Analfabetka, která uměla počítat

od:

Analfabetka, která uměla počítat

Druhý humoristický román Jonase Jonassona, jehož Stoletého staříka, který vylezl z okna a zmizel se v češtině prodalo přes padesát tisíc výtisků! Vypráví příběh černošské dívky Nombeko Mayeki, která se v roce 1961 narodila v Sowetu, chudinském předměstí Johannesburgu. Přestože neumí číst, velmi dobře rozumí matematice. Postupně se dopracuje na pozici, ve které navrhuje jaderné hlavice, a odstěhuje se do Švédska. Ve Švédsku vyšel román na podzim 2013 a okamžitě vzbudil ohlas srovnatelný se Stoletým staříkem, který tu byl dva roky po sobě nejprodávanějším románem....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/19_/191857/analfabetka-ktera-umela-pocitat-nl2-191857.jpg 42651
Originální název:

Analfabeten som kunde räkna (2013)

Žánr:
Literatura světová, Humor, Romány
Vydáno:, Panteon
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (622)

Přidat komentář
Vališa
16. března

Naprosto úžasná kniha, která mě chytila od začátku až do konce.

michal9242
13. března

Oproti staříkovi je to prostě špatné. Nebavilo mě to :(

Kiks
10. března

Tahle kniha má v mém případě tu smůlu, že jsem ji četla až po "staříkovi". Humor mě již tolik neoslnil (přišel mi slabší) a nějak mi nesedl styl "pokazí se vše, co jen jde" oproti staříkovi, ve kterém tomu bylo přesně naopak. Nápad dobrý, ale nepřišlo mi to úplně dotažené, zkrátka jde poznat, že tuhle knihu napsal mnohem rychleji než svou prvotinu.

Dymond
08. března

Naprosto úžasná kniha.

ciaram
04. března

Díky cestování vlakem pendolino jsem se dostala k audioknize Analfabetky. Krajina se míhala za oknem, do kterého jsem nevidouc zírala s úsměvem na tváři a opravdu velice pozorně poslouchala hlas Martina Stránského (který jsem si vážně zamilovala). Ani jediný moment se nestalo, že bych "vypnula". Bylo to pro mě velice příjemné překvapení, protože jsem nevěděla, co od autora očekávat. Skvělá oddechovka k pobavení i zamyšlení.

meluzena
02. března

Černošská sirota ze slamu (otec neznámý, máma se ufetovala) v rasistické JAR, která si na chleba vydělává tím, že vyváží žumpy. Ve městě do ní nabourá opilý bělošský nýmand, jinak vedoucí supertajného jaderného programu na vývoj atomové pumy. Za tu bouračku si (ona) u něj musí odpracovat pokutu, kterou dostala. U něj = v supertajném středisku. Ona vstřebá všechnu ve středisku dostupnou odbornou literaturu a v klidu rozlouskne problém, s kterým se moří místní jaderné kapacity. Mezitím jiný nýmand, silně royalistický Švéd bytostně touží po osobním setkání s králem, čemuž obětuje doslova vše. Když se s ním náhodně setká a král ho stluče svou vycházkovou holí, vmžiku se změní v zarytého republikána a chce počít syna, který to všem ukáže.
Dál nevím, protože na straně 93 jsem to vzdala, (poté, co jsem zalistovala dál do děje, kde jsem narazila na prezidenta Cartera, Brežněva, agenty CIA a KGB, Čínu a Tajvan, Židy a Izrael..).
Politika mě obecně v knihách nebaví, tady mě ale nebavil ani ten nepolitický text. Při čtení mi hlavou často běželo: „Aha, to asi mělo být vtipné. Aha, to mělo být asi bláznivé.“

Nene, tohle pro mne není. Pro mě je to dort, který vařil pejsek s kočičkou. Oni tam taky dali 100 dobrých věcí s tím, že to bude stokrát dobrý dort. A nebyl.

katicaj
26. února

Po Stoletém staříkovi jsem se nemohla dočkat, až se dostanu k další kníže Jonassona. Analfabetka mě však asi trochu zklamala, místy mě nebavila, přišlo mi to zdlouhavé, ale zase na druhou stranu příběh byl tak absurdní, že když se na knížku podívám zpětně, říkám si, že to vlastně až tak špatné nebylo. Trvalo mi sice, než jsem se do knihy pořádně začetla, ale autorův styl je tak čtivý, že to pak jde jednoduše. Nechybí ani pár zvratů, takže to není tolik monotónní. Pokud někdo hledá oddechovou knihu, doporučuji.

bruntal
26. února

Nápad dobrý, místy jsem se opravdu bavil, ale místy jsem se i nudil. Možná by knize prospělo méně stránek.

Plague
11. února

hmmmmm. nevím jak začít. Celý příběh je nesmírně hloupý a nelogický. Ve Staříkovi byl sice absurdní, ale určitou logiku měl a bavil svou originalitou. Analfabetka mi přijde jako laciná recyklace. V hlavní roli zase atomová bomba. Samotná pointa nemá logiku - všichni si lámou hlavu, jak se zbavit bomby a předat jí úřadům?!?! Ne, nestačí ji zaparkovat před nákupní středisko a zavolat anonymně na policii. NEEEE je přece jednodušší 7 let studovat a doufat, že se pak potkám s premiérem. Nebo budu vydávat politický časopis. Ano, tak o tom to celé je. Lehkost s jakou vydělávají miliony, které se stejnou rychlostí ztrácejí a utrácejí je k pláči, když se nad tím jenom chvilku zamyslíte. Vlastně je lepší nemyslet při téhle knize vůbec. A dojem nezlepší ani časté používání slov Negr, Negři, Negryně a podobně. Vlastně jak o tom všem teď znovu přemýšlím, mám silné nutkání změnit hodnocení jen na 2* .... ale nakonec nechám tři.

jaroiva
08. února

Po zkušenostech se Staříkem jsem raději koupila audioknihu. A řekla bych, že Analfabetka mě bavila víc, příběh byl nějak konzistentnější nebo jsem už možná víc věděla, co od autora čekat. Pro mě Analfabetka neobsahuje žádné nudné pasáže a i popis politické situace je kratší než u starika

Babsy
08. února

Po přečtení jsem poslouchala i audioknihu, kterou doporučuji!. Pokud chcete a hledáte něco absurdního a máte rádi ironii, sakrasmus, suchý humor, fakt střelené náhody a neberete to moc vážně (ikdyž místy je to vážné).. ROZHODNĚ to zkuste. Nasmála jsem se a byla to hezká odreagovačka.

jozka_II
26. ledna

Nasypte si do hrnce historicke udalosti, namichejte do toho pribeh, podlevejte suchym humorem a prisypte absurdno. Podavejte s nadsazkou a smyslem pro dokonale vyuziti vsech postav, ktere se tam mihnou.

A ja mam problem... staci ctyri hvezdy? Za mne lepsi nez Starik.

Petass
20. ledna

Analfabetka je "Stařík v sukních". Stejně absurdní a vtipný příběh. Bohužel už to nějak "není ono". Nikdy jsem si nemyslela, že by se mi kniha jako "Stařík" mohla líbit a kouzlo bylo v té absurditě a nereálnosti. I když to Jonasson opět vymyslel bravurně, chvílemi už to bylo únavné... Od Zabijáka Andersse, mě to ovšem neodradilo.

Briv
18. ledna

Jonasson je fakt drsný spisovatel. Dostat do jedné knihy tolik ironie, humoru, sarkasmu, nečekaných náhod a neuvěřitelných situací! O trochu víc se mi sice líbil Stařík, ale velkou část na tom bude mít to, že to bylo mé první setkání se spisovatelem. Četli jsme ji s manželem na naší cestě po Vietnamu a občas na nás místní divně koukali, když jsme se začali v autobusu zničehonic smát. Tak si dejte bacha, kde ji budete číst.

wildprincess
18. ledna

Na Staříka to nemá, ale i tak jsem se docela pobavila :)

Rania
16. ledna

Četla jsem po Staříkovi. Knížka mně zklamala, děj se ubírá stejným směrem, dá se předpokládat, co nastane. Za mně teda Stařík lepší, Analfabetce jenom 1*.

kdu
15. ledna

Na rozdíl od staříka mi příběh připadal ucelenější (možná tím, že se nestřídaly kapitoly, které se odehrávaly v minulosti/přítomnosti). Opět nechyběla dávka absurdnosti. Každá postava byla něčím vtipná a jedinečná.

Sandalkar
13. ledna

Stařík mě bavil, Analfabetka unavovala. Pokud by kniha končila vycestováním z Afriky, úplně by mi to stačilo. Takhle to byla nastavovaná kaše, ve které čtenář na dlouhou chvíli zabředne. Musím říct, že do Zabijáka Anderse se mi snad ani nechce.

Januletta
11. ledna

Výborná :) lepší, než Stoletý stařík pro mě není, ale rozhodně je skvělá :) zasmála jsem se u ní opravdu od srdce. Styl psaní je trochu jiný, vždycky mi chvíli trvá, než si na to zvyknu, ale po pár stránkách vás to vtáhne do děje a nepustí :-)

Lavin
09. ledna

Ještě lepší než Stoletý stařík...

monthy70
09. ledna

takový černý jihoafrický Cimrman v sukni

MaťaZ.
04. ledna

Pokud člověk přijme autorův vypravěčský styl - což mi nedělalo potíže - tak je to příjemná, vtipná a oddechová knížka. Za mě palec nahoru

Sidrid
02. ledna

Takhle jsem se dlouho nenasmal

lenkavildomcova
27.12.2017

Opět vtipné hlášky, čtivé a bláznivé.

Chesterton
18.12.2017

Poslouchala jsem audio se super Martinem Stránským. knihu bych asi nedokázala. Tento žánr úplně nemusím číst, ale audio bylo skvělé. Bavila jsem se malinko méně než u staříka, ale vtip tam byl i zamyšlení:)

E_Lan
14.12.2017

Bláznivé zábavné čtení. Při prvním setkání s Beckmanem jsem se bavil, chvilku kroutil hlavou, chvilku obdivoval vtip, ale sem tam se i nudil. Celkově se ale kniha čte velmi lehce a člověk se na ní těší co za šílenosti se zase bude dít dál.

karolina5333
14.12.2017

Na Alalfabetku jsem se vrhla kdysi, těsně po dočtení a nadšení ze Staříka a ani ne v její půlce jsem ji znuděná odložila. Teď jsem se na ni po dvouleté pauze vrhla a hle, zdá se, že to chtělo jen trochu odstup :) Staříkovi se zkrátka nevyrovná, ale je oddechová, svižná, šílená a zábavná. A to já ráda :)

Anne Leyyd
09.12.2017

Po Staříkovi jsem se docela s chutí (skoro na den přesně po roce) pustila do dalšího Jonassonova díla. Opět s famózním Martinem Stránským coby vypravěčem.

Přiznávám, že prostřední část knihy mě bavila o trochu méně - nejvíce se mi líbily části s Nombeko, ale jinak nemám co vytýkat. Pokud se připravíte na to, že autorova díla budete brát s nadhledem a oblíbíte si (či si zvyknete) na jeho styl humoru, pak si jeho příběhy opravdu vychutnáte a užijete.

Obdivuji autorovu propracovanost, schopnost okamžitě mě vtáhnout do děje a jen těžko se od něj zvedat (za což může z velké části M. Stránský), dále i to, že nás během jedné knihy protáhne téměř po celém světě a umožní nám setkání s tak nepřebernou škálou originálních postav a v neposlední řadě to, jak originální a nečekané, šílené i geniální zvraty je do svých příběhů schopen zakomponovat.

Těším se na další díla a Analfabetku i Staříka rozhodně doporučuji :-)

dendishek
08.12.2017

Asi budu divná - kniha se mi vůbec nelíbila. Nutila jsem se do ní a ke konci jsem pár kapitol přeskakovala. Tento autor není můj šálek čaje..

amysa
03.12.2017

Nedala jsem na recenze a pustila se do ní... Aby taky ne, vždyť už mi doma leží dobré 3 roky, tak asi už vážně nastal čas jí prubnout:-)
Náhodou, dobrá volba, bavila mě... A i když jsem měla třeba delší pauzu a zrovna nebyl na čtení čas, začetla jsem se hned a okamžitě...
Vážně se mi tahle knížka líbila a jsem moc ráda, že tam pro mě, celoživotní romantičku, nechyběl ani happyend...
A klidně se třeba zase příště pustím i do Staříka... Někdy je zkrátka podstatnější nemít žádná velká a přílišná očekávání a i natolik rozporuplná knížka nás může bavit a potěšit. Mně to Analfabetka splnila, za mě 4 zasloužené hvězdičky!