Pád Hyperionu

Druhá kniha hyperionského cyklu. Simmons je fenomenální talent. Od doby, kdy publikoval svůj první román Píseň Kálí, jenž získal cenu World Fantasy, prokázal schopnost psát i horor, důmyslnou beletrii a výtečnou sci-fi v nejlepší tradici Franka Herberta, Larryho Nivena a Davida Brina. Nyní nás Simmons v úchvatném pokračování Hyperionu vrací do daleké budoucnosti, kde se otevírají záhadné Hrobky Času; tajemství, které se v nich ukrývá, odhalí, že nic - nic v celém vesmíru - už nebude jako dřív....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/11_/1158/pad-hyperionu-1158.jpg 4.4236

Kantos Hyperionu (2.)

Literatura světová, Romány, Sci-fi
Vydáno:, Laser-books (Laser)

Fall of Hyperion (1990)

Kniha Pád Hyperionu

Ziriath

Téhle knížce se nedá upřít nedostatek děje, ani že by neměla filosofický přesah. Obojím přetéká. Chci říct, jde o spletenec překotných akčních částí, kde se furt do něčeho střílí a někam běhá, a užvaněných pasáží a politiky, a do toho kyberpunkové duchařiny s mysticismem.
Sice tu stále jsou hrdinové z Hyperionu, ale poté co několikrát při tom jejich přebíhání mezi Hrobkami času zdánlivě umřou a pak se zjistí že stále žijí, jsem o ně tak nějak ztratila zájem, ostatně stejně jako o všechno ostatní v knize. Prolistovat a přelétnout zrakem se to dalo, číst ne.

FireOfFilth

Musím říct, že druhá část mě bavila o něco více. V první jsme si představili jednotlivé postavy a pochopili svět.
V této knize válka mezi Hegemonií a Vyvrženci takřka vře a zoufalství hlavních vůdců je na místě. Většina postav je prostě božích, hlavně samotný John Severin a samozřejmě obávaná bytost, Štír. Dočkáme se tu spoustu Wow momentů a twistů. Takže všechno možná bude jinak, než se na první pohled zdá.
Druhá část Kantosu Hyperion opravdu skvěle vygradovala, vysvětlila poměrně dost otázek. Byl to opravdu zážitek, i když to nebylo úplně lehoučké čtení. Tuto sci-fi záležitost určitě doporučuji, hlavně těm, kteří hledají něco speciálního.

sarka9190

Nu, vskutku Eriksonovske vygradovani, dočkala jsem se wow efektu a ne jen jednoho. Těch 500 stran uběhlo jako voda. Více linii a nevysvetlene otevřené prvky mi nevadí, nemusím mít vše naservirovane na talíři. Ti, kdo čtou Mitchella, nebo Murakamiho, pochopí. Plný počet, přiznávám, že mi asi pár věcí uniklo a ke knížce se tak budu vracet. Nicméně tak budu činit s velikým potěšením. Knihy, ke kterým se vracíte jsou ty nejlepší.

p0stm0derna

Dusno, zkáza, bolest; pak zářící všelidská naděje a přitom to šlape a je to krásné a zároveň důmyslné? Přesně tak se to říká o Beethovenovi - a přesně to můžu říci i o Hyperionu.
Není to dvojka série, je to půlka dvoudílného románu (jako Kouzelný vrch, nebo Anna Karenina) Zatímco první díl působí jako otvíračka s osobními příběhy, druhý díl je zatížen pro lidstvo rozhodující chvílí, která je popisována pomocí prožívání postav. Pokud k postavám pocítíte EMPATII - úspěch je zaručen. Hodnotná mi přijde morální a lidská stránka knihy - odpovědnost, nejednoznačné výhry, oběti, láska, nic není jen černé, nebo jen bílé, vše má následky.
Děj probíhá na mnoha planetách, v datasféře, v mnoha časech a časových proudech. Jednotlivé epizody byly pro mě naštěstí kontrastní a tak jsem celou dobu věděl kdo kde je, co dělá a proč. Jestli šlo o chaos, tak spíš v množství názorů, dohadů, proroctví a tvrzení. Nakonec se vše velmi důmyslně a efektně poskládá do sebe a vysvětlí. (Už jen důvod přítomnosti Štíra a jeho Stromu je na samostatnou filosofickou studii)
Já byl většinu knihy napjatý, zvědavý, překvapený, rozhněvaný a dojatý.
Podstatné odpovědi na nejdůležitější otázky DOSTANETE. Je to zejména důvod vzniku konfliktu a jakým způsobem skončí, úloha hlavních postav v něm a proč vznikly některé technologie a artefakty. A řekl bych, že v těchto odpovědích je právě nápaditost i symbolika knihy.
Jen některé....nestvůry....zůstanou....velmi...v e l m i......Z Á H A D N É.

***

...NEMÁŠ RÁD HYPERION PAPRIKO?...
...DOSTANEŠ KRUCIFORM ZA TRIKO...

weny

Stravitelnější forma na rozdíl od prvního dílu, ale děj samotný je zcela chatický. Postavy mizí, umírají, znova se objevují, ... To celé trvá úmorných 500 stran, po kterých se dostaví velké finále .... ve kterém se nedozvíte podstatné odpovědi na nejdůležitější otázky a děj na konci tak zůstává otevřený.

Kory98

Já dávám 5 hvězd. Podle mě si je zaslouží oba díly, protože jeden bez druhého by nebyly nic...

Rawen616

Váhám mezi 4 a 5 hvězdami. Asi proto, že je to přeci jen trochu více chaotické a ten "wow" efekt z jedničky už se tady trochu vytratil. I tak jde o skutečně epické dílo a jsem moc rád, že jsem se do toho pustil hned po dočtení první části. Jinak totiž hrozí, že bych se v tom možná trochu ztrácel.
Je navíc třeba se přizpůsobit jinému stylu vyprávění. Zatímco první díl je svou strukturou spíše sérií několika novel, vždy jiného scifi žánru, tak dvojka už je klasický román.
I přes všechny výhrady co bych k tomu měl jde stále o jedno z nejlepších scifi děl, co jsem četl.
Velkolepý epos s temným a zároveň optimistickým vyzněním u kterého Simmons rozhodně netroškařil a nad nímž je potřeba po dočtení nějakou chvíli přemýšlet.

pavel.2

Velmi dobré čtení: Poutníci ke Štírovi dál pokračují ve své pouti, zároveň se stupňuje napětí v celém obydleném vesmíru Hegemonie člověka. Postupně se vysvětlují mnohé velké záhady a lidstvo zjišťuje, že jde úplně o všechno...
Napsáno skvěle, místy jsem nebyl nadšen z poezie (obvykle přeskakována), trochu mi vadilo připomínání uplynulého děje (a to nejen z předchozí knihy, ale i toho, co se stalo před pár kapitolami). Ale to jsou tak jediné malé mínusy. Atmosféru to má skvělou a moc jsem se bavil, "jen" 4 hvězdičky dávám proto, že 5 si šetřím pro výjimečná díla a dal jsem je předchozímu dílu, takže celkově 90%.