Karel IV. - Tajný deník

Karel IV. - Tajný deník https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/427452/bmid_karel-iv-tajny-denik-osu-427452.jpg 4 209 62

Lucemburská pentalogie série

Více než šest století uplynulo od chvíle, kdy Karel IV., český král a římský císař, svěřil své myšlenky a nejhlubší pocity pergamenu. O jeho oficiálním životě bylo napsáno mnoho, ale jeho osobní zpovědí, která měla zůstat utajena veřejnosti, ale řízením osudu opět spatřila světlo světa, je Tajný deník. Jemu svěřil své vzpomínky na dětství, na milovanou matku, královnu Elišku Přemyslovnu, a na svého otce, českého krále Jana Lucemburského, se kterým měl velmi komplikovaný vztah. Jeho myšlenky patřily i jeho čtyřem ženám, jež všechny vroucně miloval, a dětem, zejména malému synkovi, pozdějšímu českému a římskému králi Václavovi IV. Poznejte život a pravou duši Otce vlasti, schopného a obratného panovníka, pravého přítele, oddaného manžela a laskavého rodiče, člověka milujícího, neúnavně budujícího, pevného v zásadách i tápajícího; muže, jenž v České zemi našel svůj pravý domov.... celý text

Janadvorackova
07.05.2017 5 z 5

Hej, to je fakt neskutečné, jak se může kniha stát zároveň i hudebním zážitkem :).
Krom skvělého příběhu a stejně perfektního výkonu Jiřího Dvořáka, který ji načetl, jsem se dočkala i dobového hudebního podkresu skupiny Řemdih.
Moci tomu dát víc hvězd, tak to udělám :).

HelaF
09.03.2017 5 z 5

Mám ráda dobu Lucemburků, jsem ráda, že vznikla tato kniha. Psaná je odlišně od jiných knih o Karlu VI od ostatních českých autorů. Z pohledu přímo Karla IV , který vzpomíná na své mládí, konflikty s otcem a na další události, které ovlivnili jeho život.

Barunka.l
26.02.2017

Je to vlastně moje první historická kniha, obvykle čtu úplně jiný žánr. Tuhle jsem poslouchala jako audioknihu a v podání Jiřího Dvořáka velmi zábavné dílo. Vřele doporučuji, i já jako totální historický analfabet jsem se docela dobře orientovala.

zamiokula
25.12.2016

Poslouchala jsem jako audioknihu,skvěle přečtenou Jiřím Dvořákem...Myslím,že svým projevem dílo povznesl ještě výš!A obdiv autorovi,nejsem fanoušek historických knih,vlastně je čtu jen opravdu výjimečně,ale tato je skvostná!!!

Koňadra
02.11.2016 5 z 5

Milý, v podstate ľahký historický román. Mne osobne sa páčil najmä kompromis medzi moderným jazykom a jazykom, ktorý by sa dal predpokladať v pamätiach písaných Karlom IV. Veľmi príjemné čítanie, pre plné vychutnanie síce predpokladajúce určitú znalosť histórie, ale i pre horšie vedomostne vybavených dostatočne zaujímavé. Pekná kniha a určite ľahšie čitateľná, ako Vita Caroli :o))).

michall17
25.10.2016 5 z 5

jako velký milovník historie a obdivovatel doby a osoby Karla IV. jsem si přečetl tuto knihu, která je skvěle napsaná a okamžitě vtáhne do děje. vřele doporučuji!!

Kulhavá
14.10.2016 5 z 5

skvělá kniha, poutavé vyprávění, mnoho poučného. Takovéto knihy by měly být součástí výuky dějepisu :-)

claudiecarmen
30.09.2016 5 z 5

Chce se mi opsat první větu z předešlého komentáře. Nejsem historik, ale čím jsem starší, tím cítím větší potřebu se vzdělávat v historii..Velmi čtivé. Už se těším na další knihu Josefa Bernarda Prokopa.

mistrikova
09.07.2016 5 z 5

Nejsem historik, ale čím jsem starší, tím cítím větší potřebu se vzdělávat v historii...od malička jsem ráda četla historické romány od např. Vaňkové...po dlouhé době jsem sáhla opět po tomto žánru a udělala jsem dobře...od knihy jsem nemohla odtrhnout oči...nevadily mi ani pasáže, ve kterých jsou vzpomínky na mládí Karla IV. a jeho otce Jana Lucemburského prolínající se s přítomností - dobou, kdy se Karel IV. počtvrté oženil (s mladou polskou princeznou)...

Věřím tomu, že kdyby povinná četba zahrnovala i takto pěkně a čtivě napsaný román o našem nejvýznamnějším panovníkovi, určitě by si studenti středních škol odnesli z hodin dějepisu více než jen nabiflovaná data bitev...

1k2a3r4e5l
15.05.2016

Jsem nadšená z tohoto díla,četla jsem jedním dechem a nenacházím slov,jak poděkovat p.Prokopovi za nádherně zpracované téma o našem velkém králi.Moc se těším na pátý díl a vřele doporučuji všem koho zajímá naše historie.

eva-lupen
08.05.2016 4 z 5

Poslechnuto jako audiokniha, moc pěkně načtená Jiřím Dvořákem.
Je to hodně reálný román, klidně bych věřila, že to takhle nějak opravdu bylo. Kdyby Jan Lucemburský nebyl takový jaký byl, byl by třeba Karel IV úplně jiný.
Jen jsem se teda občas ztrácela v minulosti a přítomnosti. Nevím jestli to v tištěné knize není nějak oddělené, ale tady Kája :-) vzpomíná a další věta je, že zvednul hlavu, a je zase v současnosti. Jelikož jsem při poslechu většinou něco dělala, tak jsem v tom měla trochu zmatek. Některé kapitoly jsem si tak musela dát ještě jednou.
Ale knížka je to pěkná a určitě ji doporučuji.

ZuzziŠ
23.03.2016 4 z 5

Trvalo mi, než jsem se začetla, navíc se mi vlastně vůbec nelíbily ty části "ze současnosti", ale jak písmeno následovalo písemno, musím říct, že je to sakra dobrá kniha!
(a pravda je, že kniha se nemá soudit podle své první desetiny, aspoň tak jsem to vypozorovala).

A čeho si nejvíc cením a co mi přijde naprosto dokonalé (kromě mnoha dalších věcí, například těch drobných nadsázek, jakože Václav bude mít s církví stejně skvělé vztahy jako Karel), je to, že autor knihu ukončí tak, jako kdyby to byl jen jeden díl. Žádné napínání a umělé nucení čtenáře číst další díl. Všechno, co mu k tomu stačí, je jeho spisovatelský um, a jeho pokora! Děkuji!

astroweb
11.02.2016 5 z 5

Všechny hvězdičky, protože po delší době je to opravdu historický román se vším všudy. Určitě si přečtu další čtyři díly.

petr3048
01.02.2016 5 z 5

Jan Lucemburský, Eliška Přemyslovna, Karel IV. Kniha krásně popisuje problematické vztahy této trojice. Navíc je v příběhu zahrnuta i česká šlechta, která má především v mládí Jana Lucemburského v Českém království vlivnou pozici. Skvělý čtivý román stojící na historických faktech bere od začátku do konce. Je zde vidět, že dětský pobyt ve Francii ve spojení s Karlovo krkavčím otcem měli největší podíl na tom, že Karla IV. vidí většina současníků jako největšího Čecha.

radekk33
21.10.2015 5 z 5

Člověk si připomene české dějiny nenásilnou a velice zajímavou formou. Díky knize si dokáži představit život v Čechách z pohledu Karla IV - ekonomicko-politicko-historickou situaci. Dílo se pěkně čte a pohltí Vás. Doporučuji.

catherinee94
28.05.2015 4 z 5

Dokonalá kniha. Od začátku jsem se do knihy vžila a nedokázala se od řádku odtrhnout. ;)
Doporučuji všem příznivcům Karla IV. a naší historie.

bookcase
19.02.2015 5 z 5

Mám ráda deníky a tak mě zajímala i četba deníkových záznamů našeho českého panovníka. Zajímavé a poutavé čtení o dobách dávno minulých .

bflm
16.09.2014 5 z 5

Román psaný na historických základech. Člověk opráší znalosti ze školy a ještě si je čtivou formou doplní o zajímavou zákulisní politiku, o vedlejších souvislostí a o soukromí Karla IV.. Doporučila bych i náctiletým, příjemnou formou poznají našeho nejvýznamnějšího panovníka a jeho dobu.

Bezantina
11.09.2014

No já nevím, když čtu ty pozitivní komentáře ostatních čtenářů, tak se skoro stydím tady napsat ten svůj negativní.. Děj mne zpočátku zaujal a dobře se i četl, ale postupně jako kdyby "houstl a lepil se" jako nějaká kaše, byl těžkopádný a pro mne čím dál více nezajímavý. Knihu jsem sice dočetla, ale byla pro mne zklamáním.

niknikita
02.06.2014 5 z 5

Pro mne je tohle "kniha knih" a moc bych si přála ještě další díly. Prostě tady mám málo hvězdiček :-)