Historie včel

Historie včel https://www.databazeknih.cz/img/books/28_/284510/bmid_historie-vcel-fj2-284510.jpg 4 864 238

Klimatické kvarteto série

Historie včel je román o vyhynutí včel. William je zklamaný biolog a obchodník s osivem, žijící v Anglii roku 1852. Právě se chystá postavit zcela nový typ úlu, který jemu i jeho dětem zajistí čest a slávu. • George je včelař, žijící v USA roku 2007 a jeho farma bojuje o přežití. On ale doufá, že jeho syn bude pro farmu spásou. • Tao žije v budoucnosti v Číně, v době, kdy již včely vyhynuly. Pracuje na ručním opylování. Víc než cokoli jiného chce pro svému synovi zajistit vzdělání, aby měl lepší život, než je ten její. Všechny tři příběhy se navzájem prolínají, setkává se zde minulost, přítomnost i budoucnost.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Omega

Bienes historie , 2015

tamara1351
01.07.2020 5 z 5

Tak tuhle knihu stojí za to číst.Krásná,nejen o včelách,ale i vztazích a to propojení minulosti, současnosti a budoucnosti bylo výborné.Taky konečně nějaké neotřelé téma,na které nenarazíte v každé druhé knize.

pavel9410
21.06.2020 5 z 5

Velice ctiva knizka. Nic moc jsem o vcelach predtim nevedel, je to psane tak, ze to cloveka uplne vtahne.

annettka1098
07.06.2020 5 z 5

Kniha mne chytla od první strany. Vypravěči se střídají celkem pravidelně a po krátkých kapitolách, takže děj plyne velmi rychle. Přesto, že anotace se může zdát až moc zatížená na přírodu a především včely, opak je pravdou. V knize jsou úžasně popsané mezilidské vztahy v různých dobách a různých koutech světa. O napětí a otázky tak není nouze. Trošku mne zklamal závěr. Přišlo mi, jakoby autorka nevěděla, jak to správně uzavřít. Možná by tomu neškodil víc otevřený konec. Každopádně ani závěr nemůže ubrat na plném počtu hvězd, protože předchozích 376 stran bylo bravurních.

LEGACY
18.05.2020 4 z 5

"Včely umírají a odpovědnost za to neseme my"
Jsem štěstím bez sebe, že jsem se pro tuto knihu rozhodl. Zprvu jsem očekával velmi náročnou a na společnost velmi kritickou knihu, nakonec se z toho vyrojilo spíše poklidné čtení o dosti znepokojivém jevu, kterému my lidi neomylně napomáháme. Je to jakási nová móda, ničit to, co nás drží při životě. Ekologie pod našima hamižnýma rukama opravdu trpí, lidé se o stav nezajímají, nebo jim je vše jedno - každopádně každý školák ví, že když se něco přehání musí to v určité chvili kulminovat a dosáhnout kritického bodu, od kterého není návratu. My jsme na včelách závislý a naší odpovědí je to, že je masakrujeme, na to není co říct. Jsme homo erectus, nebo co vůbec jsme, roky evoluce, a přesto nemáme špetku soudnosti a rozumu. Je to kniha, která dokáže otevřít oči, bohužel, ti co mohou ovlivnit to, o čem tady píši, takovéto knihy nečtou .... pokud vůbec čtou. Co nastane až v ty krásné květnové letní dny neuslyšíme ten povědomí bzukot v korunách naších stromů, bude to až tehdy, kdy nám dojde, že peníze nenahradí přírodní procesy - a že kontrolu nemá naše strana, ale ta druhá.

helulka
04.05.2020 3 z 5

Bylo to, jako když vám někdo vypráví strašně dlouhý nudný vtip, kdy po chvíli zapomenete, že čekáte na pointu, a ona vás pak dostane nečekanou silou. Knížka byla zbytečně dlouhá, celou dobu se nic moc nestalo, pár nesympatických lidí dělá nudné věci, pak vás najednou praští pointa a je konec.

Přestože se mi knížka vlastně nelíbila, musím uznat, že něco se do ní autorce "propašovat" povedlo. Už asi měsíc přemýšlím, jak na náš panelákový balkón dostat úl a vrhnout se na včelaření :)

engelbert
27.04.2020 3 z 5

Postavy románu jsou ploché, neprocházejí žádným vnitřním vývojem. O zápletce nemůže být řeči, konflikty spočívají zpravidla v tom, že postava A chce něco říci, ale nedokáže to, případně postava B to nechce poslouchat. Případně perly jako "na tváři si nahmatal několokacentimetrové strniště". Ty včely na tom byly nejlepší.

S odstupem času dodávám - nechápu, že to tolik čtenářů nevidí.

muf-rodrigo
19.04.2020 2 z 5

Kdo by podle názvu čekal nějaký hluboký propracovaný příběh románovým způsobem objasňující včelí a lidský kolaps, chytře provazující děj s argumenty, paralelami, úvahami, bude zcela zklamán (jako já). Samotná myšlenka měla obrovský potenciál, ale z celé knihy jsem měl silný pocit, že ... ty včely tam vlastně vůbec nemusely být. Jsou to hlavně příběhy o lidech, jejich rodinách, povahách, snažení, v různých obdobích (to už tu mnohokrát bylo), vyprávěných (podle mne zbytečně) napřeskáčku (to tu bylo také), příběhy docela zdlouhavě, ne moc zajímavě podané, s podivnými dialogy a chováním hlavních postav, popisující podružnosti a přitom ignorující zásadní věci. Ale především, včely v knize hrají vlastně zcela podružnou roli. Je strašně vidět, že autorka o nich ví vcelku kulové, jenom na základě zjištěných kusých informací vystavěla hlavní příběh (úly), poskládala k tomu nějaký děj, aby to drželo pohromadě, přidala nějaký ten leitmotiv, aby to mělo větší hloubku a bylo to jako aktuální (člověk vs. včely, potažmo příroda), přičemž na "osvětlení" samotných příčin kolapsu pak nechala v celé knize suma sumárum dva odstavečky a navíc si k představě kolapsu pomohla několika pochybnými berličkami, které se na pár místech zhmotnily v nepříjemném agitačním tónu (ano, narážím na ty zmíněné havárie jaderných elektráren - proboha proč by s kolapsem včelstev a potravního řetězce měly přijít havárie reaktorů? A pak ta nemožnost chovat hospodářská zvířata, protože ... nerostla ani tráva? Opravdu travní porosty potřebují opylovat včelami, nepostará se o to přenos pylu třeba vítr? Nevím. Možná jsem jako milovník přírody na tyhle demagogické žvásty moc citlivý ...). Úplně nechápu ta pochvalná hodnocení. Kdyby to byla prvotina, tak prosím, ale takový nesourodý, místy hodně nudný či nelogický a předem odhadnutelný příběh s velmi povrchním líčením problematiky, ke které odkazuje titul knihy, u zavedené autorky ... vždyť fakt, že se ty tři linie někde propojí a že líčí nějaké rodinné vztahy je trochu málo, ne? Zvlášť, když tam včely vlastně jen dělají stafáž ... Škoda, velká škoda toho promarněného potenciálu.

zuzulique
09.04.2020 3 z 5

Potenciál silný, výsledok slabý.
Prvé tri kapitolky, ktoré uvádzajú príbehy troch postáv, ktoré sa neskôr nejakých spôsobom pretnú, ma nesmierne zaujali a tešila som sa na nevšedný čitateľský zážitok. No postupne rozvíjané príbehy začali byť nesmierne povrchné a nudné, dialógy čudné, postavy nelogicky sa správajúce, celkovo také nemastné-neslané.
O včelách som sa toho dozvedela pramálo...Vôbec sa ma to bytostne nedotklo, ani to vo mne nevzbudilo chuť čítať ďalšie knihy od autorky.
Za mňa slabé 2*, tretiu som dala za samotné včely (a optimistický koniec) a za to, že kniha upozorňuje na závažný problém. Ale čo si budeme hovoriť, ľudstvu je to jedno. Potom o niekoľko desiatok rokov budeme plakať. Nežerte všetok med včelám!

Glivuska
06.04.2020 4 z 5

Knížka se mi moc líbila, přečetla jsem ji jedním dechem. V dnešní době aktuální téma, které Vás přinutí k zamyšlení. Jediné, co bych příběhu vytkla, je to, že zpočátku jsou příběhy jednotlivých postav popisovány velice podrobně a zdlouhavě, načež jejich pointa je vylíčena na jedné, dvou stránkách.

Rihatama
05.04.2020 3 z 5

(Včelka) Mája (Lunde) si zřejmě nemohla vybrat lepší téma. Včely. A jak zajímavé téma! Jenže kniha je spíše o historii včelařů. O včelách jsem se zas tak moc nedozvěděla, což mě fakt trochu mrzí. Jsou tady hlavně v roli obětí lidských zmetků. Ale pochopitelně, kdo by bránil člověka, když se chová, jako kdyby život na planetě zemi trval jen jednu generaci, jen tu jeho generaci. No a pak se lidský druh, jak jinak, stává obětí svých vlastních skutků. Zajímavý nápad. Ale zůstalo jen u nápadu. I ta Čína vykreslená na konci 21. století je vlastně úplně stejná jako Čína dnes či v minulém století. Nedostatek fantazie? Mimochodem, tři čtvrtiny knihy jsem tápala, co mají ty tři osudy společného a pak bum bác, Mája to vychrlí na 2 stranách a já mám pocit, že jsem si otevřela wiki stránky. Jenže i tam se o včelách dozvíte víc a já dostala chuť zavřít knihu... Ale ne, není to špatná knih. Příběhy samy o sobě jsou vážně zajímavé.

ema6102
02.04.2020 4 z 5

První tři čtvrtiny knihy naprosto úžasné, i když místy táhlé. Poté ale najednou začne být příběh dost urychlený, což pak ničí pocit z celkové knížky...

kuruteku
26.03.2020 5 z 5

Těžká doba na čtení takových knížek, ale i tak. Ta kniha končí optimisticky! Vždycky je tu nějaký Thomas, nějaká Charlotta, kteří to nevzdají a půjdou dál. Do dvou třetin knihy jsem se laskal s každou větou a čekal, co přijde dál. Ke konci jsem jásal nad tím, jak se autorce, podle mne nenásilně, podařilo propojit všechny tři zdánlivě mimoběžné příběhy. Pořád mi v hlavě někde vzadu vrtá, jestli bych neměl přemýšlet o odchodu na venkov, začít chovat králíky, slepice, včely. Vždyť je to užitečnější než zvětšovat svou digitální stopu.

aralka
25.03.2020 5 z 5

Ta kniha je memento... je to varování, zdvižený prst, co by se stalo, kdyby včely na Zemi totálně vyhynuly, tuto apokalyptickou situaci si dokáže představit jen málokdo ... všechny souvislosti a fakta, která se týkají úlohy včel v přírodě, jsou v knize nenásilně popsány, je to trochu literatura faktu v příjemném beletristickém podání, čtenář se nenásilnou formou dozví spoustu zajímavostí z oboru včelařství, ať už se to týká pode mnou čtenářkou zmiňovaným jevem tzv. zhroucením včelstev (Colony Collapse Disorder) , dalším včelím zabijákem kleštíkem včelím (Varroa destructor), vynálezcem nástavkových úlů, které se používají dodnes, Williamem Savagem, kterému "vyfoukl" patent o trošku rychlejší Lorenzo Langstroth a další a další zajímavosti... Perfektně promyšlená je i forma, kdy se prolínají tři příběhy, jeden z minulosti, jeden ze současnosti a jeden z budoucnosti a v závěru se nenásilně protnou... Tato kniha by neměla nikoho nechat v klidu, mě rozhodně nenechala a to nejen kvůli tomu, že můj otec včelaří už téměř 30 let, a já včelky hostím už 20 let na své zahradě, takže k nim mám velmi pozitivní vztah...

Osice
21.03.2020 5 z 5

„Bez včel jsou květiny jen pomíjivou nádherou, jako na soutěži krásy. Krásné jen po krátkou dobu a potom nic. Bez opylování se nic dál nestane. Žádné plody, žádná semena. Konec.“ (s. 105)

Včely mi dělají společnost dnem i nocí. Za světla dětem předčítám Medové příběhy (L´. Šebeková) a když se zešeří, beru do ruky Historii včel… Obě knihy se shodují v poselství a v tom, že čtenáře nenásilně seznamují s fakty z včelí říše. Dozvěděla jsem se spoustu zajímavostí, něco jsem si i ověřovala. Jaké bylo moje překvapení, když jsem zjistila, že popisovaný Colony Collapse Disorder neboli syndrom zhroucení včelstev je reálný… Naléhavost, důležitost, informovanost, odpovědnost, pokora – to a mnoho jiného mi v souvislosti s tématem běželo při čtení hlavou.

Historie včel je unikátní kniha. Autorka mi umožnila ve 3 časových rovinách (1852 – William, Anglie; 2007 – George, USA; 2098 – Tao, Čína) nahlédnout do útrob včelího úlu, prožívat radost i starost „obyčejných“ lidí, sdílet s nimi jejich touhy, nadšení, zklamání, vztek, pocit marnosti, atd. Všechny časové linky mají společné pro mne atraktivní téma, kterým je rodinná dynamika. Rodinný život, vztahy s dětmi, manželské soužití, snaha zajistit to nejlepší pro své děti x nechat je zvolit si svou vlastní cestu… I kdyby v příběhu nešlo o včely a chybělo poselství, tak by mě knížka bavila stejně hodně. Včely jsou pro mne jistou přidanou hodnotou. Maja Lunde píše čtivě... Jsem zvědavá na její další knihy. Nejvíc mě láká Modrá:-)

Doporučuji a děkuji harena za skvělý tip.

„Včely opouštějí tenhle svět a zodpovědnost za to neseme my.“ (s. 326)

Maevie
18.03.2020 4 z 5

Obavy z toho, jak se autorce podařilo do knihy vecpat tři příběhy a spojit je s důležitým ekologickým tématem, byly brzy rozprášeny. Tři různé lidské osudy spojila autorka s tím včelím velice chytře, se vztyčeným varovných prstem, ale bez přehnaného emočního nátlaku. Každý z příběhů je navíc ojedinělý a vzbuzuje různé emoce. Život Williama je plný zklamání a George, který v jeden moment ztratil své milované včely i obživu, je vám nesmírně líto. Nejtíživejší je pak hledání ztraceného syna Tao, které s sebou nese úzkost ze ztráty dítěte i obraz děsivé budoucnosti bez včel.

Anamorka300
14.03.2020 5 z 5

Měli bychom si vážit toho, co máme....

Zuzkanka
12.03.2020 4 z 5

Námět knihy samotný vede celkově k hlubokému zamyšlení nejen nad tím, co pro planetu znamená včela, ale taky to, jak hromadu věcí ve svých životech považujeme za samozřejmé a ve své sobeckosti myslíme jen na sebe a své zájmy.. Každá změna začíná u nás samotných..
Jinak ke knize samotné.. Na konci se vše pěkně prolnulo, ale tedy oba pánové se utapeli ve vlastní sobeckosti a dost mě jejich dějová linka stvala.

MaKolar
10.03.2020 5 z 5

Tak tahle kniha se zařadila mezi mé oblíbené. Nejdříve jsem četl od autorky Modrou, která se mi také velmi líbila. Ale tato je výrazně lepší. Děj ve třech časových rovinách je skvěle napsaný a nutí k zamyšlení.

ADE138
10.03.2020 5 z 5

Tahle knížka se mi fakt moc líbila. Skvěle napsaná, všechny tři střídající se příběhy propojené. Téma světa bez včel je děsivé. A přitom tak snadno reálné...

petr_
03.03.2020 4 z 5

Bohužel jedná se o blízkou budoucnost, hmyz ( a ne jenom ten) mizí a lidé v honbě za zvýšením HDP ničí vše kolem sebe. A nejedná se o to, že by nevěděli co dělají, oni to vědí velmi dobře, ale nemyslí na to co po nich zůstane. V knize je popsán stav, kdy včelař zjistí, že úly jsou prázdné, ale v praxi to probíhá tak, že včelař pozoruje, jak se pod česnem hromadí mrtvé včely a vidí agónii celého včelstva zasaženého jedovatými látkami. Jakou agónií bude muset projít lidstvo, aby začalo rázně a cíleně jednat, pokud to ještě půjde.
Kniha je velmi pěkně napsaná a vlastně sleduje několik linií děje, první linií je vlastně vývoj poškozeného prostředí, ve kterém včely nemohou žít a krize zemědělství a hlavně civilizace. V druhé linii popisuje život lidí, kteří čelí těmto změnám, to jsou Wiliam a George, které by uživatelka betička asi zabila, ale byli to chlapi, kteří se snažili vyřešit nějaký problém, který pro ně byl důležitý a nacházeli více, či méně pochopení z řad rodiny. Mohu jen podotknout, že Tao se od nich vůbec neodlišovala, pouze měla trochu jiné priority.
A tím se dostáváme k třetí linii příběhu, která představuje období postižené nepřítomností včel, zničeným přírodním i civilizačním prostředí. Popis opuštěného Pekingu mi připomínal ty opuštěné úly. Ale tím, že se najde řešení problému nemusí být vyhráno. To si Tao včas uvědomí a snaží se, aby lidstvo neopakovalo ty samé chyby jako předtím.
Ještě se mi vybavuje čtvrtá linie příběhu. Že některé naše úsilí se může zdát bezcílné a bez dosažitelných výsledků, ale jeho význam může být rozhodující někdy v budoucnu, pokud to následovníci správně pochopí. Gregor Mendel také zkoumal pomocí matematiky biologické objekty a chvíli to trvalo, než-li to přineslo své ovoce a vznikla genetika.
Proto Tom syn Georgeho, třebaže se zdánlivě neúčastní snažení svého otce(i když se snaží mu pomoci), se stane důležitým kamínkem, pro předání poselství do budoucnosti.
V knize se mi také líbí sice ne podrobný popis včelího superorbanismu, ale dosti názorný. Jednotlivé články včelstva jsou na sobě vzájemě závislé. Královna, třebaže je označována za královnu je vlastně otrokyně společenstva, která je nucena do smrti klást vajíčka a když přestane klást oplozená vajíčka (protože jí došla zásoba nashromážděného spermatu), je nemilosrdně vypuzena a nahrazena novou matkou. Její vláda nad včelstvem spočívá v tom, že šíří kolem sebe feromony, které drží včelstvo pohromadě. Všecho, co se ve včelstvu děje, je závislé na kondici matky a velikosti včelstva, popř. na jeho kondici, jinak hlavními vykonavatelkami včelstva jsou dělnice. Doporučuji všem si něco přečíst o biologii včel i včelstva, protože je to fascinující čtení.
Na rozdíl od civilizace, která má daleko složitější principy fungování, do kterých vstupují lidé, kteří konají činy dobré pro vlastní užitek, nikoliv pro užitek společnosti.