První kniha krve

První kniha krve https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/4738/bmid_knihy-krve-prvni-kniha-krve-T09-4738.jpg 4 349 51

Knihy krve série

Knihy krve nejsou pro citlivé nátury. Jestli už máte dost příběhů na dobrou noc, které jen čerpají z o mnoho kvalitnějších autorů, tak potom vás zajisté potěší, že jste objevili mistra hororu Cliva Barkera, který se v posledních letech ukázal jako autor v tom nejlepším slova smyslu šokující. Kdo však okusí jeho bizarní světy, pro toho už není návratu...... celý text

Literatura světová Horory Povídky
Vydáno: , Laser-books (Laser)

Clive Barker's Books of Blood, Vol. I , 1984

len85hor
12.11.2018 2 z 5

tato kniha se mi až tak moc nelíbila, přečteno jedním uchem tam druhým ven, souhlasím s komentářem od Eyghon, docela nudné

Eyghon
26.10.2018 2 z 5

Knihu jsem poslouchal jako audiobook, a nevím jestli to bylo přednesem, ale všechny povídky mi přišly značně nudné a hororových okamžiků bylo pomálu.

kapitan9556
24.04.2018 4 z 5

Moje úplně první knížka od Barkera. A je to celkově hodně k zamyšlení. Po předmluvě "kniha krve" jsem byl v rozpacích! Říkal jsem si co mě vlastně čeká? Naštěstí můj dojem vylepšila hned první povídka "půlnoční vlak smrti" ano, metro a podzemí, to je to co mě baví! Nakrmte dav! Povídku Azrael a Jack jsem tak nějak, bez povšimnutí přešel. Po pravdě, teď, když to píši zpětně, tak ani nevím o čem byla. Zato "Blues prasečí krve" to byla přesně ta prasárna, kterou jsem čekal a chtěl! Bizarní, úchylný a já říkám ANO! "Sex, smrt a hvězdy zář" je předposlední povídka z první knihy krve a abych řekl "neublíží." Duchařinka, která se dobře čte a vlastně uvolňuje napětí, před, pro mě, neskutečným finále. Finálovou povídkou jsou "Města v horách." (Kvůli ní také volím 4 hvězdy) Bizarní povídka o páru homosexuálů, kteří cestují po Jugoslávii. Homoatmo, felace v poli, dobře. Ale to co následuje poté jsem nečekal ani v neživějším snu. Barker zde pouští fantazii tak "našpacír", že je opravdu těžko uvěřitelné, že tohle opravdu čtete. S odstupem času, je to pro mě tak silná povídka, že si jí budu pamatovat snad do konce života! Nevnucuji ale nikomu svoje zalíbení v hororové literatuře, každý ať si udělá názor sám. :)

lucie.8
18.01.2018 2 z 5

Takhle si dobrý horor nepředstavuji. Zvládla jsem první 4 povídky a pak jsem knihu odložila.

Rawen616
27.11.2017 4 z 5

Barker má jedinečně zvrácenou fantazii a své místo v horrorovém tribunálu Lovecraft+King+Barker si rozhodně zaslouží. Z téhle sbírky je jednoznačně nejlepší Půlnoční vlak, protože děsí něčím co všichni známe a osamělá jízda nočním metrem už po přečtení asi nikdy nebude stejná. Ostatní povídky mají proměnlivou kvalitu. Zaujala humorná story o ďáblíkovi, jež se marně pokouší přinutit přiděleného člověka k hříchu a povídka Města v horách, která nám představí něco tak neuvěřitelně bizárního a brutálního až jsem musel uznale pokývat hlavou nad ujetostí Barkerovi mysli.

frantisek8863
28.10.2017 1 z 5

Některé nápady na povídky byl dobrý materiál, ale pak se to zvrhlo v bídu, nouzi a nudu. O hororu mám jinou představu než mi nabídla tato kniha.

aginecka
11.08.2017 3 z 5

Neuvěřitelná fantazie, ale nijak zvlášť mě to neoslovilo.

Gordonlord
30.06.2017 1 z 5

Clive Barker pro mě byl vždycky něco jako alternativa, nebo žánrový souputník mistra hororu Stevena Kinga. Kinga považuji za naprostého mistra svého řemesla a některé jeho knihy mi přijdou vyloženě geniální a úžasné a některé zase jako příšerné braky. Tak jsem čekal, jaký si udělám názor na Barkera, s kterým jsem se do této chvíle setkal pouze prostřednictvím počítačové hry "Clive Barker´s undying", což není zrovna reprezentativní kousek pro získání pohledu na jeho spisovatelskou tvorbu. Každopádně na základě jeho pověsti a popularity jsem čekal skutečně vysoce nastavenou laťku kvality, napětí, sugesce a opravdu silných příběhů, tak jak to mistrovsky dovede King.

Mým prvním setkáním s Barkerovou tvorbou se tedy stala První kniha krve, která je takovým souborem několika povídek, které všechny spojuje jedna vlastnost a tou je naprosto příšerně nudný a ubíjející začátek. U naprosto každé povídky z tohoto celku jsem měl neskutečně silný problém s udržením pozornosti, protože tak unyle a ospale vyprávět dokáže vážně jen málokdo.

Některé povídky ve svém finále, nebo v lepším případě od poloviny, ukázaly alespoň zajímavý nápad, nebo dokonce schopnost neunudit mě k smrti. Momenty, jako třeba cesta metrem, kdy ve vagonech řádí zabijácký řezník a soupravu metra veze do podzemní stanice, kde na svoji dodávku masa čekají nesmrtelné bytosti, které v utajení vládnou celá staletí městu, nebo v další povídce souboj nervů s obyvateli domu proti démonovi, či psychopatický kult vzývající prasnici, kterou krmí lidským masem, jsou skutečně dobrými a zapamatovatelnými momenty. Nesmím ještě zapomenout na chodící obry z lidských těl v poslední povídce.

Jenže to je tak asi všechno, co můžu do kolonky "pozitiva" u hodnocení této knihy napsat. Jak jsem již výše jednou zmínil, všechny povídky spojuje (mimo výše zmíněné dobré základní nápady) příšerná nuda nejen jejich začátků, ale i zbytek každé povídky neoplývá ani děsem, strachem, hrůzou, tajemnem, nebo úplně prachsprostým napětím. Autor si zřejmě neuvědomuje, že příšery, mrtvoly, a psychopatické kulty mu samy o sobě z příběhu neudělají horor. Takže nám tu zbývají jen skutečně suše a nudně odvyprávěné syrové a nezáživné storky bez kvalitních postav, zápletek, děje, bez napětí, strachu, tajemna a čehokoliv, co dělá nejenom horor dobrým hororem, ale i příběh dobrým příběhem.

Skutečně netuším, čím si Clive Barker zasloužil svůj kultovní status, nebo zda jsem jen prostě sáhl po špatné knize, což se může bez problémů stát i při čtení Stevena Kinga, ale prostě a jednoduše - První kniha hřbitovní je pro mě hořkým zklamáním po všech stránkách.

Janadvorackova
27.05.2017 3 z 5

Zajímavé nápady, ale nic, u čeho bych se bála.

denib
13.05.2017 4 z 5

Dobré povídky. Některé jsou brutálnější, některé skoro humorné ... Bavilo mě to právě pro tu rozmanitost. Autor má mimořádnou fantazii. Občas jsem zřejmě četla s otevřenou pusou, jak mě ty nápady překvapily :-)

DickBach
17.03.2017 3 z 5

Komentáře pode mnou jsou, myslím velmi výstižné a přesné. Kniha jako celek dobrá, jednotlivé povídky jsou nevyvážené. Pomalu mám pocit, jako by autor zveřejnil dílka i někoho jiného.... :o)

Israha
28.01.2017 4 z 5

Barker mi mnohem více sedí na kratším povídkovém rozsahu, než v podobě dlouhých, rozmáchlých románů. Jeho Knihy krve jsou vynikajícím počtením pro milovníky strachu, hnusu a fantasmagorie, ale v podstatě všech šest dílů trpí jistou nevyvážeností.

Z tohoto prvního svazku jsou hodné vyzdvižení dvě povídky. Jednak dokonale temný a děsivě vypointovaný Půlnoční vlak smrti, a pak Města v horách, ve kterých Barker přišel dost možná s nejšílenějším a nejvíce mind-blowing námětem, který je v Knihách krve k nalezení. Naopak Azrael a Jack mi zde svým černohumorným stylem tak nějak nezapadá. Zbylé tři povídky jsou v pohodě, přinášejí autorův typický koktejl podivnosti a úchylnosti, situovaný kdesi do okrajových mikrosvětů, které jakoby existovaly někde v jiné dimenzi, než svět skutečný...ale svým námětem a pojetím nijak zvlášť nevyčnívají.

Celkově je ovšem První kniha krve v rámci celé hexalogie jeden z těch vydařenějších svazků.

kazatell
14.01.2016 4 z 5

Pěkný začátek série. Horory v dnešní době už nejsou tak strašidelné, ale o půlnoci si pořád dávám pozor co mi stojí za zády

danny_21
20.10.2015 3 z 5

První Kniha Krve u mě na hraně mezi 3 a 4 hvězdami. Půlnoční Vlak Smrti, Azrael a Jack, Blues Prasečí Krve jsou výborné, druhá polovina slabší - jako celek 70 %

maca5449
09.06.2015 2 z 5

Blues prasečí krve mě rozsekal natolik, že jsem uvažovala, že tu knihu prostě někde zahodím a nezvládnu dočíst. Neskutečná chujovina.
Nějak mi to celé nesedlo (snad až na povídku Azrael a Jack, u které jsem se spíš pobavila než zhrozila děsem) a začínám si myslet, že celý tento žánr zkrátka není nic pro mě.

tomas2002
16.04.2015 4 z 5

To, co napsal Stephen King o Barkerovi se ukazuje, jako naprostá pravda.
Hodnocení povídek:
Mrtví mají své dálnice *****
Půlnoční vlak smrti *****
Azrael a Jack ***
Blues prasečí krve ****
Sex, smrt a hvězdy zář **
Města v horách ****

Celkové hodnocení knihy: Kdybych mohl, rád dám 100%, protože tohle je opravdu umělecké dílo. Ale jedna povídka, a sice; Sex, smrt a hvězdy zář mi tam vůbec nesedla. Zbytečně dlouhé popisy nedůležitých věcí/osob. Ale, naproti tomu ostatní povídky; každý nápad, každá metafora, vše s tak mrazivou atmosférou plnou temnoty, krve, hrůzy a sexu... opravdu klobouk dolů. Barkerův styl psaní mne chytil a zaujal a proto, ač na vážkách, dávám 80%.(4 hvězdy) Rozhodně doporučuji přečíst.

józi.odkudkam
20.02.2015 3 z 5

Kvalitativně hodně kolísavé. Sestávat se tahle sbírka jen z příjemně mrazivě rozuzleného Nočního vlaku a Města v horách, kterážto povídka zas nese moc pěkné ztvárnění společnosti, uvažuju i o slabších pěti hvězdách (jenomže to by zas asi bylo vážně dost málo textu). Takhle ani náhodou. Solidní 3*** Další knihy krve se už asi konat nebudou.

želvis
30.01.2015 5 z 5

Tak pro mě je to zatím ta nejnechutnější a nejhorrorovější kniha kterou jsem dosud četl, člověk se u ní opravdu nenudí, a je jí znechucen, což je dobře, protože taková by Kniha krve měla být, plná nechutností a hlavně plná potoků krve....

dexeded
06.12.2014 2 z 5

Nedočetla jsem :D jsem na ty horory asi moc srab.

Darleen
09.02.2014 2 z 5

Na Barkera jsem byla hodně zvědavá, ale absolutně jsem mu nepřišla na chuť. Jeho styl mi bohužel vůbec nesedl, nadále pro mě v tomhle žánru vede King a King mladší aka Joe Hill.