Kladivo na čarodějnice

Kladivo na čarodějnice https://www.databazeknih.cz/img/books/12_/1209/bmid_kladivo-na-carodejnice-65abbc5d2f735.png 5 2725 2725

Smutný příběh začíná roku 1680. Vernířovická žebračka Maryna Schuchová je obviněna farářem Schmidtem z čarodějnictví poté, co byla odhalena, že si v kostele schovala posvěcenou hostii do šátku. Slíbila ji Dorotě Groerové pro její krávu, která nedojila. To jí poradila podle staré pověry "stará Davidka". Všechny tři ženy byly nakonec převezeny na zámek Velké Losiny, kde byly uvězněny a souzeny inkvizitorem Bobligem z Edelstadtu. Ženy samozřejmě nebyly žádné čarodějnice, ale po výsleších, ve kterých je Boblig nařkl z toho, že létaly na Petrovy kameny (hora v okolí), "obcovaly tam s galány" a mnoha dalších věcí, a také po tortuře (mučení), se ke všemu doznaly a byly upáleny. Tohle byl teprve začátek. Postupně začal Boblig se svým hrbatým pomocníkem Ignácem obviňovat další a další občany Velkých Losin a později i Šumperka. Zálusk měl hlavně na bohaté, protože získal vždy část jejich majetku. Procesy probíhaly vždy velice pomalu, aby z toho měl co nejvíc peněz. Po mučení se přiznal i ten nejsilnější a nejodvážnější člověk k čemukoli. Boblig chtěl také odsoudit děkana Lautnera, který už od počátku odhalil jeho zájmy a ostře proti němu vystupoval. Nejdřív Boblig obvinil a následně i odsoudil k smrti mladou kuchařku Lautnera i jeho nejlepší přátele. Všichni pod tlakem mučení potvrdili Bobligova obvinění proti Lautnerovi. A tak nakonec, i před návštěvu děkana u biskupa olomouckěho, kde mu řekl o všem co Boblig provádí, byl i Lautner zatčen. Dlouho vzdoroval, ale po těžkém mučení na skřipci se i on přiznal k hrůzným činům, které nikdy neudělal, a byl upálen. Až po 8 letech končí Bobligovy inkviziční procesy a na hranici umírá poslední nevinný člověk. Mezitím zabil asi 100 dalších lidí.... celý text

Hudis
05.08.2012 5 z 5

Tato kniha je aktuální i v dnešní době. Jen se mění názvy. Dříve čarodějnictví, dnes terorismus. Stále chudí nadávají na bohatý. Podnikavý jsou osočováni pro svojí podnikavost a chytrost. Vrchnost se stará jen o sebe a svoje peníze. Jak lehce by stačilo přepsat pár slovíček a hned bychom nečetli román zasazený do 17. století, ale běh věcí dneška.

ondras666
04.07.2012 5 z 5

Myslím, že tato kniha ani nepotřebuje zvláštní komentáře. Velice zdařile napsané dílo, které vás strhne svým dějem. Doporučuji všem přečíst. Já ji četl snad tisíckrát a nikdy se neomrzí.

Jack Bauer
09.06.2012 5 z 5

Výborně velmi čtivě napsaná kniha o slepé víře , sobectví, lidské hlouposti, kterou přečtete jedním dechem. Kniha se prostě nedá odložit a takové romány mám rád. Zanechá ve vás velmi hluboký zážitek na který budete ještě dlouho vzpomínat. I na potřetí mě úplně dostala.

asterixka
26.05.2012 5 z 5

Jeden z prvních historických románů, které jsem před lety četla a od té doby ještě mnohokrát, naposled v podobě audioknihy. Pravdivá kniha o hrůze a bezmoci....Vřele doporučuji, jedna z nejlepších knih.

eraserhead
15.05.2012 3 z 5

Snad za to může znalost výborné filmové verze, ale Kaplického román mě dost zklamal. Hlavně teda formou vyprávění, která mi moc neseděla. Tak vtíravě napsaný román jsem ještě nečetl. To, že je někdo v příběhu zlý, by mělo vyplynout z jeho chování a autor/ka by to měl/a zvládnout podat tak, aby to bylo jasné a aby měl čtenář pocit, že na to přišel sám a ne, že čtenáři stojí při čtení autor za zády a řve mu do ucha: "Ten je zlý!, ten je fakt kurevsky zlý." Navíc mi to, i vzhledem k roku vzniku, připadalo trošku lehce propagandistické. Prostě nás chtěl autor za každou cenu přesvědčit, že určití lidé v tom příběhu byli opravdu zlí a nedovedl to jinak, než že nám to neustále opakoval, aniž by to místo toho vtělil do jejich chování a povahy. A i samotný děj mi připadal, že nějak moc negraduje a vlastně v něm probíhá pořád jen to samé dokola. Ale možná to tak opravdu probíhalo. Až trochu komickou stránkou je, že to bylo napsáno jen pár let potéí, co se podobné věci děly díky stalinistům a ten příběh by se dal vnímat i jako kritika nejen 50. let v tehdejším Československu. Pozitivním faktem románu a jeho autora je, že se mu docela dobře podařilo odhalovat nelogičnost křesťanství, vzájemné rozpory jeho učení, kdy vlastně popírá samo sebe. A já to říkám pořád, křesťané a bolševici si navzájem nemají co vyčítat. Pravděpodobně se ke knize už nevrátím, po hodně dlouhé době kniha, u níž jsem vážně přemýšlel, že ji nedočtu.

Hipi
21.04.2012

Kvalitní, silná a velmi dobře napsaná kniha, ale tak temná, smutná, brutální a drásavá, že jsem ji od poloviny už nedočetla.

palkto
12.04.2012 5 z 5

Epické,čtivé,poučné - aneb jak mýty a pověry ovládaly (a dodnes ovládají) lidskou společnost a její smýšlení. Opravdu jedno z mistrovských děl české literatury!

pufina
27.03.2012 5 z 5

Kniha plná emocí, strachu, pověr a slepé víry. Ironií je, že i dnes se lidé drží spousty pověr, dovedou se nechat zmanipulovat mocnějšími a při pomyšlení na peníze by zaprodali i vlastní rodinu. Skvěle vykreslené postavy, s děkanem Lautnerem jsem sympatizovala od začátku do konce a naopak Boblig se mi od samotného začátku nesnesitelně hnusil. Na hranici s tebou, Bobligu!

cotaholkacte
26.03.2012 5 z 5

Jedním dechem... Chvílemi jsem knihu musela odložit, abych se uklidnila..

PMR
14.02.2012 4 z 5

Jako historická kniha trochu jednostranná, ale jinak originální a hodnotný příspěvek do české hororové literatury.
Myslím, že je třeba vyzdvihnout, že se autorovi podařilo hodně vyhnout lacinému proticírkevnímu klišé a společensko-reformačním vidinám. Takřka všechny postavy jsou svým způsobem oběťmi inkvizičních procesů bez ohledu na stav (duchovní či světský) nebo majetek. Zajímavá je třeba i zmínka o tom, že chudí lidé ještě víc zchudli, když byli bohatí odsouzení jako čarodějníci.
Co mně trochu chybělo, bylo trochu jemnější rozpracování vnímání inkvizičních procesů jednotlivými postavami.
Těžko si třeba představit, že by souzený kněz ani jednou nezapochyboval, jestli je jeho trest opravdu zcela neoprávněný. Výklady viny člověka přece patří k životu duchovního přímo neodmyslitelně. Taky si myslím, že procesy pravděpodobně probíhaly s větším utajením. Těžko si představit, že by si prostí lidé nechali líbit, aby jim třeba odváděli ženy, aniž by jednoznačného známého viníka prostě fyzicky nezlikvidovali. Ale je pravda, že autor to musel nějak popsat a těžko mu lze vyčítat, že ta látka je taková 'mlčenlivá'.

A nemužu si odpustit ještě jeden postřeh: Odsouzená se zpovídá před smrtí, že při výslechu lhala, že je čarodějnice a cítí to jako vinu. ...
Tomu se říká zmatek :-)

Zlord Antiježíš
13.02.2012 5 z 5

Nejde o knihu (vlastně událost, protože kniha dost hluboce vychází ze skutečné historické události) kde jsou popisována zvěrstva páchaná církví. Inkviziční tribunál je instituce zaštítěná jak církví, tak světskou mocí, ovšem nepodléhající plně ani jedné z nich. Spíše než církev samotná má na vzniku inkvizičních procesů vinu spíše doba k tomuto vhodná. U procesů pod taktovkou Bobliga, jde o dobu bezprostředně následující devastační třicetileté válce, která de-facto začala na území českého království a jejíž součástí byly tragédie jako Bílá hora (a její následky), nebo dvojí přezimování (provázené silným drancováním) švédského vojska. Země byla na kolenou, chaos a bída dávali prostor tmářství, pověrám a bludům. Do této situace je po nicotném prohřešku místní žebračky povolán nedostudovaný právník Boblig, jenž má jisté zkušenosti s čarodějnickými procesy ze sousedního Slezska. O jeho předchozím působení kniha i historické prameny mlčí, což je dáno zvykem, že ve Slezsku se s čarodějnicí pálily i veškeré dokumenty související s procesem. Absence tohoto zvyku na moravě mimochodem dochovala dostatek pramenů pro sepsání Kaplického románu. Boblig, masový sadistický vrah rozpoutává nejprve ve Velkých Losinách, později i v Šumperku monstrózní proces doprovázený atmosférou strachu. Nejprve nikdo nebere jeho osobu příliš vážně. Pouze jediná osoba si však uvědomuje plný rozsah nebezpečí - Kryštof Alois Lautner, děkan Šumperský, člověk všestraně vzdělaný a lidmi oblíbený. Paradoxem je že právě Lautner, který má v knihovně více knih o čarodějnictví než si Boblig vůbec dokáže představit že jich existuje, se stává hlavním oponentem ale i překážkou běsnícího sadisty Bobliga.
"Stalo se vám během vaší kariéry že byla zjištěna nevinnost obviněné osoby?" plně vystihuje způsob vedení procesu. Vina je dána, jen musí být přiznána. Kdo dokáže zastavit inkvizitora? Komu se zodpovídá? Církvi? Státu? A komu se inkvizitor zpovídá??? Lautner spolu s hrstkou dalších, kteří pochybují o činech prováděných nebo přikázaných inkvizotorem, brzy pocítí bezvýchodnost situace. A vrah se stává zákonem.
Kniha Kladivo na čarodějnice je obžalobou lidské malosti a zbabělosti, ale i varováním. Ačkoli vypráví příběh 350 let starý, je až mrazivě aktuální. Vždyť co jiného, než moderní hon na čarodějnice je například Global Warming? Viník je znám (CO2) jen vinu je třeba dokázat (torturou provedenou na výsledcích vědeckých studií - vyzdvižení těch, jenž dokážou vinu a zanedbání těch které ji vyvrací). A nebo co jiného jsou některé mediální kauzy? Nepotřebujeme církev aby byl hon na čarodějnice rozpoután. Motivy a důvody jsou stále stejné - peníze, majetek, moc...

habakkuk
06.02.2012 4 z 5

Bobligu a Nácku, jestli to budete číst, mám pro vás vzkaz: UPÁLIT!!!

Willandra
04.02.2012 5 z 5

Báječná kniha, silný zážitek, s Lautnerem jsem soucítila do posledního dechu. Závěrečná scéna, jak se Hutter vrací domů a mne mezi prsty popel, vzpomínaje na svou upálenou ženu, mě regulérně dojal. Výborný vypravovací um, skvěle popsaná atmosféra i lidé. Určitě jsem nečetla naposledy.

Claire
22.01.2012 4 z 5

Jedna z mnoha knih, která ve vás zanechá tak hluboký pocit bezcennosti. Kolikrát musela být kniha odložena, abych mohla všechny své myšlenky vstřebat a říkat si, ať umučej jeho... Je to smutné a ještě víc je smutné uvědomit si, že takových lidí je tu mnohem víc..

Jack Bauer
07.01.2012 5 z 5

Velmi silná kniha, kterou jsem si nedávno musel přečíst znovu a už asi po čtvrtém čtení se mi stále víc líbí. Klenot v mé knihovně. V jistém slova smyslu se dodnes co se spravedlnosti, chamtivosti, intrik a politice týče nic nezměnilo. Kniha má i v dnešní době co nabídnout. Mezi středověkem a dneškem nevidím co se týká v myšlení některých lidí a hlavně lidí u moci žádný rozdíl.

Vec1980
27.12.2011 4 z 5

Absurdita doby, slepé víry, lidského sobectví a sebestřednosti ...

WEIL
14.12.2011 4 z 5

Dobře napsaná kniha, vycházející ze skutečných událostí, na které narazíte pokud se budete potulovat po památkách od Šumperka, přes Velké Losiny až po Jeseník.

Film O. Vávry je dramatičtější než jak je napsána tahle kniha, podobně i dobové záznamy nejsou tak rozvleklé jako tenhle historický román.

janacheca
06.12.2011 4 z 5

Nesmírně silná kniha, při čtení mi doslova běhal mráz po zádech a třásla se kolena. Podobně u Vávrova filmu. Síla spočívá v nadčasovosti příběhu: na začátku stojí užitečný aktivista-idiot, který v rámci snahy "o lepší svět" umožní, aby se k moci dostalo ztělesněné zlo. Od toho okamžiku není cesty zpět. Příběh špatně začíná a ještě hůře končí. Bohužel, toto se může stát v každé době i v každé zemi, mění se jen kulisy a forma umlčení spravedlivých. Krutost, bezpráví a beznaděje zůstávají.
K dobrým knihám se obvykle vracím, ale u této k tomu nemám odvahu. Podobně jako u Souostroví Gulag od Solženicina - taky velmi silná kniha, kterou se mi ani nepodařilo dočíst. Na tyto dvě knížky už pravděpodobně nesáhnu.

buturenka
05.12.2011 5 z 5

tak tohle jsem četla stylem, že jsem knihu nechávala odloženou, a schovala se pod přikývku, ale silný vyprávění a i film

Garik
03.09.2011 5 z 5

Čo dokáže jeden odhodlaný, chamtivý a ctižiadostivý muž bez zábran, keď sa ukáže príležitosť, dobrí ľudia mlčia a mocní radšej pozerajú inde. Václavovi Kaplickému sa v tomto románe podarilo priam majstrovsky zrekonštruovať skutočnú historickú udalosť.