Kmen Andromeda

Kmen Andromeda https://www.databazeknih.cz/img/books/51_/516/kmen-andromeda.jpg 4 736 143

Jedna z nejslavnějších knih Michaela Crichtona je detailně promyšlenou vizí kosmické nákazy šířící se na Zemi. Popisuje pět dnů největší americké vědecké krize. Tak jak bývá při řešení krizí obvyklé, je chování jejich účastníků směsí předvídavosti a zatmění mysli - krize jsou dobou pro skvělé i naprosto nesmyslné nápady. * Čtyři vědci vybraní pro své vědecké úspěchy jsou v úplném utajení povoláni do laboratoří ukrytých pod nevadskou pouští. A zde, obklopeni nejmodernější technikou a odříznuti od světa, bojují s celosvětovou epidemií působenou neznámým mikroorganizmem, který zabil, kromě dvou, všechny obyvatele jednoho městečka v Arizoně, kam dopadl kontaminovaný satelit, sbírající kosmické vzorky. Krok za krokem odhalují tajemství kmene Andromeda. Avšak jejich protivník unikne ze svého vězení v laboratoři a závod o čas se ještě zrychluje. * Autorovo vypravěčské umění, smysl pro detail a vědecké znalosti vytvářejí reálný svět současného výzkumu, a také nezapomenutelný čtenářský zážitek.... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Baronet

The Andromeda Strain , 1969

P1tr
15.01.2018 4 z 5

Velmi zajímavé a neobvyklé sci-fi, které díky detailnímu popisu všemožných procedur a bezpečnostních protokolů nakonec působí v rámci žánru až nezvykle reálně a mnohdy mi při čtení šel mráz po zádech, neboť jsem si dokázal reálně představit, že by se něco podobného v našem světě mohlo klidně odehrát popsaným způsobem. Soustředění se na pečlivé vykreslení všech detailů je obdivuhodné a jedná se o vítanou změnu, nicméně díky tomuto postupu celkem trpí příběh, na který už nezbylo příliš místo a tak se nedočkámě přílišných zvratů a ani pořádného konce, kniha prostě začne a skončí jako laboratorní zpráva, což byl nepochybně účel a jedná se o největší přednost titulu, ovšem zároveň je také jeho největší slabinou a právě absence lepšího příběhu navázaného na procesní kostru brání v ještě vyšším hodnocení, nicméně i v současném stavu se jedná o velmi vtahující čtení, které fanoušci žánru zajisté ocení.

CharlesWard
13.01.2018 3 z 5

Jako všechny Crichtonovy knihy. Originální námět je zcela pohřben kostrou příběhu a neuspokojivým závěrem.

Rawen616
07.01.2018 3 z 5

Andromeda mě trochu zklamala. Myslím, že Crichton to tady trochu přehnal se svými odbornými odbočkami a popisy postupů, vědeckých teorií, bezpečnostních zařízení atd. Na druhou stranu je v románu spousta zajímavých myšlenek které opravdu donutí k zamyšlení, jak ohromný průser by takové zavlečení "vesmírného bacilu" mohl být.

Jacck
10.12.2017 3 z 5

Neslané nemastné. V době svého vzniku to muselo být revoluční, z dnešního pohledu to působí naivně. Kosmický mikroorganismus co zabíjí lidi v řádu sekund tím, že jim srazí všechnu krev v těle, a navíc jej výbuch jaderné bomby nezahubí, ale naopak podpoří jeho růst? Děj to nemá žádný pořádný, polovinu knihy tvoří popisy lékařských procedur a výzkumných zařízení, a konec deus ex machina.

Plague
16.11.2017 4 z 5

Je mi to líto, ale za 4. Námět suprový. Originální a promyšlený ..... možná promyšlený až moc. Začátek, prostředek a konec měly spád dokázaly pořádně zatáhnout co celého příběhu. Bohužel celkový dojem kazily odborné pasáže, které mě nudily.... a to tak, že jsem uvažoval, že to ani dočítat nebudu. Velká škoda, jak jsem psal, příběh je naprosto famózní. Ale pasáže, kde jsou popisovány biochemické, bakteriologické a bůh ví jaké další ické objevy, procesy, postupy. Pro někoho, koho to zajímá super. Pro průměrného čtenáře, že nějž se považuju, zbytečně detailní.

Dáma s hrnstjm
09.10.2017 5 z 5

Krásná práce s napětím, která vyšroubovala moji zvědavost na nejvyšší otáčky! Jsem spokojená, téma bylo lákavé a ač se děj ubíral jiným směrem, než jsem čekala, celý příběh mě bavil. Netvrdím, že jsem rozuměla všem těm odborným věcem, ale objevila jsem spoustu zajímavých myšlenek.

Atanone
28.09.2017 5 z 5

Na rozdíl od čtenáře přede mnou,pro mě toto byla vůbec první kniha od Crichtona a byla jsem jí nadšená. Čtivá,napínavá,chytrá a navíc se zajímavým koncem..který vlastně je tak trochu začátkem. napadlo mě,jak bychom asi dopadli s touto společností,kdyby se toto doopravdy stalo.

hetzerjoke
05.09.2017 1 z 5

Říkám to nerad, ale musím být spravedlivý k ostatním Crichtonovkám, které jsem četl. Tohle mě nějak neoslovilo. Děj sem sice chápal, ale moc sem se do něj nevžil. Celé to bylo strašně složité, já se v tom ztrácel a konec s výbuchem mě ani moc nenapnul. Ať už mou chybou nebo ne, Kmen Andromeda hodnotím jako průměr. Nečekal bych, že to někdy o nějaké Crichtonovce řeknu.

Jirka92333
22.08.2017 5 z 5

Velmi pohodlná kniha!!! Napínavý děj a velmi dobře zpracované. Pro někoho může obsahovat až moc technologických a vědeckých pojmů. Pro mne to bylo plus a více mě to strhávalo do děje :-)

boekwurm
09.08.2017 5 z 5

Souhlasím, že se jedná o nejlepší autorovu knihu. Skvěle vystupňované napětí, až jsem měl při čtení pocit klaustrofobie. Paráda!

Radous79
30.06.2017 5 z 5

Rozhodně to nejlepší co jsem od Crichtona dodnes přečetl

Terry11
03.05.2017 3 z 5

Rozhodně to pro mne nebude nejlepší Crichtonova kniha. Ale protože mám ráda sci-fi, hezky jsem si početla a vzápětí zhlédla film.

silvara
27.04.2017 4 z 5

Zajímavá zápletka, děj se zamotává, napětí narůstá a...přijde nečekaný závěr. Kmen Andromeda je dobrá kniha, moc dobrá kniha. Ale ten závěr mě celkem zklamal (hlavně porovnám-li to s jeho dalšími díly). Bylo to na můj vkus až příliš upěchané. A proto nedostane Crichton těch hvězdiček pět - jsem přísná, já vím :D

negramota
18.04.2017 5 z 5

Četl jsem to před bezmála dvaceti pěti lety, ovšem tehdy mě to fakt bavilo.

JosefW
14.02.2017 5 z 5

Mé druhé setkání s M. Crichtonem a opět výborné. V porovnání s filmovou verzí, která je jen o dva roky mladší, na mne sice Andromeda nepůsobila takovým silným dojmem, avšak tuhle maličkost klidně přehlédnu. Za mně jasných pět hvězd.

P. S. Zjišťování všech vědeckých podkladů muselo dát šílenou práci...

kazatell
26.10.2016 4 z 5

Velice čtivá kniha z mého oblíbeného prostředí. Pokud máte rádi knihy plné technických datajlů a z prostředí tajných projektů, určitě je to dobrá volba. Trochu mne zklamalo to, jak je kniha krátká a že si na konci autor více nevyhrál s řešením, které je sice překvapivé, ale to je tak všechno. Na dnešní dobu už technika používaná působí hodně zastarale, takže kdo se nesetkal s počítači, u kterých se řeší každá minuta použití, nebude asi některým částem moc rozumět.

reader.007
06.10.2016 4 z 5

Podobně poutavé jako jiné Crichtonovy knihy, se kterými jsem měla tu čest se seznámit a i když mnoha technickými detaily už zastaralé, stále výborné k zamyšlení, jak nebezpečně si člověk "hraje" s přírodou.
Velmi užitečné je i poselství pro prosťáčky: "Až vám za humny spadne družice, tak do toho laskavě nešťourejte šroubovákem ani kladivem. Předem děkují sousedi a zbytek planety."

Insignitka
09.09.2016 3 z 5

Spíše slabší, Crichton se zde trochu točí v kruhu, jako by nevěděl, kudy to má táhnout.

Faji
31.05.2016 3 z 5

Trochu mě zklamal konec knihy. Crichton na začátku krásně popsal situaci, ke které v Piedmontu došlo, detailně pospal onu hrůzu, která se tam odehrála, a tak jsem celý natěšený čekal na konec, kde se zjistí, oč jde. Nebyl jsem zklamán z toho, že konec přišel tak rychle, ale spíše jak se ten konec vyvíjel..

Schary
25.05.2016 3 z 5

Jde o detektivku, ve které je pachatelem cizinec málo větší než bakterie a detektivem jsou lékaři. Náš pachatel zvládne vyvraždit celou osadu, po tom co na černo přiletěl z oběžné dráhy....Naštěstí detektivní práce lékařů je poměrně úspěšná a závěr knihy je překvapující.....