Kat lidumil

Kat lidumil https://www.databazeknih.cz/img/books/20_/206516/bmid_kat-lidumil-Qhk-206516.jpg 4 112 28

Nový historický román našeho oblíbeného autora vypráví pravdivý příběh obdivuhodné osobnosti a význačné postavy dějin – Karla Hussa z Chebu, který se dokázal vzepřít svému životnímu údělu i předsudkům a názorům své doby. Tento samouk, na svou dobu mimořádný vzdělanec, se z kata stal uznávaným léčitelem, znalcem mineralogie a významným sběratelem. Obdiv k tak mimořádnému člověku cítil také i sám J. W. Goethe. I zásluhou tohoto přátelství se Karel Huss stal nakonec správcem sbírek kancléře Metternicha na zámku Kynžvart.... celý text

čef
12.02.2016 5 z 5

Je to kniha jako psaná přímo pro mne - mosteckého rodáka žijícího blízko Chebu. Úžasné úsilí člověka vyloučeného ze společnosti, které je nakonec korunované neuvěřitelným úspěchem, je nanejvýš inspirující. Bohužel, ti, kdo by si to asi měli přečíst nejvíce, o žádnou knihu pravděpodobně v životě nezavadili a jistě ani nezavadí. Pro ostatní alespoň trochu optimismu do života a spousta velmi zajímavých historických detailů doby ze severu a západu Čech.

monte
08.08.2015 5 z 5

Pane Hanibale, děkuji, že jste napsal knihu o tomto zajímavém vzdělanci, který žil v mém rodném městě. Moc hezky se mi to četlo.

Marika Vanova
24.03.2015 5 z 5

Po této knize jsem sáhla velmi ráda a potěšila mě. S postavou kata Karla Hussa jsem se setkala při pobytu na Seebergu, takže jsem trochu tušila o koho jde a ráda jsem si početla, autor mě nadchl, jeho styl psaní mi vyhovuje.

vincek1
22.02.2015 3 z 5

Knihu jsem objevil v knihovně náhodou. Od p. Hanibala jsem dosud nic nečetl a byl jsem mile překvapen. Také se mi zdálo, že místy byl příběh stručný, ale jsem asi stále ovlivňován knihou p. Svátka "Paměti katovské rodiny Mydlářů", kterou považuji za jednu z nejhezčích historických knih, kterou jsem četl a která mě přitáhla k historii jako takové.

kuky921
13.02.2015 4 z 5

Knížka se velmi dobře čte a musím se přiznat, že jsem o existenci Karla Hussa neměla ani nejmenší.

Antoaneta
11.12.2014 4 z 5

Tento historický román se mi četl velice dobře .Karel Huss si mně získal hned od počátku jeho snaha vzepřít se osudu je obdivuhodná.Na to jaké měl povolání a jak se proto k němu okolí chovalo, byl mimořádně vzdělaný i přes to že vše musel nastudovat sám jeho znalosti byly úžasné.Byl také skvělý léčitel,někteří ho obdivovali a jiní nenáviděli,opravdu zajímavá sonda do života kata.Za sebe knihu doporučuji stojí za přečtení.

ladyfromskye
04.12.2014 4 z 5

Dlouho jsem rozvažovala, jestli dát 3* nebo 4*. Nakonec jsem se rozhodla přidat.
Postava Karla Hussa mi byla neznámá a ačkoliv se mi některé životopisné fakty příliš nezamlouvají, nelze pochybovat o tom, že to byla velice zajímavá postava. Proto bych uvítala, kdyby byla knížka delší, 200 stránek mi na popis větší části života takového člověka připadá málo. Ostatně, alespoň jedna kapitola navíc o posledních létech Karla, strávených na Kynžvartu, by nebyla od věci, ačkoliv chápu, že Jiří Hanibal chtěl v knize zdůraznit hlavně to, že se nakonec splnil sen Karlových rodičů a on se stal ctěným občanem.
Některé faktické chyby (posunutí smrti Karlovy matky zhruba o jeden rok) mi sice vadily, ale dají se omluvit, přeci jen se nejedná o literaturu faktu, ale o historický román. To s jazykovými chybami to bylo horší. A nakonec... Po těch letech, kdy se autor psaní věnuje, bych očekávala, že jeho styl bude o trošku vytříbenější.
To ale nic nemění na tom, že knížku bych k přečtení doporučila. Vždycky uvítám, když na mě z historie vykoukne nějaká zajímavá postava či událost, která mi potom zůstane zapsaná v paměti.

Ranuncul
25.10.2014 3 z 5

Celkem pěkná kniha,ale prvních 30-40 stránek popisující jeho dětství a čas strávený na
gymnáziu bylo fakt dost nudných.Kdo nemá trpělivost,necht je přeskočí.