Historie včel

Historie včel https://www.databazeknih.cz/img/books/28_/284510/bmid_historie-vcel-fj2-284510.jpg 4 864 238

Klimatické kvarteto série

Historie včel je román o vyhynutí včel. William je zklamaný biolog a obchodník s osivem, žijící v Anglii roku 1852. Právě se chystá postavit zcela nový typ úlu, který jemu i jeho dětem zajistí čest a slávu. • George je včelař, žijící v USA roku 2007 a jeho farma bojuje o přežití. On ale doufá, že jeho syn bude pro farmu spásou. • Tao žije v budoucnosti v Číně, v době, kdy již včely vyhynuly. Pracuje na ručním opylování. Víc než cokoli jiného chce pro svému synovi zajistit vzdělání, aby měl lepší život, než je ten její. Všechny tři příběhy se navzájem prolínají, setkává se zde minulost, přítomnost i budoucnost.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Omega

Bienes historie , 2015

vampyrcik
09.12.2019 3 z 5

Mám ráda prolínající se osudy a postapokalyptické příběhy. Na můj vkus dopadla kniha až moc optimisticky. Ale lehce se čte a tak mi to ani tolik nevadilo.

Noname007
03.12.2019 4 z 5

Velmi zajímavě napsaná kniha s netradičním tématem. Jelikož jsem od autorky četla již Modrou, tak jsem se na čtení tohoto díla hodně těšila. Nezklamala a vše bylo opět skvěle vyprávěné a dobře se četlo. Je ale trošku děsivé se zamyslet nad větou, jestli nás opravdu čeká taková budoucnost.

SilvieK001
19.11.2019 5 z 5

Právě jsem dočetla a říkám si, jak blízko jsme té budoucnosti, jak snadno se může stát, co si ani nedokážeme představit. Autorka uměla a otevřela tak mnoho otázek. Stylem byla kniha opravdu čtivá, doslova jsem stránkami letěla. Určitě stojí za přečtení a já se těším na další knihy!

Dášašada
15.11.2019 4 z 5

Zajímavý obal knihy,který zaujal... zpočátku zmatek, který postupně nahrazuje zajímavé téma k zamyšlení. Tři příběhy, tři osoby, včely... vzájemně se propojí a sloučí v jeden příběh. Kniha by mohla mít více dramatičnosti, i přesto zanechala velký dojem a dozvuk.

tuommo
05.11.2019 4 z 5

Líbilo se mi to. Číslo 3 je důležité - 3 linky; 3 hlavní postavy; 3 postavy v každé lince a do toho včely... I když ty tam nehrály zas až takovou roli... bylo to hlavně o vztahu rodič-dítě a ten se autorce podařilo kvalitně vystihnout.

LucySmile
30.10.2019 3 z 5

Zajímavé téma a určitě problém dnešní doby. Bohužel jsem dlouho nechápala roli jednolivých postav a na konec jsem přišla dřív, než bylo v knize. Závěr tedy pro mě trochu zklamání.

Venny345
28.10.2019 3 z 5

Dobrá tedy, přiznám se... knihu jsem si vybrala podle obalu. Běžně to nedělám, ale v tomto případě se mi obálka tak líbila, že jsem neodolala.
Když jsem zjistila, o čem má kniha být, byla jsem taktéž nadšená.
Čtení jsem začala s chutí. Bohužel mě chuť v průběhu začala opouštět a trochu zhořkla, nicméně dočetla jsem.
Myšlenka i nápad autorky byly originální. Škoda jen, že příběhy neměly větší drama a spád, pak bych samozřejmě hodnotila výše.

MarceD.
07.10.2019 4 z 5

Úžasný mrazivý román, jehož myšlenky si v sobě už nějakou dobu nosím a ještě jistě ponesu. Dějová linka ze současnosti je aktuálně velkým tématem a budu ráda, když se nenaplní vize budoucnosti.
Kniha je čtivá, jazyk příjemný.

Aerine
01.10.2019 4 z 5

3 různá století, 3 příběhy, jedno velmi zajímavé a ojedinělé téma - včely. Do přečtení románu jsem si vůbec neuvědomovala, jak důležité jsou včely pro každodenní, obyčejný život. Při představě světa z příběhu z budoucnosti se čtenáři tají dech...
Jediné, co mě mrzelo, byla malá propojenost příběhů - v podstatě působí opravdu jako samostatné příběhy, určitou spojitost čtenář vypozoruje (nemluvím o tématu včel) alespoň mezi Williamem a Georgem, škoda, že autorka nenašla pojítko k Tao - nebo jsem ho nepostřehla?
Každopádně doporučuji k přečtení a zamyšlení ;-)

Olafa
29.09.2019 4 z 5

Co to budu dlouze opisovat.
Pokud se sebou nezačneme něco dělat, přesně takto, nebo ještě hůře, jako lidstvo dopadneme. Líbilo, ale doufala jsem ve větší hru na city v podobě detailnějšího popisu života v postapokalyptické budoucnosti. I tak se mnou toto téma silně rezonuje. Jdu na Modrou.

AlčaH
27.09.2019 4 z 5

Výjimečná kniha, která ukazuje důležitost včel a také to, jak významně ovlivňují každodenní životy lidí. Tempo vyprávění je pomalejší, ale vlastně mi to ani nijak nevadilo, příběh to podle mě svým způsobem potřeboval. Posledních sto stránek jsem si vyloženě užila. Pasáže z budoucnosti a vzpomínky na světovou apokalypsu a vymírání druhů byly obzvláště děsivé. Postavy mi k srdci nijak nepřirostly, kniha ovšem nese poselství, které je v dnešní době aktuální a důležité.

kalache
18.09.2019 4 z 5

...pozoruji,že včel opravdu ubývá.Nemoci včel,škůdci a počasí si berou svou daň.A také ubývá opravdových včelařů,což...

HanaMalina
09.09.2019 3 z 5

Kniha popisuje všední příběh 3 různých rodin a ukazuje, jak důležité jsou pro lidstvo včely a co by se stalo, kdyby tady nebyly. Kniha nás zajisté přiměje k zamyšlení, ale strhávám dvě hvězdy, protože jsem se u částí knihy i nudila a to se mi běžně nestává.

nikl
20.08.2019 5 z 5

Velmi pěkná knížka. Vypráví příběh několika lidí z různé doby, kteří spolu na první pohled nemají nic společného. Když jsem četla závěr knihy, bylo to až děsivé - připadala jsem si, jakoby postava z budoucnosti popisovala to, co nás brzy čeká po celém světě, pokud se budeme chovat vůči přírodě tak nezodpovědně, jako doposud. Doufejme, že ještě není tak pozdě a že se nenaplní to, o čem autorka píše.

kasavubu
19.08.2019 4 z 5

Kniha mě vedla k hlubšímu zamyšlení nad úlohou včel (a obecně hmyzu) v přírodě. Člověk si ani neuvědomuje, jak strašně jsou důležité. Všechny tři příběhy byly moc zajímavé. Asi nejvíce se mi líbila část s Tao - to tedy byl hodně silný šálek kávy, snad to s námi takto v budoucnosti nedopadne. Co mi v knize moc nesedlo, bylo vlastní rozuzlení. Asi jsem čekala trochu víc a ani ten rádoby happy-end mi moc nesedl, i když je to vlastně dobře, když lidstvu zůstane nějaká ta naděje.

Beer_bro
18.08.2019 4 z 5

Hodně dlouho jsem se těšil, až konečně začnu číst tuto knihu. Ale má očekávání se nenaplnila. Je to trochu jiný šálek kávy, než jsem čekal. Příběh "jen plyne", nedokázal jsem se do něj ponořit a zůstal jsem na hladině.
Kniha působí depresivně, ale naděje neumírá. A to je asi to hlavní poselství.

iška
06.08.2019 4 z 5

Rozhodně to stojí za přečtení. Trochu jsem měla problém s prostřídáním jednotlivých příběhů. Asi by mi více vyhovovalo, kdyby byl každý příběh vcelku. Ale nakonec jsem si zvykla.

salamandrina
01.08.2019 3 z 5

Na rozdíl od knihy Modrá mě Historie včel moc nechytla. Postavy mi nebyly tolik sympatické, příběh se vlastně dost opakoval... není to špatné ale původní nadšení z Modré se už nekonalo.

R.A
30.07.2019 4 z 5

Spíš než prolínání příběhů je to jako číst tři knížky současně nebo přepínat tři programy. Ke konci se mi slívaly postavy otců a nezvedených synů, ale četlo se to dobře. Asi by bylo zajímavé zjistit, co jsou historická fakta a co autorská nadsázka.

Ladiva
25.07.2019 3 z 5

Zvláštna kniha. Tri príbehy zastupujúce minulosť, súčasnosť a budúcnosť - dosť dlho som čakala, aká bude ich vzájomná súvislosť. Všetky tri boli zaujímavé, ale na mňa pôsobili takmer depresívne.