Jiskra v popelu

Jiskra v popelu https://www.databazeknih.cz/img/books/27_/275091/bmid_jiskra-v-popelu-zph-275091.jpg 5 1240 281

Jiskra v popelu série

Své tělo a krev zaslibte Impériu. Srdce si však ponechte. Sirotek bojující za svou rodinu. Voják bojující za svobodu. Jiskra v popelu je epická fantasy, která se odehrává v brutálním světě připomínajícím Římskou říši. Laia je dívka z lidu Učenců, který žije pod krutou nadvládou válečnického Impéria. Když je její bratr zatčen za velezradu, nabídnou jí učenečtí povstalci bojující proti Impériu dohodu: pokud se nechá prodat jako otrokyně na imperiální vojenskou akademii Šerosráz a bude pro ně špehovat, odboj zachrání jejího bratra před popravou. Elias, nejlepší voják na šerosrázské akademii, je znechucený pronásledováním a zabíjením Učenců a rozhodne se dezertovat. Než však stačí utéct, dostane příkaz zúčastnit se zkoušek, nemilosrdného klání, z něhož má vzejít nový válečnický císař. Prohrát znamená okamžitou smrt, zvítězit znamená ztratit vlastní duši. Když se Laiiny a Eliasovy cesty na Šerosrázu zkříží, oba zjistí, že jejich osudy jsou propletené víc, než by si kdy dokázali představit, a že jejich rozhodnutí může změnit budoucnost celého Impéria.... celý text

Literatura světová Fantasy Pro děti a mládež
Vydáno: , Host

An Ember in the Ashes , 2015

bookshelf
28.03.2016 2 z 5

Jak se říká - sto lidí, sto chutí. Tentokrát jsem asi právě já tou rybičkou, která plave proti proudu. Protože kdybych měla tuto knihu popsat jedním slovem, hned by mě napadlo: nudná. Ale nebylo to tak celou dobu.

Většinou se snažím od knih nemít moc velká očekávání. Bohužel jsem všude o této knize neslyšela nic jiného než chválu, takže jsem své předsevzetí porušila a musím říct, že se mi to moc nevyplatilo. Zpočátku se mi kniha zdála opravdu poutavá, ale neuplynulo moc kapitol, kdy mě jedna ze dvou hlavních postav, Laia, začala vadit, hlavně její nesmírná naivita. Eliasovi to trvalo o něco déle, ale ani jeho jsem neměla ráda moc dlouhou dobu. Milostný trojúhelník/čtyřúhelník ani nestojí za zmínku. Ke konci už mi byli jejich osudy v podstatě ukradené. Nevím, čím to bylo, protože měli oba velký potenciál.

Když se zamyslím nad příběhem samým, i tím sem byla zklamaná. Svět, ve kterém byla kniha zasazena byl trochu odbytý, ale věřím, že si to lepší autorka nechává na další díly. Když už o Tahirové mluvím, nesmím zapomenout vyzdvihnout její styl psaní. Taková spousta přívlastků z knihy dělala opravdu čtivý kousek, což je nejspíš důvod, proč jsem knihu dočetla. Příběh, i přes moji lhostejnost, utíkal velmi rychle.

Ještě bych se chtěla pozastavit nad hodnoceními knihy, která se nachází na zadní straně obálky. Přijde mi trochu úsměvné přirovnávat ji k dílům jako je Harry Potter, Hunger games nebo Hra o trůny. Je na místě knihu dobře ohodnotit, ale ne ji tolik přecenit.

Od čtení Jiskry v popelu vás svojí recenzí nechci odrazovat, sama si plánuji přečíst druhý díl, protože jsem na konci knihy získala dojem, že v dalším díle možná získáme komplexnější pohled na celý svět. Poučím se ale a nebudu mít až moc přemrštěná očekávání.

Ditules
26.03.2016 5 z 5

Tak tohle byla pecka!!! Nádherná obálka, dokonale vylíčené prostředí, postavy, které nejsou černobílé... Těším se na další díl(y). A jsem velice zvědavá na filmové zpracování.

barbora2863
25.03.2016 4 z 5

Poznáte taký ten koláčik, čo na prvý pohľad vyzerá úplne obyčajne a neláka, ale vo vnútri skrýva tekuté čokoládové srdce? Tak nejako sa mi javila táto kniha, na niekoľkokrát som s ňou bojovala, či dočítam či odložím? Ale napokon som jej dala šancu, a neľutujem! Bola úplne skvelá, jedna z tých lepších dystopií. Samozrejme kým som sa zorientovala, kde, kto, čo, názvy, miesta, osoby... chaos, ale v podstate to bolo tak parádne premyslené a poprepájané, že wau! Klobúk dole Sabaa! :-)
A ani mi neprekážali tie drsnejšie (čítaj krvavé) scény, páčilo sa mi, že aj keď tam boli, autorka sa zamerala AJ na myšlienkové pochody protagonistov, ich vnútorný boj, pocity.
Boli pre mňa uveriteľnejší, Laia aj Elias, Helena bola skvelá postava a som zvedavá, čo sa ešte vykľuje z Keenana.
Rozhodne sa teším na pokračovanie, lebo ten koniec... och, toto mi nerobte!!!

Sarfias
24.03.2016 5 z 5

Tato kniha je jedna z těch, které jen těžko odkládáte. A když se neradi octnete na jejím konci máte pocit, jako byste se museli rozloučit s dobrými přáteli na hodně, hodně dlouho.
Napětí, akce, nevtíravá láska. Svým způsobem dost násilí, přesto v člověku nevyvolává nechuť. Spíše mražení a soucit s hlavními hrdiny. Výborná čtivost a opravdu dech beroucí příběh. Autorka má neuvěřitelnou fantazii. Čtenáři snad jen zbývá čekat, kdy autorka napíše další díl. Přečteno jedním dechem.

milunka21
20.03.2016 5 z 5

Pecka,naprostá pecka,Dala bych 20 hvězdiček kdyby to šlo :-D Fakt perský Romeo a Julie ve hře o trůny :-) A tak dokonale napsaný,včera večer jsem dost přetáhla jen abych dočetla :-)

Ivuska.09
12.03.2016 4 z 5

Jiskra v popelu je často přirovnánávna k románům J. K. Rowlingové. Upřímě řečeno, mně spíše připomíná Hru o trůny - je plná napětí, násilí a snahy zachránit svůj holý život. Pokud autorka v dalších dílech nenechá umřít polovinu mých oblíbených postav a nebude příběh zbytečně natahovat a zaplňovat hluchými místy, předčí Hru o trůny. Sabaa Tahirová má v sobě velký potenciál, v této knize ho dokázala využít. Jiskra v popelu mě opravdu nezklamala, uvidíme, zda minimálně stejnou úroveň udrží i ve svých dalších dílech.

TerkaM
08.03.2016 5 z 5

Abych pravdu řekla, původně jsem po takovém konci měla chuť dát o jednu hvězdičku méně a potrestat tak autorku, že budu muset na další díl čekat jak dlouho (a třeba jí tu jednu hvězdičku po vydání dát), ale když jsem dočetla, necítila jsem vůči tomu závěru žádnou zášť a víceméně jsem s ním byla spokojená. Přestože nebyl tak úplně uzavřený! Páni, to se mi vážně dlouho nestalo. Většinou nadávám, když kniha skončí takhle, ale dneska ne. Fakt jsem se toho zakončení hrozně bála, jelikož jsem věděla, že od toho se bude odvíjet celé mé hodnocení.

A jak můžete vidět už jen podle počtu hvězdiček, které jsem knize dala, opravdu se mi líbila. Četla se jedním dechem. Navzdory tomu, že má bezmála čtyři sta stran jsem ji přečetla za necelé tři dny - a to se řadím spíš k pomalejším (i když ne tak úplně) čtenářům. Epická fantasy. Přesně takhle bych knihu ohodnotila, kdybych k ní měla říct jen dvě slova.

Na zadní straně obálky je přirovnání k Hunger Games, Harry Potterovi a svou brutalitou ke Hře o trůny. Já s takovým názorem souhlasím - opravdu mi v určitých chvílích právě Hunger Games připomínala, a přestože jsem celého Harryho ještě nepřečetla, jsem si jistá, že stejné kouzlo ho s Jiskrou v popelu pojí. Hra o trůny je brutálnější, předpokládám, ale určité její prvky tam byly.

Příběh sirotka Laii a vojáka Eliase byl v rámci možností předvídatelný, vlastně mi ani nepřipadal nijak náročný, ale líbilo se mi, jak to všechno bylo propojené a dávalo to smysl. Jak si autorka pohrála s příběhem vyprávěným hned ze dvou pohledů, dvou pohlaví... Sabaa Tahir definitivně umí psát a já jsem ráda, že jsem se ke knize v knihovně tak brzo dostala a rozhodně si ji plánuji i zakoupit. Tenhle skvost v mé knihovně rozhodně nesmí chybět.

Pokud máte rádi Hunger Games, knihu vám doporučuji. Zaručeně si její čtení užijete. Sice mě mírně iritoval milostný trojúhelník, ale pokud jste ho překousli v HG, zvládnete to i tady, tím jsem si jistá. Hlavní hrdinka nepůsobí jako naivní slepice, ale je rozhodnutá zachránit svého bratra a to je pro ni nejdůležitější. Všechno ostatní už je jakýsi bonus. Tím spíš je jí jedno, jak toho docílí. Hlavně že bude se svým bratrem.

Celé to prostředí, v němž se kniha odehrávala, bylo fascinující podobiznou Římské říše a já jsem si jistá, že si o ní autorka musela leccos nastudovat - přesto působí originálně. Nemám pocit, že by cokoli v příběhu bylo uměle vytvořené a dokonale jsem autorce všechno věřila. Bylo to tak autentické. Tak moc mě to vtáhlo do děje a já si jsem jistá, že si knihu přečtu znovu - minimálně v době, kdy v Česku vyjde druhý díl. Nechci si zkazit požitek ze čtení mou špatnou angličtinou.

Na závěr si snad jen dovolím dodat krátký citát z textu: "Kde je život, tam je naděje."

Channach
06.03.2016 5 z 5

Výborná kniha. Silný příběh, postavy i fantasy svět. Recenze v záložkách.

ElisR1
06.03.2016 5 z 5

Naprosto dokonalá kniha, ke které se budu velmi ráda vracet. Vlastně už po dočtení knihy jsem měla chuť se do ní pustit znova... Ale to čekání na další díl bude opravdu dlouhé.

trudoš
05.03.2016 3 z 5

V atraktivních fantasy kulisách rozehrává Sabaa Tahirová napínavé dobrodružství se schématem moderní dystopie pro mládež. Boj proti uzurpátorskému Impériu je tak plný intrik, brutality a fatálních rozhodnutí, stejně jako statečnosti, lásky a šlechetných činů. Oceňuji, že se zápletka snaží vyvarovat očekávaným klišé a i když do nich občas šlápne, dokáže stále upoutat pozornost natolik, aby člověka zajímalo jak to bude dál. Ale je fakt, že rozestavění figur hodně napovídá, jak se co pokazí a kam to bude směřovat.
Problém s touhle knihou u mě spočívá v jediném – pod nablýskanými kulisami se skrývají nesmyslné souvislosti, které autorka přehlíží s princeznovskou nonšalancí. Povstalci si v průběhu půl století nejsou schopni sehnat nákresy nepřátelských zbraní? Hrdinka stráví čtrnáct let mezi nejdrsnějšími válečníky a pak zjihne při pohledu na mládence do půl těla? Pro někoho detaily, pro jiné neodpustitelné hříchy. Záleží na vás, kde jste ochotni ulevit pro krásu dramatu.

Nathanielka
04.03.2016 5 z 5

Úžasné, skvělé, báječné! Jakmile se začtete, příběh vás nepustí a nelze se nezamilovat do hlavních postav. Navíc krásná obálka a ještě krásnější mapy uvnitř!

Jindrulin
28.02.2016 5 z 5

Neotřelý, originální příběh, se vším, co má správná fantasy obsahovat. Do příběhu jsem se hned začetla a u konce mi bylo do breku. Už se těším na film, no prostě super!

AjinQa
25.02.2016 5 z 5

Opravdu skvělá kniha! :)
Od knihy jsem neočekávala moc. Ale opravdu mě překvapila. Stránky jsem četla jedním dechem - Knihu jsem měla přečtenou za dva dny.
Hlavní postavy - Elias a Laia - byly opravdu příjemné. Hned jsem si je zamilovala a teď mě opravdu mrzí že musím čekat několik měsíců na druhý díl.
Samozřejmě že v této knize nemůže chybět hlavní záporná postava, která bude našim hlavním hrdinům dělat ze života peklo. "Záporák" byl určitě ten typ člověka, se kterým bych nechtěla trčet v jedné místnosti. Tato postava se autorce určitě povedla.
Příběh byl fajn. Nechybělo napětí, ani humor. Myslím si, že i prostředí bylo skvěle udělané, ačkoli jsem si představovala, že tam bude, jak už tady někdo napsal, více těch gladiátorů a spojení s tím Římem.
Už se opravdu nemůžu dočkat na další díl. Knihu stojí si za to přečíst. Já tedy dávám 5* :)

Lucindael
25.02.2016 3 z 5

Úvodem nutno říci, že jsem od knížky očekávala mnohem více.. Více napětí, starořecké brutality.. Kniha mi hodně připomínala sérii o Percym Jacksonovi :) Ale nebyla špatná, to vůbec ne. Je příjemně čtivá, hodně oddechová, nijak jsme nebažila po tom, abych jí už už dočetla a byla jsem nervozní jak to celé dopadne.. Druhý díl si také jistě přečtu, už jen kvůli výpravě do Kaufu. Za mě 70%

stepka3765
22.02.2016 5 z 5

Tak to byla pecka! Tahle knížka se hned zařadila mezi moje nejoblíbenější! :)

Nikolaoss
20.02.2016 5 z 5

Od knihy jsem očekávala hodně a nezklamala mě. Autorka svojí prvotinou dobře nakročila do další nezapomenutelné série. I když příběh se drží klasického schématu pro romány tohoto typu, působí svěžím a originálním dojmem. Paní Tahir rozhodně umí psát, nenudí, zbytečně nic neprotahuje, takže zaujme každou stránkou. Nemá tendenci zatahovat děj do slepých uliček a sdělovat nepodstatné a zbytečné detaily. Vybudovala zajímavý svět a zabydlela v něm kvalitní postavy. Při čtení knihy jsem zapomněla na čas a musela jsem ji dočíst za každou cenu, abych se dozvěděla, jak první část příběhu dopadne. Trošku mě mrzelo jen to, že kniha končila, už se nemůžu dočkat dalšího dílu!

klara.spicakova
17.02.2016 2 z 5

Čekala jsem od knihy mnohem víc. Když už čtu takový žánr, očekávám napětí a splynutí s hrdiny. Ani jedno bohužel nenastalo.

DianaTicha
15.02.2016 5 z 5

Ideální počteníčko pro lidi, co preferují tenhle druh literatury.

kklepkaa
07.02.2016 3 z 5

Jsem ráda, že jsem se vydala na pouť společně s Lailou a Eliasem a bylo to vzrušující. Jen škoda, že zas budu čekat na pokračování.

DominikaFuch
05.02.2016 5 z 5

Já už jsem hodně dlouho nečetla tak hrozně dokonalou knížku! Je to ten typ knihy, kterou když dočtete tak se vám hlavou honí miliony pocitů a myšlenek.

pro dospívající mládež (young adult) kasty, kastovní systém

Sabaa Tahir
americká, 1983
2016  91%Jiskra v popelu
2017  89%Plamen v temnotě
2019  83%Smrt před branami
2021  87%Nebe po bouři
2023  91%Všechen můj hněv

Kniha Jiskra v popelu je v

Přečtených1 553x