Tanec s vlky

Tanec s vlky https://www.databazeknih.cz/img/books/82_/82082/bmid_tanec-s-vlky-UUR-82082.jpg 5 348 78

Kmen Komančů série

Krátce po skončení války Severu proti Jihu je voják Severu vyznamenaný za statečnost John Dumbar převelen do pevnosti na území Indiánů. S nimi se po počáteční nedůvěře postupně sbližuje až do té míry, že přijímá nové indiánské jméno Ten, který tančí s vlky. Jeho nový život je však násilně přerušen ve chvíli, kdy do pevnosti dorazí další vojáci… Podle knihy Michaela Blakea byl natočen stejnojmenný film s Kevinem Costnerem, který získal sedm Oscarů.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , XYZ (ČR)

Dances with Wolves , 1988

Knišíl
17.06.2015 5 z 5

Jednoduchý styl textu naprosto sedne k příběhu. Ač jsem už četl podobnou knihu o bělochovi , který se sžije s indiány (Zlomený šíp, sice jsem četl i Vinnetua a další Mayovky, ale ty neřadím mezi tyto knihy, rád sice vzpomínám na dětství s Mayovkami, ale dnes už bych to asi neviděl tak dobře, páč idealizování do doby osidlování a vyvražďování indiánů nepatří) musím přiznat, že Tanec s vlky mě bavil ještě o vous víc. Ke konci knihy jsem byl napjatý, jak to s Tančí s vlky a celým kmenem dopadne. U málo které knížky jsem si přál víc, aby to skončilo dobře. Film jsem před knihou ještě neviděl a jsem za to rád. Každopádně, co se týče filmu hodlám se napravit.

Falquar
01.05.2015 4 z 5

Kniha se mi líbila tak do třetí čtvrtiny - byla pohodová, dobrodružná, hřála u srdce. Pak se odehrál strašný zvrat, který se snad patřil vzhledem k skutečné historii, leč v kontextu dosud Mayovsky laděného příběhu mi nesedl. A ten hořký konec..., inu, škoda mluvit.
Přesto nemůžu Tanec s vlky hodnotit jinak než kladně. Doporučuji, sama se k němu snad ještě někdy vrátím.

tenax
14.04.2015 5 z 5

Příběh neoplývá dějovými zvraty a zápletkami. Je to přímočaré líčení osudu jednoho člověka, který hledá své místo ve světě a rozhoduje se mezi životem Indiánů a bílých lidí. Zjišťuje, že byť zpočátku nepochopitelný, je život Komančů v souladu s přírodními zákony a danými podmínkami pro něj přijatelnější než život a chování bílých lidí.
Po více než dvaceti letech jsem se ke knize vrátil a jsem znovu okouzlen. Čtu, v duchu vidím také Kevina Costnera v jedné z jeho nejlepších rolí a lebedím si. A už se těším na pokračování Posvátná stezka, kvůli kterému jsem se k této knize vlastně vrátil.

Aniday
11.11.2014 5 z 5

miluji film, Kevina Costnera 8) a teď už i knihu... strhující, dojemné, smutné... navždy budu duší indián...

whack
03.09.2014 5 z 5

Bolo to písané tak pekne, že som viackrát bol pripravený knihu zavrieť v očakávaní obratu v podobe príchodu bielych teroristov. Nemal som na tento obrat nikdy náladu. Namiesto neho som si užíval obrazy popisovaných severoamerických prérií a lesov. Postupná premena vojačka na sebestačného chlapa bola fascinujúca. Najviac to, ako sa zblížil s vlkom, ako si začal všímať krásy prírody okolo neho, jeho vzťah s jeho koňom, a napokon adaptovanie sa medzi indiánov. Bolo to trošku zromantizovanie skutočností, až človeku zovrie srdce, keď si uvedomí, že ešte 150 rokov dozadu boli v USA obrovské stáda bizónov a divoké prérie...

Ananovcaska987
09.08.2014 5 z 5

To je přesně to, co miluju. Dobrodružství, Indiáni a celkově velice zajímavý příběh....chtělo by to víc takových knih:)

Lilithen
28.12.2013 5 z 5

Tanec s vlky mi připadá jako příběh velmi malebný a cituplný. Každá věta má svůj hlubší smysl. Zatímco na počátku knihy jsou indiáni představeni jako divoši a bílí jako ti civilizovaní, příběh končí úplně opačným soudem, kdy se bílí jeví (oprávněně) jako vrahové a ničitelé. Velmi mě dojala jedna ze závěrečných scén (myslím tím to Dunbarovo nešťastné setkání s vojáky v jeho pevnosti).

Wahlker
12.12.2013 5 z 5

Aj mňa táto kniha prekvapila, dávnejšie som už videla aj film, tak keď som našla aj knižnú podobu tak som po nej hneď siahla. Môžem povedať, že aj kniha aj film, sú rovnako kvalitné, v knižnici som našla aj pokračovanie, tak určite po ňom siahnem..

tenax
09.08.2013 5 z 5

Film nebo kniha? Kevin Costner je výborný, kniha také. Doporučuji oboje, ale asi dřív knihu, protože člověk má tendenci promítat si podobu hrdiny filmu do četby, což je někdy zavádějící. Vždyť kdo si dneska vzpomene, jak popisoval Vinnetoua Karel May? Každý vidí Pierra Brice.

Ita
25.07.2013 4 z 5

Knížka nebo film? Rozhodně kniha. Film mi přijde zbytečně zdlouhavý. Kniha se velmi dobře čte.

iveta.vaisova
24.06.2013 5 z 5

Strhující příběh! Tady se učme, co je opravdová člověčína.

Hřibče
10.06.2013 5 z 5

Těžko říct, zda je lepší kniha nebo film, obojí má něco do sebe a obojí se mi moc líbilo. Výjimečně je to u mě tak fifty fifty. Kniha se velmi příjemně četla.

airsoprano
04.01.2013 5 z 5

Výborná knížka, už se těším na pokračování v titulu Posvátná stezka.

JohnCZ
13.12.2012 5 z 5

Film jsem neviděl (což rozhodně hodlám napravit) a knihu doma objevil pouze náhodou. Žánr westernů mi nikdy nic moc neříkal, filmový Vinnetou či Tenkrát na západě a podobné indiánské příběhy mě nikdy nebraly, ale Tanec s vlky mě vyloženě nadchl. Ve své podstatě jde o velmi jednoduchý příběh britského vojáka, který se nadchne pro život mezi Komanči. Tanec s vlky je ovšem velmi čtivý, velmi příjemně plyne a těch 300 stran je pryč jak nic. Konec na mě zapůsobil zvláštně zejména díky tomu, že všichni víme, jak to s indiány nakonec dopadlo a jak je příchod "bledých tváří" nevyhnutelný.

unavenyJoe
14.08.2012 4 z 5

Film Kevina Costnera je rozhodně úchvatný a pro mě jeden z nejkrásnějších filmů vůbec.Knihy jsem se trochu obával,že se bude podobat spíše filmovému scénáři než skutečnému románu.Ale kdepak.Jde především o velký příběh jednoho člověka,takže si myslím,že těh 340 stran je dostačujících.Krásné nenáročné čtení.

pet-kyval
24.07.2012 4 z 5

[025/12] V žádném případě se nedá říci, že by filmové zpracování dělalo své literární předloze ostudu. Scénář se drží striktně předlohy, na čemž má samozřejmě lví podíl sám autor, který byl do postu scénáristy pasován. Možná si to vydupal skrze smlouvu, aby jeho příběh nebyl poslán do pekel a možná to celé byl nápad samotného zájemce o natočení filmu. Tak či onak, ve výsledku jsou produkty naprosto rovnocennými partnery.

V poměru film kontra kniha je silná podobnost většinou právě to, co divák očekává, pokud byl seznámen s předlohou. Když se na to ale podívám obráceným pohledem, jsem mírně zklamaná. Snad jsem očekávala větší rozbor situací, více myšlenek. Ne, že by tam toho bylo málo, ale ať jsem dělala co chtěla, postrádala jsem TEN literární šmak, který mají jen ty nejlepší knihy. Něco, co vás dokáže posadit na zadek údivem, obdivem či smíchem.

Co mě potěšilo nejvíce, tak humorné pasáže, kterým jsem se smála i při četbě. Nebyl to takový ten smích, který člověk vyloudí z úst v případě, kdy vyslechne dobrý vtip. Byl to smích potutelný, takový, který používáme, když se stane něco nečekaného a zcela situačního. Na druhou stranu jsem ale, když jsem se dostala za polovinu, neměla chuť číst dál. SPOILER: A to jen proto, že jsem nechtěla zase prožít tu smutnou scénu v okamžiku, kdy opuštěnou pevnost obsadí nová osádka.

V knize se nachází i některé detaily, které jsou pro znalce filmu nové, což je také velkým plusem. Přesto ty nejdůležitější body bude čtenář obeznámený se snímkem znát. Ale rozhodně si nemyslím, že by to bylo na škodu. Sama jsem k tomu přistupovala jako k důvěrně známému příteli, ke kterému se určitě ještě někdy vrátím. A kdo ví, možná se už na film nepodívám a raději si zase přečtu knihu.

jitkahav
22.01.2012 3 z 5

Já mám pocit,že filmové zpracování předčilo knížku.

Alix
15.10.2011 5 z 5

Dojemný příběh osamělého vojáka, který našel nový smysl života tam, kde by to nikdy nečekal. Filmové zpracování knížce v žádném případě nedělá ostudu.