Karel IV. - Tajný deník

Karel IV. - Tajný deník https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/427452/bmid_karel-iv-tajny-denik-osu-427452.jpg 4 209 62

Lucemburská pentalogie série

Více než šest století uplynulo od chvíle, kdy Karel IV., český král a římský císař, svěřil své myšlenky a nejhlubší pocity pergamenu. O jeho oficiálním životě bylo napsáno mnoho, ale jeho osobní zpovědí, která měla zůstat utajena veřejnosti, ale řízením osudu opět spatřila světlo světa, je Tajný deník. Jemu svěřil své vzpomínky na dětství, na milovanou matku, královnu Elišku Přemyslovnu, a na svého otce, českého krále Jana Lucemburského, se kterým měl velmi komplikovaný vztah. Jeho myšlenky patřily i jeho čtyřem ženám, jež všechny vroucně miloval, a dětem, zejména malému synkovi, pozdějšímu českému a římskému králi Václavovi IV. Poznejte život a pravou duši Otce vlasti, schopného a obratného panovníka, pravého přítele, oddaného manžela a laskavého rodiče, člověka milujícího, neúnavně budujícího, pevného v zásadách i tápajícího; muže, jenž v České zemi našel svůj pravý domov.... celý text

Bebe2004
17.10.2020 4 z 5

Myslím, že je to velmi dobře napsané. Líbilo se mi podání, jakým se člověk dozvídal historii. Není to kniha, kterou bych si sama vybrala - dostala jsem ji od prarodičů, ale pustila jsem se do ní a spoustu věcí zjistila.

Medvědářka
07.09.2020 5 z 5

Karel IV. je v našich dějinách jedna z nejznámějších postav a o jeho životě se toho napsalo hodně. Přesto se najdou ale díla, která stojí za to si přečíst a jeho Tajný deník patří jistě mezi ně.
Sám Karel nám je vypravěčem a díky jeho vzpomínkám a vyprávění jeho přítele Guillauma se vracíme do dob dávných. Nahlížíme na jeho život jako malého chlapce, který se formoval ve velkého muže a panovníka. S láskou a i trpkostí vzpomínáme na jeho rodiče Jana Lucemburského a jeho matku Elišku Přemyslovnu. Poznáváme i jeho ženu Blanku a hlavně Alžbětu, jeho poslední ženu, která byla mladinká, když si brala našeho Karla. Její tvrdohlavost, krása a chytrost si tak získala našeho krále.
Ne vždy to jsou vzpomínky hezké, ale díky nim se nám odehrává před očima obraz tehdejší doby.
Je tomu už hodně let, kdy u Fortuna Libri vyšla tahle kniha. Mě se dostala do ruky až tento rok a to ještě po dlouhém váhání. Neříkám, že mě nelákala už dříve, ale její autor a vlastně celá Lucemburská pentalogie mi byla těžce neznámá. Jenže já mám ráda tohle období našich dějin. Četla jsem už mnohé a tak jsem se nakonec odhodlala i k těmto knihám. Jak si teď gratuluji, že jsem udělala dobře.
Knihy mám doma komplet a tak jsem se pustila hned do Tajného deníku. Jenže jsem zároveň hned na začátku zjistila, že tyhle knihy jsou už i jako audioknihy a já se jim učím naslouchat.
Po poslechnutí ukázky na Onehotbook.cz jsem byla ztracená a zamilovaná do projevu Jirky Dvořáka, který knihu namluvil. Knihu jsme si v téhlé podobě pořídila a nakonec i ty ostatní, abych je měla komplet. Ten zážitek z přednesu knihy, který dokreslovala i krásná střeověká muzika, byl jedinečný. Poslouchala jsem ji s přestávkami 3 dny. Ona není dlouhá. Jen nějakých 13 hodin a kousek, ale na tohle já musím mít opravdu klid. Nesnáším vyrušování a mluvení jiných do čtení a u poslouchání to platí dvojnásob.
Nechci se tu opakovat, ale tohle si mě opravdu získalo. Bavilo mě to a zase jsem si oprášila své vědomosti, které mám v hlavě. Připomněla jsem si některá data, na která jsem zapomněla a to vše velmi citlivým pojetím. Žádné velké těžké huštění do hlavy jako tomu občas bývá v jiných knihách.
Už teď mám připravený na poslech další díl s názvem Karel IV. - Císař a Císařovna. Jak já se na to těším.

veronika1998
15.06.2020 5 z 5

Moc krásná kniha, kde jsem se hezky uceleně dozvěděla informace jak o Janovi a Elišce, ale i o Karlovi IV. a jeho mládí.

PastorMal13
11.06.2020 5 z 5

Doporučuji všem, kteří se chtějí dozvědět něco o osobnosti Karla IV., jeho dětství, rodičích a ještě mnohem víc.

Taj-ka
21.04.2020 3 z 5

Poslouchala jsem audioknihu a ikdyž mě zezačátku spíš nudila, časem jsem si ji oblíbila. Pohled do soukromí asi nejvýznamějšího českého politika.

EsoRimmer
24.02.2020 3 z 5

Rozhodně se jedná o zajímavou publikaci, která nabízí vhled do doby Karla IV. Nemůžu se však ubránit pocitu, že deníková forma knize spíše škodí. Dost brzy mě císařovo rádoby osobní vyprávění přestalo bavit. Mimo jiné kvůli jeho kostrbatosti a modernímu jazyku, který v ústech středověkého panovníka vyznívá opravdu irelevantně. (Podobné pocity ve mně vyvolává i výskyt proroctví doby husitské, která působí opravdu až komicky.)
Příběh sám o sobě je trochu bulvárním, ale velmi zajímavým pohledem na Karla a nejdůležitější události jeho života. Vypráví se ve dvou časových rovinách a dokáže být velmi poučný.
Bohužel musím zmínit ještě jednu věc: Text působí trochu amatérsky, protože obsahuje až zarážející množství chyb (většinou v interpunkci). Chápu, že se jedná především o chybu vydavatele (Fortuna Libri, 2019), ale na můj čtenářský zážitek to bohužel mělo velký dopad. (Pokud si někdo myslí, že genitiv jména Cicero je „Cicera“, měl by se vrátit do školy.)

janarzk
30.11.2019 4 z 5

Skvěle podané dvě části života Karla IV. O které dvě časové roviny se v tomto díle jedná již hezky popsala likaf, nebudu se tedy opakovat. Knihu hodnotím na čtyři hvězdy, kdybych měla hodnotit audioknihu, tak ta svým nádherným zpracováním vyzvedává literární podobu ještě o dost výš, za tu bych dala jistých pět hvězd.

Kitty
07.04.2019 5 z 5

V době nemoci "přečteno" formou audioknihy. Líbilo se mi, i když jsem se trochu zamotávala při vyprávění minulosti, kdo je vlastně kdo. Moc pěkný příběh.
A pan Dvořák je na přednes třída!

likaf
01.01.2019 5 z 5

Velmi hezky napsané. Karel IV jako vyprávěč příběhu, který se odehrává mezi jeho poslední svatbou a korunovací Václava IV a Alžběty Pomořanské. Příběh se vrací do dětství Karla IV a končí smrtí jeho otce Jana Lucemburského. Všem, kdo má rád období Přemyslovců vřele doporučuji k přečtení.

veronika3072
24.11.2018 5 z 5

naprosto skvělá kniha, určitě si koupim i pokračováni

Makec
29.08.2018 4 z 5

Slušný popis doby a života před vladařením Karla IV. Pro zájemce o historii dobrá volba.

Tesssay
15.07.2018 5 z 5

"Přečetla" jsem všechny 4 díly formou audioknihy a musím říct, že se mi kniha - příběh moc líbil a pan Dvořák ji svým bravurním přednesem posunul ještě o level výš. Vřele doporučuji - já si ji s chutí za čas poslechu znova :-)

E_Lan
17.05.2018 4 z 5

Dobrý ba možná i nadprůměrný historický román. Možná až moc následující skutečné události. Měl jsem nevýhodu toho, že jsem předtím tuto dobu nastudoval přes Toulky českou minulostí a musím přiznat, že to bylo opakování skoro přesné. Přesto zajímavé a docela důvěryhodné. Čtené navíc panem Dvořákem a to velmi povedeně. Takže dobré, poučné a zábavné.

EleanorJane
03.04.2018 4 z 5

Krásný historický román. Historie podaná smysluplným jazykem a jednoduše. Opírá se o známá fakta, žádné přehnané fantazírování. Mě osobně nikdy nelákaly knihy s biografickým tónem. Tuto jsem nicméně využila při zpracovávání životopisu o Karlu IV. kvůli její jednoduchosti ale i objektivitě. Velmi doporučuji milovníkům historie i románů.

meluzena
03.04.2018 5 z 5

Nádherná kniha.
Karel IV. byl moudrý a laskavý panovník, otec a manžel, a také velký dříč - zkrátka člověk, který by se měl klonovat, protože takového je zapotřebí snad v každé době.
Pokud nemáte historii v malíčku, možná se budete hůře orientovat v množství historických postav a jejich vztahů, a budete muset namáhat hlavu, aby se vám nepletla dohromady současnost a vyprávění o minulosti (která je naštěstí psána kurzívou - skvělý nápad!). Takže pokud prožíváte rušný každodenní život a ke knížce se vracíte s odmlkami, může to pro vás být pěkné mozkové cvičení :-).

V úvodu knihy se dočteme, že J. B. Prokop je pouze přepisovatelem nalezených pamětí krále českého a císaře římského, čemuž můžete věřit nebo to zpochybnit. Ať tak či tak, je to moc krásné čtení o vnitřně neobyčejně bohatém člověku.

„Ještě než člověk začne spřádat pomstu či odplatu, je lépe si řádně promluvit. Někdy pro malá nedorozumění vznikají velké pře a dlouhé války.“

Jana180
07.02.2018

Začala jsem poslouchat jako audioknihu. Ovšem tvrzení, že rodiče Karla IV jsou Jan a Eliška Rejčka mě znejistělo. Opravdu se to píše i v tištěné podobě?

Jaruš7
06.01.2018 5 z 5

Další kniha s mou nálepkou Aurová.
Nečekaně intenzivní pocit cituplného zásahu.
Citát Jana Lucemburského :" Měl bys mě být vděčný." Jak dvojsmyslně tohle zazní a oboje je dokonale pravdivé. Útrapy mládí a odloučení od matky to jsou hořké a nevymazatelné dojmy, nucený exil na francouzském dvoře měl své kouzlo a školu, společenské styky byly bonusem pro budoucnost, charakter byl cizelován a výsledek jeho vlády stál za to. Osud tento citát postavil na váhy - a ty hrdino ukaž co dokážeš.
Citát : ( jde o slepotu J.L.) " Když přestal vidět prohlédl."
Načtená, Jiří Dvořák to aurově umí. Sváteční chvilka.

5020
30.12.2017 5 z 5

výborně napsaná, rozhodně doporučuji

lapagerie
20.09.2017 5 z 5

Čtivě napsaný "deník" Karla IV. Musím říct, že jsem k sérii přistupovala s trochou skepse, ale jsem příjemně překvapená. Líbily se mi "myšlenky" Karla IV., jeho uvažování nad událostmi, které se skutečně odehrály, které se ho osobně dotkly. Vztah k otci, matce... Představuji si, že tak nějak nad tím klidně mohl přemýšlet.

Shardlake
06.07.2017 4 z 5

Čtivou formou zpracován život Karla IV. z pohledu jeho samotného. Určitě si přečtu další díly.