Analfabetka, která uměla počítat

Analfabetka, která uměla počítat

Druhý humoristický román Jonase Jonassona, jehož Stoletého staříka, který vylezl z okna a zmizel se v češtině prodalo přes padesát tisíc výtisků! Vypráví příběh černošské dívky Nombeko Mayeki, která se v roce 1961 narodila v Sowetu, chudinském předměstí Johannesburgu. Přestože neumí číst, velmi dobře rozumí matematice. Postupně se dopracuje na pozici, ve které navrhuje jaderné hlavice, a odstěhuje se do Švédska. Ve Švédsku vyšel román na podzim 2013 a okamžitě vzbudil ohlas srovnatelný se Stoletým staříkem, který tu byl dva roky po sobě nejprodávanějším románem....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/19_/191857/analfabetka-ktera-umela-pocitat-nl2-191857.jpg 42815

Analfabeten som kunde räkna (2013)

Literatura světová, Humor, Romány
Vydáno:, Panteon

blankaa89

Prvních cca 30 stran mě kniha velmi bavila a těšila jsem se, jak se bude příběh Nombeko vyvíjet. Později jsem se ale začala nudit a ke konci to bylo jen horší a horší. Velké zklamání....hlavně pokud vás nebaví politika. Té tam bylo na můj vkus příliž.

hobelka

Kniha se mi velmi líbila, Nombeko jsem si zamilovala a pokud máte rádi černý humor, sarkasmus a chvílemi i satiru tak velmi doporučuji. Příběh možná trochu přitažený za vlasy, ale myslím, že ne zcela nemožný. Nejvíce mne asi pobavily častokrát velmi trefné poznámky o nedávné historii.

Glivuska

Asi jako mnozí hodnotím Analfabetku hůř než Staříka. Některé pasáže vtipné, samotný příběh zajímavý, ale styl vyprávění jako by opakoval to, co už tu jednou bylo (u Staříka), a mě osobně už to úplně nebavilo.

yoseff

Staříka jsem nečetl a Analfabetka me bavila. A to velmi.

whiolet

O dost lepší knížka než Stoletý stařík. Při čtení jsem si sice chvíli klepala na čelo nad některými událostmi,ale po celou dobu jsem se musela usmívat,jak to bylo vtipně napsané

viviann

Přišlo mi to skoro stejné jako Stařík, stejný scénář, jen vyměněné postavy... dočetla jsem horko těžko. Vtip už takový ohraný. Nelíbilo.

pepa4081

Stejně jako Stoletý stařík jde o snůšku absurdních ptákovin. Kniha je ale opět velmi vtipná a četla se mi velmi dobře. Jako odpočinkovou četbu vřele doporučuji.
Velmi uspokojivé.

TerkaLangoš199

Tolik absurdity na jednom místě moc často nezažijete. Prvních několik desítek stránek jsem knihu běhala ukazovat rodině, protože mě situace z ní opravdu bavily. Problém mi dělala politika, která je v knize dost obsažená. Neříkám, že to bylo složité na čtení, ale občas jsem to prostě přeskakovala a vůbec to mému čtenářskému zážitku neuškodilo. Bylo mi to trochu líto, protože se mi ke knize občas nechtělo vracet - věděla jsem, že pasáž, co čtu, je zrovna jedna z těchto. Přesto to určitě stálo za přečtení.
Může obsahovat SPOILERY:
Líbila se mi Nombečina 'drzost' i určitá nezávislost (například na penězích - nemyslím si, že bych si zachovala tak chladnou hlavu, kdyby mi shořelo tolik peněz :D) a to, že věci občas zhodnotila tak, že by to mohlo být horší, i když si vlastně nedokáži představit, co by se sakra muselo stát, aby to horší bylo. Nechávala věci plynout, aby se staly tak, jak mají, ale většinou stejně později zjistíte, že má všechna rozhodnutí PROPOČÍTANÁ :))

MirusD

Ze začátku dobrý, ale ke konci se to už táhlo a zápletka byla čím dál víc vykonstruovaná a absurdní. Byla jsem ráda, že jsem dočetla. Některé pasáže moc dobré.

Petra21

Měla jsem velký strach, že úspěch Jonassonovy prvotiny se již nebude opakovat. Proto jsem si dala čtyři roky pauzu a až teď jsem se odvážila do Analfabetky a - skvělé! Vtipné, bláznivé čtení plné cynických poznámek a historických momentů. Velmi oceňuji i originalitu ve srovnání se Staříkem - styl stejně famózní, příběh odlišný. Zdalipak se Jonassonovi podaří své čtenáře nezklamat ještě třetím titulem?

kn23

Opat vtipny pribeh, ktory mozem odporucit.a jedna rada:necitat hned po starcekovi

milena8281

To je tak absurdní příběh, že by to klidně mohla být pravda :D. Posledních 50 stránek jsem se neustále smála. Ty situace jsou fakt neuvěřitelné a neuvěřitelně vtipné. Mně se to nakonec také líbilo.

Ivka14

Možná jsem jedna z mála,kterou za kniha nebavila. Námět skvělý. Úplně vymyšlené,ale mě osobně to nebavilo

iveta3867

opět super absurdní příhody, velice mě pobavilo a příběh jsem zhltla rychle..

Maanna

Vymyšlené a zamotané je to dobře, ale autorovi se nedaří udržet tempo po celou dobu - někdy to pěkně odsýpá, jindy je ale děj trochu rozvláčný. Jsou místa a postavy, které mě opravdu bavily (z postav hlavně Holger 1 a Celestine), ale někdy to drhlo a některé postavy byly takové ploché. Navíc mi přišlo, že se autor úplně nedokázal rozhodnout pro žánr a druh humoru: na bizarní nebo černý humor to má moc sentimentálních happyendů a na laskavý humor je to zase hodně emočně ploché. Takže místy jsem se bavila, ale někdy jsem se také už těšila, až to skončí.

otesánek

hvězdičku dávám spíš sobě za odhodlání. Končím na sté stránce....možná někdy se odhodlám o druhý pokus spíš z potřeby dočíst serii a z mého pocitu "nevzdát knihu".... nezáživné a i po prvních pár povedených vtipech na začátku se mi nepodařilo do knihy začíst. Proti staříkovi tragedie..... odvážným mnoho zdaru...

slaska77

K Audioknize - Po Stoletém staříkovi padla opět skvělá volba vydavatele na Martina Stránského, který byl snad zrozen pro nahrání této knihy, upřímně, poslechla bych si cokoliv, co bude Martin svým sameťákem číst. Úžasné. No a vyprávění se mi snad líbilo ještě více než Stařík, bylo tak nějak méně střeštěné, jako vždy propracované soukolí událostí, které do sebe nakonec přesně zapadnou. V kulisách reálných událostí, skutečných osobností se člověk opravdu pobaví a samozřejmě nesmí brát nic, ani sebe, tak vážně. Perfektní. Díky této audioknize byl čas na zahradě a při natírání prvků pergoly stráven tak příjemně, že už teď se těším na příští práci.

ikorka

Po Stoletém staříkovi jsem jako audioknihu pořídila Analfabetku, protože mě první kousek naprosto nadchl. Díky velice podobným prvkům jsem ji však doposlouchala jen z povinnosti a už mě moc nebavila. Možná jsem mezi knihami měla udělat pauzu :-/.

Vesela_Veverka

Humorné čtení. Zamotané, celosvětové, výbušné.

Ajaiwik

Našla jsem si novou nejoblíbenější knihu. Skvělý humor, absurdně vyhrocené zápletky a poutavý příběh. Určitě jsem ji nečetla naposledy

Zdenas5

Vtipný, absurdní příběh, který mě bavil mnohem víc než Stařík.

medlovice

Zvláštní styl humoru, toto už není Forrest Gump ani Cimrman , už je to politika a politická satira. Trochu zklamání a knižka je zbytečně tlustá a děj ztrácí na spádu a děje se toho dost málo.

Mates84

Priznam se, ze na to, ze kniha byla chvalena vic jak starik,tak jsem byla dost zklamana.Starik se mi libil o mnoho vice.

Betyna9

Ze začátku jsem byla knihou unešená, v polovině jsem se začala nad dějem rozčilovat, ale konec byla sladká tečka. Kniha byla velice čtivá, ale nesmíte si děj moc přirovnánat k realitě.

KKK

Po Staříkovi už tohle bylo dost slabé,jakoby to bylo psané za každou cenu.

Godvind

Pokud bych Analfabetku četl jako knihu, asi by na mne byla místy příliš rozvláčná a utahaná. Jako by autor psal na počet stran. Možná bych uvažoval, jestli nemám čas věnovat "hodnotnější" literatuře. Určitě by mne zklamal nemastný a neslaný závěr.

Jenže já příběh poslouchal s přestávkami jako audioknihu v autě. A přesně tam ji doporučit mohu. Vyprávění můžete kdykoliv zastavit a pokračovat klidně o týden nebo dva později. Přitom nudu na dálnici příběh vyplní hezky.

Sinn

Kniha je velmi čtivá, ale bezstarostný tón celého příběhu a vlídný humor mi vůbec nesedl. Postavy se vyvíjejí maximálně tak k čím dál větší nesnesitelnosti, příběh negraduje, jen se bez ladu a skladu kumulují absurdní situace, než kniha dosáhne dostatečného rozsahu, aby mohl přijít nudný závěr.

marti7729

Docela dobrá sranda, ale člověk nesmí očekávat moc. Když se nad tím člověk zamyslí je nereálné tolik "zvláštních" náhod. Příběh o ničem, ale ode dneška používám hlášku "politická strana jděte všichni do prdele" :D :D :D

Ay.Le

S přečtením Analfabetky jsem si po značném zklamání ze Staříka dala načas.. a ze začátku to fungovalo celkem dobře, ale čím déle jsem četla, tím více se kumulovaly nesmyslné situace, "zvraty" psané na efekt, hloupé postavy se stávaly hloupějšími a nesnesitelnějšími, až jsem to sotva dočetla... Ale alespoň mám jasno, že od Jonassona už nic číst nemám.

mats379

Analfabetka byla první, kterou jsem od tohoto autora četla, chvílemi mi opravdu tekly z očí slzy, jak jsem se smála. Takový druh humoru je dost výjimečný...