Kmotr

Kmotr https://www.databazeknih.cz/img/books/76_/76965/bmid_kmotr-818-76965.jpg 5 4921 631

Kmotr / Krstný otec série

Slavný román Maria Puza Kmotr se opět vrací k českému čtenáři. Když v roce 1969 vyšel v Americe poprvé, figuroval celých dvaadvacet týdnů na první příčce v seznamu bestsellerů. Znamenité, sugestivní dílo o bossovi všech bossů, jehož vliv sahal od policie až po finanční magnáty, si získalo popularitu především proto, že zachytilo klasickou mafii v konkrétní době a v místech, kde existuje dodnes. Tajemství rodinných svazků a zločinu vyvolalo zájem velkého množství čtenářů, podpořený i filmovým zpracováním, jež s Marlonem Brandem a Al Pacinem v hlavních rolích natočil Francis Ford Coppola."Americká sága" newyorského podsvětí detailně odkrývající přísně dodržovaná pravidla znovu oživuje historii krvavé války klanu Corleonů proti čtyřem dalším famigliím. Don Corleone, před nímž se třesou i ti nejmocnější, drží pevně všechny nitky vedoucí ke světu pašeráků, vyděračů i hazardních hráčů, kteří si podali ruku se zločinem a zákonem krevní msty. Čelit organizované zločinnosti financované špinavými penězi z obchodu s drogami a zneužívající bankovní systém však není jednoduché. Zvláště když mafiáni jednají v duchu hesla Questra guerra e cosa nostra - Tohle je naše věc. Dnes už klasický román americké literatury 60. let nelítostně potvrzuje Balzakova slova: V pozadí každého velkého majetku je zločin.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Svoboda

The Godfather , 1969

Andrea S.
07.04.2020 5 z 5

Knihu si pamatuji jako velmi čtivou a zajímavou. Vím, že jsem ji před několika lety měla přečtenou během několika dní. V budoucnu si ji chci znovu určitě přečíst.

Leona333
12.03.2020 5 z 5

Jako dospívající pubescentka jsem zahlédla kus zfilmovaného Kmotra v televizi. Bohužel, jen malý kus... Rodiče mi tenkrát nedovolili film dokoukat. Nevadilo. Vlastně naopak. Má zvědavost mě donutila prohlédnout knihovnu a kniha v ní byla!
Vážně skvělé čtení. Boss Don Corleone, ze kterého máte mrazivý pocit, že bez jeho svolení se nepohne ani stéblo trávy, je opravdovým Titánem... Proto nebylo vůbec těžké uvěřit větě: Questra guerra e cosa nostra.

XbookwormX
09.03.2020 5 z 5

Dostal jsem se k ní docela brzy, ale byla mi odpírána. Byla doma v knihovně, na obálce chlap se zbraní s tlumičem a já byl zvědavej tak, jak je u mladých smradů zvykem..."na tohle máš ještě čas, přečti si třeba tady toho Švejka". Takže jsem to nechal pár dnů spát, mezitím se začetl do toho Švejka, ale pak si Kmotra šoupnul pod polštář. Buď jsem byl geniální dítě (to asi v pubertě šlo dolů vodou), ale od prvního čtení v cca 14ti letech, jsem byl lapenej. Do teď si pamatuju, jak to mladej poslal do Sollozza a McCluskeyho a odkráčel středem nebo nabídka, která se neodmítá (jsem rád, že mám koně jenom pod kapotou). Jenom jsem vlastně teď zjistil, že jsem od Puza nic jinýho už nečetl a nevím, jestli do toho jít a případně si nezkazit dojem z Kmotra. Číst či nečíst, toť otázka...

el-zbych
03.03.2020 5 z 5

Kniha nemá chybu!

Rony70
23.02.2020 4 z 5

Zajímavá kniha, dobře se čte. Hodně lidí v ní umírá a místy překvapí.

david9690
17.02.2020 3 z 5

Jako jo, bylo to docela zajímavé čtení. Ikdyž místy se mi to dost táhlo a některé pasáže a postavy bych klidně z knihy vynechal. Nebylo to úplně špatně ale čekal jsem od toho trochu více. Podle hodnocení jiných čtenářů to měl být téměř "literární zázrak" no a dle mého názoru to zas tak Mega extra bomba nebyla.

Hanys_
09.02.2020 3 z 5

Vlastně trochu zklamání. Film miluju a znám ho nazpaměť, knížka slouží jako slušný recap plus obsahuje bonusové scény, které ve filmu nejsou. Boužel to co je v knížce navíc (oproti filmu), je fakt strašně nezáživné.

Zuziiik
07.02.2020 5 z 5

Vždycky jsem si chtěla Kmotra přečíst a najednou přišla nabídka, kterou jsem nemohla odmítnout ;) Je to prostě kultovní dílo - kniha i film....a pět hvězd si zaslouží.

Beltrix
06.02.2020 4 z 5

Film podle této knihy dle všeobecného mínění prostě musí každý vidět, jenže já jsem typ, který si nejdříve raději přečte knihu. Nyní už neumím říct, zda mě mafiánské knižní prostředí fascinovalo vždycky, nebo to začalo až touto knihou, ale minimálně toto mé zaujetí ještě prohloubila. Ačkoliv těžko říct, nakolik se Puzova verze přiblížila realitě. Líbilo se mi i zasazení dobové a místní. Sám Kmotr je navíc úžasnou postavou. Zvraty byly nečekané, postav zemřelo mnohem víc, než jsem čekala. Hvězdičku dolů jsem dala kvůli některým pasážím, které mě nebavily (Johnny Fontana). Upřímně jsem nesnášela donova zetě a jeho chování k manželce a celou dobu jsem si přála, aby mu už konečně někdo upravil fasádu obličeje.
Navíc Kmotr je jednou z knížek, u které si pamatuju, kde jsem ji četla, respektive alespoň některou pasáž. Scénu s Michaelem, Turkem a kapitánem jsem četla na podzim večer již za tmy, stojíc opřená o okénko v přecpaném vlaku, což ještě tak nějak podtrhlo tu excelentní atmosféru v knize.

burg
24.01.2020 5 z 5

Čtenářská výzva 2020... Teda čím častěji čtu tenhle román, tím lepší pocity nad tím příběhem mám - o tom, jak se "pár" chlapíků nechtělo spokojit s almužnou, kterou by jim kdokoliv jiný nabízel a tak se rozhodli vzít osud do vlastních rukou. O tom, že i když někdo nechtěl, stejně ho Naše věc - Cosa nostra semlela. A o tom, že málokdo umíral stářím ve vlastní posteli... Jednoduše brilantní!

Maryan
18.01.2020 5 z 5

Dobrá kniha. Ale čo je mafia oproti tajným organizáciám, napríklad zednárom a podobným? Mafia ovládla veľké mestá v USA. Zednári majú svoje lóže v každom štáte. Ovplyvňujú dianie v národoch, kupujú politikov, menia zákony, dejiny, hranice, financujú vojny. Tak ako ľudia kedysi neverili že existuje mafia, dnes neveria na tajné organizácie. Pokiaľ mafii ide o vlastné dobro a zisky, tajným organizáciám ide o ovládnutie celého sveta. Ideál - všetky národy pod jednu vlajku, jedny zákony, jedno náboženstvo, jedného panovníka. Európska únia, je len prototypom budúcej celosvetovej únie, ku ktorej svet postupne speje.

NienorNíniel
07.01.2020 5 z 5

Tato kniha je prostě dokonalá. Ta moc, ta rafinovanost, ta chladnost, ten obchod! Dlouho mě nic takhle nepohltilo. Nedokázala jsem se od toho odtrhnout. Michael je samozřejmě úžasný, ale stejně jsem nejvíc milovala starého, dobrého dona. Moje nejoblíbenější postava ale byl Hagen. Jeho oddanost byla pro mě kouzelná. Hned bych si to přečetla od znova, i když často bylo pro mě těžké srovnat se s další smrtí nebo zradou. Bylo to děsivé a kouzelné.

Maránek
07.01.2020

Jedna z nejlepších knih z mafiánského prostředí všech dob. Povinné čtení.

Magdalena_j
06.01.2020 5 z 5

Jedna z nejoblíbenějších knih, které mám. Kdo nečetl, určitě by to měl napravit.

Háčko
06.01.2020

Jednoduše skvělá kniha.

palka452
04.01.2020 5 z 5

Jedna z nejoblíbenějších s těmi postavami žiješ... filmové zpracování jsem už pak nemohla akceptovat..nekladné postavy jsou kladné velmi

PetrCepek
03.01.2020 5 z 5

Úžasně napsané, výborně natočené.

Martass8
28.12.2019 5 z 5

Moje srdcovka, klasika co víc říct. Super napsané

Pydevil
21.12.2019 5 z 5

jen mi to přišlo krátké

Greenfingers
19.12.2019 5 z 5

Taková mafiánská klasika. Četl jsem to už hodně dávno, takže detaily si už nevybavuji. Má první asociace je nedostižný Marlon Brando v hlavní roli stejnojmenného filmu.