Kmen Andromeda

Kmen Andromeda https://www.databazeknih.cz/img/books/51_/516/kmen-andromeda.jpg 4 736 143

Jedna z nejslavnějších knih Michaela Crichtona je detailně promyšlenou vizí kosmické nákazy šířící se na Zemi. Popisuje pět dnů největší americké vědecké krize. Tak jak bývá při řešení krizí obvyklé, je chování jejich účastníků směsí předvídavosti a zatmění mysli - krize jsou dobou pro skvělé i naprosto nesmyslné nápady. * Čtyři vědci vybraní pro své vědecké úspěchy jsou v úplném utajení povoláni do laboratoří ukrytých pod nevadskou pouští. A zde, obklopeni nejmodernější technikou a odříznuti od světa, bojují s celosvětovou epidemií působenou neznámým mikroorganizmem, který zabil, kromě dvou, všechny obyvatele jednoho městečka v Arizoně, kam dopadl kontaminovaný satelit, sbírající kosmické vzorky. Krok za krokem odhalují tajemství kmene Andromeda. Avšak jejich protivník unikne ze svého vězení v laboratoři a závod o čas se ještě zrychluje. * Autorovo vypravěčské umění, smysl pro detail a vědecké znalosti vytvářejí reálný svět současného výzkumu, a také nezapomenutelný čtenářský zážitek.... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Baronet

The Andromeda Strain , 1969

Phorbo
06.03.2019 5 z 5

Crichtonovi jsem se doteď velice vyhýhal. Snad z důvodu toho, že jsem neměl ponětí, jak výborně píše a hlavně o čem píše. Pamatuju si seriál Andromeda - z nějaké kosmické lodi a v hlavní roli Kevin Sorbo.
Přesně proto jsem z toho měl strach, aniž bych věděl, že ani zdaleka spolu kniha se seriálem nesouvisí.
Kniha je kraťounká, rychlá, maximálně technická a s přemírou, ba s přehršlí lékařských dat. A ač jsem tomu ani pořádně nerozumněl (těch termínů je tam vážně kopa), jak jsem rozumnět chtěl, žral jsem každou stránku. Byť je to zase jedna ze starších knih, není to takový problém jako třeba u Asimova. Ten se mi dycky četl strašně složitě.
Kmen Andromeda má dvě nevýhody: 1. končí moc rychle, 2. na konci nikdo neumírá, virus se sám přizpůsobí a je neškodný. Škoda, že není dovysvětleno, jak to, že se Kmen tak rychle dělil zrovna v plicích . Zda snad kvůli tomu, že člověk vydechuje CO2, nebo proč vlastně...

Dax
27.02.2019 4 z 5

Velmi, a to nepřeháním, podrobné vědecké drama. Čtenář musí být připraven proplavat, ale zároveň se o něm dozví, mořem informací z lékařského prostředí. Ale tím, že tým lékařů bojujících s virem, tvoří různorodé, dobře popsané postavy, román neztrácí spád. Moje první Crichtonovka a nejspíš ne poslední.

switch.man
28.01.2019 4 z 5

Kdo má rád atmosféru objevitelství, záhad a nebezpečí z neznámého a kdo má smysl pro vědecký pokrok / výzkum (s ohledem na dobu vzniku díla), bude, myslím, ukojen :)
Audio kniha - jako slepý k houslím, bavilo.

Janadvorackova
19.01.2019 5 z 5

Tohle jsem kdysi viděla jako film. Ještě jako docela malé škvrně mě hrozně bavila ta atmosféra.
Knihu jsem pak slyšela. Filmový zážitek určitě předčila.
A protože jsem si z filmu opravdu nepamatovala konec příběhu, dokázala mě i překvapit.

Soboll
17.01.2019 4 z 5

Vcelku těžká kniha na čtení , se všemi těmi vědeckými názvy je to zatím nejtěžší kniha co jsem četla .Ale jelikož mám ráda témata
"neznámé nákazy " tak určitě ne poslední .Baví mě přemýšlet o takovýchto laboratořích a co se v nich asi zkoumá v téhle době (no asi raději nevědět) ,ale i tak by člověk alespoň jednou chtěl vědět kde a co se tam děje .
Jinak dějově se mi to zdálo napínavé i zajímavé .

rutto45
27.12.2018 5 z 5

Napínavý príbeh, aj keď sa niekomu môže zdať, že prevažná časť príbehu odohrávajúca sa v laboratóriu je nemastná, neslaná a nadmerné používanie technologických termínov je nudné, myslím že autor si dokázal udržať čitateľovu pozornosť. Nevhodné pre čitateľov, ktorí hľadajú sci-fi "řezničinu" mimozemského organizmu na planéte Zem.

denniys
22.12.2018 5 z 5

Tak tohle je přes své stáří výborný technotriler! Andromeda je odborně,napínavě a čtivě napsaná kniha,která ve mě zanechala spoustu otázek...myšlenka,že jakákoliv sonda,družice,cokoliv může na Zemi přivléct jakoukoliv nákazu je tak zajímavá,že jsem hned zahltila pana Googla :)...Kmen Andromeda je první knihou,kterou jsem od Crichtona četla a nebude poslední. Tento pán na mě zapůsobil jako velmi chytrý spisovatel jdoucí do odborných detailů. A jen tak pro zajímavost: v rámci sedmého projektu EU pro výzkum,technologický rozvoj atd. je stejnojmenný projekt Scoop...FortDetrick v Marylandu byl v letech 1943-1969 opravdu rozsáhlým komplexem pro vývoj chem. a bilogických zbraní obranného systému USA,nyní zde probíhá biomedicinský výzkum,vývoj lékařské techniky a studium cizích rostlinných patogenů..no a díky léku kalocin (v knize lék na rakovinu) jsem našla tabulku fiktivní medicíny a léků z beletrie či filmu,která je nakonec taky zajímavá :)

Adhara
17.12.2018 3 z 5

Po stránke vedeckej odbornosti a uveriteľnosti super. Po stránke emócií, postáv aj rozuzlenia slabé. Typické hard sci-fi.

Kaytria
03.12.2018 3 z 5

Ten konec mě ovšem překvapil, ale musím přiznat, že zklamal. Měl dost rychlej spád a na to, co se dělo posledních pár stránek, jsem to takto utnutý nečekala. Nicméně příběh je pěknej, co se dat, informací a termínů týče, moje vědecký já plesalo, když to všechno znalo. Ale asi jsem rozmazlená současným sci-fi a čekala jsem toho trochu víc. Což je moje chyba a neměla by nikomu přibarvovat jeho názor =) Jinak kniha příjemná a fajn.

tygřík2
20.11.2018 4 z 5

Chvílemi trochu nudné (přece jen už je to od vzniku knihy nějaký pátek a vývoj vědy pokročil), občas malinko nelogické, ale celkově dobré. Jestli však nechcete mít noční můry, nečtěte to, pokud na vás zaútočily chřipkové viry. Mohlo by se vám zdát, jako mně, že se rozpadáte na molekuly a díváte se na to elektronovým mikroskopem. :-)))

Igor1311
17.11.2018 3 z 5

námet perfektný, mesto mrtvych kdesi v púšti, kde takmer nik neprežil, vesmírna družica, neznámy vírus, čiže potenciál knihy je obrovský. osobne som však cítil časté hluché miesta, kde sa takmer nič nedialo, málo napätia. nato, že je to jeho asi najznámejšie dielo, čakal som od toho viac.

Govrid
04.11.2018 3 z 5

Těžká kniha, poučná, zajímavá, zábavná ale i nudná v jistých místech. Celkově mě kniha bavila, ale ten konec celou knihu shazuje hodně dolů, prostě ono se to vyřeší samo - a to se mi nelíbilo.

Bacileus
25.09.2018 odpad!

Postavy, které nejsou postavami, ale jen jmény s nižádným vývojem, mnohdy definované dvěma, až třemi úvodními větami, které předurčují jejich chování po zbytek příběhu. Vedle toho je to úžasná rešeršní práce. Za to mu vážně tleskám. Ale když čtu knihu (a ještě k tomu takovou profláklou), nechci mít pocit, že čtu poznámky pod čarou v nějaké odborné publikaci, kam jakoby náhodou zabloudil vědec, který mi blahosklonně předčítá, aniž by nevhodně upustil byť jen kapku osobitosti. Dočteno do poloviny a byl jsem zhnusen. Třeba se v druhé půli všechno změní a autor dokáže, že vedle přesného přepisování teplotních záznamů z družice, dokáže také psát.

boxas
22.09.2018 4 z 5

Ve své době to musela být výjimečná kniha. Nezapomeňme, že to bude už 50 let, co ji autor dokončil! Těch zajímavých vědeckých poznatků a těch postupů, které využil! Já vím, že dnes už některé vypadají jako z pravěku, ale stejně! Na druhé straně i když autorovi odpustím poněkud rozvleklé tempo a mnoho technických detailů, tak mu nedokážu jen tak odpustit poněkud zbrklý a jaksi nedotažený závěr.

Malarkey
22.07.2018 4 z 5

Další z legendárních sci-fi, které jsem měl v merku už hodně dlouhou dobu. Dříve než jsem četl tuto knihu, jsem viděl dva filmy a u každého jsem byl vždy spokojený. Knížka tedy samotným námětem nemohla zklamat. K páté hvězdičce mě ale vadil až moc odborný a technický popis. Ten mi sice ve sci-fi tolik nevadí, ale zde technický popis situace, prostředí nebo laboratoře přehlušil samotný příběh. A to je vidět v samotném závěru. V momentě, kdy má dojít k vyvrcholení příběhu se autor zaměří spíše na to, jak funguje nějaký stroj. Celkově vzato ale hodně zajímavé čtení. Kmen Andromeda má zaručeně svoje místo v žánru sci-fi.

JiříŠkorpík
20.06.2018 5 z 5

Musím říct, že čtení jsem si užíval. Na druhou stranu: štěstí, že jsem neznal filmovou podobu nebo konec, jinak bych to nečetl. Konec knihy, která má takové napětí a technické popisy je poněkud neuspokojivý.

Hanka_Bohmova
10.05.2018 4 z 5

Myslím, že je to první sci-fi, kterou jsem jako děvče četla (vynechám-li verneovky) - protože to byl v domácí knihovně jediný zástupce žánru. Studijně jsem se profilovala k chemii a moje maminka pracovala v době sálových počítačů jako programátorka, takže mi tehdy ty stohy odborných informací vůbec nevadily. Dnes mi vadí ještě méně, jen si musím pořád s úžasem říkat, o kolik jsme v technice za těch padesát let dál. Navíc mi přišlo ohromně cool, že se kniha tváří jako dokument. To mi na ní připadá stále nejlepší - propracovanost prostředí a procesů a určitý kritický odstup od nich. Děj pro mě příliš podstatný nebyl. Je pravděpodobné, že tato první čtenářská zkušenost ovlivnila má následná očekávání stran celého žánru. Ve smyslu, že nevadí, když to bude trochu nuda.

Kromě toho je to kniha, kterou jsem na gymplu vysoce zabodovala u svého vyvoleného, když jsem mu ji půjčila výměnou za něco od Haileyho :o)

jaroiva
31.03.2018 2 z 5

No, většina knihy mi připadala jako nudná biologická nebo nějaká medicínská přednáška... Chtěla jsem to i odložit, ale pořád jsem čekala, kdy začne nějaká akce nebo napínavá část... toho jsem se dočkala až někdy v posledních pár minutách čtení. Možná jako film by to mohlo být napínavější, jestli tam necitují ty sáhodlouhé pasáže všech těch cizích slov.

snupko
11.03.2018 2 z 5

Určite nie zle mienený a napísaný román aj odhliadnúc od doby, v ktorom bol napísaný. Určite mnohí ocenia a oprášia svoje znalosti s fyziológie človeka a biológie ako takej. Určite by som hodnotil vyššie, ak by som to čítal skôr. No v dobe môjho záujmu o Crichtona a častých návštev miestnej knižnice, toto mi akosi uniklo a tak považujem iné jeho diela za omnoho vzrušujúcejšie. Dôkazom nech je môj pes t-rex ☺

smazenaryba
25.01.2018 2 z 5

Všetkého veľa škodí. To platí aj o onanii. Dodám k tomu iba toľko, že krutoprísne odborné sci-fi môže fungovať a byť zábavné - dôkazom toho nech je tvorba Teda Chianga.