První kniha krve

První kniha krve https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/4738/bmid_knihy-krve-prvni-kniha-krve-T09-4738.jpg 4 349 51

Knihy krve série

Knihy krve nejsou pro citlivé nátury. Jestli už máte dost příběhů na dobrou noc, které jen čerpají z o mnoho kvalitnějších autorů, tak potom vás zajisté potěší, že jste objevili mistra hororu Cliva Barkera, který se v posledních letech ukázal jako autor v tom nejlepším slova smyslu šokující. Kdo však okusí jeho bizarní světy, pro toho už není návratu...... celý text

Literatura světová Horory Povídky
Vydáno: , Laser-books (Laser)

Clive Barker's Books of Blood, Vol. I , 1984

GOD-Complex
24.01.2014 4 z 5

"Everybody is a book of blood; wherever we're opened, we're red." Cistokrevny Barker! 8/10

lucifuk
18.10.2013 4 z 5

Kvalitné hororové poviedky, ktoré sa dobre čítajú a poriadne z nich mrazí. Už sa teším na jeho ďalšiu knihu.

PAVEL z BRNA
12.10.2013

Tuto knihu jsem četl jako první z Barkera a doslova mě unesla a já musel číst další jeho knihy. První povídku Strach jsem četl mnohokrát a teměř na vlastní kůži zakoušel hrůzu strachu.

eraserhead
11.03.2013 5 z 5

Když jsem, po mnoha letech od prvního čtení knihy, narazil na stejnojmenný film, řekl jsem si, jak mohli natočit film podle těch pár stránek, jež Barkerovu šestisvazkovou povídkovou sbírku uvádí. Taky jsem pak po shlédnutí ten film znechuceně zahodil. Ale teď, když jsem si jeho První knihu krve oprášil, jsem ke svému překvapení zjistil, že ten úvod je neskutečný. Jen na několika stránkách, pomocí několika odstavců, hromádky a vět a pytlů slov vytvořit jeden z nejlepších povídkových úvodů, který je povídkou sám o sobě. Skvělé.
Půlnoční vlak smrti klame názvem, protože vlastně vůbec není o vlaku ani metru. Je o městě. Výborná makabrózní povídka, jen potvrzující kvalitativní status Barkerovy sbírky (minimálně prvního dílu). Docela mě překvapilo, když jsem zjistil, že ji hodlají zfilmovat, protože právě pro svoji niternost, oduševnělost a bizarní obsažnost, mi připadla nezfilmovatelná. Nakonec se mi filmová verze líbila jen o něco méně, než tato povídka.
Když jsem knihu četl poprvé, povídka Azrael a Jack mě vůbec nebavila a říkal jsem si, proč takovou blbost Barker do knihy vůbec dával. Možná jsem ale tehdy byl jen začínající horrorový fanda natěšený jen na litry krve, bolest a utrpení a nedokázal ocenit jiné (lepší a hodnotnější) polohy horroru. Po těch patnácti letech jsem však dozrál já, nebo povídka, protože mě teď naprosto rozsekala. Břitká, svěží, humorná, bizarní (chudáci kočky), tak trochu jiná, originální.
Z Blues prasečí krve doslova smrdí ten puch prasečích hoven a každý šramot okolo vás se mění v prasečí kvičení. Tohle je Barker. Beznadějnost, pokřivená linie reality, neskutečné odrazy v rozbitém zrcadle. Člověk bažící po nesmrtelnosti. Skryté stránky lidské existence.
Barker začínal u divadla a pojímal ho po svém. Až bych se divil, kdyby nenapsal něco jako Sex, smrt a hvězdy zář. A kdyby to pojednávalo o něčem jiném, než povídka pojednává. Protože spojím-li si jeho jméno s divadlem, vyjde mi vždycky toto. Opět skvělá povídka (až si říkám, proč u nich Barker nezůstal, když mu šly tak dobře).
Města v horách jsou opravdu bizar. Ani ne tak tím, že snad poprvé ve své tvorbě Barker zabrousil do nijak očesávaných vod homosexuální orientace hlavních hrdinů, ale tím, s čím se homosexuální pár jeho hlavních hrdinů nakonec setká. Je to taky první případ, kdy podle mě Barker svou bujnou fantazii zavedl za hranici, kdy jí popustil moc a nechal ji vystoupat do zbytečně vysokých výšin. A taky má dost divný závěr. Ale pořád je to v rámci kvalit celé knihy.
Takže? Clive, byl jsi výborný povídkář a skvělý horrorový autor. Škoda, že už nejsi ani jedno. Nechtěl by jsi mi udělat radost? A napsat třeba Sedmou knihu krve? Horrorovou?

helmiczka
25.01.2013 2 z 5

Buď hororový žáner nie je pre mňa, alebo neviem... nedokážem prísť na chuť ani "moderným" hororovým filmom, ani tejto knihe. Štýl písania trochu chaotický, vyžaduje dôslednejšie vnímanie, ale to by nevadilo, ak by ten dej bol zaujímavý. Oslovili ma dve poviedky. Azrael a Jack - viac čierny humor, než horor, a potom Sex, smrt a hvězdy zář.

doktorking
16.01.2013 3 z 5

Povídka pulnoční vlak je vynikající a ostatní povídky pruměr,pro mě o dost horší než druhý díl krve.

Lea
26.10.2012 4 z 5

Zkusila jsem tohoto autora poté, co ho někdo vyzdvihl nad Stephena Kinga. A nejsem zklamaná, ačkoliv vyloženě unešená taky ne. Barkerovo psaní je o něčem trochu jiném, lehčí, ale mají i pár společných bodů, například skutečně bizarní gradaci zpočátku obyčejných věcí, jestli se to tak dá říct. Není to jen krvák na efekt, autor si vcelku dobře pohrál i s psychologií. Mého krále hororu nenahradil, ale nezdráhám se po dalších jeho knihách sáhnout. Ohodnotním každou povídku zvlášť, protože ono to jinak ani nepůjde.
Mrtví mají své dálnice *****
Za mě velmi dobrá povídka, od první věty, prvního odstavce, jsem věděla, že mě bude bavit. A nepletla jsem se. Tísnivá, depresivní duchařina.
Půlnoční vlak smrti ****
Po správně temném rozjezdu "dálnice" se tato jeví poněkud slabší. Je zase pojatá jinak, syrověji. Ve výsledku slušné mrazení v patách lidského řezníka.
Azrael a Jack **
Povídka o pekelném škůdci mě vůbec neoslovila, přišlo mi, že k pojetí sbírky ani příliš neladí.
Blues prasečí krve ****
Velmi obskurní nápad, ale o to lépe zapůsobí. Atmosféra nápravných zařízení většinou udělá v dobře vedeném příběhu své, a tady se to povedlo dvojnásobně.
Sex, smrt a hvězdy zář ***
Dosti natahovaný příběh z divadelního prostředí, ale za závěr, který mi spravil náladu (v hororovém slova smyslu), hodnocení trochu zvedám.
Města v horách **
Nápad jako obvykle bizarní, až mrazí, ale ve výsledku dle mě strašná blbost. Obr svázaný z (víceméně) živých lidských těl? Na mě prostě příliš mnoho nelogičností.

Lucretat
04.07.2012 4 z 5

Pan Barker je úžasný povídkář, jeden z mých nejoblíbenějších vůbec. Vyprávět umí skvostně a jeho nápady jsou neotřelé. Jestli hledáte kvalitní sbírku povídek, u kterých se zaručeně nebudete nudit, právě jste jí našli.

HonzaT
01.06.2012 4 z 5

Knihu jsem četl cca před půl rokem a dodnes mám její povídky v hlavě. Z poslední povídky o propletenci těl vesničanů se mi nedělalo dobře. Ale ! Povídka o ďáblíkovi který dělá naschvály otci a jeho dcerám....mistrovské !!!! Rovněž příběh a dozorci v pasťáku a mluvícím praseti je super. Je to zatím jedinná má Barkerova přečtená kniha. Vím že Barker je poslední dobou spíš fantasy spisovatel a také vím, že umí čtenáře pořádně rozladit. Liší se se od běžných hororových spisovatelů, až mám strach z toho co přijde. Nicméně už teď dopředu vím, že další jeho kniha mne nemine.

Rachel
03.01.2012 3 z 5

Kvůli Půlnočnímu vlaku smrti jsem si knížku půjčila, film sice nebyl dějově bůhví co ale vizuálně pěknej a atmosféra by se dala krájet. Povídky mě naopak moc nechytly, asi protože děje ani myšlenky tam pořád moc není a chybí tomu ta vizuální zábavná složka. :)

smetyl
25.06.2011 4 z 5

Povedená sbírka povídek. Nejvíce mne uchvátila povídka: Půlnoční vlak, k jejímu filmovému zpracování se naopak nelze kladně vyjádřit... Vyzdvihnout mohu ještě povídku Azrael a Jack.