Kmen Andromeda

Kmen Andromeda https://www.databazeknih.cz/img/books/51_/516/kmen-andromeda.jpg 4 736 143

Jedna z nejslavnějších knih Michaela Crichtona je detailně promyšlenou vizí kosmické nákazy šířící se na Zemi. Popisuje pět dnů největší americké vědecké krize. Tak jak bývá při řešení krizí obvyklé, je chování jejich účastníků směsí předvídavosti a zatmění mysli - krize jsou dobou pro skvělé i naprosto nesmyslné nápady. * Čtyři vědci vybraní pro své vědecké úspěchy jsou v úplném utajení povoláni do laboratoří ukrytých pod nevadskou pouští. A zde, obklopeni nejmodernější technikou a odříznuti od světa, bojují s celosvětovou epidemií působenou neznámým mikroorganizmem, který zabil, kromě dvou, všechny obyvatele jednoho městečka v Arizoně, kam dopadl kontaminovaný satelit, sbírající kosmické vzorky. Krok za krokem odhalují tajemství kmene Andromeda. Avšak jejich protivník unikne ze svého vězení v laboratoři a závod o čas se ještě zrychluje. * Autorovo vypravěčské umění, smysl pro detail a vědecké znalosti vytvářejí reálný svět současného výzkumu, a také nezapomenutelný čtenářský zážitek.... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Baronet

The Andromeda Strain , 1969

willy9203
09.06.2022 5 z 5

Jak bylo u Crichtona obvyklé, perfektně nastudoval problematiku a zapracoval ji do příběhu, který může klidně zítra reálně proběhnout. Je otázkou, zda pak bude rozuzlení tak prosté, jako v této knize.

Racek213
08.04.2022

Kdysi dávno jsem to dostal do ruky a byl nadšen. Zvláště ten dokumentární způsob, to se u nás tehdy ještě neznalo. A na úrovni tehdejších vědeckých poznatků. No, pak jsem po delším čase viděl film a byl docela zklamán. A tak jsem to znovu vzal do ruky a bylo to pořád ono a stejně dobré. Takže asi byla chyba v tom filmu, co myslíte?

Bafy
20.01.2022 4 z 5

V dnešní době kdy spousta lidí dává přednost akci před hlubším smyslem a sdělením, je tato kniha zajímavá nejen svým zpracováním se smyslem pro detail, ale i příběhem. Zvláštně nadčasový příběh ze své doby se tak nějak hodí do každé doby i proto, že lidé se nemění.....

Leonora
08.01.2022 1 z 5

V anotaci je vyzdvihován autorův smysl pro detaily a vědecké znalosti. Ano, mezi haldami akčních sci-fi je jeho styl sice osvěžující, nicméně taky neuvěřitelně nudný. Asi jako sledovat Vesmírnou odyseu. Nebo Esmeraldu, to prošvihnete dvacet dílů a o nic vlastně nepřijdete. Jak probůh může někoho zajímat nebo dokonce bavit to věčné předčítání směrnic, vědeckých dokumentů, seznamu otázek u zdravotní prohlídky... to opravdu nepochopím. Nemá to příběh, nemá to postavy, nemá to katarzi, má to jen atmosféru.
Poslouchám to jako audioknihu v podání Jiřího Zavřela a vlastně to mám jen puštěné jako podkres, protože mám ráda jeho hlas. Kdybych to četla, odhodím to už po prvních odstavcích, které jsou vskutku originálním způsobem nechytlavé.

Andrea864
05.12.2021 4 z 5

Kniha se mi líbila. Sci-fi mám ráda a tento román, i když byl napsán už v roce 1969 má pořád co říct.

DericCaster
23.10.2021 4 z 5

Celkem zjímavý námět a řekl bych, že i dobré zpracování. Člověk se musí trochu oprostit od moderní doby a uvědomit si, kdy byla kniha napsána a, že co tehdy působilo moderno-technicky, dnes působí spíše archaicky. Ale příbeh se mi líbil a knížka mne bavila.

asfi
21.10.2021 5 z 5

fajn sci-fi

Belanna
02.10.2021 4 z 5

Když si uvědomím, kdy byla tato knížka napsaná, je to stále bezvadné čtení. Napínavé a přesto, že je zde hodně odborných věcí, dobře se čte.
Autor dokáže navodit atmosféru, že vám běhá mráz po zádech.

Radous
15.09.2021 4 z 5

Číst více než padesát let starý katastrofický sci-fi román (přestože to svým způsobem ani za sci-fi být považováno nemusí) je zajímavé už samo o sobě. Popis hi-tech komplexu z konce šedesátých let zkrátka stojí za to - když to člověk porovná z dneškem.
Čte se to velmi svižně, krátké kapitoly nahrávají napínavosti. A rozuzlení je také dost překvapivé. Film jsem kdysi viděl (alespoň myslím), stálo by za to si ho připomenout.

n.ezn.amy
10.05.2021 5 z 5

Blízko arizonského města dopadne kontaminovaný satelit, který sbíral kosmické vzorky a v městě dojde k úmrtí prakticky veškerého obyvatelstva kromě dvou osob starého alkoholika a nemluvněte. Čtyři vědci jsou ukryti pod nevadskou pouští a snaží se přijít co mají společného a jak zabránit celosvětové epidemii. Skvělá sci-fi, která se dobře četla i přes množství odborných a technických popisů, které mě naopak velmi bavily, protože dodávaly knize autentičnosti. Když to člověk srovná s dnešní dobou, tak to možná až zas tolik sci-fi není.

Vidlička
03.05.2021 4 z 5

Na to, jak je knížka letitá, nepostrádá vůbec švih a nebýt děrných štítků, tak bych si toho snad ani nevšimla... Hle, jakoupak vychytanou techniku měli Amíci už v 60. letech, fiškusové! Napínací Crichton, jak ho mám ráda. Knížka zbytečně neprotahovaná, odsejpací.

Corso
08.03.2021 4 z 5

Priklad romanu, za ktorym citit a vidiet mnozstvo nasudovaneho odborneho materialu. Necudo, ved Michael Crichton nez sa stal spisovatelom na plny uvazok, vystudoval medicinu. A vyborne to vyuzil vo svojich rannych romanoch. Aj neskor.
Samotne realie pribehu samozrejme zostarli, ale Crichtonove knihy sa daju brat aj ako dokument o vtedajsej urovni vedy a techniky. Pocitace maju dierne stitky a tak. Nie zle, mozno si pri citani mladsia generacia aspon zisti co to bolo. No a tajne vojenske zariadenia, laboratoria, to je vdacna tema. Skoro ako z aktov X. Hoci pomerne svizne vyrozpravany pribeh, obcas sa clovek v duchu neubrani az filozofickemu zamysleniu. Crichton kladie otazky, ako kazda dobra fantastika. A z toho dovodu sa oplati citat aj po 50 rokoch. (Jezis fakt to je uz 50 rokov? Maticka skakava!!!)
PS: Ty.. ale badam ze dve crichtonovky kratko po sebe mi celkom stacia, moj plan prejst si jeho tvorbou postupne celou zacina naberat trhliny.

Sitth
03.03.2021 3 z 5

Posloucháno jako mluvené slovo. Klasická scifi psaná v období Studené války, netýká se to přímo ji, ale čtenář má pocit té doby. Ale je to zřejmě tím, že knihu jsem poslouchal v roce 2020. Zajímavý námět obzvláště v době Covidové, kdy česká vláda není schopná vyřešit problémy rok a hrdinové knihy vyřeší potencionální epidemii za 5 dní. Příjemný poslech nikterak dlouhé knihy, vědecké termíny a procesy jsou podány stravitelnou nenudnou formou pro čtenáře a tak se na konci knihy ocitneme dříve, než bychom mysleli nebo chtěli. Dávám 4/6

burg
30.10.2020 4 z 5

Parádní četba, která sice vyčnívá nad všechny katastrofické scénáře, ale i tak tomu spousta věcí chybí. Přišlo mi hodně nepravděpodobné, že bude osud světa záviset na jednání a konání čtyř vědců, stejně tak mě nebral ten velmi zrychlený konec. Jinak já to fajn čtení na deštivý víkend!

alabra
08.10.2020 4 z 5

Jako na vlnách, tak bych charakterizovala mé zaujetí knihou, zajímavý námět, těžkopádnější zpracování, postavy odosobněné. Začátek mě chytil, střední část a technické pasáže pro dnešní čtenáře méně záživnější. Konec vyšuměl. Přesto bych si od autora ještě něco přečetla,

renefer
05.10.2020 4 z 5

Zajímavé sledovat posun tohoto směru beletrie. Zatím co dříve byly knihy psané ve stylu přímé účasti na příběhu, teď je to všechno takové zrychlené. Vědecké bádání, kterému je věnovaná valná část knihy, by se teď zhustila na jednu stránku.

yaoiyuri
26.09.2020 3 z 5

Ve své době musela být kniha plná revolučních a provokativních myšlenek, dnes se nijak výrazně neliší od té spousty „katastrofických“ filmů z dnešní produkce (snad kromě neobvykle vysoké míry technických a odborných výrazů, podrobných popisů všelijakých procedur, přístrojů – v současnosti již značně zastaralých, absenci charismatických hrdinů a nějakého heroičtějšího konce vedoucího k záchraně světa), což je na druhou stranu obdivuhodné, když už uplynulo víc než 50 let od prvního vydání.

Víc hlav, víc ví... Nechat „odsud celého světa“ v rukou pár přechytralých vědců, kteří kolikrát ani sami netuší, co dělají, a kupí jednu chybu za druhou… nevím, nevím. Projekt Wildfire mi od začátku přišel dost špatně naplánovaný, ale mně se to jako laikovi mluví, že. :D
(UPDATE 2021: Omluvám se vám, chlapci vědečtí, když vidím ty naše hov*da ve vládě, jste géniové se skvěle naplánovaným řešením kritické situace. T-T)

Charaktery postav se postupem času jaksi smrskly jen na prováděný výzkum, chyběl mi nějaký vývoj, větší interakce mezi nimi… a konec byl upřímně spíš facka čtenáři (a přitom začátek v Piedmontu měl tak dobře nakročeno).

Za mě: zvláštní, občas těžkopádná kniha, rozhodně doporučuji audioverzi.

lencin
03.09.2020 4 z 5

Sci-fi z konce 60.let.
Planeta je napadena neznámými zákeřnými organismy z kosmu. Jako obvykle dechberoucí četba.
(2008)

MesLivres
25.08.2020 4 z 5

Knížka na mě čekala v nádražní knihovničce a přelouskala jsem jí během pár dní u vody. Rozhodně jsem se nenudila. Určitě zkouknu i film a pustím se do dalších knih od Crichtona.

Fenrir
20.06.2020 5 z 5

Tato kniha mě dlouho míjela ale když mě objevila, zcela mě pohltila. Pro mě úžasné množství technických detailů, promyšlené dialogy a k tomu zajímavá myšlenka.. Můžu jedině doporučit