Analfabetka, která uměla počítat

od:

Analfabetka, která uměla počítat

Druhý humoristický román Jonase Jonassona, jehož Stoletého staříka, který vylezl z okna a zmizel se v češtině prodalo přes padesát tisíc výtisků! Vypráví příběh černošské dívky Nombeko Mayeki, která se v roce 1961 narodila v Sowetu, chudinském předměstí Johannesburgu. Přestože neumí číst, velmi dobře rozumí matematice. Postupně se dopracuje na pozici, ve které navrhuje jaderné hlavice, a odstěhuje se do Švédska. Ve Švédsku vyšel román na podzim 2013 a okamžitě vzbudil ohlas srovnatelný se Stoletým staříkem, který tu byl dva roky po sobě nejprodávanějším románem....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/19_/191857/analfabetka-ktera-umela-pocitat-nl2-191857.jpg 42548
Originální název:

Analfabeten som kunde räkna (2013)

Žánr:
Literatura světová, Humor, Romány
Vydáno:, Panteon
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (607)

Přidat komentář
Rania
včera

Četla jsem po Staříkovi. Knížka mně zklamala, děj se ubírá stejným směrem, dá se předpokládat, co nastane. Za mně teda Stařík lepší, Analfabetce jenom 1*.

kdu
předevčírem

Na rozdíl od staříka mi příběh připadal ucelenější (možná tím, že se nestřídaly kapitoly, které se odehrávaly v minulosti/přítomnosti). Opět nechyběla dávka absurdnosti. Každá postava byla něčím vtipná a jedinečná.

Sandalkar
13. ledna

Stařík mě bavil, Analfabetka unavovala. Pokud by kniha končila vycestováním z Afriky, úplně by mi to stačilo. Takhle to byla nastavovaná kaše, ve které čtenář na dlouhou chvíli zabředne. Musím říct, že do Zabijáka Anderse se mi snad ani nechce.

Januletta
11. ledna

Výborná :) lepší, než Stoletý stařík pro mě není, ale rozhodně je skvělá :) zasmála jsem se u ní opravdu od srdce. Styl psaní je trochu jiný, vždycky mi chvíli trvá, než si na to zvyknu, ale po pár stránkách vás to vtáhne do děje a nepustí :-)

Lavin
09. ledna

Ještě lepší než Stoletý stařík...

monthy70
09. ledna

takový černý jihoafrický Cimrman v sukni

MaťaZ.
04. ledna

Pokud člověk přijme autorův vypravěčský styl - což mi nedělalo potíže - tak je to příjemná, vtipná a oddechová knížka. Za mě palec nahoru

Sidrid
02. ledna

Takhle jsem se dlouho nenasmal

lenkavildomcova
27.12.2017

Opět vtipné hlášky, čtivé a bláznivé.

Chesterton
18.12.2017

Poslouchala jsem audio se super Martinem Stránským. knihu bych asi nedokázala. Tento žánr úplně nemusím číst, ale audio bylo skvělé. Bavila jsem se malinko méně než u staříka, ale vtip tam byl i zamyšlení:)

E_Lan
14.12.2017

Bláznivé zábavné čtení. Při prvním setkání s Beckmanem jsem se bavil, chvilku kroutil hlavou, chvilku obdivoval vtip, ale sem tam se i nudil. Celkově se ale kniha čte velmi lehce a člověk se na ní těší co za šílenosti se zase bude dít dál.

karolina5333
14.12.2017

Na Alalfabetku jsem se vrhla kdysi, těsně po dočtení a nadšení ze Staříka a ani ne v její půlce jsem ji znuděná odložila. Teď jsem se na ni po dvouleté pauze vrhla a hle, zdá se, že to chtělo jen trochu odstup :) Staříkovi se zkrátka nevyrovná, ale je oddechová, svižná, šílená a zábavná. A to já ráda :)

Anne Leyyd
09.12.2017

Po Staříkovi jsem se docela s chutí (skoro na den přesně po roce) pustila do dalšího Jonassonova díla. Opět s famózním Martinem Stránským coby vypravěčem.

Přiznávám, že prostřední část knihy mě bavila o trochu méně - nejvíce se mi líbily části s Nombeko, ale jinak nemám co vytýkat. Pokud se připravíte na to, že autorova díla budete brát s nadhledem a oblíbíte si (či si zvyknete) na jeho styl humoru, pak si jeho příběhy opravdu vychutnáte a užijete.

Obdivuji autorovu propracovanost, schopnost okamžitě mě vtáhnout do děje a jen těžko se od něj zvedat (za což může z velké části M. Stránský), dále i to, že nás během jedné knihy protáhne téměř po celém světě a umožní nám setkání s tak nepřebernou škálou originálních postav a v neposlední řadě to, jak originální a nečekané, šílené i geniální zvraty je do svých příběhů schopen zakomponovat.

Těším se na další díla a Analfabetku i Staříka rozhodně doporučuji :-)

dendishek
08.12.2017

Asi budu divná - kniha se mi vůbec nelíbila. Nutila jsem se do ní a ke konci jsem pár kapitol přeskakovala. Tento autor není můj šálek čaje..

amysa
03.12.2017

Nedala jsem na recenze a pustila se do ní... Aby taky ne, vždyť už mi doma leží dobré 3 roky, tak asi už vážně nastal čas jí prubnout:-)
Náhodou, dobrá volba, bavila mě... A i když jsem měla třeba delší pauzu a zrovna nebyl na čtení čas, začetla jsem se hned a okamžitě...
Vážně se mi tahle knížka líbila a jsem moc ráda, že tam pro mě, celoživotní romantičku, nechyběl ani happyend...
A klidně se třeba zase příště pustím i do Staříka... Někdy je zkrátka podstatnější nemít žádná velká a přílišná očekávání a i natolik rozporuplná knížka nás může bavit a potěšit. Mně to Analfabetka splnila, za mě 4 zasloužené hvězdičky!

Kopretina
01.12.2017

Styl velmi podobný Staříkovi. Tentokrát jsem ale byla více nastavena na velké množství satirických situacích, takže se mi mi kniha líbila více než stařík. Jsem ráda, že jsem si rozšířila obzor o tohoto autora.

Gordonlord
29.11.2017

Je to docela blbovina, postavy se tady chovají naprosto neuvěřitelně (ve špatném slova smyslu) a je to dost stavěné na "wow" efekt, kdy jako máte jít do kolen smíchy a údivem z toho, jak černoška ze slumu bez školního vzdělání umí vypočítat neskutečně složité rovnice, nebo jak se svojí partou unese premiéra a krále, kteří jsou vlastně během únosu naprosto v pohodě, žoviálně se s hrdiny románu baví, král oškube slepici, aby byla večeře, premiér vytře podlahu, haha, jo, vážně děsně hustý, jak jsou ty postavy ukrutně "cool" a jednají tak, jak by člověk vůbec nečekal, hm, jo, jsem z toho vážně hotovej. Prostě samý humor bez vtipu a fůra situací, křečovitě vystavěných podle výše popsaného modelu, působí ne humorně, ale děsně trapně. A navíc se v průběhu knihy tento systém neustále opakuje pořád dokola.

Oceňuji začátek knihy, kde mě ještě zajímalo, co se bude dít dál a jak se příběh vyvine, protože se jeho struktura začínala budovat docela poutavě. Ale tento pocit záhy opadl a nezbylo nic jiného, než roztříštěná nuda, prostá jakéhokoliv vyvrcholení, konfliktu, či alespoň konstantního příběhu. Jen vata, naplněná rádoby hustě ztřeštěnými a těžko uvěřitelnými situacemi, které vtipné nejsou.

Protože jsem to ale poslouchal jako audioknihu v práci, tak času, který jsem u toho strávil, přímo nelituji, dokonce musím přiznat, že po vypnutí mozku se to dá nejen vcelku snesitelně strávit, ale ten čas u toho vcelku nekonfliktně uplyne...

Booky84
22.11.2017

Na knihu jsem se těšila a byla jsem na ní zvědavá. Autor mne nezklamal, i když Stoletý stařík, se mi líbil více, ale i zde jsem se zasmála a rozhodně mi kniha zvedla náladu.

ufounek173
20.11.2017

Tak ze začátku mě to bavilo,ale ke konci už mě to tak nudilo,že jsem se přemlouvala k dočtení,proti staříkovi zklamání.

petgona
15.11.2017

Zo zaciatku som bola nadsena, bolo to super, vtipne a napadite. Ale potom, ked sa im stalo x to iste len s malou obmenou a ich plany niekto (H+C) prekazil, zacala som sa nudit. Napriek tomu to nebolo zle, len ta repetitivnost mi troska prekazala. Starcek sa mi pozdaval viac.

BlackBlade
15.11.2017

Zhruba ve čtvrtině knihy odloženo na neurčito. Vůbec mě to nezaujalo.

Ika1204
05.11.2017

Stoletý stařík se mi líbil mnohem víc, ale i Analfabetka byla čtivá.

RobertBo
04.11.2017

Předchozí kniha byla lepší.

Vikk
31.10.2017

Kniha je samozřejmě úplně výborná. I ve srovnání se Stoletým staříkem. Prostě stejně skvělá, velmi podobná, skoro by se dalo říct "na jedno brdo", ovšem proč ne. Když něco funguje, nač to měnit. A člověk se stále královsky baví.

callahanh
27.10.2017

Pro mě docela zklamání, protože Stoletý stařík se mi poměrně líbil, jenže Analfabetka už mě tak neuchvátila. Příběh byl na mě absurdní až příliš a už se nepohyboval v rámci nějaké minimální uvěřitelnosti (linii s atomovou bombou mohl Jonasson klidně vynechat) a byl hodně překombinovaný a dost bizarní. Titulní postava je sympatická, ale opět platí, že v jejím osudu je tolik náhod, že to ty sympatie trochu sráží. Je pravda, že Jonasson zatím píše pořád stejně, což nebývá na škodu, v tomhle případě ale asi trochu ano. Rozhodně se ale knize nedá upřít čtivý a svižný styl, docela dost zajímavých a sympatických postav a poměrně funkční humor. Jen je škoda, že když už autor zvolil tak šílený příběh, že nazabrousil trošku do satiry, která by tomu hodně pomohla. Ve výsledku tak jde o knihu, k níž se vracet už nebudu, a jíž jsem v závěru dočítal jen z povinnosti, protože rozečtené knížky zásadně neodkládám. 60 %

Elis.n
25.10.2017

Mám z toho rozporuplné pocity. Ze začátku mě kniha velmi rychle vtáhla, ale musím říct, že postupně mi přišly příhody až moc absurdní. Takovej šílenej Forrest Gump, ale s tím, že vás trošku štve. Nicméně některé postavy byly opravdu skvělé, Číňanky například, těm přeju jen dobré :D. A konečný verdikt: nakonec to bylo fajn.

ses3
24.10.2017

Autor nezklamal a kniha mě i přes svoji absurditu bavila od začátku až do konce. Určitě si koupím i Zabijáka (Staříka jsem četla vloni).

Aveli
18.10.2017

Bála jsem se, že mě kniha nechytne, ale opak byl pravdou. Chytla mě a nepustila. Ačkoli děj byl místy až neuvěřitelný a vymykal se jakékoli možné realitě, vůbec mi to nevadilo. Příběh se čte rychle, je vtipný a zajímavý. Neskutečně jsem si u čtení této knížky odpočinula.

ddkk
18.10.2017

Neuvěřitelný příběh, neuvěřitelná prostředí, neuvěřitelná lehkost čtení...doporučuji.

oskli
16.10.2017

Knihu jsem zvolila v poměrně stresu plném období a byla to skvělá volba. Střídala jsem papír i audioknihu, obojí je skvělé. Perfektně mi sedla a zvedla náladu. Užila jsem si ji. Absurdní, pohodová jízda... méně komplikovaná než Stařík (není tam tolik historických postav a příběhů). Mrzí mě, že Zabiják není moc chválený, asi si zatím nebudu kazit dojem, protože tohle mě prostě bavilo. Naprosto bez výhrad.