Analfabetka, která uměla počítat

Analfabetka, která uměla počítat

Druhý humoristický román Jonase Jonassona, jehož Stoletého staříka, který vylezl z okna a zmizel se v češtině prodalo přes padesát tisíc výtisků! Vypráví příběh černošské dívky Nombeko Mayeki, která se v roce 1961 narodila v Sowetu, chudinském předměstí Johannesburgu. Přestože neumí číst, velmi dobře rozumí matematice. Postupně se dopracuje na pozici, ve které navrhuje jaderné hlavice, a odstěhuje se do Švédska. Ve Švédsku vyšel román na podzim 2013 a okamžitě vzbudil ohlas srovnatelný se Stoletým staříkem, který tu byl dva roky po sobě nejprodávanějším románem....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/19_/191857/analfabetka-ktera-umela-pocitat-nl2-191857.jpg 42730

Analfabeten som kunde räkna (2013)

Literatura světová, Humor, Romány
Vydáno:, Panteon

milena8281
dnes

To je tak absurdní příběh, že by to klidně mohla být pravda :D. Posledních 50 stránek jsem se neustále smála. Ty situace jsou fakt neuvěřitelné a neuvěřitelně vtipné. Mně se to nakonec také líbilo.

Ivka14

Možná jsem jedna z mála,kterou za kniha nebavila. Námět skvělý. Úplně vymyšlené,ale mě osobně to nebavilo

iveta3867

opět super absurdní příhody, velice mě pobavilo a příběh jsem zhltla rychle..

Maanna

Vymyšlené a zamotané je to dobře, ale autorovi se nedaří udržet tempo po celou dobu - někdy to pěkně odsýpá, jindy je ale děj trochu rozvláčný. Jsou místa a postavy, které mě opravdu bavily (z postav hlavně Holger 1 a Celestine), ale někdy to drhlo a některé postavy byly takové ploché. Navíc mi přišlo, že se autor úplně nedokázal rozhodnout pro žánr a druh humoru: na bizarní nebo černý humor to má moc sentimentálních happyendů a na laskavý humor je to zase hodně emočně ploché. Takže místy jsem se bavila, ale někdy jsem se také už těšila, až to skončí.

otesánek

hvězdičku dávám spíš sobě za odhodlání. Končím na sté stránce....možná někdy se odhodlám o druhý pokus spíš z potřeby dočíst serii a z mého pocitu "nevzdát knihu".... nezáživné a i po prvních pár povedených vtipech na začátku se mi nepodařilo do knihy začíst. Proti staříkovi tragedie..... odvážným mnoho zdaru...

slaska77

K Audioknize - Po Stoletém staříkovi padla opět skvělá volba vydavatele na Martina Stránského, který byl snad zrozen pro nahrání této knihy, upřímně, poslechla bych si cokoliv, co bude Martin svým sameťákem číst. Úžasné. No a vyprávění se mi snad líbilo ještě více než Stařík, bylo tak nějak méně střeštěné, jako vždy propracované soukolí událostí, které do sebe nakonec přesně zapadnou. V kulisách reálných událostí, skutečných osobností se člověk opravdu pobaví a samozřejmě nesmí brát nic, ani sebe, tak vážně. Perfektní. Díky této audioknize byl čas na zahradě a při natírání prvků pergoly stráven tak příjemně, že už teď se těším na příští práci.

ikorka

Po Stoletém staříkovi jsem jako audioknihu pořídila Analfabetku, protože mě první kousek naprosto nadchl. Díky velice podobným prvkům jsem ji však doposlouchala jen z povinnosti a už mě moc nebavila. Možná jsem mezi knihami měla udělat pauzu :-/.

Vesela_Veverka

Humorné čtení. Zamotané, celosvětové, výbušné.

Ajaiwik

Našla jsem si novou nejoblíbenější knihu. Skvělý humor, absurdně vyhrocené zápletky a poutavý příběh. Určitě jsem ji nečetla naposledy

Zdenas5

Vtipný, absurdní příběh, který mě bavil mnohem víc než Stařík.

medlovice

Zvláštní styl humoru, toto už není Forrest Gump ani Cimrman , už je to politika a politická satira. Trochu zklamání a knižka je zbytečně tlustá a děj ztrácí na spádu a děje se toho dost málo.

Mates84

Priznam se, ze na to, ze kniha byla chvalena vic jak starik,tak jsem byla dost zklamana.Starik se mi libil o mnoho vice.

Betyna9

Ze začátku jsem byla knihou unešená, v polovině jsem se začala nad dějem rozčilovat, ale konec byla sladká tečka. Kniha byla velice čtivá, ale nesmíte si děj moc přirovnánat k realitě.

KKK

Po Staříkovi už tohle bylo dost slabé,jakoby to bylo psané za každou cenu.

Godvind

Pokud bych Analfabetku četl jako knihu, asi by na mne byla místy příliš rozvláčná a utahaná. Jako by autor psal na počet stran. Možná bych uvažoval, jestli nemám čas věnovat "hodnotnější" literatuře. Určitě by mne zklamal nemastný a neslaný závěr.

Jenže já příběh poslouchal s přestávkami jako audioknihu v autě. A přesně tam ji doporučit mohu. Vyprávění můžete kdykoliv zastavit a pokračovat klidně o týden nebo dva později. Přitom nudu na dálnici příběh vyplní hezky.

Sinn

Kniha je velmi čtivá, ale bezstarostný tón celého příběhu a vlídný humor mi vůbec nesedl. Postavy se vyvíjejí maximálně tak k čím dál větší nesnesitelnosti, příběh negraduje, jen se bez ladu a skladu kumulují absurdní situace, než kniha dosáhne dostatečného rozsahu, aby mohl přijít nudný závěr.

marti7729

Docela dobrá sranda, ale člověk nesmí očekávat moc. Když se nad tím člověk zamyslí je nereálné tolik "zvláštních" náhod. Příběh o ničem, ale ode dneška používám hlášku "politická strana jděte všichni do prdele" :D :D :D

Ay.Le

S přečtením Analfabetky jsem si po značném zklamání ze Staříka dala načas.. a ze začátku to fungovalo celkem dobře, ale čím déle jsem četla, tím více se kumulovaly nesmyslné situace, "zvraty" psané na efekt, hloupé postavy se stávaly hloupějšími a nesnesitelnějšími, až jsem to sotva dočetla... Ale alespoň mám jasno, že od Jonassona už nic číst nemám.

mats379

Analfabetka byla první, kterou jsem od tohoto autora četla, chvílemi mi opravdu tekly z očí slzy, jak jsem se smála. Takový druh humoru je dost výjimečný...

Nela.Rob

Přečteno jedních dechem. Ač se jedná o absurdní příběh, získal si mě. Těším se, až se dostanu ke Staříkovi

Aneta6

Kniha mě moc nezaujala, přišla mi docela o ničem.

il.fiore

Staříka neznám, tuto knihu mi doporučila kamarádka na dovolenou.... a já se při jejím čtení trápila. Slátanina. Úplně nevěrohodné souhry náhod a okolností. Několikrát jsem ji odložila, že to nedám. Nakonec jsem ji dočetla, ale stačilo.

StihOMam

Za mě příliš mnoho jaderných bomb. Tato skutečnost byla bohužel umocněna i skutečností, že Analfabetka se mi dostala do ruky jako druhá, v těsném závěsu po Staříkovi. Tím pádem působila jako slabodušší sestřička, která nemá tolik dechu, nedosahuje stejné originality, neumí pobavit stejnou měrou, kráčí ve vyšlapaných stopách, vyvíjí se pomaleji. Nechci knihu přehnaně hanit; jistě stojí za přečtení a nepovažuji ji za plýtvání časem. Příjemným osvěžením jsou postavy Číňanek, starý pár držgrešlí a bohužel i švédská policie. Avšak díky srovnání se Stoletým staříkem, které se opakovaně vnucuje, působily téma, styl i forma opotřebovaně a zmiňované knihy od Jonassena se tak pro mne staly Holgerem 1 a Holgerem 2.

p.pavlina

Kniha má sice zajímavý námět, ale pro mě byla psaná stylem, který mi absolutně nevyhovuje. Hlavně proto jsem jí stěží dočetla a autorovi už asi nedám šanci.

Jannienka

O Analfabetce jsem slyšela, četla a nakonec jsem ji i přečetla.
Je to moc fajn odpočinková knížka, kde se občas děje až mooc špatných náhod dohromady. Ale jak se říká, konec dobrý, všechno dobré, tudíž i mé hodnocení musí být dobré. Knížka se mi líbila, občas jsem se i zasmála… a autorův styl bych částečně přirovnala k Jirotkovi a jeho Saturninovi.

Lemurka

Tohle nebyl šálek mého čaje, nedočteno.

Vališa

Naprosto úžasná kniha, která mě chytila od začátku až do konce.

michal9242

Oproti staříkovi je to prostě špatné. Nebavilo mě to :(

Kiks

Tahle kniha má v mém případě tu smůlu, že jsem ji četla až po "staříkovi". Humor mě již tolik neoslnil (přišel mi slabší) a nějak mi nesedl styl "pokazí se vše, co jen jde" oproti staříkovi, ve kterém tomu bylo přesně naopak. Nápad dobrý, ale nepřišlo mi to úplně dotažené, zkrátka jde poznat, že tuhle knihu napsal mnohem rychleji než svou prvotinu.

Dymond

Naprosto úžasná kniha.