Kladivo na čarodějnice

Kladivo na čarodějnice https://www.databazeknih.cz/img/books/12_/1209/bmid_kladivo-na-carodejnice-65abbc5d2f735.png 5 2725 2725

Smutný příběh začíná roku 1680. Vernířovická žebračka Maryna Schuchová je obviněna farářem Schmidtem z čarodějnictví poté, co byla odhalena, že si v kostele schovala posvěcenou hostii do šátku. Slíbila ji Dorotě Groerové pro její krávu, která nedojila. To jí poradila podle staré pověry "stará Davidka". Všechny tři ženy byly nakonec převezeny na zámek Velké Losiny, kde byly uvězněny a souzeny inkvizitorem Bobligem z Edelstadtu. Ženy samozřejmě nebyly žádné čarodějnice, ale po výsleších, ve kterých je Boblig nařkl z toho, že létaly na Petrovy kameny (hora v okolí), "obcovaly tam s galány" a mnoha dalších věcí, a také po tortuře (mučení), se ke všemu doznaly a byly upáleny. Tohle byl teprve začátek. Postupně začal Boblig se svým hrbatým pomocníkem Ignácem obviňovat další a další občany Velkých Losin a později i Šumperka. Zálusk měl hlavně na bohaté, protože získal vždy část jejich majetku. Procesy probíhaly vždy velice pomalu, aby z toho měl co nejvíc peněz. Po mučení se přiznal i ten nejsilnější a nejodvážnější člověk k čemukoli. Boblig chtěl také odsoudit děkana Lautnera, který už od počátku odhalil jeho zájmy a ostře proti němu vystupoval. Nejdřív Boblig obvinil a následně i odsoudil k smrti mladou kuchařku Lautnera i jeho nejlepší přátele. Všichni pod tlakem mučení potvrdili Bobligova obvinění proti Lautnerovi. A tak nakonec, i před návštěvu děkana u biskupa olomouckěho, kde mu řekl o všem co Boblig provádí, byl i Lautner zatčen. Dlouho vzdoroval, ale po těžkém mučení na skřipci se i on přiznal k hrůzným činům, které nikdy neudělal, a byl upálen. Až po 8 letech končí Bobligovy inkviziční procesy a na hranici umírá poslední nevinný člověk. Mezitím zabil asi 100 dalších lidí.... celý text

tlllk
22.02.2017 3 z 5

Hrozné ale poučné. na moj vkus to bolo moc čierno biele. Teraz musím do konca roka čítať iba Macka Pu aby som si obnovil karmu.

Palorizek85
18.02.2017 5 z 5

Smutné, leč pravdivé.

katkaost
16.02.2017 4 z 5

Silná kniha se silným příběhem. Pravdivost událostí vše umocňuje. Až se tomu nechce věřit.

Hana86
06.02.2017 5 z 5

Hodně silný příběh a bohužel pravdivý.
Jedna z těch knih, které si člověk přečte jednou a nezapomene...

rasken
26.01.2017 5 z 5

Děkan Lautner, byl podle všeho velmi moudrý člověk. Velmi si mne získal. Nemá to lidstvo snadné, ale období inkvizice bylo jedno z nejhorších. Nevědomost chudých lidí,závist, strach,žárlivost a štvaní cirkve slavili ošklivé žně. Kdysi jsem četl podobnou knihu. Chtěli pouze žít pro sebe, hledali mandragoru (v oné době si mohli pořídit za kořen dům), ale žena měla zelené oči. Tudíž byla čarodějnice. Upálili ji. Občas se zadívám na svoji ženu a děkuji Bohu, že žijeme v jiná době.

thomascz84
16.01.2017 5 z 5

Hodně drsný a smutný příběh.

martina2704
10.01.2017 5 z 5

Hodně silná knížka. Pasáže popisující mučení a následné tresty jsou hodně těžké na čtení, autor se nebojí detailů. Na druhou stranu přesně to dělá Kladivo na čarodějnice skvělou knihou, která výborně popisuje atmosféru a průběh čarodějnických procesů.

Limuzak
04.01.2017 5 z 5

Kruté a pravdivé...

Mutnedžemet
01.01.2017 5 z 5

Nadherně napsané, výborně čtivé a hlavně naprosto neuvěřitelné avšak reálné. Celý příběh je po jedné stránce jasný již po pár prvních listech, ale i přesto jsem celou dobu doufala, že se mýlím a že to skončí jinak... Bouhužel ne a na konci jsem brečela. Je to natolik silný příběh, který ve mně hodně zanechal.

ArwenAragorn
01.01.2017 5 z 5

Hodně drsné, skvělé, navíc původně pocházím z oblasti, kde se příběhy odehrávají. Ale film knize konkuruje.

beveron
30.12.2016 5 z 5

Povinna četba, která mi vzala dech.

menca
22.12.2016 5 z 5

Co se týče vyvolávaných emocí, tak je toto dílo Jedno z nejsilnějších, co jsem doposud měl možnost číst. Při jeho čtení jsem si říkal, jak je to možné, proč obyvatelé města nerevoltovali, když byli svědky tak strašných rozsudků nad lidmi do té doby naprosto bezúhonných, které znali, a o kterých museli vědět, že není možné, aby to, za co byli odsouzeni, mohli učinit.
Nicméně tento můj idealistický názor mohl obstát jen na tak krátkou dobu, do které jsem si uvědomil, že vlastnosti jako ustrašenost, strkání hlavy do písku a v neposlední roli zášť jsou u lidí konstantně. Byly v sedmnáctém století, monstrózně bublaly téměř po celé století dvacáté, kdy jejich eskalací byla druhá půle let třicátých a první let čtyřicátých. A století dvacáté první není výjimkou. I dnes pak, pokud trochu otevřeme oči, jistě uvidíme mnoho těch, komu se nasazuje "rubáš rouhače" a jejichž těla by mnozí rádi viděli hořet na hranicích. A to přesto, že se v naprosté většině jedná o lidi, kteří se naprosto ničím neprovinili.
Zkrátka vlastnosti, které daly možnost zrůdě Bobligovy, aby se činil, jsou u lidí stále, stále kvůli nim dostávají příležitost další a další Bobligové.

yarda23
01.12.2016 5 z 5

reader.007- ta kniha byla Kladivo na čarodějnice, na kterou odkazoval Boblig.
Jinak není co dodat, neuvěřitelná kniha. Já, jakožto praktikující katolík jsem v knize nalezl samozřejmě několik nepřesností, avšak nic z toho nezastiňuje genialitu díla. Jak smutné a hanebné toto je. V knize uvedené Malleus maleficarum, je skutečná historická kniha, sepsaná v roce 1486 dvěma pošetilými dominikány. Kniha pojednává o vyhledávání a tortuře čarodějnic. Avšak byla natolik brutální, že ji církev do 3 let zakázala a označila za kacířskou.
Bohužel se ale kniha stala vodou na mlýn protestantské inkvizice (především v Německu a Švýcarsku). Její vliv se dá vystopovat až k čarodějnickým procesům v USA. A vlivu knihy neunikly ani země České..
To jen tak trochu k historii.
Knihu jsem přečetl šmahem, neuvěřitelně těžká a tísnivá atmosféra, která čtenáře nutí si položit otázku- "A jsme i my zcela bez viny..?"

RADIN
24.11.2016 5 z 5

Kniha je super,sice smutná,plná bolesti a nenávisti, ale velmi ma zaujala,odporúčam všetkým.

LucieAlexandra
18.11.2016 5 z 5

Knihu jsem četla už na ZŠ. Skvěle napsaná na velmi zajímavé téma

Koza3
15.11.2016 4 z 5

Matko Boží! Cos mi to zase dala ke čtení? Tenhle rok jsem začal válečnou literaturou. Smrt a nenávist v přímém přenosu. Přes rok jsem se trošku uklidnil povídkovou tvorbou, pozitivní četbou a konec roku opět upadám do depresivního čtiva. 1984 bylo nadmíru nešTťastné a Kladivo na čarodějnice? To byl silný odvar.

Příběh z moravských Jeseníků, kdež chudá žebračka hostii ukradla a procesí započato bylo, upolovati se bude? Bude... Nebudu spoilovat, ale kniha Vám moc radosti nepřinese, naplní Vás hrůzou a neštěstím. Trošku si možná oddechnete, že nežijete v 17.století, ale nedoporučuji číst v tyto krátké podzimní dny :-)

Teď vážně, kniha je to zajímavá a napínavá. Mnoho čtenářů si ji možná bude plést s tím "populárním" kladivem na čarodějnice, ale doporučuji začít Kaplického románem, než se pustíte do té šílenosti (já ji asi vynechám). Vyprávění je krásné, čisté, slušné a drží Vás při bdělosti, "těšíte se" na další kapitolu a jste zvědaví jak příběh dopadne. Já poslední listy dočetl před malou chvílí v práci a zjistili jsem, že mě čeká ještě epilog. Nicméně potřeboval jsem tyto slova sepsat, aby byly aktuální. Nenechte se odradit depresivním komentářem, knihu určitě doporučuji čtenářům, kteří.... čtou :-) Prostě všem.

V rámci čtenářské výzvy řadím do kategorie "Kniha, která byla přeložena do angličtiny". Nevím, jak moc je čtená kniha v zahraničí, ale to, že byla přeložena je určitě úspěch. Tohle je jedna z českých knih, která by měla být ve světě uznávána.

Janule164
21.10.2016 5 z 5

Fanatismus, nad kterým zůstává rozum stát. A přece se to dělo... Myslím, že i dnes velice aktuální dílo. Navíc velmi poutavě napsané, postavy jsou charakterizovány tak plasticky, že máte pocit, že je znáte. Nic pro citlivé žaludky, ale jinak můžu jen doporučit!

Domuly
11.09.2016 5 z 5

Výborná kniha, příběh chytne a nepustí hned od začátku. Knížka u mě ale dost působila na psychiku a nemohla jsem číst moc stránek naráz. Tolik utrpení, nespravedlnosti, lidské hlouposti, strachu a bolesti, musela jsem si to dávkovat a byly pasáže, kdy jsem měla knihu chuť odložit, jak mi to přišlo hrozné. Děsivý fakt je, že se to opravdu dělo. Dost lidí na tuto temnou minulost křesťanství zapomíná a to by se rozhodně nemělo.

jana3866
24.08.2016 5 z 5

Stredovek nekonci..stredovek trva. Hnus, velebnosti. Horsi je, ze je to podle skutecnych zapisu. Vsichni predposrany z jednoho "urednika". Jak je snadne, aby se to opakovalo. Procesy, priznani, abych zachranil rodinu. Neni to tak davno.

Randyz1986
14.08.2016 5 z 5

Poslouchal jsem v podobě krásně namluvené audioknížky. Děj člověka naprosto pohltí jako by se odehrával teď a tady... Je to naprosto děsivé a nepochopitelné, že se něco takového mohlo v historii dít. A když se to navíc dělo v kraji, ve kterém člověk vyrůstal a velmi dobře ho zná, tak je to o to děsivější.