Katova schovanka

Katova schovanka https://www.databazeknih.cz/img/books/39_/392101/bmid_katova-schovanka-1DJ-392101.jpg 4 125 47

Katova schovanka série

Esslingen, 1325: Melisanda je ještě dítě, když je její rodina zákeřně vyvražděna, protože padla do nastražené léčky. Za to, že přežila, vděčí pouze katu Raimundovi. Vezme ji k sobě, vydává ji za svého němého synovce, a dokonce ji naučí své řemeslo, které zahrnuje nejen strašlivé metody mučení, ale také umění léčení. Léta žije v přestrojení, napřed jako muž, poté jako žena, posléze opět jako muž. Aby přežila, je nucena neustále měnit svou identitu a prchat z místa na místo. Při životě ji drží hlavně víra, že jednoho dne svou rodinu pomstí a zákeřný hrabě Ottmar de Bruce bude pykat za všechny své hříchy. Na své cestě potkává mnoho skvělých lidí, některým pomůže ona, jiní pomůžou jí. Podaří se jí nakonec provést plánovanou pomstu a nalézt klid v duši, lásku i štěstí?... celý text

Literatura světová Romány Historické romány
Vydáno: , Brána

Die Henkerin , 2012

Elapheg
14.01.2022 5 z 5

Na začátku bych chtěl poděkovat uživatelce zuzana2599 za recenzi na tuto knihu. Děkuji Vám velmi Zuzano. :-)
Možný spoiler:
Kniha Katova schovanka se mi líbila. Místy to nebylo tak napínavé, ale celou dobu se nehneme od hlavní hrdinky Melisandy Wilhelmisové, jejíž rodina byla vyvražděna hrabětem Ottmarem de Brucem. Jedině Melisanda přežije a to díky zásahu kata Raimunda. Raimund Melisandu zachrání před jistou smrtí a ukryje ji pod identitou němého synovce Melchiora u sebe v příbytku. Naučí Melisandu katovskému řemeslu, ale hlavně léčitelství té doby. Ottmar de Bruce však stále po Melisandě pátrá. Melisanda není nikde v bezpečí. Musí utíkat před hrabětem, dokud nedojde k osudovému setkání s lidmi, díky nimž by se mohlo podařit hraběte de Bruce sesadit z jeho mocného postu a vyřídit si s ním dávné účty. Četl jsem sice i větší historické pecky, ale i tato kniha mi přinesla potěšení z historie a zpříjemnila mi několik dní. Dozvěděl jsem se opět více z té doby o katech a Melisandě jsem fandil. Konec mě velmi potěšil a byl i reálný. Takže dávám plný počet a doporučuji všem milovníkům středověku a historických románů, budete ve 14. století v Německu. Na pokračování jistě dojde, ale možná, že ne hned. Kniha má překrásnou obálku, která mě hned uchvátila. :-)

boeink
11.01.2022 5 z 5

Jsem moc ráda, že jsem si tuto knihu koupila. Moc jsem se každý den těšila, až se ponořím do četby o dívce mnoha tváří Melisandě. Konec mi nepřipadal nijak uspěchaný, myslím, že děj knihy přesně k takovému závěru směřoval. A já už se moc těším na pokračování.
Mimochodem.. moc krásná obálka.

LittleRebelle6
01.01.2022 5 z 5

Ja osobnē jsem tuhke knihu našla uplnou náhodou když jsem prohledávala eshop . kniha mē moc bavila . Byla zábava to číst cítila jsem se jako Melisanda . No ovšem že rozdíli mezi nami jsou . A velké . Ale to neva .

mythos91
13.12.2021 4 z 5

(SPOILER) Hezky vystavěný středověký příběh odehrávající se na německém území, kdy se hned od úvodu knihy odehrají podstatné události, na kterých je vystavěn celý příběh. Vyvraždění celé rodiny hlavní hrdinky nastoupí na čtenáře způsobem, že nezbývá než s ní soucítit a přát si pomstu, což také slovní přísaha přeživší dívky stvrzuje. Melisanda několikrát balancuje na pokraji života a smrti a tak se i průřezově celou knihou ocitá na různých místech, s roztodivnými lidmi a i sama jako různorodá osobnost. Kniha se četla velmi dobře, čtenář neustále ukrajuje děj a chce vědět, jak ještě tohle dopadne a tamhleto se odhalí či nikoli. Za mě spokojenost, jen v závěru jsou některé události trochu překombinované ala „Hollywood“. Jasně rozhodnuté zvrátíme a nasměrujeme zase jiným nepředvídatelným směrem. :-)

Reader-Hel
04.11.2021 4 z 5

(SPOILER) Z knihy jsem prvně měla strach, ale již po pár stránkách jsem se začetla a příběh mě bavil. Rodiny hlavní hrdinky mi bylo líto, upřímně jsem si přála, aby jich přežilo více.

První zklamání přišlo, když se děj posunul o pět let dopředu.
Upřímně jsem čekala, že kniha bude o cestě a o učení hlavní hrdinky býti katem a o tom, jak to celkově zvládá. Ale teď zpětně to hodnotím kladně. Škoda jen, že zachránce Raimund v tom případě nedostal více prostoru.

Dalším nepochopitelný krokem pro mě bylo zařazení linky jistého Wendela. Doufala jsem, že nebude zbytečná a nudná. A to nebyla. Bohužel se dalo předvídat, jak a s kým Wendel ve finále skončí.

Ke konci mě trochu zklamalo, že to bylo uspěchané, ačkoliv jsem hltala kapitoly, abych se dostala k pasáži s Wendelem nebo hlavní hrdinkou. V konečné fázi mě nudily kapitoly o Sempachovi atd. Přesto se nemůžu ubránit myšlence, že je konec lehce nedořešený. Stálo by třeba jen za zmínku jak si Sempach a ostatní radní vedou. Nebo jestli se Wendel usmířil s rodinou. Také jsem očekávala, že hlavní hrdinové budou mít více prostoru než jen dvě stránky na konci. Ale bohužel - není to romantická kniha.

Poslední výtka je, že jsem očekávala, že Melissanda o sobě řekne vše Wendelovi. Ale to na kvalitě neubírá.

V celku se kniha četla hezky, plynule, děj nebyl složitý, krom občasných popisů krajin. Hodnotím kladně, ač mám k tomu výhrady. Kniha je poutavá a mohu doporučit.

Moje nejdelší recenze. Při takových příležitostech je zapotřebí někoho, s kým bych si o knize mohla popsat a leccos probrat v soukromých zprávách.

Evkae36
11.07.2021 2 z 5

Příjemná oddechovka, ale víc od této knihy nečekejte.
Ze začátku jsem se nějak vůbec nemohla začíst, od poloviny knihy už to bylo lepší.
Už jsem toho bohužel přečetla moc na to, abych hodnotila více jak 3 hvězdami

janina74
25.12.2020

Tuhle knihu jsem si vážně užila. Mám ráda takovéhle romány...

Gracinka
21.12.2020 4 z 5

Pěkná knížka, konec mi přišel trochu uspěchaný.

JaniMa
16.11.2020 3 z 5

Po přečtení prvních 50 stran jsem knihu málem odložila. Dlouho mi trvalo chytit nit a vžít se do příběhu, jehož hlavní hrdinka je chvíli odvážnou bojovnicí připravenou pomstít svou rodinu a chvíli na to ustrašenou holčičkou. Ostatně určitý charakter podle mého názoru postrádaly vedle Melisandy i další postavy.
Na druhou stranu se mi velmi líbilo prostředí, do kterého byl příběh zasazen a potěšila mě drobná exkurze do života středověkého kata. Možná i proto jsem příběh nakonec dočetla a času stráveného nad ním nelituji.

amanek
27.09.2020 4 z 5

Předvídatelný, romantický příběh. Četl se hezky, ale konec byl uspěchaný a některé věci nevysvětlené.

Pavlína2019
29.05.2020 4 z 5

Moc pěkně napsaná kniha. Poučná o této těžké době. Svižné, zajímavé čtení, napínavé. Přivítala bych pokračování. Doporučuji!

JarunkaP
16.03.2020 3 z 5

Nebylo to špatné, ale konec byl takový předvídatelný a uspěchaný.

Gweny
18.01.2020 4 z 5

Krásný příběh o statečnosti nejednoho lidského srdce a přesto nemohu říci, že by mi vyrazil dech. Námět byl zajímavý i když nijak převratný, ale knize cosi chybělo. Snad to byla jakási minimální plastičnost postav a hloubka samotného příběhu, co dává dojem, že vše jde jen po povrchu.
To, že už v první třetině člověk dokáže odhadnout, jak příběh zkončí, nelze hodnotit negativně. Vždyť všechny historické romány končí podobně. I tak mě ale čtení moc nebavilo, což mne mrzí, protože knihu jsem otevírala s velkým očekáváním, které se ale ukázalo jako zcela chybné.
Je to oddychové čtení, i když místy trochu drsnější, na druhou stranu, prvky červené knihovny příběh také neoplývá, což mu jen prospívá. Pro mne je kniha takovým lepším průměrem.

ladaol
19.12.2019 4 z 5

Nevím, kniha se mi líbila, dobře se četla, akce, romantika, vše, co od historického románu očekávám, ale ten konec byl nějaký nijaký.

LéňaM
05.11.2019 3 z 5

Na knihu jsem se moc tesila a byla jsem zklamaná.
Cekala jsem víc.

Dani5a
28.10.2019 5 z 5

SPOILER
Velice čtivá kniha, moc se mi líbila.
Vytkla bych jen občasné chyby v překladu, např. na straně 24 : ,,...dopadala na ně sprška smrtících kulek." V roce 1325 to opravdu nebylo možné.
Konec knihy se mi také zdál uspěchaný, nebylo vysvětleno, jak se Melissanda vyměnila s katem, který měl popravit de Bruce.
Pokud vyjde další díl, ráda si ho přečtu, třeba tam bude vše vysvětleno.

certik003
15.07.2019 4 z 5

Začátek byl trochu drsnější, ale to středověk byl. Děj celé knížky je napínavý a čtivý a s napětím jsem sledovala, jak se Melisandě podaří pomstít. Konec bych si možná představovala trochu jiný, ale nemůžu říct, že by mě vyloženě zklamal. Pokud vyjde pokračování, ráda si ho přečtu.

klara225
29.06.2019 4 z 5

Pěkná knížka, bavila mě. Doufám v pokračování. Bohužel se mi ale nelíbilo to, jak se hlavní hrdinka zachovala při očekávaném střetu s jejím nepřítelem.

orinka3
27.04.2019 odpad!

Pseudonymu se nedivím. Velice špatný text. Příběh by mohl být zajímavější, kdyby ho napsal někdo, kdo to umí. Hned na první straně mě zarazila formulace, že kůň si opatrně "klofnul" (mrkve). Copak je slepice? Takhle urážet ušlechtilého oře... A takových neobratností jsou další stránky plné. Dojít až k tomu katovi jsem neměla sílu. Nevím, nakolik se provinila překladatelka, ale možná překládala kvůli složenkám a ne kvůli umění.

jindrusa
22.04.2019 5 z 5

Kniha se nakonec pěkně rozjela a moc se mi líbila.