Nová doba

Nová doba https://www.databazeknih.cz/img/books/43_/431639/bmid_nova-doba-jpf-431639.jpg 4 472 134

Strhující příběh jedné kavárenské dynastie na přelomu 20. století Wiesbaden, 1945 Mladá Hilda sotva dokáže uvěřit svému štěstí. Válka skončila a kavárna U Anděla zůstala jako zázrakem ušetřena. Přes všechny překážky chce tento rodinný podnik s bohatou tradicí opět učinit skvělým místem setkávání významných osobností, čímž byl proslulý dříve. Mladý mír však již brzy zkalí první konflikty. Když přijde do kavárny půvabná mladá žena a představí se jako její sestřenice Luisa, vyvolá to v Hildě nedůvěru. Kdo je tahle záhadná Luisa, která se z Východního Pruska dostala až do Wiesbadenu? Narůstající rivalita mezi oběma ženami ohrožuje harmonickou atmosféru v kavárně. Dokud Hilda i Luisa nakonec nepochopí, že mají cosi společného – tajemství z válečné doby, jež je dodnes děsí.... celý text

Literatura světová Historické romány
Vydáno: , Ikar (ČR)

Eine neue Zeit , 2019

kytarka
10.07.2020 5 z 5

Velmi příjemný román o době, která byla těsně po válce. O osudech lidí z jednoho domu. Moc krásně napsáno, až mě mrzí, že mám již přečteno. Jsem zvědavá na další díl.

RADOST
06.07.2020 3 z 5

Kniha o konci 2. světové války v Německu, zaměřená především na vylíčení životních příběhů a charakterů jednotlivých postav. V tom je její síla, ale zároveň i slabina. Postupně totiž ta soudržnost, přátelství. láska a pochopení tak trochu ujíždí, ztrácí na realitě. Sladkobolný konec sice vyjadřuje naději do dalších dnů, ale působí jak z červené knihovny.

jajinka111
06.07.2020 5 z 5

Na začátku je třeba se zorientovat v postavách, ale jinak se čte moc pěkně. Určitě doporučuji a sama se těším na další pokračování.

princesse
25.06.2020 5 z 5

Třetí kniha od této autorky a opět jsem si skvěle početla. Moc čtivé, poutavé vyprávění o životech všech postav. Jejich osudy se krásně setkávají a spojují. Rozhodně se těším na další díl a zcela určitě si přečtu i další knihy od autorky.

Luciska13
24.06.2020 5 z 5

Opravdu autorku obdivuju, že se pouští do poválečného období, ale ze zcela jiného úhlu, z pohledu Němců, jakožto také pouhých lidí, kteří také trpěli. Kniha je krásně čtivě napsaná. Je to hodně dáno vícero úhly pohledu, které se střídají a udržují čtenáře v napětí. Kdybych knihu měla pouze z pohledu jednoho z členů rodiny, byla bych schopná ostatní odsoudit, ale takhle člověk chtě nechtě chápal pohnutky každého z nich. Jediné, co bych vytkla, jsou skoky v čase. Jedna postava zažívá červen a následující kapitola je zpět v březnu, dochází tak někdy k menšímu zmatku.

bookcase
23.06.2020 4 z 5

Moc hezký příběh z poválečného Německa.

soupik2012
17.06.2020 4 z 5

Nějak jsem nikdy nechápala, proč některé knihy nesou žánrové označení pro ženy. Ale na této knize jsem to asi konečně pochopila. Respektive tato kniha si o takové označení sama říká. Na to, že si paní Jacobsonová za kulisy pro svůj román vybrala válečné období, dopadlo všechno jako v pohádce. A to je fakt, který mi na tomto románu vadil ze všeho nejvíc. Mám ráda věrohodné příběhy. Tento jím rozhodně není. Nicméně sepsáno je to velice pěkně. Především druhá část románu, kdy je již po válce a vzniká tak prostor pro šťastné návraty a obyčejné civilní příběhy. Radostné okamžiky jsem přijímala s radostí a velice často jsem se neubránila dojetí. Ale na konci knihy jsem si uvědomila, že to ani jinak dopadnout nemohlo. Mám obavu, že autorka je zvyklá psát tímto způsobem a to rozhodně není nic pro mě. Naše paní Mornštajnová umí podobné příběhy sepsat stejně působivě, navíc zcela věrohodně. Audioknihu čte paní Zuzana Slavíková. Její pronikavý hlas mi lezl na nervy. Naštěstí to lze snadno vyřešit posunem barvy hlasu. Pitch -100 a je to perfektní.

xena2711
17.06.2020 5 z 5

Moje první kniha od autorky a musím napsat, že se moc povedla. Krásný příběh z konce války. Nechybí láska, silné přátelství, ale i chudoba a útrapy války. Popsáno více postav a jejich osudy, vše hezky navazovalo. Doporučuji a těším se na pokračování.

zuzana2599
16.06.2020 5 z 5

Pojeďte i vy, do městečka Wiesbaden a navštivte Kavárnu U Anděla. Bude se vám tam líbit, stejně jako mně. Píše se rok 1945, válka skončila, ale bída a utrpení obyčejných lidí ne.
U Anděla vás čeká spousta svérázných lidiček. Elsa, její dcera Hilda, sestřenice Luisa, či Julie, tatínek Heinz, Francouz Jean-Jacques.
Mně se kniha líbila, stejně jako ostatní od této německé autorky. Hned jak jsem se seznámila s tím množstvím postav, pak se knížka četla moc pěkně a já u ní strávila pár hezkých chvil. Těším se na pokračování.
Ach jo, právě jsem dostala chuť na sladovou kávu. Tak na shledanou, přátelé !

Renatecka
13.06.2020 4 z 5

Knížka se mi četla velmi dobře, je to pravý rukopis Anne Jacobsové. Druhá polovina byla o mnoho lepší a bavila mě, další díly si s radostí pořídím.

VasnivaCtenarka
10.06.2020 4 z 5

V knize dostanete pocítit, jak moc byli samotní Němci postiženi válkou. Je to příběh nejen o snaze a touze přežít všechny životní těžkosti a útrapy, ale také je to příběh o silném přátelství. O přátelství, kde nezáleželo na tom, zda jste Němec, Žid či Francouz. Kde každý dobrý člověk byl vítaný a kde si lidé pomáhali navzájem.

Co se samotného děje týče, musím autorku pochválit, protože se jí podařilo přiblížit nám poválečnou dobu v Německu. Spousta knih je z doby války, mnohé jsou z Osvětimi a ukazují nám, jak se Němci chovali špatně k celému světu. Mám dojem, že knih, kde se ukazuje, že i samotní Němci touto nesmyslnou válkou trpěli je mnohem méně. Proto bych tímto chtěla autorce poděkovat, že nám toto období přiblížila. Spisovatelka si svůj příběh velmi pečlivě promyslela a příběhy svých hrdinů nám popisuje tak reálně, jak to snad jen je možné. Nic nepříkrášluje. Vše je podáváno tak nějak bez výrazných emocí, prostě tak, jak to v té době chodilo.

Tempo knihy mi přišlo poklidné a neměnné, přestože se v knize stále něco dělo. Díky tomu, že kapitoly byly vždy z pohledu nějaké postavy, odkrývaly se nám tak osudy všech hrdinů. Dostaneme se tak nejen do Wiesbadenu, ale také do francouzské Provance nebo třeba také do zajateckého tábora. Budeme putovat s uprchlíky po Evropě, budeme se schovávat před bombovými nálety, budeme se loučit s milovanými a jiné milované zase srdečně vítat zpět doma.

Marie Lamballe nám svým popisem přibližuje atmosféru nejen doby samotné, ale také atmosféru kavárny a vztahů, které mezi lidmi panovaly.

Kniha se mi četla velmi dobře. Hluchá místa jsem nenacházela, tempo bylo více méně stále stejné, osudy hlavních postav mi přišly zajímavé stejně jako doba, do které byl děj zasazený.

Přemýšlím, jestli existuje něco, co bych mohla knize vytknout. A ať přemýšlím jak přemýšlím, nic mne nenapadá. Jsem zvědavá na další díly této série. Protože osudy postav nejsou ještě jasně ukončené, nerada bych pronášela konečné soudy nad touto knihou ani já.

Pokud máte rádi rodinné ságy, určitě si můžete knihu přečíst.

Anett525
08.06.2020 5 z 5

Tak tato kniha se autorce povedla. Je zatím nejlepší,kterou jsem od ní četla. Chvilku mi trvalo,než se zorienruji v hromadě postav (na to jsem si u ní ale už zvykla :D ) Poté jsem se nemohla od knihy odtrhnout až do samého konce. Moc se těším na další díl, snad bude taky tak dobrý :)

kalinkacz
31.05.2020 4 z 5

Autorku jsem chtěla už dlouho vyzkoušet a konečně jí vyšla kniha, která mě stoprocentně zaujala svou anotací... A ta obálka... Za mě se jedná o takové milé, odpočinkové čtení, u kterého jsem mohla vypnout a užívat si příběh hlavních hrdinek... Na mě osobně to bylo dosti pomalé a také bych mohla mít méně vypravěčů, ale to jsou skutečně drobnosti... Prostě pěkné a nenáročné čtení...

Atuin
27.05.2020 5 z 5

No teda, musím říct že jsem velice příjemně překvapená a velice pozitivně nastavena na pokračování. Jako čekala jsem že to bude dobré, ale že to bude až tak dobré..autorka si dala záležet aby to bylo sakra dobře napsané. Dialog nevázne, dává smysl, popisné scény vystihují vše excelentně. Jako na plátně a zároveň o stupeň výš..Nemohu se dočkat pokračování..