Jelení vršek

Jelení vršek https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/475351/bmid_jeleni-vrsek-HM5-475351.jpg 4 628 186

Východní Čechy na sklonku 16. století. Na hrad, kde žije Jan – poslední potomek pánů ze Zhoře, přijíždí z Francie vdova po jeho mladším bratru Vilémovi. Bratři si byli od malička velmi blízcí, rozkol mezi nimi nastane až ve chvíli, kdy se Vilém rozhodne odjet do Francie, aby podpořil krále Jindřicha IV. Navarského. Ve Francii se přes bratrův nesouhlas ožení a krátce nato nachází smrt na bojišti. Jan trpí výčitkami svědomí, neboť se s bratrem rozešel ve zlém. Navíc má finanční problémy, protože výdaje na válečné tažení a nečekaný Vilémův sňatek silně zatížily rodinnou pokladnu. Příjezd vdovy, která hodlá uplatnit dědický nárok, tak ještě vyhrotí napjatou situaci. Krajina „na konci světa“ zavátá sněhem je pro mladou Francouzku trestem sama o sobě. Doufala, že tu najde nový domov, ale naráží pouze na chlad a odmítání. I služebnictvo vycítí náladu panstva a chová se k ní nepřátelsky. Brzy po příjezdu se ji někdo pokusí otrávit. Jediným ochráncem vdovy je Vilémův právník Václav Lešický, který se snaží vypátrat viníka. Když v kraji vypukne morová nákaza, na hradě hledá azyl i početné Vilémovo příbuzenstvo. Mezi rodinnými příslušníky panují napjaté vztahy, nucené soužití pod jednou střechou přináší další problémy. V sázce není už jenom majetek, ale i život…... celý text

maryska09
04.06.2023 4 z 5

Milá oddechovka paní Körnerové, její knihy jsou takové. Trochu napínavé, trochu předvídatelné, ale vždy velmi čtivé a milé. Doporučuji

Laféeverte
02.06.2023 3 z 5

Hezky se to četlo... Bylo to strašlivě předvídatelné (no úplně všechno ne, ale většina ano), nicméně i tak to mělo své kouzlo. A vlastně mi to ani nevadilo.Intrik a napětí tam bylo opravdu hodně... A trochu mi přijde, že na úkor emočního vývoje postav... Prostě své postoje tak nějak změnili a bylo to. Ve výsledku to byla fajn oddechovka.

katallinka
29.05.2023 4 z 5

Knihy autorky jsou vždycky sázkou na jistotu a ani tentokrát tomu nebylo jinak. Začátek knihy je dost pomalý, ale skvěle to kompenzuje konec, který je hodně napínavý. Tentokrát není romantická zápletka tou hlavní, což mě malinko zklamalo. Celkově se kniha skvěle čte! 3,5*

bond69
25.05.2023 5 z 5

Od Františka Niedla jak píše Cérka,je to poněkud vzdálené, ale příběh je to pěkný, celkem napínavý a poutavý, jsem mile překvapen.
Posloucháno v audio verzi.

cérka
24.05.2023 5 z 5

Ač mám moc ráda historické příběhy, tuto knihu jsem si vybrala zjištně. Hodila se mi do výzvy (2023), a jsem moc milé překvapena. Čekala jsem jednoduchý, sladký romantický příběh a ona se z toho vyklubala poutavá a velmi čtivá kniha. Autorka umí moc pěkně vyprávět. Za mě tedy zdařilý historický román u kterého by mi vůbec nevadilo pokračování.
Určitě mohu doporučit čtenářům Františka Niedla, tady je pomyslná laťka taky hodně vysoko ;)

marwinmh
24.05.2023 4 z 5

Moc, prestiž, majetek, předsudky, ale také přátelství, oddanost a postupně se rodící uznání, obdiv a láska.
Příběh při jehož čtení strávíte příjemné chvilky.

ka.dudk
20.05.2023 4 z 5

Po velice dlouhé přestávce,jsem se vrhla na historický román. Nějak jsem na to dlouho neměla náladu. S autorkou jsem se již setkala u heřmánkového údolí a dokud se budeš smát. Obě knížky byly skvělé a tak jsem před cestou na knižní veletrh sáhla i po této. Chtěla jsem navštívit autorku při autogramiádě, bohužel jsem to nestihla. Tak třeba příští rok :-). S přestávkami,tedy čistého času mi zabrala tři dny čtení. Byla velice čtivá a líbila se mi.

kudrdlinka
15.05.2023 4 z 5

Po čase jsem si přečetla, v tomto případě poslechla, historický román od H. M . K. Poslouchala jsem to skoro jako pohádku, ve které nechybělo dobrodružství, intriky, napětí a také láska. Od začátku sice tušíte, k jakému konci příběh dospěje, ale to nevadí, hezky se mi u toho vařilo a uklízelo. Kniha se hodí i do výzvy.

Ay.Le
15.05.2023 3 z 5

Knížka byla zajímavá z hlediska historického období, kdy se příběh odehrával, bavilo mě číst, jak se tehdy asi žilo (historickou přesnost neřeším). Co mě ale už moc neoslovilo, byl strašně předvídatelný děj, který takřka ničím nepřekvapil. Navíc nejsem fanoušek červené knihovny, takže ve finále je to pro mě taková ta kniha typu "neurazí, nenadchne".

Ísačop
11.05.2023 5 z 5

Diky Ctenarske vyzve jsem se dostala k teto knizce. Historicke romany moc nemusim, ale byla jsem mile prekvapena. Konec byl lehce predvitatelny, takova cervena knihovna s vyletem do historie a drobnou detektivni zapletkou.

ivanaci
09.05.2023 4 z 5

Cetla js do vyzvy 2023. Clovek si uvedomi, jak moc se cas posunul v kvalite ziti a jak se nezmenily vlastnosti lidi.

Majký_
30.04.2023 2 z 5

/AUDIOKNIHA/
Mrzí mě, že musím kazit knize dobré hodnocení, ale nemohu jinak - výlet mimo oblíbené žánry v rámci knižní výzvy mě zavál k této historické červené knihovně. Teď se budu zase nějakou dobu držet v bezpečných vodách :) Nebýt audioverze, knihu bych pravděpodobně odložila o dost dříve, než se čtenář dostane k hlavní zápletce, což by byla škoda - příběh jako takový není špatný.

Bibi23
22.04.2023 5 z 5

Nádherný příběh, Körnerová opět nezklamala. Další z knih, kterou nedokážete odložit a slibujete si: "už jen poslední kapitolu"...

Akneris
16.04.2023 5 z 5

Vím, že se pořád opakují, ale historické knihy této paní autorky prostě miluji. Opět krásně napsané a čtivé jedním dechem. Moc děkuji a těším se na další.

Chesterton
15.04.2023 3 z 5

Historický román je dost vágní termín a lze za něj uschovat skoro cokoli. Třeba styl Ludmily Vaňkové nebo Vlastimila Vondrušky, kteří historii za mě využívají hlavně pro zábavné účely.

Historia magistra vitae, pravil klasik a proto čekám krom zábavy i jemné rysy 'výchovy' k lidskosti.
Čest, odvahu, mravnost, hrdost (nezaměňuj za pýchu:) a zcela jistě zrnko zbožnosti, či vztahu k ní.
Na Jelením vršku jsem všechno tohle našla. Pravdou je, že příběh byl nepatrně ukecaný a budí dojem plytkosti a romantiky, ale jsou chvíle, kdy jde na tuto hru přistoupit, nakonec šlo jen o historické kulisy. Objektivně je kniha za tři, ale i čtyři si zaslouží - už za napětí detektivní zápletky v závěru.
A ta hebká obálka na omak :))
Škoda klasicky odfláknutých korektur!!!
5/4

Lena78537
12.04.2023 4 z 5

Po trochu rozevlátém začátku se postupem tento historický román četl velmi dobře. I když se příběh zcela nezakládá na skutečných reáliích, paní Kőrnerová opět svým vypravěčským umem krásně popisuje děj i události.
Líbily se mi charaktery postav. Střídala se akce s romantickými prvky a překvapujícími událostmi. Kdybych mohla, doslova knihu zhltnu jedním dechem.

4xbabča
11.04.2023 5 z 5

Krásný historický román od mé oblíbené autorky se tentokrát odehrává v 16. století na hradě Hiršberk a bylo to moc pěkné čtení. Je dobře popsané prostředí a způsob života v tehdejší době, kdy byl byl plný nástrah, útoků a nenávisti od lidí, od kterých by to nikdo nečekal, ale také období morové nákazy, která byla hodně zlá. Kniha určitě stojí za to si ji přečíst.

Toňula
09.04.2023 5 z 5

Skvělý román z pera oblíbené autorky historických
příběhů..nepostrádá napětí, lásku, postavy ačkoliv žijí v daleké minulosti působí naprosto věrohodně a budí sympatie nebo odpor. Je vidět, že autorka dobře zná historické reálie a umí je skvěle zakomponovat do vyprávění. Super!

Martiiiik
07.04.2023 5 z 5

Úžasná kniha.. jak moc historické knihy nemusím, tak tady jsem byla nadšená.. V první části více historie než samotného příběhu, ale to bylo třeba a navíc to je tak skvěle vyvážené, že přesně když jsem si říkala, že historie by už stačilo, tak následuje sám příběh.. a ten se mi moc líbil.. Výborně popsané postavy, úplně jako živé.. Tak lidské, vůbec ne černobílé.. A kniha se vůbec nedala odložit, čtenář prostě musí vědět, jak to dopadne :-) A hned :-D Kniha by si zasloužila mnohem více hvězd.. :-) Jistě si knihu přečtu někdy v budoucnu znovu a to je vlastně to nejlepší doporučení.. :-)

josska
03.04.2023 4 z 5

Moje oblíbená autorka rodinné ságy Pán hor,,opět tu bylo co k historickým knihám patří,,láska,intriky,morová nákaza,smrt,napjaté vztahy,,těším se na další knihy autorky,,,