Jsou světla, která nevidíme

Jsou světla, která nevidíme

Marie-Laure žije se svým otcem v Paříži nedaleko Muzea přírodní historie. Její otec má na starosti tisíce zámků v budově muzea. V šesti letech Marie-Laure oslepne a otec jí postaví dokonalý model jejich čtvrti, aby si mohla ulice vštípit do paměti a byla schopná najít cestu domů. O šest let později Paříž obsadí nacisté a otec s dcerou prchají do opevněného městečka Saint-Malo, kde žije ve vysokém domě u moře Mariin samotářský prastrýc. Odvážejí s sebou nejspíš nejcennější a současně nejnebezpečnější klenot z muzejní sbírky. méně textu

https://www.databazeknih.cz/images_books/24_/247487/jsou-svetla-ktera-nevidime-SLW-247487.jpg 4.41681

All the light we cannot see (2014)

Literatura světová, Romány, Válečné
Vydáno:, MOBA (Moravská bastei)

elleyne
včera

Hvězdiček spíš tak tři a půl. Na to, jak je kniha vychvalovaná, a že byla oceněná, jsem očekávala trochu víc. Oba příběhy i jejich prolnutí se mi líbilo, ale nelíbilo se mi ukončení, a některé věci mi přišli nedotažené

marlenma
včera

Rozhodně doporučuji přečíst. A zaslouženě plný počet hvězd. Čtivé, zajímavé, prostě super kniha.

evis_ka
včera

Rozhodně zajímavá kniha, která naskytuje trochu jiný pohled do dění druhé světové války zejména z pohledů dvou zcela odlišných osob, jejichž osudy se na krátkou chvíli propojí. Mám knihy o válce ráda a tato mi přišla taková odlehčenější, ale přesto hluboká, čtivá a zajímavá. Příběh je strhující a dojemný. Určitě stojí za přečtení.

Hanjimka

Po náročném začátku se vyklubala zajímavá a jímavá kniha . Je to náročnější čtení, a já moc nemusím knihy o válce, ale dočetla jsem a jsem ráda.

hnilda3

Ze začátku mě trochu vylekala tloušťka té knihy, ale začetla jsem se téměř okamžitě. Kniha je psaná opravdu čtivě a příběh je velmi krásný.

alva1

Krásná kniha. Dva příběhy dětí, které se rozplétají během 2. světové války nezávisle na sobě, aby se potom na krátkou dobu setkaly a zase rozdělily.

Lucikx

Kniha se četla sama a moc se mi líbila.

Jíťa512

Pro mě trochu zklamání. Tím netvrdím, že nestojí za přečtení, ale nenaplnilo se moje očekávání výjimečné knihy, kterou bych musela mít doma v knihovně.

LadyKet

Chápu, proč to získalo Pulitzerovu cenu. Opravdu moc krásný příběh, skvěle napsáno a úžasně vyprávěno. Občas mi bylo do breku ze smutných a beznadějných situací.
Knihu jsem si užila a je opravdu strhující.

JankaV80

Příběh, vlastně příběhy, protože nejde jen o příběh Marie-Laury, ale i o příběh Wernera a ve své podstatě i o příběhy dalších lidí (např. Rumpelovi), který mě moc bavil. Nikdy jsem neměla problém se do knihy začíst a když jsem ji odkládala na delší dobu (což je v létě asi celkem běžné), pokaždé jsem se bezproblémově vrátila do děje. Kniha si svoji cenu zaslouží a rozhodně bych ji, jako učitelka češtiny, doporučovala starším studentům k přečtení.

Aussie.c.e

Dílo, které si svou cenu skutečně zaslouží

syskas

Pohľad na vojnu detskými očami. Nemecký chlapec a francúzske dievča. Nepriatelia? Ani nie...
Zaujímavá kniha, ale prekážali mi dve veci. Rušivo na mňa pôsobili presuny v čase. Nevidím pre ne žiadny dôvod. Podľa mňa príbeh mohol byť pokojne vyrozprávaný chronologicky. A potom ku koncu vojny to boli nekonečné opisy všetkého (ne)možného, ktoré dej nikam neposúvali. Doslova som niektoré časti preskakovala.

Lil30

Příběh byl krásný, ale čekala jsem, že se budu moci více vžít do postav, navíc když se vše odehrává za války, která je zasáhla a poznamenala všechny. Ale líbilo se mi, jak postupně příběh nabýval na celistvosti i tím, když jsem předcházela mezi různými časovými rovinami. Mezi své nejoblíbenější ji nezařadím, ale rozhodně nelituji času, který jsem s ní strávila.

medlovice

Jídlo nakrájené na kostičky. Připálené šunkofleky. Noční lampička svíti hluboko do noci. Druhý den jsem viděla rozmazaně. Cviboch a kafe. Večer pokračovala ve čtení.

AltaMari

Darinakovacova, to byl vnuk :o).

viva71

Knížku jsem začala číst s rozpaky při pohledu na její tloušťku a zároveň s nedůvěrou, jestli mě téma zaujme. Čím déle jsem četla, tím více jsem byla ráda, že jsem na ni narazila. Je jiná, než knížky, které jsem dosud četla. Příběh místy krutý pohladil moji duši a rozhodně ji patří jedna z nejvyšších příček v mé knihovně.

darinakovacova

Příběh, který mě obohatil o názvy mušlí a další zajímavá slova. Kniha má své silné momenty, jejichž rozuzlení mě nechává zamyšlenou a možná trochu zklamanou z absence větší hloubky a emocí. Nicméně to ji dodává možná více na věrohodnosti, když některé dějové linky se ztrácí nebo náhle utnou. Řemeslně je vymyšlená skvěle. Avšak si stále kladu otázku, v kolika letech měla dcera Marie-Laure syna, když mu v roce 2014 bylo dvanáct:-)

AltaMari

Tato kniha mi připadala jako pohádka pro velké (o nevidomé dívce Marie-Lauře a jejím statečném otci, o nadaném sirotkovi Wernerovi, zlém čaroději von Rumpelovi a vzácném diamantu... a kolem nich drak "Druhá světová"). Líbila se mi moc, četla se jedním dechem... Přesto - chybí mi tam víc hloubky, příběh z Druhé světové, byť fiktivní, by měl chytnout za srdce a vytlačit ze čtenáře nějakou tu slzu - to se zde nekonalo. Asi už nejsem cílová skupina - knihu bych doporučila pro mládež.

book74worm

Nerozumím vysokému hodnocení této knihy, mě nenadchla ani neurazila, nicméně dočíst jsem ji dokázala, takže 3* z 5. Jak už tu kdosi psal, postavy mi přišly ploché, neživotné, děj prakticky nulový, dopředu se posouval pouze střídáním časových rovin. (Asi si budu muset před dalším podobným dílem načíst nejprve podmínky pro udělení Pulitzerovy ceny.)

melonka

Dávám plný počet hvězdiček. I když musím přiznat, že prvních 20 stránek pro mě bylo náročných a přemýšlala jsem, jestli knihu neodložím. Ale pak, jak naběhl děj od dětství dětí se to četlo jedna báseň a nevadilo mě střídání časů.

shmaic

nemohu jinak, než hodnotit naprostým maximem. takto neotřelý pohled na válku se ke mně ještě nedostal. nenásilné a nikdy nenudící vyprávění skládanky, jejíž díly nakonec v několika časových rovinách tvoří celek

Ildi

Krásna, silná kniha. Vôbec mi nevadilo striedanie časových rovín. Kniha, ktorá si naozaj zaslúži Pulitzerovú cenu.

Gabba99

Krásná kniha,jedna z těch,co přečtete a stále na ni myslíte,určitě jsem ji nečetla naposledy. Příběh který má duši,který není gendrově určen,příběh,který nenastavuje zrcadlo co je dobré a zlé,ale nabízí pohled do lidských emocí.

Hanka1969

Krásný příběh, letos zatím má nejhezčí kniha.

kajdazajda

Je mi líto, že se nemůžu přidat ke všem těm vyjuchaným reakcím, ale mně to prostě nesedlo. Knihy jsem se nemohla dočkat, hlavní dějová zápletka se mi líbila, bohužel po přečtení musím říct - vlažné. Postavy jsou jak dvě spící panny s nulovou osobností, od kterých se po celou dobu vlastně nějaké pořádné akce ani nedočkáme. Kniha je plná popisných pasáží, které mě většinou nudí, na úkor dialogů, ve kterých se naopak vyžívám. Jeden konkrétní moment mě sice šokoval, ale nijak zvlášť mě nezasáhl, jelikož mi postavy vůbec nepřirostly k srdci a mně bylo tím pádem vcelku jedno, co s nimi bude. Dějová linie nacista hledá klenot mi přišla úplně mimo mísu. Nevím co si mám o tom myslet, takové velké téma a ani slzička neukápla. Námět dobrý, ale špatně zpracovaný.

tatruszka

Rozhodně jedna z nejsilnějších knih, jaké jsem četla, popisujících válku a její útrapy. Dva příběhy naprosto cizích lidí se navzájem proplétají již od jejich dětství... Ne nadarmo se říká, ze každý, s kým se setkáme, ovlivní náš osud.

Ninie

Tato kniha si rozhodně zaslouží pullitzerovu cenu!
Na začátku dva rozdílné příběhy, na jedné straně Němec, jehož vidíme vyrůstat a pak jít do války, na straně druhé slepá dívka z Paříže.
U knihy jsem si solidně pobrečela, komu jsem ji půjčila, tak nadšeně pochvaloval.
Líčí hrůzy války zase z jiné perspektivy, určitě si přečtěte :)

strippedd

Krátké kapitoly me bavili. Tak jsem mohla jit s klidnym srdcem spat, ze jsem o nic neprisla,kdyz mi uz unavou padala hlava :D.
Hodne ctu o srovnani s mou oblibenou Zlodejkou knih. To si nemyslim. Tema podobne, ale kazda je svym zpusobem jedinecna. Pribeh me vzal za srdce. Kazda mince ma dve strany a o tom je pribeh slepe divky, ktera je obeti valky a chlapce, ktery je soucasti.
Vic takovych knih. Nikdy by se o tom co bylo nemelo prestat mluvit.

manioaio

Trochu obtížné pro mě bylo střídání časových rovin. Začátek a konec moc pěkné a čtivé, jinak jsem se musela k čtení nutit. Knihu jsem vždy odložila kvůli jiné a četla ji několik měsíců, ale vůbec toho času nelituji. Vše se pěkně stačilo usadit. ***

Aléda

Jsou světla, která nevidíme. Dostala mě. Jak může být něco tak krásné a strašné zároveň?