08.10.2020 3 z 5

Nápad dobrý, zavzpomínala jsem si a jsem ráda, že je ta doba pryč, ale asi za pár dní nebudu vědět, že jsem tuto knížku četla a o čem byla.

Gooverka
08.09.2020 3 z 5

Forma knihy je naprosto úžasná, alespoň já jsem nic podobného nikdy nečetla. Každá kapitola má "pouze" padesát slov a na takto krátkém formátu se autorce podařilo vykreslit život hlavní hrdinky dokonale. Právě protože je forma tak úsporná a strohá, běhal mi mráz po zádech. Příběh je sám o sobě také silný, ale musím se přiznat, že si knihu asi za pár dní pamatovat nebudu. Dala bych čtyři hvězdičky, ale závěr mě donutil jednu hvězdu ještě ubrat.

Aprilek
31.08.2020 5 z 5

Smutná, ale krásná, krátká knížka psaná zajímavým způsobem.

Markushka
13.08.2020 5 z 5

Přečteno v jednom zátahu. Úryvky ze života, které vytvoří obraz. Smutný, nespravedlivý, leč snad s dobrým koncem. Moc povedené, emocionální. Vybrané nadpisy ze soudobých novin působící dnes groteskně a děsivě zároveň. Knihu jen tak nezapomenu.

amaenium
02.03.2020 4 z 5

Na této knize jsem pak byla fascinována hlavně tím, jak málo stačí slov k tomu, aby si člověk vytvořil vlastní obraz dané scény. Díky tomu příběh působil spíše surově, byl přímý a mířil velmi konkrétně. Odstavce u konkrétních roků, skládající se z novinových nadpisů, čtenáři skvěle vytvoří obrázek politických událostí a konkrétní atmosféru.

Šárka_D
03.02.2020 5 z 5

Byl příběh malé El příběhem samotné autorky? Pokud ano, vůbec jí to dětství nezávidím. A pokud ne, ztvárnila ho nesmírně přesvědčivě, a to jí na to stačilo pouhých padesát slov na kapitolu. Výjimečný literární počin.

bibi.r
13.01.2020 3 z 5

Docela se mi líbil způsob formy textu - krátké kapitoly o 50 slovech. Celkově byl příběh docela dost depresivní.
Zkrátka příběh o nefunkční rodině v nefunkční době. Úvody do jednotlivých let formou titulků z Rudého práva byly též zajímavé a dle mého názoru měly představovit náladu doby.

honajz
13.10.2019 2 z 5

Souhlas s komentáři nefernefer a Brutus Necrogur. Formálně dokonalé dílko, sdělením plytké antikomunistické cosi. Jak píše Brutus Necrogur, taky jsem prožil dětství za socíku a také jsem je nevnímal jako dobu temna a útlaku. Tihleti hrdinové 30 let po pádu komunismu jsou mi poněkud nesympatičtí, asi jako by někdo v roce 1918 varoval ve své knize statečně před Habsburky. I těch padesát slov mohlo vyjádřit hlubší myšlenky a hlubší příběh, spousty dalších a zajímavějších aktivit, ale nejsou zde.

Sorrow
08.09.2019 5 z 5

Přestože Koho vypijou lišky působí velmi osvěžujícím dojmem a jednotlivými kapitolami doslova prolétnete, téma i atmosféra jsou velice tíživé. Lidmila excelentně zvládla vytvořit mozaiku malých příběhů, která se splétá v příběh velký, dojemný a extrémně za srdce beroucí. Strohost vyprávění podtrhuje hrozivé dětství malé hrdinky, věty typu: "Ze slov nenávistí se stala ukolébavka" nebo "když se honí, proč má tati v ruce nůž?" díky tomu nezapadnou v záplavě dalšího textu, ale vyzní s plnou silou a zaryjí se do čtenáře hodně hluboko. Nikdy bych nevěřila, že z tak mála slov se dá poskládat tak hutný příběh. Tleskám autorce a po velmi dobré povídkové sbírce Místa ve tmě si ji zařazuji na svůj piedestal skvělých českých prozaiček.

fruitbueno
07.08.2019 5 z 5

Pětka hvězd bez mrknutí oka. Vymyslet a vypointovat v mikropříbězích souvislý děj, to je umění. Tleskám nápadu, provedení i obsahu, nečekaně svěží vítr současné české literatury. Kniha je rovněž krásně vypravena, obálka dokazuje, že v jednoduchosti spočívá zkrátka síla.

invocation11
22.07.2019 4 z 5

Vcelku zajímavý počin. Je cítit snaha vyvážit formu i obsah na stejnou úroveň. Některé minikapitoly jsou těžké, jiné veselé, hravé, úsměvné, každá však končí trefnou pointou. Úvodníky novinových článků sesbíraných z těch nejdůležitějších dobových událostí (opět na 50 slov) do příběhu také skvěle zapadají. Jen konec byl na můj vkus tak nějak zbytečně urychlený (honem, honem, ať už je El velká a můžem konečně dopsat tu poslední finální tečku). Líbí se mi i obálka s Alicí Liddellovou, ten odkaz na Alenku je tu celkem příhodný. Za originalitu, vypointování a vůbec za zpracování knihy jako celek dávám 4*.

Alethea_k
25.06.2019 4 z 5

Myšlenka 50 slov, které mají vystihnout vše podstatné, se mi opravdu líbila. Myslím, že - jakožto experimentální próza - je tato kniha přístupná široké škále čtenářů. Pokud někdo chce zkusit toto odvětví literatury, směle do toho.

hs777
22.06.2019 4 z 5

Miniaturní kapitolky mi připomněly důvěrně známá znamení doby, která mám z dětství uložena někde v podvědomí.

anansie
11.06.2019 5 z 5

Příjemně vzpomínkové a rychlé čtení, které mi zpestřilo jeden den při jízdě vlakem.

kerstyn
13.05.2019 5 z 5

Skrývá se toho tolik mezi řádky. Stačí jen pozorně číst a vnímat...