Historie včel

Historie včel https://www.databazeknih.cz/img/books/28_/284510/bmid_historie-vcel-fj2-284510.jpg 4 864 238

Klimatické kvarteto série

Historie včel je román o vyhynutí včel. William je zklamaný biolog a obchodník s osivem, žijící v Anglii roku 1852. Právě se chystá postavit zcela nový typ úlu, který jemu i jeho dětem zajistí čest a slávu. • George je včelař, žijící v USA roku 2007 a jeho farma bojuje o přežití. On ale doufá, že jeho syn bude pro farmu spásou. • Tao žije v budoucnosti v Číně, v době, kdy již včely vyhynuly. Pracuje na ručním opylování. Víc než cokoli jiného chce pro svému synovi zajistit vzdělání, aby měl lepší život, než je ten její. Všechny tři příběhy se navzájem prolínají, setkává se zde minulost, přítomnost i budoucnost.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Omega

Bienes historie , 2015

rebciatko
09.03.2021 4 z 5

veľmi zaujímavé čítanie.. každý príbeh originálny, silný, nevšedný, na zamyslenie.. kniha určite stojí za prečítanie, rozšíri obzory a prinúti človeka zamyslieť sa nad sebou a svojim postojom k životu, ekológií i rodine...

Margerite
08.03.2021 4 z 5

Tahle kniha mě překvapila. Čekala jsem příběh celosvětové katastrofy a dostala jsem tři intimní lidské příběhy o rodičích, dětech, rodině a manželství. Ta katastrofa tam byla nakonec taky, ale jaksi v pozadí, jako kulisa. Knížka se mi líbila, občas tam byla trochu hluchá místa, hlavně Williamova linka mě moc nebavila. Ale celkově dávám 4* za nevšední čtenářský zážitek, úplně jiný, než jsem čekala.

Warty
20.02.2021 4 z 5

Kniha mě příjemně překvapila. Oceňuji nápad s vyprávěním příběhu z minulosti, přítomnosti a budoucnosti a jejich vzájemné prolínání. Nejvíce mě ale bavilo vyprávění z budoucnosti.

esma
08.02.2021 4 z 5

Vše souvisí se vším.
Efekt motýlího křídla od Maji Lunde.

Toffee
04.02.2021 5 z 5

Hned na první stránce se člověk ocitne se štětečkem na stromě a snaží se opylovávat. Všichni mají hlad, protože bez včel zemědělství (a nejen to) nefunguje. Pro mne, která se snažím (nejen) bodavému hmyzu obloukem vyhnout, to bylo dost zajímavé čtení o životě včel a o vlivu na lidstvo. To byla ta „naučná“ stránka knihy, jako celek však pro mne byla hlavně příběhem o rodičích a dětech, a nejsilnější pro mne zůstává příběh ze současnosti. Člověk si uvědomuje, jak velké je štěstí, když se zájmy a představy rodičů a dětí shodují, kolik rodičů zažívá zklamání, že jejich potomkové nechtějí pokračovat v díle, kterému se celý život věnovali. Tohle asi není objevná myšlenka, stejně jako to, že se stále vymýšlejí nové studijní obory, na vysoké škole můžete bádat o sebeobskurnějším tématu, ale říkám si, co si jednou počneme, až na 30 absolventů všemožných společenských oborů bude připadat třeba 1 zemědělský inženýr? Asi nás pak ty opylovávací štětečky neminou.

blackoutzuzi
04.02.2021 2 z 5

Historii včel jsem si půjčila od mé mamky, které se knížka moc líbila a vlastně úplně všude jsem na ni četla jen samou chválu. To byl zřejmě kámen úrazu, protože má očekávání byla veliká. A já se musím přiznat, že tohle mě moc nebavilo :/ Nevím, asi jsem čekala něco úplně jiného, co se děje a žánru týče. Větší drama? Lavinu emocí? Jo, přesně to. Ale já po (i během) dočtení necítila vůbec nic. Příběh včel mě bohužel vůbec neoslovil... A to jsem se na něj tolik těšila.

misa.lemperova
06.01.2021 5 z 5

Zajímavý námět, zajímavá myšlenka a zajímavé čtení! Líbil se mi nápad pojmout knihu ze tří různých pohledů - z minulosti, současnosti a budoucnosti. Dozvěděla jsem se také zajímavé informace o životě včel, které jsem nevěděla a musím přiznat, že včely jsou vážně fascinující. A nakonec ještě oceňuji autorčinu snahu přimět čtenáře přemýšlet. Přemýšlet nad světem, nad současnou situací, nad ekologií a nad svým vlastním chováním vůči naší planetě. Nevím, jestli to byl záměr, ale pokud ano, na mě to tedy fungovalo. Z mého pohledu velmi důležitá kniha, bavila mě a ráda doporučuji dál.

vemrazik
02.01.2021 3 z 5

Bohužel mě naprosto vytáčela stylistika - nevím, zda je to překladem, nebo už originál byl psaný takto, ale je pro mě velmi vyčerpávající, číst jedno souvětí na téměř celou stránku. Osobně bych neviděla problém v tom, udělat z toho několik kratších souvětí, případně i odstavců!
Každopádně téma je skvělé, odpovídá dnešnímu trendu ekologických katastrof a stejně jako u knížky Modrá bylo obsahově zpracováno moc hezky. Tři dějové linky v různých časových obdobích se prolínají a dávají prostor k přemýšlení.

olga9717
10.12.2020 5 z 5

Velice depresivní čtení, zvláště provčelaře. I po týdnu po dočtení knihy ve mě příběh doznívá...☹️

Luluhappy
27.11.2020 4 z 5

Velmi zajímavá kniha s tématem ekologické katastrofy. Příběhy se nakonec krásně prolínají, ale některé pasáže mi nepřišly zrovna čtivé. Rozhodně mě nejvíc bavil příběh Tao :)

evilunicorn
20.11.2020 5 z 5

I přes zjevný ekologický podtext,autorka téma včel používá spíš jen jakousi berličku za jejíž podpory rozehrává dramata v rodinách odehrávajících se v různých dobách a společenských postaveních.Výborně vypointované a pospojované vyprávění, které ve mně vyvolalo otázky typu "co je vlastně důležité" a " na čem ve skutečnosti záleží nejvíc". Kniha se četla jedním dechem, styl autorky mě velmi bavil.. přímočaré a přesto hluboké.

Škuch
06.11.2020 3 z 5

Velice zajímavý námět, ale stylisticky velice slabé - nebo za to může překlad? Škoda, jinak by to byla vynikající knížka.

Chytuš
15.09.2020 4 z 5

Něco se povedlo, něco pokazilo...
Rozhodně se povedl originální námět a zajímavé zpracování - tři příběhy zastupující minulost, součastnost a budoucnost, zpočátku zcela oddělené, postupem času rafinovaně pospojované. Z autorky čiší i zapálenost nebo fascinace společenským hmyzem, hlavně tedy včelami, ale najdou se i zmínky o mravencích nebo čmelácích; a tohle svoje nadšení umí docela dobře prodat - nedivila bych se, pokud by si někdo chtěl po přečtení postavit na zahradu svůj první úl, protože je to vlastně cool :-) Ucelené informace o včelách ale nečekejte (pokud by měl někdo zájem o surová data bez doplňkových příběhů, nechť se neváhá obrátit na mého muže, který o včelách dokáže vykládat hodiny a hodiny, také poměrně zapáleně :-) Jelikož mám včelí přednášku už mnohokrát za sebou, ani jsem si nemyslela, že bych našla nové informace, nicméně pro člověka včelařem nepolíbeným se jich v textu určitě pár najde :-) A rozhodně se autorce povedlo nenásilně čtenáře přinutit přemýšlet o stavu současného světa, kdy profit je postavený nad naše instinkty a nad přírodu, kdy člověk jen své prostředí využívá a snaží se všechno dostat pod svojí kontrolu (kdy asi lidem dojde, že to prostě nejde?)...
A co se tedy pokazilo? Stylistika a místy roztahanost příběhů. Jakási kostrbatost, nebo nepravděpodobnost (hlavně v příběhu Tao). Prostě k dokonalosti nestačí jen skvělý námět a zajímavý nápad na zpracování, chce to vdechnout ještě něco málo navíc, aby se ze zajímavé knihy stala srdcová záležitost...
Tak a teď se v dohledné době musím vrhnout na Werberovy Mravence :-)

Janek
02.09.2020 3 z 5

Kniha má beze sporu velmi zajímavý, originální námět. Stylisticky mě ale moc nenadchla, některé pasáže se mi zdály zbytečně zdlouhavé. Příběh měl mnohem větší potenciál, který autorka k velké škodě nevyužila.

stumpy
31.08.2020 5 z 5

Zajímavé čtení. Zajímavá myšlenka. Propojení i když od začátku tušené nějak, pro mne, záhadně pospojované. Zvláštní iracionální chování obou mužských hrdinů, pro mne nepochopitelné. Ale pěkně se to četlo o tom žádná.

Welinie
20.08.2020 3 z 5

Mám z toho čtení velmi rozporuplné pocity. Ze začátku je kniha psaná dost poutavě. Postupně jsem zacala pociťovat nudu, do tří čtvrtin. Ke konci bylo opět téma zajímavé a konečně bylo vysvětleno i pár věcí. Sama si neumim situaci úplně představit, ze by všechna včelstva uhynula.

TerJac
14.08.2020 5 z 5

Čekala jsem to, a stalo se to. Kniha mě nejen oslovila, troufám si říct, že velmi zasáhla. Kniha byla napsána velmi dobře, bez nadbytečných věcí, které by oddalovaly jen děj. Tři osudy, každý jiný, přitom všechny navzájem propletené a související. Alespoň mě, splývaly osudy Williama, George a Tao do jediné podstaty - nejde o nás, nikdy nešlo, a dokud si to neuvědomíme, postupně na to budeme doplácet.
Ostatně na to došlo i v samotném závěru - my opravdu neznamenáme nic, ale můžeme být něčím, co dovolí této planetě fungovat a dát nám to nejkrásnější, co můžeme mít - prostor pro život. A tím něčím, čím můžeme být je naděje.

kahoma
09.08.2020

Velmi zajímavá kniha, doporučuji! O životním prostředí, o vymírání včel, ničení přírody a následcích toho. Popisováno na třech generacích - minulost, současnost a budoucnost. Originální, obdivuhodně sestaveno. Líbila se mi moc.

sarka8276
30.07.2020 2 z 5

Kniha mě bohužel moc nenadchla. Snad i pro ten název - očekávala jsem od knihy "historie včel" větší ambice než pouhou postapokaliptickou fikci. Kniha mi nic nedala, dočítala jsem s nechutí a konec jsem si měla odpustit. Ten mě dorazil.

EvikU.
06.07.2020 4 z 5

Kniha mne moc bavila. Ale kdyby mi ji nepůjčila kamarádka a tady na databázi nebyla tak dobře hodnocená, asi bych si ji sama nevybrala. Říkala jsem si, co to je. Včely mě nijak zvlášť nezajímají. To bude pěkná nuda. Opak je ale pravdou. Celá kniha se skládá o třech příbězích. Střídají se po celou knihu. Minulost 1852 Anglie, přítomnost Amerika 2007 a budoucnost Čína 2098. A všechny příběhy jsou moc čtivé a napínavé a moc mě to vše bavilo. Doporučuji.