Jezdec z neznáma

Jezdec z neznáma https://www.databazeknih.cz/img/books/50_/50095/jezdec-z-neznama-50095.jpg 4 207 57

jiri5906
22.04.2020 5 z 5

Kdo nečetl - nepochopí, jak úžasně může být podán westernový svět. Popis děje očima malého kluka ještě více umocňuje děj. Vnímáte ho nevinnýma očima pozorovatele, který mnohé nechápe, ale vy jo. O to víc nad dějem přemýšlíte. Pak i odpustíte ději jeho černo-bílé podání, které prostě k tomuto světu patří. Knihu jsem nečetl už asi 10 let, ale stále si pamatuji na nejlepší koláč, jaký kdy Shane s farmářem (jméno si už nepamatuji) ochutnali. Jak jsem říkal, kdo nečetl, nepochopí.

Gordonlord
17.03.2020 5 z 5

Nevím kde začít. Jak popsat knihu, která je v naprosto všech ohledech dokonalá ? "Jezdec z neznáma" je jako velmistr v bojovém umění, který na sobě nemá ani gram tuku. Stejně tak tato kniha v sobě nemá jediné zbytečné slovo a navíc je napsaná s takovým osobitým stylem, lehkou grácií a osudovostí, že každá věta a každý odstavec mohou být nesmrtelným citátem !

Je to klasický western plný naprosto všech možných klišé. Jenže co je klišé ? - Nadužívaný prvek. A proč je ten prvek nadužívaný ? - protože dobře funguje. A zde s ním autor umí pracovat geniálně ! Je zde legendární pistolník, přijíždějící z neznáma (Jak název knihy napovídá), zlý rančer, proti kterému musí bojovat a na konci samozřejmě finální a legendární pistolnické zůčtování v saloonu. Je tu všechno.

Navíc styl vyprávění je velmi rychlý, nenudí ani jediný řádek a napětí mě neopustilo ani na půlvteřinu. A stejně tak i pocit jistoty, že čtu geniální dílo ! Sice je ta kniha žánrově i dobově zidealizovaná, ale v tomto měřítku je s ní pracováno dokonale. Všem postavám vidíte až do žaludku a zaujmete k nim láskyplný, rozporuplný či nenávistný postoj, ale rozhodně vám nebudou ukradené. A to o nich autor nemusel nudně žvanit dvě kapitoly, jako to mají někteří autoři zapotřebí, nýbrž to zvládl v tryskovém pádu děje a událostí.

Na jedné straně zde tedy máte dokonale podanou, skvěle čtivou westernovou béčkovou a jednoduchou zábavu. Jinými slovy přesné ztělesnění toho, co od westernu čekáte se vším všudy.
A na druhé zde máte příběh o cti, skutečném hrdinství, pochopení druhých, vyšším smyslu, sebeobětování a umění vidět za pozlátko věci, plné tak hlubokého přesahu, že si zde najdete nové poučení, platné i v dnešních dnech, ať už si knihu přečtete v jakémkoliv věku a ať už to bude poprvé, nebo po desáté. Autor dokázal i do všedních scén a událostí začarovat tolik hlubokých analogií nesoucích silnou a poučnou ideu, že z toho pořád ještě nemohu popadnout dech. Stále vás bude překvapovat svoji hloubkou, nadčasovostí a rovněž aktuálností, mistrně a nerušivě vetkanou do - ve své vnější podstatě - jednoduchého akčního westernového příběhu, který nikdy nezestárne.

Byl to Shane !

Horal123
20.01.2020 4 z 5

Jeden z nejlepších klučičích westernových příběhů. Navíc kniha z edice KOD byla nádherně ilustrovaná perokresbami Zdeňka Netopila.

Pjottrr43
21.11.2019 5 z 5

Klasická westernovka s poutavým příběhem. Moc hezká kniha.

Barza
19.09.2019 4 z 5

Knížku jsem objevila až v dospělosti a předčítala dceři. Ta se nemohla odtrhnout. Příběh je lehce poetický, lehce naivní, s náznakem erotiky, kterou zřejmě dítě úplně nepostřehne. Nejen že od dětství znám písničku "Byl to Shane", ale na stejné téma má píseň i Věra Martinová "Jezdec z neznáma". Konec trochu do ztracena nabízí prostor pro fantazii. Hlavně, že dobro zase zvítězilo. Díky HTO za zajímavý komentář!!!

Atlantis
20.08.2019 3 z 5

Kovbojky nejsou mým šálkem čaje, ale hlavně proto, že vznikly často sto a více let nazpět a doba jejich vzniku je dnes už bohužel vidět. Ať na naivním pohledu na svět, nebo archaickém způsobu psaní. A tak jsem bral Jezdce z neznáma s odstupem.
Kniha je perfektně obyčejná a průměrná. Malý příběh na malém prostoru bez jakéhokoliv přesahu. Čtivé? Ano. Budu si knihu pamatovat za půl roku? Těžko.
Pokud si chcete přečíst o nefalšovaných ostrých chlapech s malou špetkou homoerotického jiskření, sáhněte po Jezdci.

DzordanoChruno
08.11.2018 5 z 5

Western je rozprávka pre dospelých chlapov. Drsný, ale aj veľmi poetický príbeh o boji dobra a zla. A cena za víťazstvo toho prvého je niekedy vysoká.

Gaudericus
08.09.2018 4 z 5

Jako kluk jsem tuto knihu miloval, jako dospělému se mi stále líbí, ale už to není na pět hvězd.
Díky HTO za zajímavý a pro mě objevný komentář. Dokonce mě ponoukl, ať se podívám na jméno překladatele a docela jsem zíral, že je jím Michael Žantovský.

Zviera
04.09.2018 5 z 5

Byl to Shane!

konrad9388
06.07.2018 5 z 5

Klasika

Uroborus
12.03.2018 5 z 5

Ak ma pochytilo westernové šialenstvo, zháňal a čítal som všetko, čo bolo v knižnici a boli to pre mňa, v tom veku, skvelé knihy,...ak by neboli, nedočítal by som :)

alipz
16.08.2017 5 z 5

Jedna z nejúžasnějších knih vůbec se silným příběhem, který je vyprávěn očima malého kluka. Člověka tak pohltí, že vůbec nepřemýšlí nad tím, zda byl Shane kladná či záporná postava....byl to prostě "ŠEJN"....

mi-380
18.04.2017 4 z 5

Bájný pistolník Shane z pohledu malého kluka. Svět kovbojů, dobyvatelů Západu a jejich tvrdé práce, hrdosti, bojů o pastviny a svou čest, v té nejryzejší westernové podobě.
75% (zatím 108 hodnotících s průměrem 88%).

HTO
01.02.2017 5 z 5

Jezdec z neznáma je nejlepší western, který znám a jeden z nejlepších příběhů, které jsem četl.

Četl jsem vynikající rozhovor s jeho prvním českým překladatelem, Jiřím Stránským. „V uranových dolech jsme navíc pracovali s civily. Naštěstí jsem našel kluka, pro něhož jsem byl jakýsi hrdina – a on mi všechny mé poznámky nanosil domů. Jednoho dne pro mě ukradl ve Sběrných surovinách anglickou knížku od amerického autora Jacka Schaefera, která se jmenovala Shane. Přečetl jsem ji jedním dechem – a romanticky sám sobě slíbil, že – vrátím-li se – ji přeložím. (...) Škvoreckému jsem řekl, že bych chtěl být spisovatelem stejně jako on a taky že bych rád přeložil knihu jménem Shane od pana Schaefera. (...) Škvorecký byl navíc jedním z největších znalců anglické a americké literatury. Když jsem mu proto pověděl o Schaeferově knize, velice ho to zaujalo – řekl, že si ji přečte a že popřemýšlíme o tom, jak by bylo možné ji přeložit a vydat. Stalo se to v roce 1965 a dostal jsem za to nakonec překladatelskou cenu.“ http://forum24.cz/jiri-stransky-ctyricet-let-komunismu-nam-zkazilo-mysli/

Džerkys
21.01.2017 4 z 5

Pěkný příběh z divokého západu, jenom jedna citace z knihy, která hovoří za vše: To byl ten Shane ze všech dobrodružství, které jsem si pro něj vysnil, chladnokrevný a dokonalý. Stál proti místnosti plné mužů v té prosté osamělosti, v té své vlastní neporazitelné dokonalosti.

sadlo
20.11.2016

JoJo, nádherný příběh.Nejlepší "kovbojka", kterou jsemcetla .Ze jsem jich přečetla!!!!!
Nezapomenme na české autory " kovbojek".Bob Hurikán a E. Fiker.Doporucte svým dětem , vnoucatum.Samozřejmě pana Batličku , vřele doporučují.

DuncanIdaho
29.07.2016 5 z 5

Tuhle knihu jsem četl už jako kluk. Už tehdá se mi zdála skvělá. Žádný pif paf western, ale celkem reálný příběh. Hlavní hrdina není klasický kovboj s kolty proklatě nízko, se který mi se vytahuje.

Eremites
26.01.2016 5 z 5

Tak s touhle knihou jsem se vrátila o pěkných pár (desítek) let zpět. Jako dospívající jsem zbožňovala kovbojky a westerny, za rodokapsy jsem utrácela veškeré kapesné (a byla přesvědčená, že až "budu velká", budu kovbojem). Dodnes si vzpomínám, jak i samotné čtení mělo v sobě nádech dobrodružství - když jsem s baterkou, pod peřinou do pozdních nočních hodin hltala příběhy o drsných, odvážných a superrychlých hrdinech divokého západu. Občas jsem byla přistižena, předmět doličný (rodokaps) byl zabaven a musela jsem si vyslechnout kázání na téma, jak "braková literatura" zkazí můj charakter :-))) Myslím, že nezkazila...
Nicméně od nějakých dvaceti let jsem už četla jiné věci a k westernům se nevrátila (ani nevím proč, možná už jsem byla přesycená). Až s touto knihou se mi svět drsných mužů divokého západu znovu otevřel a musím říct, že to setkání bylo velmi příjemné a obohacující. Je to příběh krásný, mnohovrstevnatý, barvitý. Užila jsem si ho. Asi dám westernům zase šanci :) Jen tím kovbojem už asi nebudu...

biki
31.12.2015 5 z 5

Asi vůbec nejlepší knižní western, co jsem kdy četla.

woodward
15.08.2015 5 z 5

Pamatujete si tu písničku?

...a pak nám pastor vyjevil,
že měl dnes živej sen,
a den na to se objevil