Pád Hyperionu

Pád Hyperionu https://www.databazeknih.cz/img/books/11_/1158/pad-hyperionu-1158.jpg 4 432 68

Druhá kniha hyperionského cyklu. Simmons je fenomenální talent. Od doby, kdy publikoval svůj první román Píseň Kálí, jenž získal cenu World Fantasy, prokázal schopnost psát i horor, důmyslnou beletrii a výtečnou sci-fi v nejlepší tradici Franka Herberta, Larryho Nivena a Davida Brina. Nyní nás Simmons v úchvatném pokračování Hyperionu vrací do daleké budoucnosti, kde se otevírají záhadné Hrobky Času; tajemství, které se v nich ukrývá, odhalí, že nic - nic v celém vesmíru - už nebude jako dřív.... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Laser-books (Laser)

Fall of Hyperion , 1990

orson
01.03.2021 4 z 5

Čekal jsem, jak se to vše zakončí, jak dopadnou jednotliví hrdinové... a na jednu stranu jsem byl nadšen na stranu druhou jsem byl zmaten. Děj trochu už pokulhával a v těch myšlenkách a časových rovinách jsem se trochu ztrácel.

Melic
26.02.2021 4 z 5

Opět kvalitní četba. 4 hvězdy zejména proto, že první díl se mi líbil více, byl takový rozmanitější.

coquus
08.02.2021 4 z 5

Oproti poklidnějšímu prvnímu dílu se v této části události daly do pohybu docela svižným tempem. Každý z poutníků má svůj úkol i osud, a většina věcí a událostí se začíná vyjasňovat a navzájem do sebe zapadat, a to až do velkého finále. Opět oceňuji skvěle vymyšlené světy i popis technických vymožeností se všemi důsledky na lidskou společnost. Krásný a zajímavě vymyšlený příběh však trpí místy zbytečnou rozvláčností a rozbředlostí. Prostě občas seškrtat pár odstavců, někdy i stránek a bylo by to u mě za pět hvězd.

Stauff
27.11.2020 5 z 5

To byla jízda... Po pomalejším, rozvážně vyprávěném Hyperionu přišel nářez. Nemohl jsem se odtrhnout a vždy když se pospojovaly nějaké indicie z obou knih, jsem byl fakt literárně šťastný. Je to jedna z knih, kde jsem přečetl i údaje o vydání knihy a po přečtení úplně všech písmenek jsem sundal papírový přebal, jestli tam někde není ještě něco (není). Je to jedna z knih, které musíte číst, musíte mít, musíte znát.
A moje pocity po přečtení celé dilogie se naprosto shodují se slovy Petera F. Hamiltona, který napsal předmluvu. "Těm z vás, kteří budou číst Hyperion poprvé, závidím objevování, které mají teprve před sebou".
Dokonalé!

Vevericka.eva
17.07.2020 5 z 5

Náherné rozzuzlení příběhu poutníků. Vysoký filozofický přesah. Komplexní, jedinečný příběh. Čtivé, napínavé a velmi složité a mnohavrstevnaté. Doporučuji těm, kteří hledají sci-fi, které není jednoduché ani hloupé.

SONP
19.05.2020 4 z 5

Musím souhlasit s tím, že zvláštnímu fantasknímu pojetí této space opery a přesahu do různých žánrů svědčila spíš povídková poloha první knihy než románová poloha té druhé. Pro mě tam bylo snad o třetinu textu více, než bych potřeboval pro to, abych si děj řádně užil. Tak třeba moderně veršované promluvy jedné z umělých inteligencí byly pro mne utrpěním - první chvíli mě bavilo hledat v tom nějaký obsah sdělení, ale když se do toho začaly motat ještě původní Keatsovy básně, byl jsem ztracen. Podobně jsem na tom byl s tehdy populárním popisováním kyberprostoru coby vln a dálnic a staveb - kvůli tomu jsem už v devadesátých letech měl problém s Gibsonovým Neuromancerem. Pořád jsou zde ale fascinující pasáže, které patří k tomu nejlepšímu, co se dá ve sci-fi najít. Kupříkladu závěrečná pravda o útoku vyvrženců a následná destrukce všech portálů mě i při třetím čtení málem shodila z postele. Celou dobu čtení jsem osciloval mezi třemi a pěti hvězdami a tak nakonec dávám průměrné čtyři a 80%.

-Endy-
07.05.2020 5 z 5

Simmonsův spisovatelský um je požehnání letošní karantény :-D
A teď vážně - první díl byl prostě první, a zůstane mou srdeční záležitostí. Ale ani tady nemohu dát méně než 5 hvězd; Hyperion a jeho Štír jsou prostě výjimeční.

Pozn.: Na konci děje jsem si připadala jako při dočítání Herbertovy Duny...je tam přesah, u nějž si nejsem jistá, jestli mu kdy dokážu plně porozumět.

MíšaS.
17.04.2020 2 z 5

Naprosto souhlasím s Weny.
Lepší děj než v prvním díle, ale vzhledem k neustálému přeskakování trochu chaotické.
Postavy mizí a objevují se a pak zase zmizí, anebo hůř, a za pár stránek už tam zase jsou a člověk se v tom přestává orientovat.
Na konci si říkáte, co to jako je?, jak jako?, proč?, co? .
Další díly už v plánu nemám.

maphiosso
14.04.2020 5 z 5

Do Simmonsova propracovaného universa jsem se vrátil po mnoha letech a stále mě nepřestává udivovat. Při čtení už mi sice nepadala brada ze všech potenciálních forem světů lidstva, technických vynálezů a filosofických úvah tak jako u předchozího dílu, ale volnějším tempem jsem si vychutnal mnohem více vrstvený příběh, který uzavírá cestu poutníků ke štírovi a rozhodne o osudu existence hegemonie člověka. Kantos Hyperionu je vyváženou směsicí žánrů s obrovským intelektuálním přesahem, který ovšem nikomu nenutí. Z mého pohledu se právem řadí ke klasice science fiction.

Jacck
18.03.2020 4 z 5

Tato kniha byla slabší než první díl Hyperionu, proto jen 4 hvězdy. Celou první půlku knihy se postavy motají kolem časových hrobek, ale přibližně od druhé poloviny kniha nabere spád - Technojádro, válka s vyvrženci, cesty napříč časem z budoucnosti, podzemní tajemné labyrinty, kruciformy. Osobně bych nejspíš doporučil tady čtení Kantos Hyperionu ukončit a s dalšími dvěma knihami nepokračovat.

penthyn4419
01.03.2020 5 z 5

Ani si netroufnu odhadovat, jak dlouho tohle zabralo napsat. U prvního dílu jsem si myslel, že události, jako zmizení Heta Masteena, kdy po něm zůstala krev, která ani nebyla jeho, jsou záhady, které mají za úkol přinutit čtenáře myslet si, že štír je možná opravdu skoro až bohem, že může dělat nadpřirozené věci a podobně, ale jak jsem se prokousával příběhem, ta komplexnost a zauzlovanost příběhu, všechny ty díry v něm a a na první pohled nadbytečné odbočky do sebe začaly zapadat a začaly vytvářet jednotný ale přitom naprosto nepředvídatelný příběh.
Tohle je jedna z těch knížek ,které by svým rozsahem a přesahem byly kultovní snad i kdyby se lidem nelíbily.

Targa Dall
22.02.2020 5 z 5

Super kniha, uzavření 1. dílu. Předpokládám, že ten kdo četl první knihu si přečte i tuto, čili komentáře netřeba ????

Dalamar
12.02.2020 5 z 5

Naprosto souhlasím s předmluvou od J. Scalziho. Hyperiona byl skvělej a originální svým konceptem, ale až v Pádu Hyperionu se nám rozehrává ta pravá šachová partie. Naprosto dokonalé, dechberoucí a mnohovrstevné. Prostě Dan Simmons :)

majklus
26.11.2019 5 z 5

Musím dát plný počet, ale "druhý Hyperion" za tím prvním o chlup zaostává. Příběhové linky v prvním díle vyprávěné za sebou se nyní odehrávají paralelně, děj se dále komplikuje a katarze na konci knihy nechybí, ale...

Ne, kecám, je to bomba, jsem jenom zhýčkaný předchozím dílem, poprvé je prostě poprvé. Už navždy.

Finn69
23.11.2019 3 z 5

Co k tomu říct, asi trochu rozpaky.
Čekal jsem že druhý díl bude daleko větší jízda, namísto toho jsem ale hlavně v první polovině docela často zíval. Přišlo mi to hrozně natahované, překombinované, plno zbytečných odboček atd. Ke konci to sice dostalo trošku drajv, ale bylo to pořád někde v poměru 20 stran vynikajících, 80 stran vaty. Přesto dávám aspoň ty tři hvězdy, těch 20 stran se mi totiž vždycky hrozně líbilo, ale pak jsem musel přetrpět těch 80...
Celou dobu jsem měl na jazyku jedno přirovnání, které mám z nějaké knížky, totiž "deset kilo srágor v pětikilový tašce". Na celou knihu se to rozhodně aplikovat nedá, to bych jí křivdil, není vůbec špatná. Ale na tu utahanou a překombinovanou část tohle přirovnání sedí.

horvy61
04.11.2019 5 z 5

Kantos Hyperionu je proste poctivá, vážna a kvalitná literatúra.

B4LU
15.09.2019 5 z 5

Pět hvězd, naprosto není o čem.
S ohledem na tloušťku knihy jsem čekal, že mi vydrží tak na týden. Tím víc mě překvapilo, že jsem ji doslova zhltnul za tři dny, a to i přes vysoká očekávání, která jsem od předchozího dílu měl. Stejně jako u něj platí, že jednotlivé příběhové linie jsou vcelku jednoduché, ale dohromady dávají neskutečně pestrou a zajímavou tapisérii. Pád je navíc ještě chaotičtější a dynamičtější, a tím spíš člověku vyrazí dech, jak to všechno i přes neskutečnou komplikovanost ladně zapadá do sebe.
Neuzemnilo mě to tak dokonale jako první díl, ale jsem si celkem jist, že jen proto, že už jsem věděl, co tak zhruba očekávat. Naprostá spokojenost a čekám na reedici Endymionu.

opic 12
01.09.2019 3 z 5

Mám rád ...
Mám rád scifi.Mám rád komplikovaný děj.Mám rád střídání a prolínání v příběhu.Různé postavy a přeskakování mezi nimi.Zamiloval jsem si Hyperion.Určitou čtenářskou výzvu tou taky nepohrdnu.
Předně je to úplně jinak psaný než Hyperion a to zásadně jinak.To by samozřejmě nemuselo být na škodu,pravda.Je to psaný čtivě a děj dvojky má taky spád.Kapánek nesouhlasím.Těch pět set stran je možná až moc obsáhlých.Postavy jsou mi celkem volný a ten Štír mě pozvolna dokázal iritovat.Celkem rozvláčné několikanásobné hledání,nalezení a znovu ztracení.Politické části,strategie postavení na šachovnici nezaujalo natolik,abych se o někoho ztrachoval,nebo sdílel něco hlubšího.Ta záhadnost,napětí se tu jen postupem stránek velice rozmělní a neudrželo pozornos.Rozjímání o vesmíru prostoupeném láskou věčnosti,vsuvky s časem a spousty...nebo jsem jen něco podobného někde už čítal ?
Simmons tu opět míchá různé žánrové ingredience sci-fi.Překombinovanost tu občas zabolí.Jakoby chtěl obsáhnout až příliš a co to dá a tak servíruje (někdy jsem měl pocit,že si to píše autor jen pro sebe).Tak jako postavu básníka Johna Keatse,reálná postava z devatenáctého století.Který je prolnutý se samotným Hyperionem. Poezie tu také hraje důležitou roli.
Punc vyjímečnosti a kvality to má a chápu nadšení čtenářů.Mrzí mě osobně,tentokrát to nevyšlo snad u mě.Lepší čtenáře si určitě zaslouží :)
Str.509
Byl jsem čínským filozofem.kterému se zdálo,že je motýl,nebo motýlem,kterému se zdálo,že je čínským filozofem ? Ano.Byl jsem oboje.A oboje byla skutečnost.A oboje bolí.

VincentHS
09.08.2019 4 z 5

I když byl druhý díl psán trochu jinou formou než díl první, kvalitativně byly oba z mého pohledu velmi vyrovnané. První díl se mi zdál trochu více fantasy, především díky nosné dějové linii, tj. skupině různorodých poutníků plahočících se přes překážky ke svému cíli - tajemnému Štírovi. V druhém díle došlo více na techniku - brány, kosmické lodě, umělé inteligence, technojádro. Proto druhý díl byl mému vkusu o malý kousek bližší. Autorovi rozhodně nelze upřít velkou fantazii a hlubokou studnici nápadů, i když jsem si občas říkal, že by s nimi alespoň trochu mohl šetřit a nechat tak více vyniknout samotnou dějovou linku.

Ziriath
17.07.2019 2 z 5

Téhle knížce se nedá upřít nedostatek děje, ani že by neměla filosofický přesah. Obojím přetéká. Chci říct, jde o spletenec překotných akčních částí, kde se furt do něčeho střílí a někam běhá, a užvaněných pasáží a politiky, a do toho kyberpunkové duchařiny s mysticismem.
Sice tu stále jsou hrdinové z Hyperionu, ale poté co několikrát při tom jejich přebíhání mezi Hrobkami času zdánlivě umřou a pak se zjistí že stále žijí, jsem o ně tak nějak ztratila zájem, ostatně stejně jako o všechno ostatní v knize. Prolistovat a přelétnout zrakem se to dalo, číst ne.