Kmotr

Kmotr https://www.databazeknih.cz/img/books/34_/34837/bmid_kmotr-Ytz-34837.png 5 4921 631

Kmotr / Krstný otec série

Když v roce 1969 vyšel v Americe poprvé, figuroval celých dvaadvacet týdnů na první příčce v seznamu bestsellerů. Znamenité, sugestivní dílo o bossovi všech bossů, jehož vliv sahal od policie až po finanční magnáty, si získalo popularitu především proto, že zachytilo klasickou mafii v konkrétní době a v místech, kde existuje dodnes. Tajemství rodinných svazků a zločinu vyvolalo zájem velkého množství čtenářů, podpořený i filmovým zpracováním, jež s Marlonem Brandem a Al Pacinem v hlavních rolích natočil Francis Ford Coppola."Americká sága" newyorského podsvětí detailně odkrývající přísně dodržovaná pravidla znovu oživuje historii krvavé války klanu Corleonů proti čtyřem dalším famigliím. Don Corleone, před nímž se třesou i ti nejmocnější, drží pevně všechny nitky vedoucí ke světu pašeráků, vyděračů i hazardních hráčů, kteří si podali ruku se zločinem a zákonem krevní msty. Čelit organizované zločinnosti financované špinavými penězi z obchodu s drogami a zneužívající bankovní systém však není jednoduché. Zvláště když mafiáni jednají v duchu hesla Questra guerra e cosa nostra - Tato válka je naše věc. Dnes už klasický román americké literatury 60. let nelítostně potvrzuje Balzakova slova: V pozadí každého velkého majetku je zločin.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Svoboda

The Godfather , 1969

Mystifica
30.07.2020 5 z 5

Miluju rodinné ságy. Přečetla jsem Forsyty, Buddenbrooky, Cirkus Humberto a jistě i další, na které si teď nevzpomenu. Kmotr k takovým rodinným románům patří. Není to gangsterka o tom, že zastřelíte každého, na koho natrefíte. Je to knížka, která se odehrává v prostředí mnohem sofistikovanější mafie, která sahá až do politiky. To ale není tématem knížky. Tématem jsou rodinná pouta, čest, touha něco dokázat a nezabřednout do bídy, kterou si člověk nezaslouží. Takže přesto, že se tam čas od času střílí, přesto, že mafie vybírá výpalné a dobrá polovina manželů v knížce řeže svoje manželky jako žito, máte pocit, že je tam vlastně něco správně. Mafiáni dodržují svůj kodex cti a když ho někdo poruší, pomůžou si sami, a nečekají že je někdo vezme za ručičku a problém s nimi půjde vyřešit :)
Knížku jsem četla několik let po tom, co jsem viděla film a čte se to velice pěkně, je to jednoduše napsáno a od Puza si určitě přečtu i něco dalšího.

DuchDoby
30.07.2020 5 z 5

....tohle je klasika dcero, tohle by měl znát každý....

dominika8192
25.07.2020 4 z 5

(SPOILER) Těch šest hvězdiček by mělo být povinných, ale ... zkrátka to na plný počet nemá, ačkoli jde o nesmrtelnou klasiku. Proč? Protože jednoduše se tam vyskytovaly nudné pasáže, které jsem musela přeskočit. Osobně jsem vždy jednostranně zaměřená na jednu konkrétní postavu, což byl v tomto samozřejmě (jak by mohl kdokoli pochybovat) Michael Corleone, ubohá oběť v obrovském soukolí rodinného byznysu. Ten, co to vlastně vůbec nikdy dělat nechtěl ... ten, co se mocí mermo chtěl od famílie distancovat, ale jednoduše to nešlo ... ten, co do toho zabředl až po pás a nedokázal se dostat ven. A samozřejmě ten, co si proti sobě nakonec poštval skoro všechny a zemřel sám a opovrhován, zatímco jeho fotr, který to celé začal, odešel pokojně obklopen nejbližšími. Knihu jsem četla před filmem, ačkoli v hlavě mi i tak rezonoval Brando (kterého nesnáším) jako veliký Don a Al Pacino (kterého naopak miluji) jako Michael. Ostatní jsou pro mě jen šmouhy, co jim tak nějak přicmrndávali. A zase, jak už mám ve zvyku psát: "Víš, Marlone Brando, byl jsi to ty, kdo si zasloužil zhebnout opuštěný někde ve Vystrkově ... vážně jsi mě sral!"

Artep071
23.07.2020 5 z 5

Taky jste měli pocit, že chcete patřit do této velké rodiny? Neskutečně mě chytla a i přes to, že jde o mafiány, zabíjení,krádeže, podvody tak v tomto příběhu jde především o čest , respekt, úctu a soudržnost. Perfektní příběh, skvěle a čtivě napsáno. Doporučuji :)

Jrsnbl
22.07.2020 5 z 5

Jedna z nejúžasnějších knih, co jsem kdy četl. Naprosto dechberoucí! V díle je skryto mnoho mouder, které odkryjete pouze tehdy, když se nad nimi opravdu zamyslíte. ;)

Ryšava
21.07.2020 4 z 5

Stará klasika. Nikdy jsem film neviděla, tak jsem si říkala, že si knihu konečně přečtu. Trvalo mi to celkem dlouho, než jsem ji dočetla. Nebavily mě pasáže, kde se nejednalo o rodinu Corleonu. Když začala válka mezi rodinami mafii, četlo se to rychle, ale jak se děj přesunul do Las Vegas, začal děj pokulhávat a knihu jsem zase na chvíli odložila. Teď jsem zvědavá na film. Na starou dobrou klasiku s Al Pacinem.

Macheta
19.07.2020 5 z 5

Mafiánská tématika mi byla vždycky blízká, převážně tedy ve filmové a seriálové podobě, a tak jsem se časem nemohl dostat k ničemu jinému, než k základnímu kameni tohoto literárního žánru. Kniha, stejně jako její filmové zpracování, jsou absolutní špičkou. Kmotra jsem četl asi třikrát a rozhodně se k němu zas po nějaké době vrátím.

widowmaker
14.07.2020 5 z 5

Tohle nejde hodnotit jinak.

gonga
20.06.2020 5 z 5

Dokonalost.

Radecek1976
12.06.2020 5 z 5

Mě také nezbývá nic jiného než oznámkovat nejvyšším hodnocením. Myslel jsem, že se to nebude jinak (obohaceně) vyvíjet, říkal jsem si film je prostě film a občas je lepší než kniha, ale tato kníha je tak dobře napsaná, že jí mohu jen doporučit A TO VŠEM!

-LaraRead-
18.05.2020 5 z 5

Mám pocit, že tahle kniha mi prostě nedala možnost dát jí něco jiného než nejvyšší hodnocení :D.

Emberas
06.05.2020 5 z 5

Jedna z nejlepších knih, co jsem kdy četl.

Luigi1
06.05.2020 5 z 5

Velice poutavé čtení s nahlédnutím do rodin mafianů a bosse,který ovládal podsvětí ale i policii.Kniha jako film velice dobře zpracovaný.Vřele doporučuji.

mr007
04.05.2020 5 z 5

Kniha Kmotr, stejně jako film, jsou poklady pop-artu. Tématika mafiánů mě přitahuje, i když jen jako iluze, představa jakési absolutní spravedlnosti, i když vždy jen subjektivní. Ta představa rodin které spolu drží a nikdo jim nemůže ublížit aniž by na to doplatil, je romantická. Opravdoví mafiáni určitě nebyli takoví jako v Puzových románech nebo filmech. Mario Puzo je v tomto žánru určitě nejlepší, opravdový mistr. Dokáže se dostat hodně blízko k přemýšlení a motivům mafiánských bossů, píše poutavě a knihy je možné si představit jako scénáře, jsou napínavé, poskytnou detailně rozebrané postavy.

kape97
28.04.2020 5 z 5

Úžasný příběh, četla jsem jedním dechem.

cirruska
26.04.2020 5 z 5

Tak nějak jsem se navzdory početným doporučením mého okolí této knize vyhýbala. Mafie a gangy nejsou témata, která bych vyhledávala a která by mě bavila. Nakonec tomu pomohla náhoda a já si knihu přečetla a jsem za to velice ráda. Nečekala jsem, že mě příběh s takovou rychlostí vtáhne a já si ho plně užiji. Oceňuji s jakou propracovaností a zároveň lehkostí je román napsaný. Nešlo jinak, než přes někdy dosti zápornou povahu a činy si některé postavy oblíbit a fandit jim. Líbila se mi jak byla pojata lstivost, zákeřnost, msta a na druhou stranu oddanost pro rodinu, přátelství i láska a to vše podtrženo skvělou atmosférou a zvraty. Shrnuto jednoduše jedním slovem DOKONALÉ.

azzies
22.04.2020 5 z 5

Byl jsem na rozpacích, jestli tam pustit tu patou...ale ano, kniha má slabší stránky, ale celkový dojem je výborný, příběh mě pohltil a až do poslední stránky jsem se bavil.
Zároveň kniha nabízí i zamyšlení nad některými aspekty lidského žití, jako je tak často zmiňovaný vztah k rodině, úcta k ostatním, pokora...ale také to, že tohle vše je jen pozlátko a že se jedná pouze o výměnný obchod. Já ti pomůžu a až to budu potřebovat, pomužeš ty mě. Tečka. Možná proto je to čtení tak působivé, Puzo nejenom, že velmi přesně popsal a vysvětlil principy fungování mafie, ale zároveň je příběh Kmotra působivý a vlastně strhující. Jako že života, chce se mi říct. Do očí pak bije kontrast křesťanské sounáležitosti a pragmetického násilí nezbytného k prosazování vlastních cílů.
V příběhu se dočkáme několika zvratů, dějových skoků a moc často nevídaných "vysvětlovacích" odboček, které autor používá, aby do děje uvedl novou postavu (případně se k ni později vrátil) a čtenář měl pak jasno o její motivaci. V některých případech jsou to pasáže i trochu nadbytečné.
A ne moc uvěřitelně pak vypadá snaha o legalizování činnosti mafie a především upuštění od trestné činnosti. Možná to mělo být morální poselství, možná ne.
"Každý syn potřebuje otce dva, protože svět je příliš krutý."

ulrich.sk
12.04.2020 5 z 5

Famózna kniha. Mario Puzo majstrovsky opísal osud rodiny, ktorá si toho musela veľa zažiť aby vôbec mohla prežiť ????????????

MikulášV
10.04.2020 4 z 5

Kniha to byla skvělá. Perfektní oddech do karantény. Napínavé a plné akce, prostě skvělá gangsterka. Puzo nádherně vyzobrazuje mafiánský život, obraz poválečné Sicílie prolezlé mafií a moderní západní svět, který jí je také dost ovládaný nitkami podsvětí.
Kniha krásně pojednává o významu rodiny, cti a věrnosti nejen mezi gangstery, ale i rodiny klasické.

Absence páté hvězdy je u mě kvůli zdlouhavým a podrobným erotickým scénám a jiných oplzlostí, které mi ve skrze nevadily, ale přišly mi v rámci žánru a zbytku knihy dost zbytečné.

draka
10.04.2020 5 z 5

Knihu jsem si objednal jako tehdejší člen Klubu čtenářů Odeon. Přečetl jsem ji jedním dechem a pak ještě jednou. Pochlubil jsem se s ní svému spolupracovníku. Ten si ji chtěl půjčit, a žebral a přemlouval a prosil tak dlouho, až jsem já hlupák, svolil. Psal se rok 1974. Vrátila se mně v roce 1978 po mnoha intervencích. Mezi tím kolovala mezi známými mého tehdejšího spolupracovníka z ruky do ruky tak, že ani on už nevěděl, kde jí je konec. Vrátila se, bez obalu a ve stavu, který odpovídal tomu, že byla opravdu čtená. Mám ji dodnes.