Historie včel

Historie včel https://www.databazeknih.cz/img/books/28_/284510/bmid_historie-vcel-fj2-284510.jpg 4 864 238

Klimatické kvarteto série

Historie včel je román o vyhynutí včel. William je zklamaný biolog a obchodník s osivem, žijící v Anglii roku 1852. Právě se chystá postavit zcela nový typ úlu, který jemu i jeho dětem zajistí čest a slávu. • George je včelař, žijící v USA roku 2007 a jeho farma bojuje o přežití. On ale doufá, že jeho syn bude pro farmu spásou. • Tao žije v budoucnosti v Číně, v době, kdy již včely vyhynuly. Pracuje na ručním opylování. Víc než cokoli jiného chce pro svému synovi zajistit vzdělání, aby měl lepší život, než je ten její. Všechny tři příběhy se navzájem prolínají, setkává se zde minulost, přítomnost i budoucnost.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Omega

Bienes historie , 2015

bee88maja
29.06.2018 4 z 5

3 příběhy, 3 generace a včely. Kniha, která ve vás nechá stopu, zamyšlení se nad sebou. Jaký by byl život bez včel? Zamyslíte se i vy? Jsme ohroženi, nebo je to jen sci-fi blábol? Já se docela bojím, že k realitě tohle "sci-fi" nemá až tak daleko...

zazvorka
16.06.2018 4 z 5

Zajímavá knížka, trochu mi nesedělo to střídání aktérů a časových období - byly to totiž docela zajímavé postavy a proto bych jim přála více prostoru. Chtěla bych se s nimi prostě poznat lépe - i za tu cenu, že by jich bylo méně. Ale za přečtení to stálo - zejména kvůli hlavnímu tématu. Musím konstatovat, že mne dost uklidnilo, když jsem se včera koukla na záhon levandule a viděla, že včelky zdatně opylují...

rozarada
04.06.2018 3 z 5

Kniha se mi četla lépe, když jsem vzala příběh po příběhu, nikoliv na přeskáčku, jak nabízí autorka. Snad mi tím neunikla nějaká další dimenze románu. Nejvíce mě zaujal příběh o Tao, pak jsem přečetla část o Williamovi a nakonec o Georgovi. Přidávám do oblíbených.

A jako bonus...když si manžel prohlédl přebal knihy, tak mi povídá: Kdo jiný by mohl napsat knihu o včelách, než Mája?

Tyrkysová
19.05.2018 5 z 5

Historie včel je ve všech ohledech neobvyklý román a právem se stal již v mnoha zemích světa bestsellerem. Maja Lunde v něm zpracovává příběhy tří rodin, vzdálených od sebe staletí a přesto propojených. A na pozadí těchto příběhů se dozvíte, aniž byste si to vlastně uvědomovali, mnoho zajímavých informací o včelách i o tom, jak moc jsou pro nás důležité.
Osudy hlavních hrdinů jsou do detailů propracovány, nemůžete se od nich odtrhnout a chcete vědět více. Vzájemné propojení, které je vám odkrýváno po kouscích v poslední části knihy, je skvěle promyšlené a příběhy tak do sebe hezky zapadnou.

soukroma
28.04.2018 4 z 5

Děsivý příběh jehož jsme součástí - nebýt to naše skutečnost, byl by to dozajista horor. Kniha mě zaujala zejména rozjezdem všech tří časových linií a líbila se mi právě ve struktuře střídajících se krátkých epizod jednotlivých hrdinů ve třech stoletích. V první třetině se mi ale zdálo, že se někam ztratilo slibné počáteční tempo, aby se ve skutečnosti už nevrátilo.
Velmi mi vadili muži jako hlavní hrdinové dvou linií v minulosti - tolik vzteku, frustrace, pláče ... to se nejspíš projevila norská nátura autorky (nikde jinde takhle muži ustavičně nepodklesávají v kolenou a nebulí jako v severské literatuře, naživo jsem žádného se takhle chovat naštěstí neviděla). Zajímavé bylo závěrečné propojení tří dlouho oddělených příběhů rodinnými vazbami, nákresy a knihou.
Úplně poslední slůvko "naděje" mi připadalo jako taková sluníčková nálepka, narychlo uzavřeného komplikovaného příběhu našeho světa, který si ničíme pod rukama a víme o tom. Autorka si mohla vybrat ze dvou možností - zkáza, nebo naděje, uchlácholila sebe a čtenáře tou druhou možností.
Za zajímavý námět i strukturu 75%.

petra1394
05.04.2018 4 z 5

Kniha byla super, krásné téma včel propojené s tématem vztahu rodičů a dětí. Jen hvězdu strhávám za příšerný překlad Omegy. Když pominu chyby, tak nejvíc mě naštvalo špatné užití slov. Když se mluvilo o Thomasu Savageovi (snad jsem dobře pochopila, že je to syn George) a jeho knize O slepém včelaři vydané v roce 2037, tak jak je možné, že jeho otec postavil úl v roce 1852? Kde se stala chyba?

Vesmich
16.02.2018 3 z 5

Ekologický román, vystavěný jako příběh vzájemně se prolínajících osudů lidí a včel napříč Zemí, v čase i prostoru. Potud originální. Čínská větev ovšem celkově zoufalá a to nejen kvůli náladě. Že je to blbý víme vlastně hned, ale přesto si to bez nějakého většího posunu mnohokrát zopakujeme. Americká větev je ovšem parádní! Proměňující se vztahy v Georgově rodině, jeho zarputilost a osamělý zoufalý vzdor, neustále rozdmýchávaná naděje, která je zas a znovu nenaplněná! Anglická větev je uhrančivě depresivní a právě ona ve mně zapálila jiskru zájmu o to, kam se ta kniha ubírá. Škoda, že až na straně 175. Celkový dojem smíšený. Originální text to rozhodně je a některé úseky jsou silné, ale celkově to na mě nějak nefungovalo, ne na ne v sobě zažehnout nějakou vášeň nebo chmuru.

Lamanai
14.02.2018 4 z 5

Dobře vybrané téma s velmi palčivým přesahem do reality. Tři čtivé, svým způsobem propojené příběhy. Linie z budoucnosti mi stylem připomněla Orwella, takové holé, bez rekvizit, občas mi přišlo, že se autorka trochu bojí přešlapu své fantazie a raději se v té rovině nepouští na tenký led. Ježíšek vyslyšel mé přání a já mohu knihu s klidným svědomím doporučit vaší pozornosti.

Lucikx
02.02.2018 5 z 5

Pro mě velmi hodnotná kniha. Ukazuje, že vše tvoří celek a přesto jsme každý jiný. Rovněž nese poslání pro rodiče, aby umožnili svým dětem dělat to, co je činní šťastné a nezatěžovali je svými představami a svými nesplněnými touhami.

medialstar
30.01.2018 4 z 5

Je úplně jedno v jaké žijete době. Vždy je podstatou rodina, vztahy, naše přání a naděje. Často neplyne vše podle našich představ, ale to vůbec neznamená, že to tak nemá být. Ovšem pokud nezastavíme ničení všeho kolem a budem stále jen brát a nic nedávat, pak se nemůžeme divit, že zanikneme i my. Až kolem nás proletí včela a začneme se dramaticky ohánět, aby zmizela, spíš by jsme se měli radovat, že tady s námi stále je.

Veve721
21.01.2018 5 z 5

Příběh je napsaný velmi čtivě a všechny postavy mají dostatek prostoru, díky čemuž si k nim čtenář dokáže vytvořit vztah. Líbilo se mi spojení tří příběhů z různých pohledů - trošku mi to připomínalo styl Liane Moriarty, kterou zbožňuju. Přestože se občas našly kapitoly, které byly méně zajímavé než jiné (mě nejvíce zaujala Tao, takže mi občas George nebo William lezli krkem), jako celek knížku hodnotím nadprůměrně. K úplné dokonalosti ji chyběla jen jediná drobnost a dlouho jsem nemohla přijít na to jaká. Teď už to ale vím. Přestože z celého textu doslova vyzařuje láska k včelkám a jde cítit, že autorka tyto malé pracanty dostatečně oceňuje, chyběla mi nějaká postava, která by včely opravdu milovala. Jde však jen o drobounkou vadu na jinak dokonalém dílku, které všem doporučuju.

eduard7019
07.01.2018 3 z 5

Úhynom včelstiev sa zoberá aj šiesty diel tretej série Black Mirror s názvom Hated in the Nation.

lenka4434
05.01.2018 5 z 5

Podle obálky jsem myslela, že uvnitř je návod na chov včel. Začátek knihy se četl velmi dobře a byl poutavý, prostřední část se trochu vlekla (obzvlášť když Tao bloudila po městě), ale závěr vzal za srdce a všechny tři části spojil dohromady. Krásná kniha, možná by tohle téma chtělo "ještě něco víc"...

vlcka
27.11.2017 4 z 5

Hlavní postavy všech tří příběhů sledují rozklad a destrukci, která postihuje jejich rodiny, je samé a nakonec celý svět. Ukazuje se, jak křehké všechno je, naděje, sebedůvěra, život i ekosystém. William v roce 1852, George 2007 i Tao roku 2059 jsou spolu propojení skrz propasti času i prostoru, všichni tři vkládají naděje (většinou falešné a pomýlené) do svých jediných synů a všichni tři je nějakým způsobem ztrácejí. Jejich synové se však, každý naprosto odlišným způsobem, stávají těmi, kdo věci, byť i bez vlastní vůle, opravdu mění.

nemeckovatereza
08.11.2017 4 z 5

Velke plus davam za namet knizky a jeho uchopeni! A jednu hvezdicku ubiram za misty se opakujici dej jednotlivych hrdinu, ktery se mi kvuli tomu chvilemi vlekl.

bookcase
28.10.2017 5 z 5

Úžasný, znepokojující a varující román, jehož tři různé dějové linky jdou vedle sebe, aby se ve finále propojily geniálním způsobem. Čte se skvěle.

knihamouder
25.10.2017 4 z 5

Čtenář má možnost nahlédnout do života tří různých rodin žijících ve třech odlišných dobách. Jejich životy se točí právě kolem včelstva.
Autorka má děj skvěle promyšlený. Minulost, přítomnost i budoucnost se různě proplétají.
Nemůžu vyzdvihnout, ani hanobit jednu z částí vyprávění. Publikace se mi líbila jako celek. Ve všech částech čtenář nalezne určitou myšlenku. Ať už jde o včely nebo rodinný život.
Doporučuji!

TheMelorry
24.10.2017 4 z 5

Kniha se mi hodně líbila. Zvláštní styl psaní i téma dávají knize něco navíc. Tři střídající se časové linie vysvětlují historii včel a včelařství, čtenář se tak mimo kvalitní příběh dozví i zajímavé informace z tohohle oboru. Kniha se moc dobře čte, plynule ubíhá a o přes časté střídaní časových linek je příběh velmi přehledný. Rozhodně můžu doporučit.
PS. nebojte se knihy kvůli názvu, vážně se jedná o klasickou beletrii.