Kdo chytá v síti

Kdo chytá v síti https://www.databazeknih.cz/img/books/43_/431419/bmid_kdo-chyta-v-siti-VAI-431419.png 4 387 126

Internet je jediné místo, které neodděluje svět dětí a dospělých. Režiséři Vít Klusák a Barbora Chalupová založili na internetové seznamce fiktivní profily tří dvanáctiletých dívek jako výchozí bod výbušného dokumentu o internetových predátorech V síti. Do pěti hodin se jim ozvalo přes osmdesát mužů. V navazujícím souboru rozhovorů najdete hlubší rozbor postav z filmu, který vyvolal obrovský rozruch ještě před vlastním odvysíláním.... celý text

sporran
02.10.2020 3 z 5

Neviděla jsem film a tak pro mě obsah knížky na nic nenavazoval. Chápu tuto problematiku, i když si jako rodič asi nedokážu něco podobného ani představit. Záludnosti "sítě" jsou nesporné. Ale na druhou stranu některé ty holky, se kterými je veden rozhovor.... No. A j ak se asi cítila maminka zneužitého chlapce, ve stejné knize s pachatelem....
Jinak téma opravdu v této době hodně zásadní, bolestné, nepochopitelné a možná i neuchopitelné, které řadu rodičů trápí. Ale podstatou problému není síť, ale vztahy mezi lidmi a úpadek tradiční rodiny jako funkčního společenství a zázemí.

AndreaCekanova
01.10.2020 5 z 5

Díky za tenhle počin. Knihu jsem četla před filmem a jsem ráda, že mě na něj připravila.

L.Helena
30.09.2020 4 z 5

Film jsem neviděla, což je pro čtení knihy asi škoda. Knížku jsem četla poměrně dlouho, nedá se číst na jeden zátah. Místy hodně drsná, otevřené zpovědi jak obětí, tak predátorů, na druhé straně taky pasáže, které mě moc nebavily – obecné fráze o škodlivosti internetu a sociálních sítí, vmísené prakticky do každého rozhovoru. Jako celek ale kniha určitě užitečná, víc si však slibuji od dokumentu.

lištička123
29.09.2020 5 z 5

Dávkovala jsem si ji, protože tady to šlo aněkdy to bylo i lepší. Knížka je super.Dokument jsem neviděla a možná mi bude stačit tato knížka.

Delitka
25.09.2020 5 z 5

Přečtena jedním dechem. Film jsem zatím neviděla, kniha byla ale skvělá. Z části, která byla věnována jistým skautským vedoucím, mi nebylo vůbec dobře. Myslím, že se autorce podařilo téma dobře otevřít. Jednoznačně pět hvězd!

katallinka
08.09.2020 3 z 5

Dokument ve mě zanechal mnohem více. Chyběla mi trošku větší pointa celé knihy a rozhodně lepší závěr knihy. Dokument, ale dostal mnohem lepší hodnocení. Velmi tvůrce obdivuji.

Jen_procházím
08.09.2020 2 z 5

Kniha je pojata hodně moderně/artově. A bohužel jako kdyby místy nevěděla, kam vlastně míří. Bylo fajn si ji přečíst a několik pasáží mne zaujalo, ale sama o sobě (myšleno bez filmu, kterému je doprovodem) bohužel neobstojí.

Pelerine
05.09.2020 4 z 5

Tematicky to vnímám jako velmi důležitý počin. Na film se zatím chystám, ale "sjela" jsem všechno možné okolo.

Petrasim
24.08.2020 odpad!

Mě teda kniha vůbec nezaujala a nebavila.

Pechule
24.08.2020 4 z 5

Surové, otřesné, reálné... jedno školení na nebezpečí elektronických zdrojů jsem absolvovala a nejsou to hezké věci, které se dějí. A nemusí jít ani o děti, lehce zmanipulovatelní jsou i dospělí a člověk kolikrát jen žasne, co jsou schopni na síti zveřejnit. Kam se poděly hranice, za které se nejde? Nesmí se před tím zavírat oči a fandím osvětě. Kniha dává prostor nejen predátorům, obětem, ale i odborníkovi. "Problém není v technologii, problémem jsou vždycky jen lidé!"

Booksaddict
22.08.2020 odpad!

Tuhle "knihu" nemohu jinak ohodnotit. Působí, jak by byla sepsána na koleni za jeden den. Je plná nesmyslů a dezinformací a stejně jako dokument patří do kategorie bulvár a jak vytvářet paniku mezi lidmi, kteří o tomto tématu nic nevědí. Kdo ví o této problematice více z relevantních a odborných zdrojů, musí souhlasit, že je tato kniha pelmel nesmyslů. Herečka, která šla do natáčení dokumentu dobrovolně, dospělá žena, která v každé druhé větě nezapomene říci, že měla snoubence a nyní je vdaná (všichni jí to přejeme, tak proč to omílá?)má nyní pokřivený obraz o mužích - a co čekala? Že jí budou posílat obrázky jednorožců, když dokument je o predátorech? Žena s pokřiveným obrazem se nakonec stejně ještě kvůli knize s jedním aktérem setkává a celou dobu ho "jebe" za to, co udělal. Celá kniha je jednostranná, plná výkřiků "proboha a proč to děláte?", sexuolog vyřkne, že "kámen šuká cihlu" a kauza Meluzín je úplně mimo dokument. Trochu divné je, že když dokument nachytal tolik predátorů, musí pak kniha být založena na kauze, která se odehrála před mnoha lety a s tvůrci dokumentu nemá nic společného. Další nesmysl-Meluzín je v rozhovoru označen jeho pravým jménem a následně je v ukázce rozsudku jeho jméno začerněno. Rozhovor s matkou obětí Meluzína ve stylu tv Nova. Katastrofa. Myslím, že autorka na hodně otázek odpověděla sama, za prvé kniha vyšla na základě zájmu nakladatelství o dokument (tedy nakladatel tušil, že se bude kniha prodávat, ať v ní bude cokoliv) a za druhé jak autorka píše, některé pasáže v rozhovorech byly upraveny - které přesně a nebylo to celé tak nějak vycucané z prstu? Veliký humbuk, ale senzace se tak nějak nekoná. Za mě bohužel odpad.

temna.vila
19.08.2020 5 z 5

Knihu bych doporučila především rodičům a starším sourozencům. Jedná se v podstatě o dodatek k dokumentu V síti, který nás bere za oponu a ukazuje, jak probíhaly některé konverzace, jak se ke svým činům stavějí predátoři apod. Nahlíží na problematiku přístupnosti sociálních sítí pro mladistvé a nedostatečnou pozornost, kterou rodiče věnují dítěti na internetu. Rozhodně se jedná o zajímavou publikaci.

Prey
18.08.2020 2 z 5

No, je to takový výchovný pelmel. Přitom třeba Piškot s Meluzínem jsou námět na bezmála psychologický thriller. Škoda.

Marta13
15.08.2020 5 z 5

Pro mne skvělé doplnění filmu V síti. Co se týká obsahu obou - jedním slovem DĚS. Budu už vidět v každém druhém chlapovi úchyláka.

Knižní střípky
14.08.2020 3 z 5

Tato kniha je vedena formou rozhovorů a má být rozšířením a prohloubením výše zmíněného dokumentu. Asi je opravdu lepší v tomto případě shlédnout první film. Přišlo mi to mírně chaotické a zmatečné a nezaujalo mě to tak, jak jsem očekávala. Ale vím již teď, že dokument mě zasáhne a vidět jej rozhodně chci. Téma samotného dokumentu je natolik závažné, že je zapotřebí o něm co nejvíce mluvit a psát. Takže i tato kniha, i když není zpracována zas až tak dobře, má do jisté míry svůj význam.

itsnotgab
02.08.2020 1 z 5

Pro mě byla kniha po zhlédnutí původního filmu velkým zklamáním. Čtenář se prakticky nedozví nic, co ve filmu nezaznělo. Největší úlet byla ovšem reklama na Moniku L., které je věnována celá kapitola, zřejmě ze soucitu. Jedním slovem - bída

Lukeronka
31.07.2020 3 z 5

Přečteny jen nějaké pasáže, čekala jsem od toho více. Některé rozhovory nudné a bez přínosu, jiné jsou vedeny tak, že to zajímavé se přeskočí...

snehule
30.07.2020 2 z 5

Dalo se z toho vytěžit mnohem víc. Autorka si vytyčila otázky, na něž chtěla hledat odpověď, ale rozhodně nenašla cestu, jak se k cíli dobrat. Rozhovory jsou, patrně záměrně, vedeny jako povídání u kávy, ale otázky, které autorka pokládá, a její komentáře jsou kolikrát mimo - naťukává tolik souvisejících témat, která pak nechává bez hlubšího zasazení do kontextu.
Na knize pozitivně hodnotím rozhovor s paní Duškovou z Dětského krizového centra, ten je hodně přínosný. Škoda, že takto není vedena celá kniha.

Moonca
28.07.2020 1 z 5

Kdybych měla zhodnotit tuto knihu jedním slovem, znělo by "odbytá". Myšlenka fajn, autorka naivní, výsledek nebezpečný.

Osobně ho považuji za velmi nebezpečný - tuto knihu jistě budou číst i rodiče, jenže valná část skončí s pocitem, že jim se to stát nemůže. Takže výsledek nula. Ale stoprocentně si ji přečtou i predátoři! A co najdou? Dokonalý návod, jak se zařídit. Kniha je v tomto směru natolik explicitní, že návody z Ikey jsou vedle toho hadr.

Nebezpečí také spočívá v neskutečném zjednodušení složitého tématu. Tři odborníci, fajn, ale to jich není víc? Škála názorů není širší? Nebo se nehodila do vytyčeného cíle udělat z predátorů lidi? Za mě málo, na takhle složité téma, stačilo by to jako příspěvek do diskuze v časopisu, ale v tomto typu knihy teda ne ...

Třetí nebezpečí vidím v manipulaci, neskutečné manipulaci, kterou prošla samotná autorka a zjevně si jí ani nevšimla. Z rozhovorů z predátory od první odpovědi čiší jedna věc - touha po moci, ovládání, pozornosti. A ona jim ji dala, dopřála jim slávu. Navždy budou v knize, komu se to podaří? A navíc zjistili, že jejich nová manipulační metoda funguje - totiž lítostivost. A to může být pro mnohé velmi inspirativní a pro ně samotné velká zbraň!

A poslední, největší nebezpečí je zde pro oběti. Jak líp jim říct, že jejich příběhy mají jen malou hodnotu? Jedna z hereček prohlásila, že nejhorší je ta nejistota, kdo je zlý, kdo dobrý? Nebyla to náhodou ona, kdo ubližuje, když odmítá? Typické myšlenky oběti ... a pokud má kniha za cíl udělat z predátorů pouhé lidi s problémem, pak jednoznačně říká, že pocity oběti jsou méněcenné.

Škoda, tomu všemu se dalo vyhnout, kdyby autorka knize věnovala víc pozornosti.

kessey
27.07.2020 3 z 5

Jako doplnění dokumentu super, ale hvězda dolu za ten prasácký formát e-knihy. Zprávy se skypu či deníkové záznamy byly nečitelné a musela jsem přecházet do pdf formátu na počítači. V rozhovorech kolikrát nebylo poznat, kde končí otázka a kde začíná odpověď. Tohle Albatrosu fakt nevyšlo..